praca na zivnost - skusenosti

V tejto sekcii môžete debatovať skoro o všetkom ...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6698
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa molnart »

Ahojte,

nuka sa mi zaujimava robota, ktora by bola ale na zivnost. Chcem sa spytat ale niekoho kto s tym ma skusenosti ze co to realne obnasa a ake nevyhody zo toho plynu. To ze mozu so mnou kedykolvek rozviazat pomer, moze sa stat ze firma mi bude platit faktury s oneskorenim alebo vobec (neobavam sa lebo celkom sa im dari) a ze nemam narok na neplatene volna so zakonnika prave a pod. je mi jasne.

Skorej by ma zaujimalo, ci ako zivnostnik by som mal narok na nemocenske poistenie (doteraz som nikdy nepotreboval ale jeden nikdy nevie) a ako je to s odvodmi? Vsade citam o minimalnych odvodoch a takto mi to vypocitali aj vo firme, ale nejako mi nedava zmysel ze zrazu namiesto 1500 eur (co platim ja + za mna firma ako zamestnancovi) by to cele kleslo na 400 eur. este musim pockat na oficialny excel nech to podla toho prepocitam a skontrolujem, lebo zatial som to iba na obrazovke videl.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
trojan4x4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: Ne 17. Feb, 2013, 15:55
Bydlisko: Nitra - Vráble (22)

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa trojan4x4 »

Tak co sa týka odvodov, tie prvý rok neplatíš, platíš len preddavky zdravotnej poisťovni, tá čiastka sa pohybuje vo výške do 65€/mesiac.

Práca na živnosť je fajn, ale ako si sám povedal, nie si viazaný zmluvou, tvoj "zamestnávateľ" len využíva tvoje služby za ktoré ti platí, a samozrejme ak fakturuješ danej spoločnosti za služby, tak jej fakturuješ do určitého termínu. Ešte nikdy sa mi nestalo, že by prachy prišli neskoro alebo vôbec, ale to záleží aj od spoločnosti ktorej fakturuješ. Čo sa týka nemocenského poistenia ?

Najväčšia nevýhoda......
Nerobíš - nezarobíš.
Spoiler: ukázať
CPU ► AMD FX-8320
COL ► Scythe Orochi
MOB ► Gigabyte-990XA-UD3
RAM ► Kingston HyperX Predator 2x4GB 1600Mhz
GPU ► AMD MSi R9 280X OC Edition
SSD ► Crucial M4 128GB
HDD ► Barracuda 1TB
PSU ► Cooler Master RS-700W
CSE ► Zalman Z11+
PHO ► Nokia Lumia 930 32GB WP8.1
I AM FX =
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa LordKJ »

A pozor na to ako sa ti postavi zmluva. Aby si nepobral o dost viac zodpovednosti.
Používateľov profilový obrázok
newmi
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 7683
Dátum registrácie: Ut 23. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Trnava

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa newmi »

Vsetko zalezi od zmluvy. Kamarat je na zivnost ale napriklad mu preplacaju aj dovolenku :-)
myPC CPU:i5 3350P, MB:Gigabyte B75M D3H, RAM:8GB Kingston 1600MHz cl9, VGA:MSI R9 270 Gaming DVD-RW:LG H12NR, HDD:Toshiba 1TB, SSD:Toshiba HG2 256GB, LCD:LG W2220P-BF, Case: SilentiumPC Gladius M35,PSU:Seasonic M12II 520W, Router: Mikrotik hAP ac2 myPhone: Google Pixel 4a myStation: Playstation 3 myHeadphones: Sennheiser HD 438
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6698
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa molnart »

hej, dovolenku by som mal mat tiez preplacanu. teraz mi vychadza ze by som odvody platil tych 65 eur mesacne, ale ako sa to potom zvysuje v dalsich rokoch?

ked citam toto https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... 2017.xhtml tak odvody do soc. poistovne su 33,15% (max 2048 eur mesacne) + 14% zdravotne odvody, z toho mi vychadza ze v druhom roku by mi cisty prijem klesol na polovicu, co je teda hodne na <>

inac pekne je to vymyslene, 33,15 % socialna poistovna, 14% zdravotna, 19% dan takze 66% tvojho zarobku je okamzite fuc a potom este zo zvysku platis 20% dph...
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Ivko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1806
Dátum registrácie: Pi 18. Sep, 2015, 00:29

