8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Všetko o procesoroch vrátane ich pretaktovania...
uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

Ahojte

Nedá mi to, tak písnem aj sem. Na overclock.com či .net som skončil. Vzhľadom na to že pri delide 7900X ma akurát vysmiali a pri delide 7960X mi nik nepomohol okrem p. Očenáša z tiche.pc, tak som to tam zabalil. Ináč si fičí initial run 4.5 GHz všetkých 16 jadier. Ale o tom po tom.

Prosím Vás, možno vidím niečo zle ja, ale...

Ako presne je Z370 "lepšia" od lacnejšej [v prípade aplikácie zdravého rozumu, kde si človek nekúpi 110e dosku na 350e procesor, ale spraví to +- rozumne] X299, keď [ceny sú ku 16.10.2017 z alza.sk] finančne to vychádza nasledovne:

8700K - 358,56e bez DPH
7800X - 304,04e bez DPH

To sú procáky. Dosky sú na tom paradoxne rovnako. Vezmem dva extrémy:

najlacnejšie dosky:
ASUS PRIME Z370-P - 110,12e bez DPH
MSI X299 RAIDER - 180,76e bez DPH

vs.

najdrahšie dosky:
GIGABYTE X299 AORUS Gaming 9 [moja aktuálna doska btw.] - 431,90e bez DPH
MSI Z370 GODLIKE GAMING - 436,42e bez DPH

A teraz to podstatné. Suma sumárum je rozdiel medzi týmito dvomi platformami 0, čo sa týka fin. náročnosti. Avšak rozdiel v oblasti kvality architektúry, hrubej sily, nadčasovosti, SLi, či CrossFire zapojenia grafických kariet a iného je na tom takto nejak [ak sa nemýlim]:

Z370
+ má vyšší takto od výroby ["joy"]
+ ide veľmi dobre taktovať od výroby, aj bez nutnosti delidu

+- má nižšie TDP, avšak aj nižší potenciálny headroom, vďaka slabšiemu napájaniu na lacnejších doskách
- má 16 pci-e liniek, nikdy viac mať nebude
- má 1-2 pci-e s priamym prístupom do CPU [x16/x8 je akože max. v momente ako grafa. vyťaží x16 liniek, je to x16/x0, resp. x8/x8 pre SLi/CF]
- všetky M.2/U.2 porty sú napojené priamo do PCH [most do CPU cez DMi], nič do CPU
- utiahne x16/x8 max. grafiky a to s tým, že sa dve bijú o priestor v CPU, keďže CPU má fyzicky len 16 liniek a druhá grafika je z pravidla pripojená do CPU cez DMi [4x 3.0]. PCH nie je samostatne výkonová/činná jednotka v oblasti výpočtovej sily/výkonu [nepatrí pod bývalý uncore/teraz Ring BUS [onCPU], či niečo ako MESH na X299 [opäť onCPU]]
- nemá VROC
- nemá možnosť SW raid0 do CPU [má, ale tak, že nebudete mať v PC grafiku zapojenú do CPU]
- vysoká cena pri kvalitnejších doskách
- nie je futureproof ["asi"]
- definitívne nie je vhodná na hry skrze malý počet PCi-e liniek
- jej najsilnejší procesor bude mať asi 6-8 jadier, po tom táto platforma umrie.


vs.

X299

+ má až 44 pci-e liniek
+ ide šialene dobre taktovať od výroby
+ má priamy prístup do CPU zo 4och [z piatich] PCi-e portov, len jeden ide do PCH [a od tiaľ do CPU cez DMi]
+ má priamy prístup do CPU z NVMe portu, či U.2
+ VROC
+ extrémne vhodná na hry vďaka natívnemu x16/x16 pre dve grafické karty + x8 pre hyper raid z Hyper Kitu od Asusu, alebo inej alternatívy. Môžete mať x16/x16 grafiky + x8 pre 2 x NVMe a máte plnú rýchlosť bez štipky straty výkonu, pri Z370 nemáte ani tretinu zo spomínaného. Tam viete ísť max x8/x8, alebo x8/x4/x4, čo je hanba na rok 2017 a údajne najlepšiu hernú platformu
+ SW raid1/0 priamo do CPU
+ utiahne procáky v rozmedzí 4 - 18 jadier
+ lepšia cena pri lepších doskách [ten paradox], TUF Mark 2 za 210e bez DPH napr.
+ futureproof, teraz kúpite 4-6 jadro za 200-300e bez DPH, do budúcna máte vystarané, nemusíte meniť platformu

+- má vysoké TDP, to je aj + aj -, keďže lepšie napájanie [a teda aj väčšia spotreba] zaručuje vyššiu stabilitu
- vyššia spotreba [fakt to niekoho trápi?]
- nutný delid pre vyšší OC [7900X potreboval z 4.7 GHz delid, na 5.2 GHz, 7960X potreboval delid, avšak neviem aké mal teploty bez delidu]
- nič ma nenapadá


Celý svet, všade kam som prišiel, tak ma zombieci braindeaďácky vypoklonkovali štýlom že: "Z370 je lepšia herná platforma ako X299 - proste lebo" a "8700K je lepší na hry ako čokoľvek na X299, lebo má vyšší stock takt ako čokoľvek na X299 [toto ma najviac ubíja, táto nekonečná ľudská sprostosť, pri argumentácii použiť rozdiel 200-400 MHz v prospech evidentne horšej platformy]".

