Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
fincik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2016, 20:56

Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa fincik »

Čaute! Mám pár otázok ohľadom SATA HDD. Chcel by som z disku vyťažiť maximum. Mám dosku ASUS P5PE-VM ( https://www.asus.com/Motherboards/P5PEV ... fications/ http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/ ) Chcem na nej spojazdniť tento SATA II disk Maxtor DiamondMAX 21 200 GB ( http://www.hdsentinel.com/storageinfo_d ... M3200820AS http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/) Na disku je možnosť jumperom zmeniť použitie na SATA II al. pre staršie dosky SATA I. Samozrejme mám jumper na SATA I (1,5 Gb/s). Pre info. V počítači mám aj druhý disk WD, ale ten má len ATA-100 rozhranie (pripojený cez 80-žilový kábel) do Primárneho IDE slotu na doske. ( http://www.cnet.com/products/western-di ... -gb/specs/ ) Ide mi o rýchlosť PRVÉHO disku (Maxtor) na tejto doske. Áno doska podporuje podľa výrobcu síce iba rozhranie SATA I, ale SATA II by mala byť spätne kompatibilná (niekedy nie je, ale mne disk identifikoval BIOS aj OS (XP Professional SP3)). Síce neviem či správne, pretože v BIOSe aj v Správcovi zariadení sa disk hlási na Primárnom kanáli IDE ako aj ten WD (v BIOSe je zobrazené ako Third IDE Master). Neviem ale asi XP-čko ho radí ako IDE zariadenie Spustil som PC, vošiel do BIOSu a skontroloval hneď nastavenie tohto SATA disku. V spomínanej sekcii Third IDE Master boli módy PIO aj DMA nastavené na Auto. Chcel som to zmeniť, ale ponechal som to nakoniec na voľbe Auto. Vyšiel som z BIOSu a nechal nabehnúť OS. Videl som hneď pomalé reakcie disku a PC. Ale nedalo mi to a dal som disk otestovať (HD Tune, HD Speed aj CrystalDisk). Rýchlosť bola cca 3,4 MB/s čítanie aj zápis. Bolo to jasné, že to bude tým, že disk pôjde pravdepodobne v PIO režime. Otvoril som Správcu zariadení a tam bolo uvedené, že režim prenosu DMA je k dispozícii, ale Aktuálny režim prenosu je PIO, ale ten sa nedal zmeniť. Ďalšia možnosť bola BIOS (malo to byť ako prvoradé, viem, ale chcel som vedieť či to predsa nenastavím v Správcovi zariadení :-)). Dobre, spustil som znovu BIOS a v sekcii Third IDE Master som zmenil len DMA mód na nastavenie UDMA5. Prihlásil som sa do systému a začal znovu testovať rýchlosti. Teraz už bola rýchlosť niečo cez 80 MB/s. Ale nemá to ísť ešte rýchlejšie? Ten WD ATA disk nameral niečo cez 60 MB/s. To je len cca 20 MB rozdiel oproti tomu Maxtor SATA disku. V BIOSe som si všimol ešte nastavenie v sekcii IDE konfigurácia Enhanced Mode Support On (natívny mód), ale otestoval som režimy S-ATA aj PATA+S-ATA, ale to nemalo vplyv. Neviem na čo sa ten natívny mód presne používa. Z článkov som to príliš nepochopil. Vedel by mi niekto poradiť či je vôbec možné ešte nejak zvýšiť rýchlosť disku na tejto doske? Za rozumné rady vopred ďakujem všetkým prispievajúcim. s pozdravom Šimon
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa marfan »

Z toho disku viac nedostaneš. Je to už stará plečka disk.

Disky, ktoré aktuálne kúpiš majú rýchlosti okolo 100-140MB/s, ako ktoré. Takže poradiť ti tu asi nikto neporadí, zo základnými problémami si si poradil, doska tak isto je už dosť stará. Ak by mal ten disk ATA rozhranie tak by išiel podobnou resp. rovnakou rýchlosťou ako na SATA.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
fincik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2016, 20:56

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa fincik »

Ja som len chcel vedieť, či je to v poriadku s tou rýchlosťou. Som si vedomý, že doska je stará, ale myslel som možno, že keď rozdiel oproti ATA rozhraniu tam bude o čosi väčší v rýchlosti.
marfan
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1931
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Veselé pri Pieš

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa marfan »

To nie nebude tam rozdiel, možno tak v odozve ale aj to pochybujem.
Spoiler: ukázať
MB:ASUS PRIME X370-PRO, CPU:AMD Ryzen 7 2700x, RAM:2x8GB Patriot Viper 4 Black 3200MHz,CLADIC:Thermalte NiC C4,CASE: Fractal Core 3500, PSU:EVGA 650 G3, GPU:AMD XFX RX480 8GB, SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD:WD 1TB RED, GREEN ,Samsung 1TB,2TB, Samsung 750GB, LCD:DELL U2412M,
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa dexterav »

možno teraz je ale máš proste starý HDD :)
posledné IDE a prvé sata nejaké rozdiely ani nemali
viacmenej aj prvé sata stačí na reálnu rýchlosť nových HDD
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa faugusztin »

V skratke - prepinas rozhranie medzi SATA1 (~150MB/s) a SATA2 (~300MB/s) pre disk, co ani nedosiahne 100MB/s pri sekvencnom citani je ako keby si riesil, ze ci by bola pre teba lepsia 15m alebo 30m sirkoka cesta k tvojej chate, ked na nej aj tak jazdis iba sam, so svojou Skodovkou.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa dexterav »

:cool: to ťa mp3t naučil ?
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nie. Ja som bol vzdy taky sarkasticky flegmatik.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a prave preto mas obrovsku pravdu.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa felipe25 »

tak tak, tieto stare disky maju max. citanie 100MB/s...vacsinou 70/80/90 (tolko mali aj ked boli nove...)

a k novym... tie nove 7200ot maju citanie aj 210MB/s.. vzdy testujem novucicke disky...
150MB/s maju green verzie, co maju 5400ot...

ale systemovy disk 7200ot ma celkom dobre citanie, aj ked SSD sa to nevyrovna,
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
fincik
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 3
Dátum registrácie: Pi 27. Máj, 2016, 20:56

Re: Rýchlosť SATA II disku na SATA I radiči

Príspevok od používateľa fincik »

No dobre. Tak ďakujem všetkým, čo sa zapojili do témy ;-)

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"