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa Ivko »

Je to jednoduché. Aby si nezarobil ako živnostník menej, nesmieš si účtovať menej ako dostaneš teraz ako zamestnanec. Samozrejme musíš vychádzať z celkovej ceny práce, nie z toho čo dostaneš v čistom
Na tomto sa opáli 8 ludí z 10 ked ide pracovať na živnosť. Ponúknu im na hodinu o 3€ navyše ako majú teraz a myslia že zarobia viac
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4576
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa killswitch »

molnart napísal: So 28. Okt, 2017, 01:02 inac pekne je to vymyslene, 33,15 % socialna poistovna, 14% zdravotna, 19% dan takze 66% tvojho zarobku je okamzite fuc a potom este zo zvysku platis 20% dph...
19% dan neplatis z celeho zarobku. odcitas si nezdanitelne minimum, odvody a ako zivnostnik bud realne alebo pausalne naklady (myslim, ze uz su ponovom 60%) a az zo zvysku sa plati dan :)
platcom DPH asi tiez nebudes.
socialne odvody sa tiez vypocitavaju zo zakladu 50% priemernej mzdy na Slovensku. U zdravotky to tusim zrusili. treba si to poriadne nastudovat.

ak budes fakturovat velke sumy (tusim 1700+), tak som niekde cital, ze ta zivnost vychadza velmi dobre vdaka pausalnym 60% vydavkom a najnizsiemu vymeriavaciemu zakladu na odvody. tusim u Jozefa Mihala na jeho FB stranke. urcite odporucam lajknut, dava tam dost lajfheky v tomto obore :)

edit: tu to je pomerne zrozumitelne vysvetlene: https://www.podnikajte.sk/dane-a-uctovn ... 2017.xhtml
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa mp3turbo »

lenze pausalne vydavky mozes uplatnit len do nejakej "uzasnej" vysky, konkretne takej ze si to ani nevsimnes.

Hadam si nemyslis ze by tento alebo akykolvek iny MUDRY stat dovolil kazdemu kretenovi co ma v zadočku dierku zarobit dva miliony a z nich len tak bez nicoho napisat milion dvestotisic PAUSALNYCH vydavkov ????

Molni : vo vypocte dani si zabudol na poplatky z uhlovodikovych paliv a maziv a zhruba 10 dalsich.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4576
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa killswitch »

60% up to 20k
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa quicky »

Ja som tiez ako keby "zivnostik"... zatial mi to vyhovuje najma kvoli pausalnym nakladom ako bolo vyssie napisane 60% - max strop 20tis e.

prvy rok platis len zdravotku do 65e/ mes... mozes aj socialku (na dobrovolnej baze) prvy rok, nasledne sa to pocita z celkoveho prijmu (nie cisteho zisku- ako mi bolo povedane; nie som uctovnik)....ten dalsi rok si das odklad na podanie danoveho, tym padom socka sa ti posunie o dalsie tusim 3 mesiace (hned si usetril aspon 3x 200E na odvodoch)

prvy rok v postate si vysmiaty :) z 1000e na FA - 60 % fix naklady - zo zakladu dane 19 % = 924eur... (neratal som zdravotku ako naklad) - proste zaujimave.

samozrejme potom dalsi rok (urcite presvihnes limit cca 4800?) tak sa to pocita % ... napr moja mama ma odvody a zdravotku za seba cca 1500+- mesacne...cize podla prijmu si bud v riti alebo nie :D proste je to sialene...(zvlast ked platis platis a cigos v nemocnici dostane to iste:)

zivnost ma svoje vyhody podla prijmu do istej hranice, potom by som skorej uvazoval nad nejakou sro (21% dan z prijmu + 7% dan z divident = co si vyplatis zisk ako spolocnik; + das sa na dohodu nech mas zdravotku a pod ) tu uz zase zalezi od nakladov ake si vies vytvorit kedze pausalne tu nie je mozne uplatnit...

