Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
Hexaris

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Hexaris »

Este by som zneuzil vlakno na dotaz, ze ako to je s trim/discard u hw raidu, stale som v tom, ze to nefunguje. Zmenilo sa nieco ?
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

Chris napísal:uz mas namontovane ci uz sa ani nepochvalis ? :-)
Zmontoval som v piatok, lebo som cakal na skrinku a kable, ale este musim vylomit od sestry moje ssd ktore som jej pozical do nb ked jej odisiel hdd. To bude tazke.
Vcera som kopiroval 3tb disk na ine hdd aby som ho mohol dat k tym dvom novym kusom do raidu.

Inac kde sa nastavuje to raid pole? Este pred win alebo az v nom? Cital som nejaky kratky manual na m5015 a je tam tabulka podporovanych OS a su tam len win servre, linuxy, solaris a vmware. Asi skusim win svr 2012 a ked to bude na hlavu tak asi 2008
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

cakame na Chrisa, ja tu Mpäťtisícku nepoznam, ale kedze je to klasicky HBA (nie RAID kontroler) a je odporucany na ZFS/Unix style tak by som si kacirsky tipol ze az v operacnom systeme. Win2012R2 nemas dovod dumpovat, nespominam si ze by Win2008 bol v niecom lepsi.

Dokonca 2012ka zerie aj menej pamate, v zavislosti od konfiguracie a konkretnych sluzieb bud zlahka menej alebo minimalne viac ako 2008cka, ze je to ukrutne modernejsi soft je samozrejme bez debaty pretoze tie styri roky vyvoja a armadu programatorov niekde musi byt vidiet aj ked sa to nezda. Z hladiska storage to mame Storage Spaces, ReFS filesystem, VHDX primitives a kopec dalsich veci.

Dnes uz by som na 2008cku nepozrel ani vtedy ked mi vendor aplikacie povie ze 2012ka nie je supportovana - mali sme nejake datawarehouse aplikacie, Cognosy, Sieble a taketo zverstva kde vyrobca povedal ze 2012 nie a my sme to tam tvrdohlavo nahodili so suhlasom zakaznika. Samozrejme ze dva roky chodia bez jedineho zavahania a par mesiacov po tom ako sme spravili co sme spravili sa zrazu objavila podpora tych aplikacii pre 2012ky.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Len win 2012 r2, obycajna sa neoplati.


Mozes aj vo webbiose lri boote tusim CTRL+H, alebo si stiahni LSI Megaraid Server Manager a si nastavis vsetko z win.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

nejake fotky TU, s tym chladicom neviem, je tam dost malo miesta takze co tam napchat neviem, nestaci len prirobit nejaku malu vrtulku?
btw kupoval som to ako NO BATTERY ale ta baterka na tom je :) takze mam este dalsiu baterku navyse, len mi chyba bracket tak to nie je prisrobovane iba strcene v slote

s tym OS no takto, chcel som to mat tak nejak rovnako ako teraz na W7, cize zdielanie cez klasicku sambu + Serviio DLNA server, snad to pojde aj pod Win server urobit.

cize nemusim nic flashovat na tej karte? ziaden iny bios za LSI a pod?
asi to budem robit az ked budem mat to SSD nech to nemusim prehadzovat
pripadne ked si nebudem vediet rady snad mi niekto pomoze, pripadne by som vedel aj dobehnut, myslim ze turbo je tusim z peeetrzalky ako ja :D


btw zostava je takto:

MSI B85I
G3258
4GB ram (zoberiem z povodneho NAS co mi bezi, dufam ze je tam 4GB a nie 2GB)
IBM M5015
3x WD30EFRX (1x mi este bezi v starom NAS)
1x Kingston KC300 120GB (SKC300S37A/120G)
Fractal NODE 304 biela
Eurocase 400W (bol som si isty ze mam doma schovany Fortron nejaky 300W s 90-95% ucinnostou, ale asi som bol zase samaritan a niekomu som v rodine opravoval staru herku a daroval som, alebo ho mam este v robote, neviem)

mozno tam este pridam 2x HD103UJ co mam ale to nepojde asi do raidu.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

kartu nahodis do pc a fungujes. Teda ak tam nema IBM blok ako dell a to len prelepis jeden pin, ktory sa pouziva pri dell serveroch.

Chladic toho radica je robeny na serverovu skrinu a jeho airflow. Cize bud dopasovat z PC, alebo z radioamatera vyssi chladic 2-3cm vysoky a na to 4x4cm Fan na 5V.
Mam tu este moj stary radic, tak mozem odfotit.