Moja otázka znie, ako môže byť lepšia herná platforma tá, ktorá neutiahne ani dve grafické karty v SLi/CF pri plnej rýchlosti? Alebo jednu s NVMe diskom zapojeným priamo do CPU? Nevraviac o raid0 pre extrémne dobré loading timy, pre-caching textúr a pod? Tá, ktorá je odsúdená na nižší počet jadier v procesoroch, ktoré na ňu sú/budú vydané?

Teraz úprimne, niečo mi uniká?
Naposledy upravil/-a uplink v Po 16. Okt, 2017, 21:36, upravené celkom 1 krát.
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9989
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa stiv »

Vitaj. Druhy na fore co ma i9? :-D

Ono Z370 je lepsia platforma ak to chces na hry. Su lacnejsie dosky a fps su vyssie. Pripadne sa da kupit i5. Ludi co maj SLI je uplne minimum. Hlavne na SK/CZ. NVMe disky rovnako. Vacsina si ich aj tak da do M.2 a neriesia. Maju x16. O nejakom raide sa pri beznych useroch a hracoch asi nema zmysel bavit. Vyssia spotreba trapi. Treba lepsi chladic alebo vodu = viac tepla, hluku.

Ja som aj preto doplatil na 44 liniek lebo nechcem mat x8 kartu ci pomalsie SSD. Pripadne ak budu Ti o par mesiacov za 1/2 mozno ma to zlaka a nemusim riesit kde to dam a pojde x16 x16. A samozrejme X299 by mala vydrzat aspon 2 roky ak Intel nepovie nie.
.
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí celý svet?

Príspevok od používateľa Leon »

Za prvé, porovnávaš 8700k a 7800X a potom popisuješ výhody X299,... celá X299 nemá 44 PCIe liniek. 
To, že si si krásne naštudoval nejaké plusy a mínusy je super ale 95 percent vecí čo si popísal fakt nepostrehneš či ide pomalšie alebo rýchlejšie a preto človek čo kupuje herný PC nestráca čas riešením takýchto blbostí. To je dôvod prečo Ťa asi vysmiali. Naštuduj si REÁLNY prínos. X16/x16 vs x8/x8 (hlavne keď je SLI mrtve že? :D),.... prístup diskov nie/a do CPU vs rýchlosť a podobne.  Proste tie CPU pri OC viac pečú, treba chladiť VRM, treba delid ak chceš rovnaké OC ako pri CFL, majú vyššiu spotrebu pri OC. Väčšina hier viac jadier proste využiť nedokáže tak načo by človek vyhadzoval von oknom eurá za viac jadrové CPU ? Tu bohužiaľ neplatí viac jadier viac adidas. To sú na herný PC proste samé mínusy u X299. Navyše X299 Intel posral prekopaním architektúry a ten mesh má veľké latencie, preto aj 7800X nieje lepší ako 8700k. Z370 má ring bus. X299 nieje v prvom rade herná platforma a ani kvôli tomu nevznikla.
.
uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

stiv napísal: Po 16. Okt, 2017, 21:35 Vitaj. Druhy na fore co ma i9? :-D

Ono Z370 je lepsia platforma ak to chces na hry. Su lacnejsie dosky a fps su vyssie. Pripadne sa da kupit i5. Ludi co maj SLI je uplne minimum. Hlavne na SK/CZ. NVMe disky rovnako. Vacsina si ich aj tak da do M.2 a neriesia. Maju x16. O nejakom raide sa pri beznych useroch a hracoch asi nema zmysel bavit. Vyssia spotreba trapi. Treba lepsi chladic alebo vodu = viac tepla, hluku.

Ja som aj preto doplatil na 44 liniek lebo nechcem mat x8 kartu ci pomalsie SSD. Pripadne ak budu Ti o par mesiacov za 1/2 mozno ma to zlaka a nemusim riesit kde to dam a pojde x16 x16. A samozrejme X299 by mala vydrzat aspon 2 roky ak Intel nepovie nie.
určite je tu viac ľudí :). No, rozumiem Ti. Len to mi potom vychádza, že ľudia si zaplatia "to isté" [viď moje fin. porovnanie hore] a majú horšiu a budúcnosti neodolnú platformu, ako keby "minimálne" pohli rozumom a mali niečo časovo odolnejšie?

