Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarteri)

Špeciálna sekcia "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš" je sekcia rozhovorov so zaujímavými ľuďmi.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarteri)

Príspevok od používateľa RP »

O tom ako sám vytvoril stolovú hru Watchmen of Destiny a viedol na Kickstarteri jej úspešnu kampaň ...

Lukáš Litvaj
  1. ITčkar, ktorého baví dizajn hier
    Tvorca stolovej kartovej hry Watchmen of Destiny, pre 2-5 hráčov
    Viedol na Kickstarteri najúspešnejšiu kampaň pochádzajúcu zo Slovenska doteraz. V kampani vyzbieral trojnásobok požadovanej sumy od viac než 2200 podporovateľov


Rozhovor prebehne budúci týždeň v Stredu 9. novembra 2016 o 20:00.

Otázky môžete začať klásť hneď v tomto vlákne.

Pozrite si aj to ako klásť otázky.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa RP »

1. Koľko času, približne koľko hodín/dní, stála príprava a riadenie Kickstarter kampane?
2. Pri spätnom pohľade na kampaň, je vec, či moment, ktorý rozhodoval o jej úspechu najviac?
3. Už sa podarilo rozoslať hru všetkým podporovateľom na Kickstarteri?
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa hawkeye »

4. Co by ste odporucili ludom, ktory chcu skusit Kickstarter alebo indiegogo kampan aby bola uspesna? Naco sa sustredit? Naco si dat pozor?
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa CageJ »

5. Čo sa vyžaduje ak chcem začať projekt a financovať ho cez crowdfunding? Myšlienka a pár obrázkov asi nestačí alebo ? Je teda nutné pred vstupom do crowfundingu mať hotový aj podnikateľský plán? Ten mať zväčša vyžaduje startup.
6 . Akú časť financií si berie startupová spoločnosť? Kickstarter uvádza, že poplatky sú na úrovni 5%. Nie sú tam aj iné poplatky?
7. Grafiku ste nakreslili sám?
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa LordKJ »

8. Co rozhodlo o tom, ze sa ako zdroj financovania vybral prave Kickstarter? Resp. crowdfunding celkovo.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa RP »

9. Ake su Vase oblubene stolove hry? Z pohladu toho, kto vytvoril vlastnu stolovú hru, ktore hry na trhu povazujete za najlepsie spracovane?
Používateľov profilový obrázok
hawkeye
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 6624
Dátum registrácie: Ut 06. Jan, 2009, 19:12
Bydlisko: Trnava

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa hawkeye »

10. Dostali ste vela ziadosti na refund (aj ked kickstarter ma nato pravidla) po skonceni kampane? Ak ano ako ste k takymto ziadostiam pristupovali? (mozno navod pre ludi, co chcu skusit Kickstarter, indiegogo)
Spoiler: ukázať
i5-6600k@4600Mhz + asus sabertooth z170 Mark1, 16GB RAM, Sapphire Nitro R9 390 Fury, Seasonic SnowSilent 750W Platinum all in Silverstone Fortress FT02
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

RP napísal:1. Koľko času, približne koľko hodín/dní, stála príprava a riadenie Kickstarter kampane?
2. Pri spätnom pohľade na kampaň, je vec, či moment, ktorý rozhodoval o jej úspechu najviac?
3. Už sa podarilo rozoslať hru všetkým podporovateľom na Kickstarteri?
1. Hru som začal vyvíjať približne rok pred tým, ako som spustil Kickstarter kampaň. Vývoj produktu trval určite niekoľko stoviek hodín (vývoj, testovanie, zmeny na základe feedbackov testerov). Ak sa pýtate len na samotnú Kickstarter kampaň, tak počas tých 29 dní sme ja aj moja manželka trávili skoro každú voľnú chvíľu (t.j. niekoľko hodín denne) manažovaním kampane – odpisovaním backerom (=podporovateľom kampane) na otázky, ad hoc zmenami kampane, aby sme vyšli v ústrety ľuďom, marketingom, a tak ďalej.

2. Áno, neísť na náhodu a naštudovať si svoj „niche“. Nestačí dobrý nápad, treba byť pripravený a poučiť sa z iných Kickstarter kampaní v rovnakom odvetví. Celý rok som sledoval úspešné kampane, zisťoval som, čo majú spoločné a zároveň som študoval blogy niektorých tvorcov týchto kampaní. Pred touto kampaňou som mal ešte jednu, neúspešnú, kde som išiel s horúcou hlavou a odignoroval dôležité detaily, ako napríklad veľmi vysoké poštovné pre hru, ktorá je váhovo ťažká. Do mojej aktuálnej KS kampane som šiel dobre pripravený (aj keď nikdy sa nedá pripraviť úplne na všetko)

3. Práve teraz sa rozosiela, všetky hry by mali mojim podporovateľom prísť do konca budúceho týždňa.
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

hawkeye napísal:4. Co by ste odporucili ludom, ktory chcu skusit Kickstarter alebo indiegogo kampan aby bola uspesna? Naco sa sustredit? Naco si dat pozor?
V prvom rade treba mať samozrejme produkt, ktorému veríte a myslíte si, že ho ľudia potrebujú alebo chcú. Ale samozrejme to nie je všetko – viackrát som videl na KS dobrý produkt s amatérskou KS stránkou – žiadne obrázky, stručný popis produktu, nedostatočný dôraz na to, čo to prinesie potenciálnemu podporovateľovi.

