4K (40"+) monitory všeobecne

Všetko o monitoroch CRT, LCD paneloch...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Chris »

tak nic, usiel mi za 500e
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

A je to pwm, neviem ako to beries. To radsej LG 43UD79, to je v podstate to iste. Za 500 je to ale skoda no.
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »


LTT na margo 43UD79.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže na margo našich obrov...trápil som sa nad náhradou za môj milovaný Philipsík (už skončil na trhu) a po dlhšom prieskume som došiel k niekoľko záverom:
- stal som sa závislým na VA, takže IPS ani náhodou, čo je problém, lebo automaticky všetky monitorové možnosti sú tabu (a nemienim ani skúšať 4037UW, nie za tú cenu v porovnaní s tým nižšie),
- chcem nastaviteľný stojan a hrať sa s pozíciou ako pri vreckovom kulečníku,
- a aj ovládač nie je na škodu.

Takže, v podstate sme späť u TV, pretože to je posledná zastávka...dosť som chcel krivku, takže v rámci pátrania som skončil u 6tkovej Samsung rady, minuloročný UE40KU6172 bol dokonca zakrivený, no za posledné dni vymizli už posledné kusy zo skladov, takže po skúmaní recenzií na rtings.com som došiel k tohtoročným šestkám a v podstate MU6172 - www.rtings.com/tv/reviews/samsung/mu6300 .
Dokonalý kontrast a čierna, 20ms input lag (na tohtoročných naozaj zapracovali, teraz okrem stavu so zapnutou interpoláciou v každom režime je cca 20ms, čo je napríklad pre PC režim o 15ms menší lag ako u minuloročného modelu).
Konečne niečo, čo mi pripomenie moju lásku 4065UCéčko. Suma sumárum, ten Samsung podľa porovnania s údajmi z recenzie na tft na Philips vyzerá, že bude akurát mať dlhšiu odozvu o 10ms, čo by mi osobne pri nižšom fps nevadilo, dokonca si myslím, že dlhšia odozva ale s PWM spraví príjemný kompromis pre charakter motion bluru.

Cena? Na Slovensku 440-450€! Na nemeckom Amazone aktuálne 429€!
https://www.amazon.de/Samsung-MU6179-Fe ... 06XGQ2T49/ .

Teraz už len doriešiť stojan, pri pozeraní recenzie od Z
https://www.youtube.com/watch?v=oZpIEFGPnqE&t=1227s
som tam uvidel ten geniálny ramenný stojan https://www.amazon.com/gp/product/B00BCA41C0/ ,
takže ejhasa na nemecký Amazon a davaj, hľadal a podarilo sa:
jednoramenné:
https://www.amazon.de/dp/B00IAM41RI/
https://www.amazon.de//dp/B00B9AMUYE/
dvojramenné:
https://www.amazon.de/dp/B00IAM43GW/ (+ potrebný 10€ adaptér na 400x400 VESA https://www.amazon.de/gp/product/B00IJEA216/ )
https://www.amazon.de//dp/B00B9AMW7O/
https://www.amazon.de/dp/B00AFB3AM4/ (v podstate irelevantné, niekedy sú v takom stave aj nedostupné produkty).
Teraz už len vybrať...všetky vyzerajú ako od jedného OEM a sú to len brandingy. Chcel som tu postnúť hlavne tieto stojany - nie je to drahé, ja som stále myslel, že také veci stoja 200+€...za tie peniaze to ale nie je vôbec špatný deal; a čo sa mi páči, že u všetkých je aj minimálna vzdialenosť od steny veľmi nízka (cca 55mm), čo je super, takže využiteľnosť na stole ešte lepšia.

A najlepšie na tom je, že budem ešte následujúcich pár mesiacov na 4k@30Hz... :facepalm: :laugh:
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Chris »

ved ale ta MU6172 neni zakrivena... preco si potom phillipsa predaval ??


btw. ja mam tento na 2x 55" TV a doooost v pohodicke
https://www.amazon.de/RICOO-Wandhalteru ... dhalterung
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Ja viem, je to jediná vec, ktorá mi bude chýbať ale bohvie, či ešte uvidíme zakrivené malé TV (dáva to zmysel, 40" TV je zakrivená v pohode len pri takom 1m). Predával lebo som sa chcel presťahovať mimo SK ale nakoniec sa to ešte odkladá a už som našiel aj skvelú prepravnú spoločnosť, takže už by som to vzal so sebou v takom prípade.

Ten stojan je jeden z tých s viacerými možnosťami ale chcel som už mať aj možnosť prispôsobenia výšky a naozaj mať voľnú kontrolu nad polohou.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Chris »

Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

Nato, že je ten curved BDM len rozbalený je tá cena o 150 menej viac než dobrá teda. To sa nejak uklikli nie? :D
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nóó...nie, 4037UW stojí okolo pět set - ak nepočítame Ingram/GŠit, tak Datacomp napríklad
http://datacomp.sk/default.asp?cls=stoi ... +BDM4037UW
a tu sa to zaplieta - pozrite, sú tam dva modely a jeden s "Mar 17" na konci...zaujímavé...že by nejaká revízia so zlepšenou odozvou?
Mal som už aj dávnejšie dopredu napísať do Philipsu, že ako sa vyjadria a či nerobia revíziu...aj keď teraz pre mňa už irelevantné, ja už doriešim ten Ťamťung..aj keď dnes celý deň sa to snažím objednať a Amazon nechce moju kreditku.