A stačí bohate 1 x x16 do PCi-e a nič iné Ti neostalo na NVMe, doslova. PCH sa priživuje na výpočtovej sile CPU, cez DMi a je obmedzené na 4x, tzn. 3.98 GB/s teoreticky obomi smermi, testoval som to, ide 3.2 GB/s max obomi smermi. Tzn. že keď si spravíš raid0 na X299, vyzerá takto nejako.

Na Z370 je to 3.2GB/s bottlenecked. Neivem potom načo napchali na tie dosky 3 x M.2 sloty? Pre okrasu?

Celá Z370 platforma je fail a je fakt vhodná len pre BFU, ktorý si chce kúpiť PC a mať out of the box "niečo", čo do pol roka zostárne, totálne. To aj Ryzen 1700X je v tomto ohľade lepší, oveľa. Čo je ináč katastrofálny CPU, resp. platforma, skrze tonu bugov, ktorú ani AGESA updaty nezachránili.
Leon napísal: Po 16. Okt, 2017, 21:37 Za prvé, porovnávaš 8700k a 7800X a potom popisuješ výhody X299,... celá X299 nemá 44 PCIe liniek. 
To, že si si krásne naštudoval nejaké plusy a mínusy je super ale 95 percent vecí čo si popísal fakt nepostrehneš či ide pomalšie alebo rýchlejšie a preto človek čo kupuje herný PC nestráca čas riešením takýchto blbostí. To je dôvod prečo Ťa asi vysmiali. Naštuduj si REÁLNY prínos. X16/x16 vs x8/x8 (hlavne keď je SLI mrtve že? :D),.... prístup diskov nie/a do CPU vs rýchlosť a podobne.  Proste tie CPU pri OC viac pečú, treba chladiť VRM, treba delid ak chceš rovnaké OC ako pri CFL, majú vyššiu spotrebu pri OC. Väčšina hier viac jadier proste využiť nedokáže tak načo by človek vyhadzoval von oknom eurá za viac jadrové CPU ? Tu bohužiaľ neplatí viac jadier viac adidas. To sú na herný PC proste samé mínusy u X299. Navyše X299 Intel posral prekopaním architektúry a ten mesh má veľké latencie, preto aj 7800X nieje lepší ako 8700k. Z370 má ring bus. X299 nieje v prvom rade herná platforma a ani kvôli tomu nevznikla.
SLi mŕtve? Stále je plná podpora na two way out of the box a viac po unlocku s keyom. Nepostrehnem? Čo ja viem, len 1080Ti využíva viac ako x8 rýchlosť, a klesá jej výkon o pár desiatok percent, ak má len x8. O čo viac keď sú dve.

A tipujem že do dvoch rokov to bude na štýl "čím viac jadier, tým viac adidas", vďaka vulkánu, dx12 a pod. a vzhľadom na fakt že kremík dosahuje svoje maximum na vzduchu/vode pri 5 GHz, kam sa človek vyškriabe na oboch platformách.

Stále mi uniká "pointa" kúpy niečoho, čo je z hľadiska zorného poľa jedného roku stratová investícia vs. "futureproof" investícia. A rozdiel je 0.0 vo výkone. Ľudia sa oháňajú stockovo nataktovanými procesormi, v momente ako dorovnáš takt si na tom skoro 1:1. Čiže rozdiel RB vs. MESH je v hrách 0, otestované.

P.S. Jedno z mojich PC je 7700K, to len FYi, že platformu mám otestovanú a porovnanú s X299 s dvomi CPU. Teda s druhým len veľmi plytko, zatiaľ. Rozdiel je naozaj "0" v ohľade iPC a per core performance, na rovnakých taktoch.

P.S.2.: Čochvíľa tu máme Voltu a novú rev. AMD nepodarkov, nemyslím si že sa tie grafické karty potešia procesoru so x16 linkami, o ktoré sa budú musieť fyzicky deliť s ostatným hardwarom. A pochybujem že NVMe disky nenahradia do roka drvivú väčšinu systémových/herných diskov, SATA ostane vhodné len ako úložisko.
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa Leon »