Treba byť transparentný a poskytnúť ľuďom čo najviac informácií. Zároveň musíte počas kampane s ľuďmi komunikovať, odpisovať na ich požiadavky a otázky. Dokonca som videl odporučenie, že na prvé a posledné dni kampane (to sú tie najdôležitejšie!) si treba zobrať dovolenku.

Takisto treba mať zaujímavé úvodné video, projekty, ktoré ho majú, majú o 20% vyššiu úspešnosť ako tie bez neho. Je to prvý kontakt s vašim potenciálnym backerom.

Posledná vec, ktorá bola veľmi dôležitá, boli recenzie. Toto sa asi nedá urobiť pre hocijaký druh produktu, no pre spoločenské hry existuje niekoľko youtube recenzentov hier, ktorých názor je pre ľudí dôležitý. Preto predtým, ako som spustil KS kampaň, som hru niektorým z nich rozoslal a ich recenzie priniesli mojej hre kredibilitu, ktorú by som inak nezískal.
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

CageJ napísal:5. Čo sa vyžaduje ak chcem začať projekt a financovať ho cez crowdfunding? Myšlienka a pár obrázkov asi nestačí alebo ? Je teda nutné pred vstupom do crowfundingu mať hotový aj podnikateľský plán? Ten mať zväčša vyžaduje startup.
6 . Akú časť financií si berie startupová spoločnosť? Kickstarter uvádza, že poplatky sú na úrovni 5%. Nie sú tam aj iné poplatky?
7. Grafiku ste nakreslili sám?
5. No, najmä ak chcete ísť na Kickstarter, musíte mať firmu alebo rodinného príslušníka (alebo kamaráta, ktorému dôverujete) v jednej z krajín, ktoré Kickstarter podporuje. Tento zoznam krajín sa stále rozrastá. (aktuálny zoznam krajín nájdete tu https://www.kickstarter.com/help/faq/creator+questions, druhá otázka zhora). Pri Indiegogo tento problem odpadá, no navštevnosť tejto stránky je menšia. Ja som nemal hotový podnikateľský plan, ale mal som zozbieraných veľa informácií o tom, ako má úspešná Kickstarter kampaň vyzerať (pre spoločenské hry odporúčam najmä stránku http://stonemaiergames.com/kickstarter/)

6. Neviem, čo presne myslíte startupovou spoločnosťou, máte na mysli crowdfundingovú spoločnosť? Áno, Kickstarter si berie 5% z vyzbieranej sumy každej úspešnej kampane (tj kampane, ktorá dosiahla svoj “goal”, ktorý si dopredu stanovila. Pre môj projekt to bolo napr 16 000 USD, keby som vyzbieral menej, nedostanem ani peniaze od backerov, ani si Kickstarter nezoberie svoje percentá. K tomuto sa ešte musí pripočítat tzv „payment processing fee“, ktorý je 3-5% závisiac od krajiny.

7.
Obrázky zvieratiek som si objednal, sám som si robil len zadné strany kárt a dizajn.
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

LordKJ napísal:8. Co rozhodlo o tom, ze sa ako zdroj financovania vybral prave Kickstarter? Resp. crowdfunding celkovo.
Crowdfunding sa mi zdá ako veľmi dobrá možnosť rozbehnutia biznisu, pokiaľ ešte nemáte meno a potrebné prostriedky. A keďže Kickstarter je jednotkou spomedzi crowdfundingových spoločností, má najširšiu základňu, čiže môj produkt bol vystavený relatívne veľkému počtu ľudí, čo by sa mi inak asi tak ľahko nepodarilo.
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

RP napísal:9. Ake su Vase oblubene stolove hry? Z pohladu toho, kto vytvoril vlastnu stolovú hru, ktore hry na trhu povazujete za najlepsie spracovane?
Moja najobľúbenejšia hra je Blood rage od Cool Mini or Not, je to tiež hra, ktorá sa dala podporiť na Kickstarteri. Je to hra typu „ameritrash“, to znamená hra, ktorá má silný motív (v tomto prípade Vikingovia), vysokú mieru interakcie medzi spoluhráčmi a veľa miniatúrnych postavičiek. Ďalšie hry, ktoré mám rád sú napríklad Tzolk’in a Ticket to Ride. Vo všeobecnosti preferujem hry, kde je čo najnižšia miera náhody.
Lukáš_Litvaj
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 16
Dátum registrácie: Ut 08. Nov, 2016, 23:21

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa Lukáš_Litvaj »

hawkeye napísal:10. Dostali ste vela ziadosti na refund (aj ked kickstarter ma nato pravidla) po skonceni kampane? Ak ano ako ste k takymto ziadostiam pristupovali? (mozno navod pre ludi, co chcu skusit Kickstarter, indiegogo)
Ano, boli možno 3. Rôzni tvorcovia k tomuto majú rozdielne prístupy, ja som im refund poskytol (aj ked nie 100 percentny, pretože Kickstarter si už svoj podiel zobral). Nebolo ich tak veľa a verím, že títo ľudia ocenili moju ústretovosť, aj keď som to robiť nemusel.
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa RP »

11. Budete aj dalsi projekt financovat cez Kickstarter kampan? Ak ano, co pri novej kampani spravite inak?
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2530
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: Lukáš Litvaj tvorca stolovej hry Watchmen of Destiny: Pýtajte sa ma (aj na to ako viesť úspešnú kampaň na Kickstarte

Príspevok od používateľa RP »

12. Prezradite co je Vasa praca v IT?

Návrat na "Rozhovory : Spýtaj sa čo chceš"