Inak, stojan sa zmenil a zlacnel...a je od nás!
https://www.drziakyastoliky.eu/drziak-t ... ny/NB-F300
dokonca aj v čiernej.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Takže, Ťamťung UE40MU6172 doma...

Vyzerá v poriadku, v podstate o nič horšie ako starý dobrý Philips, dokonca už je aj cítiť 8bit + dithering, prešiel som dva-tri klasické zábery, pri ktorých som mával problém s prechodmi farieb (napríklad nebo bolo problém) a je to úplne v poriadku; prešiel som aj Unbox Therapy test a tiež to prešlo na výbornú.

Avšak všimol som si niečo, PWM artefakty - stále spomínam, že by sa malo riešiť aj to, či monitor/TV má/nemá PWM reguláciu podsvietenia; hlavne v kontexte s artefaktami pri pohybe, kde pri PWM proste pri nižšom (ale nie len pri nižšom) fps je pohyb kamery, panning a podobne veľmi sekavý; pri napäťovej nič také nie je a prirodzene sa generuje motion blur.

A prvýkrát začínam vnímať tento "charakter" pohybu, dokonca až sa nedokážem ubrániť neistote, či si ho nechám. Na druhú stranu potom znovu bude otázka - a čo iné???

Inakšie je to veľmi podobné Philipsu, škoda, mrzí ma, že už prestali riešiť zakrivené 40" ako minuloročný model KU61XX, znovu si všímam, že kraje obrazovky sú svetlejšie (napríklad pri pozeraní s ideálnej polohy v strede to na bokoch pri čiernej vyzerá, akoby presvitalo ale to len kvôli uhlu.
Rovnako som si všimol, že povrchová úprava je viditeľne menej lesklá a napríklad ako teraz píšem, tak po celej stránke vidím zrno z filtra navrchu... :facepalm:


Čo myslíte vy?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3975
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Dunar »

Nic lepsie nevymyslis. PWM sa nezbavis u ziadneho TV. A u zahnuteho bude vyssie riziko cloudingu , vinetacie a svetlych rohov.
Co sa tyka upravy je tiez otazka ci je lepsie mierne DSE, alebo zvolit nieco lesklejsie kde zas uvidis odrazy. Vzdy je to o kompromisoch.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12917
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak tak a ja tomu rozumiem, prečo sú tieto veci také, aké sú - je to proste TV a prečo by riešili jemnejšie odleskové vrstvy, keď na to aj tak nemá nikto pozerať (proste je to TV, nemôžu to robiť s takým ohľadom na použitie ako monitor alebo proste z takej vzdialenosti) z takej vzdialenosti a ak by to bolo jemnejšie, tak by sa potom ľudia sťažovali, že to nebráni žiadnym odleskom.

Každopádne ďalších pár dní spolužitia a budem úprimný, ak by som na ňom nebol závislý (žiadna iná voľba s VA panelom a ja nič iné, kým nepríde OLED do tejto kategórie odmietam mať), tak ho aj vrátim.

Jedným z dôvodov sú aj pozorovacie uhly - nehovorím o "black crush" a o tom kríži zorného pohľadu (vyzerá to asi takto ale tie svetlé časti sú tmavšie), kde oblasť rohov obrazovky stráca kontrast a sýtosť ale doslova pozorovacích uhlov. S Philipsom som mohol pozerať naň z pár metrov a cca 45°uhla a ten obraz takmer nebledol a nebol som tak závislý na tom pozerať z uhlov +-20°od kolmice ako u tohto hnoja, nehovoriac o tom, že k tomu všetkému chytá jemný zelený nádych. Jediné šťastie je, že mám ten pekne nastaviteľný držiak, inak by asi letel preč aj napriek tomu, že by som ostal naholo.

Druhý? Mám pocit, že toto je na pol ceste k tomu, čo predvádza s odozvou Philips BDM4037UW...veď pozrite sami - tmavý pohybujúci sa objekt na svetlom pozadí? Dovidenia, milá slečna...
https://drive.google.com/open?id=1hB4yr ... _z_xyGBqFQ

A samozrejme tie PWM artefakty, sú veľmi silné, oveľa viditeľnejšie ako u Philipsa.

Takže verdikt - ak niekto chce 40" hovädko a nechce IPS a IPS glow, tak aktuálne okrem polokrepým kúskom z Kórei (ktoré síce majú v doláčoch dobrú cenu ale kým to príde tu, tak to bude stáť okolo 500€ a bez záruky) nemáme nič a neodporúčal by som ísť do hocičoho a čakal. Alebo našiel Philipsa v bazári ale tu ho majú myslím až dvaja ľudia (vrátane môjho kusu).

Samozrejme som nemal možnosť trebárs vidieť Panáka, tú 700vku ale už 640€ za Philipsa pred rokom mi bolo ťažko dávať, takže cca rovnakú sumu (Andreashop nemá zlú cenu, cca 630€) by som už nedával. Toť jenkíovia sú na tom lepšie, oni majú taký Visio. Síce v EU je aj tá značka TCL, ale u nás v podstate nedostupná.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ktore Visio je v poriadku ?
Nezobereme Gogen z Alzy a nevratime ho o dva dni ? :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3975
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Dunar »

Tak on je to televizor. Porovnavať to s monitorom nema nejaky valny vyznam.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 4K (40"+) monitory všeobecne

Príspevok od používateľa Leon »

Nech niekto este raz nabuduce pride mudrovat ze lowcost televizory su to iste ako 40" monitory za 800 co kupujeme.

Edit : dunar predbehol o milisekundy :D
.

Návrat na "Monitory a zobrazovacie zariadenia"