sry ale ty ideš slepo za nejakými papierovými vecami a o ostatku nemáš absolútne šajnu. Nečudujem sa že už na 2 fórkach Ťa vysmiali. Rovnako skončíš aj tu. Z370 je za posledné roky to najlepšie čo od intelu prišlo na trh. Ďalšie 4 roky tu minimálne nič výkonnejšie ani nebude. X299 je aké prosím Ťa futureproof ? Si myslíš, že refresh Skylake-X budúci rok prinesie aké zvýšenie IPC ? IPC narastie o tých 100 mhz čo prinesie refresh. Na ďalšie 4 roky do toho socketu okrem refreshu proste nestrčíš absolútne nič ani keby neviem ako futureproof by si chcel byť. Intel nič v road mapách nemá. A pochybujem, že sa stane niečo také zázračné že do X299 príde úplne nová architektúra. Za 4-5 rokov tu bude DDR5 a PCIe 4.0 a všetci budú upgradovať nato. Chcel by som vidieť toho človeka, ktorý by upgradoval z 7800X na 7820X/7900X, ktorý má teraz menšie IPC ako 8700k. Za 4 roky X299 len tak zázrakom väčšie IPC nenarastie bohužiaľ. Veď práveže X299 je momentálne to najhoršie čo si mohol na hry zobrať :D

Tie reči, že je Ryzen lepší ma rozosmiali no. Ty sem prídeš ohľadom výberu procakov na hry a riešíš tu lowend IPC ryzenov a workstation featurky X299. :facepalm:  

Inak by ma veľmi zaujímalo, keby si mi ukázal o desiatky menší výkon 1080 Ti v x16 vs x8,... ja už to mám poštudované krížom krážom tak ma to fakt zaujíma.
.
uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

Leon napísal: Po 16. Okt, 2017, 21:59 sry ale ty ideš slepo za nejakými papierovými vecami a o ostatku nemáš absolútne šajnu. Nečudujem sa že už na 2 fórkach Ťa vysmiali. Rovnako skončíš aj tu. Z370 je za posledné roky to najlepšie čo od intelu prišlo na trh. Ďalšie 4 roky tu minimálne nič výkonnejšie ani nebude. X299 je aké prosím Ťa futureproof ? Si myslíš, že refresh Skylake-X budúci rok prinesie aké zvýšenie IPC ? IPC narastie o tých 100 mhz čo prinesie refresh. Na ďalšie 4 roky do toho socketu okrem refreshu proste nestrčíš absolútne nič ani keby neviem ako futureproof by si chcel byť. Intel nič v road mapách nemá. A pochybujem, že sa stane niečo také zázračné že do X299 príde úplne nová architektúra. Za 4-5 rokov tu bude DDR5 a PCIe 4.0 a všetci budú upgradovať nato. Chcel by som vidieť toho človeka, ktorý by upgradoval z 7800X na 7820X/7900X, ktorý má teraz menšie IPC ako 8700k - za 4 roky mu zázrakom väčšie nenarastie bohužiaľ. Veď práveže X299 je momentálne to najhoršie čo si mohol na hry zobrať :D

Tie reči, že je Ryzen lepší ma rozosmiali no. Ty sem prídeš ohľadom výberu procakov na hry a riešíš tu lowend IPC ryzenov a workstation featurky X299. :facepalm:  

Inak by ma veľmi zaujímalo, keby si mi ukázal o desiatky menší výkon 1080 Ti v x16 vs x8,... ja už to mám poštudované krížom krážom tak ma to fakt zaujíma.
no, to je presne ono. Ak si ľudia kupujú PC na pol roka až rok, tak je Z370 "fajn voľba", ak sa jedná o casual hráča. A teraz mi písni, okrem DDR5 a PCi-e 4.0 ktorá je v plienkach, aký bude presne rozdiel a prínos týchto dvoch. A prečo by mal človek meniť celú platformu, keď môže upgradnúť CPU? Ja píšem o existujúcich CPU, t.j. up to 18 jadier. Alebo si myslíš že Z470/570 prinesie DDR5, PCi-e 4.0 a 7 GHz takty z fabriky? iPC sa inkrementuje posledných 15 rokov o smiešne percentá z gen. na gen. pričom neviem či sleduješ dianie vo svete, ale menej ako 14nm predstavuje pre Intel šialený problém na poli CPU, tzn. že to vyzerá na menší "freeze" v oblasti vývoja nových x86 procesorov na kremíkovej báze.
A nie nemá :). Na rovnakom takte majú rovnaké výsledky, všade. Resp. X299 procáky lepšie v renderovaní a produkčnej sfére [paradoxne], v hrách je to skoro 1:1.

Skús mi napísať prečo je Z370 lepšia voľba? Pre človeka, ktorý nechce upgradovať PC každého pol roka/rok? A upgrade zo 7800X na 7900X - 7960X je úplne normálna vec, ktorá sa vďaka vývojovému freezu bude diať, ak sa nestane nejaký zázrak. Ak sa reálne zamyslíš nad tým kde je teraz kremík, tak zistíš že mimo zrýchlovania pamätí a inkrementovania PCi-e verzie nie je moc čo robiť na poli CPU.