podla mna je vhodnejsie figurovat ako zamestnanec, proste ta nevyhodia len tak (samozrejme sa da vsetko ale to hovorime o extremoch) + je to na dohode so zamestnavatelom ake podmienky si nastavite zamestnanec/zivnost

v kazdom pripade ak budes mat nejaky relevantny vystup porovnania rad si ho tu cely precitam !
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6698
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa molnart »

killswitch napísal: So 28. Okt, 2017, 09:17 19% dan neplatis z celeho zarobku. odcitas si nezdanitelne minimum, odvody a ako zivnostnik bud realne alebo pausalne naklady (myslim, ze uz su ponovom 60%) a az zo zvysku sa plati dan :)
jj, viem, to bola len taka rychla kotlebovska matematika, aj na to zla, lebo som odvody ratal z hrubych prijmov a az sumu po odvodoch som znizoval o nezdanitelnu ciastku, pricom by to malo byt opacne.
killswitch napísal: So 28. Okt, 2017, 09:17 platcom DPH asi tiez nebudes.
platcom dph sme vsetci, si tebe chleba v obchode predaju bez dph? proste potom ako ti stat zdani prijem pri vyplate tak ti zo zvysku zoberie este 20% ked tie peniaze minas.
quicky napísal: So 28. Okt, 2017, 10:29 prvy rok platis len zdravotku do 65e/ mes...
to je sice pravda, ale zdratovka ti aj tak spravi rocne zuctovanie podla realnych prijmov a doplacas zvysok na klasickych 14%.


este som si zavolal so znamou uctovnickou, par veci mi vysvetlila, z toho najvacsie nevyhody mi vyplyvaju tieto:
- odvod do socialnej poistovne sa rata s minulorocneho prijmu. teda ak mi z nejakych dovodov klesne prijem zo zivnosti (poviem si ze mi staci robit menej a nestresovat) tak odvody budem platit stale z vyssich prijmov minuleho roka. (priklad: prvy rok zarobim mesacne 3000 v hrubom, tak dalsi rok budem platit socialku 33,15% z 3000 aj keby som zarabal uz len 500 eur)
- ak by som prvy rok neplatil socialku pridem o nemocenske poistenie (nemam narok na pn-ku) a nedostanem prispevok ani na dochodok (co je celkom nevyhoda, lebo ak mam druhy pilier a firma mi prispieva aj na treti tak dneska je to celkom pekna suma ktora sa mi spori na dochodok priamo na mojom vlastnom ucte)

Ak by to niekoho zaujimalo, v prilohe som si spravil velmi hruby prepocet odvodov za 1. a 2. rok pri teoretickom hrubom prijme 2000 eur (predpoklad konstneho prijmu pocas obidvoch rokov). Pri zdravotke som ratal realne odvody hned od zaciatku, lebo tie minimalne su len teoreticke a aj tak ich musis doplatit. Je to velmi zhruba, nerata to s nezdanitelnym minimom, progresivnou danou a pod. ale podla toho vychadza ze pri nejakych standardnych prijmoch od dalsich rokov ten narast odvodov nie je nijak tragicky. samozrejme inak by to vychadzalo ak by clovek fakturoval 8 litrov mesacne ale to sa ma netyka, aspon zatial :D
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7744
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa LordKJ »

neviem ci pri 2k mesacne to je az take terno


tu nieco tiez riesili

https://facebook.com/groups/11913797149 ... 9088323385

ak teda mas fb :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> 60% up to 20k

tu som trosku strelil, 2017 je iny. Ako hovoria v anglictine - sorri !
V roku 2016 bola rocna tragedia vo vyske tusim 420eur na mesiac cize 5040 na cely rok. Limit jak howado.

Ten milion som trafil, tych beznejsich praktickejsich 20.000 nie. Cheers !
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa quicky »

jasnee to sme sa bavili o prvom roku.

ja mozno prejdem na sro dalsi rok, uz som volal znamej nech mi spravi konkretnu kalkulaciu situ pre mna na mieru ci sa mi oplati ostat na "zivnosti" alebo "sro" ...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: praca na zivnost - skusenosti

Príspevok od používateľa mp3turbo »

sro versus zamestnanec 2016/2017 :
http://imageshost.eu/images/2017/10/28/obrazok.png

pardon, nemam tam sro versus zivnostnik a aj tie cisla su take nejake zahranicne, ale ked uz robim tak porádno.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Debata o všetkom"