Ja nevidim dovod cakat, nahodit do pc a hrat s a:)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

tak hosi mame problem, karta sice ide ale tak nejako podla mna nestandardne

ked zapnem PC hned sa ukaze info o karte a svieti tam F/W Initializing, cca 2 min
nasledne pribudne na konci 0% co sa po par sekundach (cca 15-30) zmeni na 100% a mam mozno sa cez Ctrl+H dostat do Webbiosu alebo do CLI cez Ctrl+Y
V tom Webbiose to je neskutocne pomale (reaguje to asi tak na kazdy 4-5 klik) a navyse mi ukazuje disky ako 1,999TB Unconfigured Good

prilozim aj fotky aby ste vedeli ako to zhruba vyzera
neviem ci je ta karta vadna alebo len treba nejako zmenit FW lebo ten co tam je (12.0.1.-0097 z 9.6.2015) je asi starsieho data
ale nasiel som ze sa to da flashnut len cez OS (Win, linux, Wmvare)


FOTO: https://www.dropbox.com/sh/8mfr1lhhgqpq ... SV_ta?dl=0
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

dropbox mi nejde na firemnom :-)

Ale to si ju az teraz vyskusal ci az teraz si ju dostal ?

Pomaly by nemala ist ale svizne, vo windowse ju vidis ?
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

az dneska som to cele poskladal a zobral do prace

iny server:

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

skusal som ju pichnut do stroja s win 7 enterprise a vidim ju ale nechcela sa nechat updatnut, pise ze nie je podporovana pre tento OS
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

firmware time je tam v obrazku nacmarany jun 2010, to nevyzera dobre... vtedy 2TB disky boli na beziacom pase. Navyse na beziacom pase bezali vsetky normalne dosky...

bolo by mozne ze si narazil na nekompatidebilitu s tvojou doskou. Mne sa ta pomalost s [och boze co to mam, h310 ?] stala tiez, na inych doskach chodi dobre.

Skus totok :

http://yannickdekoeijer.blogspot.sk/201 ... oller.html

nic za to nedas, je to reverzibilny čejndž, pohoda s prstom v nose. A samozrejme aktualizovat bios na tvojej doske, aj ked sa nic nespomina v readme - naposledy vcera som aktualizoval na bl460c gen9 ktory videl len dve sietove karty namiesto osmych. Z februarovej verzie na junovu... co ti mam povedat.

Este by som sa zlahka pohral s latency timerom na PCI zbernici v nastaveni biosu, standardtne tam byva hodnota 64, ktora moze byt prilis velka. Skusil by som prehodit na 32 alebo 128. Je to mnozstvo "taktov" po dobu ktorych moze nejaka karta zablokovat PCIcko a vyzadovat si master mod.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

jj, akurat som to dnes riesil na Dell H310 na novej Z87 doske.

Trebalo zalepit 5 a 6 pin a uz sla v poho .

Pre rychlejsie bootovanie, si vypni tusim v MSM web bios.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

BIOS na doske som flashol na najnovsi, skusil som prelepit tie piny ale nic nezabralo, ani vymena baterky za druhu
skusal som to aj v inej doske Asrock Z87 Extreme 3 a tam sa to chova uplne rovnako

vidim to bledo

raid5 sa mi podarilo urobit ale len z "2TB" diskov cize mam 4TB co je z 3x3 dost malo

skusim sem potom nahodit video ako to startuje lebo mi je to fakt divne

vie niekto ako na tej karte flashnut FW alebo bios alebo ako sa to vola aby to nebolo z 2009 ale novsi?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

az teraz som tie screeny videl, vsetko je v poho. Az na tu slownless, take pomale a zalagovane to nema byt.

Disky by malo podporovat nad 2TB, tusim do 6TB, ved to si urcite tiez pozeral na nete pred kupou.

http://www.redbooks.ibm.com/technotes/tips0738.pdf

To prdlzenie startovanie sa da vypnut, ja tom ma na svojom vypnute a s SSD to bootuje fakt svizne :-)

Pripadne ak chces skus este v IBM servery. Pre IBM servery je ich tool "UXSP" a s tym si updatnes vsetky drivery a firmwary na IBM.
Alebo ak chcel controller na beznom pc, tak tam je asi postup ako pri dell, musis spravit bootovacie usb.

Tu mas aj cez windows, ale to by som asi nerobil, lb to bude rizikova vec na nie IBM pc:)
https://www-947.ibm.com/support/entry/p ... GR-5082167

Tu mas crossflashing na LSI 9260-8i sice z M5014, ale to je to iste ako M5015, len ma 256MB cache, namiesto 512MB.

http://www.servethehome.com/flash-ibm-s ... -firmware/

Pripadne ak nieco pogooli :). Ja mam nieco podobne brandovanu 9261-8i. :good:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

No jo idem pozriet do sufliku ci tam nemam nejaky ibm server :D
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

daj vediet keby tam nahodou nebol ziadny
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"