Alebo si myslíš že sa motáme na 5 GHz už 10 rokov z dlhej chvíle? Alebo nedostatočnej konkurencie? Od dôb Q6600, i7 920, či Sandyho to proste
vyššie nejde. Rekordy sú stále na 7.x GHz a bežný spotrebiteľ viac ako 4.5 - 5.2 GHz neuvidí. Výkonová inkrementácia vo forme 3-5%/gen. skončila, ak Intel nevykúma ako zmenšiť Coffee Lake v dohľadnej dobe.

Vzhľadom na aktuálny "dark age", mi príde Z370 oproti Z270 ako posledný záchvev tejto éry a X299 ako jediné rozumné riešenie, ak človek chce aspoň trochu stíhať so systémom, programami a hrami aj o 2-3 roky. Z370 je "super" náplasť pre nedočkavcov, ktorý chcú rýchlo nové, inteligentní ľudia sa smejú so svojími 2600K nataktovanými na 5 GHz [zhodou okolností mám aj ja jeden taký, avšak je požičaný kamarátovi na neurčito].

Takže ešte raz, akú reálnu výhodu prináša Z370 okrem "akože" vyššieho výkonu v hrách a asi stoviek obmedzení, ktoré si človek všimne 100x skôr, ako tých 200-400 MHz navyše?

A ku tomu výkonu. Pozri si hrubú silu grafických kariet. V hrách starej gen. rozdiel nenájdeš, ale nových tituloch a chystaných tituloch, ktoré budú chcieť hrať práve majitelia budúcej Z370 platformy, tam ten rozdiel bude, práve vďaka hrubej sile, ktorá bude limitovaná. DX12 a Vulkan je celý o hrubej sile, nože si pozri Ashes of Singularity.

Skúsim ešte pre Teba extra, špeciálne. Na per core performance a iPC, benchmarky a nejaké hry. Moja história.

7700K 4.7 GHz < 6850K @ 4.7 GHz < 7900X @ 4.7 GHz < ???

S tým že 6850K a 7700K som mal/mám simultánne. Jednoducho v mainstreamových benchmarkoch na CPU score a celkovom framerate sa 7700K nechytal. Neboj, časom, keď príde, postavím 8700K oproti môjmu 7960X 16 jadrovému monštru, postnem sem výsledky. To len aby si nežil v omyle nejakej "hyper sily" Ring BUSu, či chiméry ohľadom šialenyćh rozdielov vďaka 200-400 MHz, či horšiemu iPC/per core performancu ;)
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa Leon »

šak ty si úplne chorý človek kokos :hysterical: :hysterical: :hysterical: ty sa vidíš ako slepo tu melieš svoje dookola ?

z akého dôvodu by malo 8700k výkonovo vydržať len pol roka?
ROZUMIEŠ tomu, že 4 roky tu nič lepšie ako Coffe nebude ?
ROZUMIEŠ tomu, že do X299 strčíš už iba jeden refresh ?
... hry najbližšie roky určite využívať 10 jadier nebudú,... v tomto sa snáď zhodneme, keďže vývojárom trvalo 10 rokov prejsť z 2 na 4.
ROZUMIEŠ tomu, že aj KEBY využívali hry 8-10core, tak IPC už v tých procesoroch nenarastie? Stále bude IPC menšie ako 8700k.
ROZUMIEŠ tomu, že viac hrejú, viac žerú, treba lepšie chladenie ?
ROZUMIEŠ tomu, že sú to na herný PC všetko mínusy za ktoré gaming hráč nevyhodí zbytočne navyše 700 eur von oknom kvôli 7900X ktoré mu aj tak nič viac neprinesie?

... ja chápem, že si si asi kúpil drahý procesor a že sa ti nepáči, že to nerobí to čo by za tú cenu malo, ale príde mi, že chceš presvedčiť len silou mocou seba. Proste Ti to zopakujem, je akurát doba, kedy je X299 to najhoršie čo sa na hry dalo kúpiť. Úprimne Ťa strašne silno ľutujem ak si si 7960X kúpil na hry. Či sa ti to páči alebo nie. Ak sa pýtaš znova prečo, tak si znova prečítaj moje posledné 2 posty. X299 fakt nieje na hry žiadny futureproof. Sa pozri kde skončilo 5960X. To isté čaká od vydania za takú istú dobu HCC X299.

... ja nepotrebujem nejaké tvoje testy,... recenzií je po nete haba dej. 7960X ver mi, fakt 8700k v hrách nevyseká.

... stále čakám na tie linky pre porovnanie v hrách X16 vs x8 a desiatky percent dole ...
.
uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

Leon napísal: Po 16. Okt, 2017, 22:29 šak ty si úplne chorý človek kokos :hysterical: :hysterical: :hysterical: ty sa vidíš ako slepo tu melieš svoje dookola ?

z akého dôvodu by malo 8700k výkonovo vydržať len pol roka?
ROZUMIEŠ tomu, že 4 roky tu nič lepšie ako Coffe nebude ?
ROZUMIEŠ tomu, že do X299 strčíš už iba jeden refresh ?
... hry najbližšie roky určite využívať 10 jadier nebudú,... v tomto sa snáď zhodneme, keďže vývojárom trvalo 10 rokov prejsť z 2 na 4.
ROZUMIEŠ tomu, že aj KEBY využívali hry 8-10core, tak IPC už v tých procesoroch nenarastie? Stále bude IPC menšie ako 8700k.
ROZUMIEŠ tomu, že viac hrejú, viac žerú, treba lepšie chladenie ?
ROZUMIEŠ tomu, že sú to na herný PC všetko mínusy za ktoré gaming hráč nevyhodí zbytočne navyše 700 eur von oknom kvôli 7900X ktoré mu aj tak nič viac neprinesie?

... ja chápem, že si si asi kúpil drahý procesor a že sa ti nepáči, že to nerobí to čo by za tú cenu malo, ale príde mi, že chceš presvedčiť len silou mocou seba. Proste Ti to zopakujem, je akurát doba, kedy je X299 to najhoršie čo sa na hry dalo kúpiť. Či sa ti to páči alebo nie. Ak sa pýtaš znova prečo, tak si znova prečítaj moje posledné 2 posty. X299 fakt nieje na hry žiadny futureproof.

... ja nepotrebujem nejaké tvoje testy,... recenzií je po nete haba dej. 7960X ver mi, fakt 8700k v hrách nevyseká.

... stále čakám na tie linky pre porovnanie v hrách X16 vs x8 a desiatky percent dole ...
ROZUMIEŠ tomu že Z370 je mŕtve, lebo tam nič iné ako 8700K nenapcháš? [pozri si ťah Z170/Z270 na Z370 Intelu ;), + sa nemajú kam pohnúť, Road Mapa Intelu je zamrznutá]
ROZUMIEŠ tomu že X299 je mrte nadčasové, lebo nič výkonnejšie dlhé roky na poli strednej triedy aj tak nebude, lebo frekvencia sa ťahať už nemá kam, iba počet jadrier a znižovanie spotreby [ktorá je skrze freeze v miniaturizácii výrobného procesu aj tak irelevantný]? :)
ROZUMIEŠ tomu že hry budú využívať viac jadier, lebo vyšší takt, ani vyššie iPC vďaka zaseknutému výrobnému procesu tak skoro nebude?
ROZUMIEŠ tomu že chladenie pri kúpe procáku za 350 - 500e nikoho netrápi? [8700K až 78xxX]
ROZUMIEŠ tomu že Z370 je mŕtve aj preto, lebo neutiahne žiadne nové grafické karty na plný výkon, zatiaľ čo X299 áno? [opäť otestované na vyššie spomínaných platformách s 1080/1080Ti. Superposition mal na každej platforme o 150-200 bodov vyššie skóre, čo je mrte veľa, s tou istou grafickou kartou + tým istým taktom].

Aj ja viem písať kapitálkami, len ja píšem veci ako sa majú, Ty ako si myslíš že sú. Máš obrovský problém s priznaním si reality, ktorá je taká, že vývoj je momentálne spomalený, vďaka neschopnosti/nemožnosti Intelu zmenšenia výrobného procesu.

A pre výkon x16/x8 UTFG :) ja to mám zistené na vl. koži, keď bude 8700K na trhu, šupnem aj real life testy. Zatiaľ budeš musieť ostať v klame a tme, v ktorej žiješ, alebo použiť Google.

Ináč mimo týchto teoretických "poznatkov" máš čo to aj poskúšané, alebo sa len oháňaš tým, čo "dokázali" iní a čo si myslíš? Lebo mi to príde že vl. skúseností v HEDT vs. stredná trieda moc nemáš, pri všetkej úcte. Ja som na HEDT platformu prestúpil len pred dvomi rokmi, s X99 a 6850K, takže ich tiež moc nemám, ale evidentne ich mám viac ako Ty, keďže nevieš ani také základy akými je práve nárast výkonu na HEDT platforme v hrách, pri rovnakom takte ako má stredná trieda. Pred 6850K som mal 4970K na 5.0 GHz [reálne som šľapal na 4.7 GHz, aby som ho neprevoltuvával], s LM a vodou, 6850K ho rozmlátil na drobné v benchmarkoch [gamingových] už na 4.5 GHz. Tu sa bavíme o 500 MHz v prospech Devils Canyonu.
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa faugusztin »

uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

faugusztin napísal: Po 16. Okt, 2017, 22:41 Rozdiel medzi x8 a x16 je 0-1% :
https://www.techpowerup.com/reviews/NVI ... ng/24.html
1080 [nie Ti, ani Titan X, ani Titan Xp] na 6700K. Určite áno, práve vďaka vyššie spomínanému. Teraz by trebalo skúsiť SLi/CF s 1080Ti, najlepšie Vega 64 LQ na Z170/270/370 vs. X99/X299. To by bolo relevantné v aktuálnej diskusii :). Bavíme sa o nakŕmení potencionálnej potrebnej šírky pásma grafickej karty na moderných hrách/zatiaľ syntetických programoch.

https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... ingularity

Tu je krásne vidieť, ako je zle zoptimalizovaný profil na strendej triede. A tu:

https://www.youtube.com/watch?v=8KOTiee5RqA

Je až 30% rozdiel :) [Witcher a tie závody]. x8/x8 vs 16x/x16 ;)

[zväčšil som dáta v obrázkoch, nejako Vám to to mrší tú kvalitu]
2.jpg
1.jpg
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa Leon »

Veď ja to viem, ale on asi nie  :D  Trepol blbosť a nevie ju ani dokázať.

Že sa bude využívať viac jadier, to ty prinútiš vývojárov? :D

... čiže ešte raz, po tretíkrát si to zopakujeme. 8700K má vyšší herný výkon, menej hreje, menšia spotreba, lacnejší o 700 eur prečo by si niekto kto vyberá hernú mašinu mal dať 10 jadro prosím? :D (keďže sme už prešli z debaty kde si začal o 7800X na 10+ jadrové procesory - čiže vôbec si si neprišiel dokázať sám sebe ako dobre si to kúpil :D)

to porovnanie 4970K vs 6850k je fakt úsmevné,... že ho rozsekalo, no bodaj by ani nie keď je 4970K o 2 roky starší,... nemalo by to byť skôr naopak, že futureproof 6850K by mala rozsekať aj o 2 roky starší procesor ? :laugh:

NEUTIAHNE nové grafiky :laugh: :laugh: toto ma fakt dostalo :D vieš, že už sa hraje na 4K v dnešnej dobe?

inak k tomu tvojemu videu s Project Cars,.... vôbec tam niesú grafiky bottleneckované :P klikol som si na tomb raider a tiež ...

... toľko k tvojím faktom. Všetci v recenziách klamú, ľudia na 2 najväčších forkách na svete nič nevedia, iba ty jediny máš všetko pomerané dobre. :) Nečudujem sa, že Ťa ľudia všade vysmiali.
.
Používateľov profilový obrázok
kovinator
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1974
Dátum registrácie: Št 20. Jún, 2013, 23:25
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa kovinator »

Nebudem reagovat na vacsinu veci co su v tomto vlakne.
Mozes robit co chces, ale na hry v dohladnej dobe je x299 uplne zbytocne. Dokonca si sam povedal, ze ludia so sandy bridge su vysmiati stale a aj to tak je. Ak s tym chces robit aj nieco ine ako sa len hrat, tak ta chapem.

Tento post, ale pisem hlavne kvoli nasledovnemu:
uplink napísal: Po 16. Okt, 2017, 22:40 Ináč mimo týchto teoretických "poznatkov" máš čo to aj poskúšané, alebo sa len oháňaš tým, čo "dokázali" iní a čo si myslíš?
A aky v tom akoze ma byt rozdiel ci ja mam dany procesor doma, nedajboze ci som sa ho niekedy dotkol? Ved to je uplne irelevantne.
Spoiler: ukázať
BUILD LOG: http://pretaktovanie.zoznam.sk/viewtopi ... =6&t=99040
CASE Fractal R4 Black, CPU i5-4670k + Coollaboratory Liquid Ultra @ 4.5 GHz 1.2 V, COOLER Raijintek Ereboss @ Black & White + Alpenföhn WingBoost2 + Arctic MX-4, MB MSI Z97S SLI Krait Edition, GPU Palit GTX 1070 Ti Jetstream, RAM Corsair Vengeance LP 1x8GB CL9 1600 MHz Black, Kingston HyperX 1x8GB CL10 1600MHz White PSU Seasonic M12II-520W, SSD Samsung 840 Pro 128 GB, 2x Samsung 750 Evo 500GB HDD Seagate Barracuda 3TB 7200.14, Seagate Barracuda 4TB SC S.M.S.L M2, HP Beyerdynamic DT 990 Premium 250 Ohm + Cable Mod / KZ ZAS + AZ09 Pro/ KZ ZST Candy, SPEAKERS Bose Companion 3 Series II, KEYBOARD Keebio Iris rev 4 + Zilents V2 67g + MDA Big Bang 2.0/ SteelSeries 6gv2 + PBT keycaps , MOUSE SteelSeries Rival, MOUSEPAD Razer Goliathus
uplink
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 241
Dátum registrácie: So 04. Sep, 2010, 23:48
Bydlisko: Bratislava

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa uplink »

Takže aj tu sú ľudia obmedzení a nevidia eviednenté. To mi stačí :) tak si tu teda žite krásne, ďalej si ignorujte fakty a hoňte si egíčka ;). A nezabudnite o pol roka vymeniť Z370 a 8700K za niečo nové ;)

Posledné infošky:

výpekovi Leonovi: Porovnávam 8700K za 352e bez DPH s 7800X za 300e bez DPH :). Tak isto výkon na rovnakom takte. A dal som odkaz kde je až 30% rozdiel, na HEDT platforme. 4790K má takmer rovnaký výkon "per core" ako 6850K, to isté platí aj pre 7700K, na ktorom som to testoval. Avšak všetky tieto fakty prehliadaš.

Kovinator: úplne žiadny. Len taký, že by si mal skúsenosť ako ja, že HEDT je silnejšie ako desktop, už dlhé generácie dozadu.

Ostatným. Pekne si tu chrochtajte na Z370 a užite si 16 pci-e liniek. Lebo x16 vs x8 rozdiel nie je a nikdy nebude podľa Vás géniov, vydrží Vám to zaručene aj na Volte :) [keď už na Pascalovi nestíha v Compute sile a teda hrubom výkone ;)].
CPU: Intel Core i7 2600K Golden Sample @ stock clock/undervolted MB: Gigabyte Z77X-UP7 RAM: Corsair XMS3 1600 MHz 4 x 4 GB VGA: ASUS GTX680-DC2-2GD5-V2 SSD: 2 x Intel 520 240 GB @ i400 @ raid0 stripe 32 kB cluster 128 kB HDD: SG ST3000DM [3TB], WD2001FASS [2TB] + kopa externých 1 a 2 TB PSU: Corsair HX 850W SOUND: Creative X-Fi Titanium HD COOLiNG:Noctua NH-D14 @ 2x U.L.N.A. + 1 x Noctua 120mm @ L.N.A. + 4 x Fractal 120-140mm @ stock speed MB controlled [@ silent mode] SPEAKERS: Logicrap Z-5500 OS: Windows 7 x64 Professional [genuine] CASE: Fractal XL Black Pearl USB 2.0 version LCD: primary: HP LP2475w [katódový] + secondary: HP ZR224w [LEDkový :(] KB: Microsoft Natural 4000 MOUSE: Death Adder first version black GAMEPAD: X-Box 360 GamePad Wired
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa Leon »

uplink napísal: Po 16. Okt, 2017, 23:12A nezabudnite o pol roka vymeniť Z370 a 8700K za niečo nové ;)
už 4x ti tu bolo spomenuté, že tu ďalšie roky nič lepšie nebude, ľudom s 8700k sa na Z390 8c neoplatí prechádzať. takže neboj, väčšina s 8700k upgradovať nebude :P
uplink napísal: Po 16. Okt, 2017, 23:12Porovnávam 8700K za 352e bez DPH s 7800X za 300e bez DPH :). Tak isto výkon na rovnakom takte.
čiže zrazu už nie 10+core bude treba do budúcna, kedy to hry budú využívať? v priebehu 5 rokov?
ok poďme naspať teda k 7800X ... takže 7800X so slabším IPC ako 8700K bude stíhať nakrmiť grafiky? ale lepšie 8700K už nie? :D
uplink napísal: Po 16. Okt, 2017, 23:124790K má takmer rovnaký výkon "per core" ako 6850K, to isté platí aj pre 7700K, na ktorom som to testoval.
čiže už nie 4970K? :D
uplink napísal: Po 16. Okt, 2017, 22:40Pred 6850K som mal 4970K
... chvála pánu bohu, že ideš aj s tými bottleneckovanými testami ... už sám seba pletieš chlapčisko :) o 4 roky Ti to tu bumpnem, neboj nezabudnem,... aj Ti písnem PMku kebyže si nevšimneš. Pozrieme sa ako sa ti oplatilo kúpiť ...
.
quicky
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 9823
Dátum registrácie: Št 12. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Nitra

Re: 8700K [Z370] vs. 7800X [X299] - evidentná vec, ktorú nevidí [takmer] celý svet, alebo mi niečo uniká?

Príspevok od používateľa quicky »

dobre som sa pobavil :D tusim adept na hall of ... :)

Návrat na "Procesory"