chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Všetko o chladení procesorov, grafických kariet, pasí­vne chladenie, ventilátory...
Používateľov profilový obrázok
grimm
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: St 13. Máj, 2015, 14:15

chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa grimm »

caute,

dostal som tuto kartu a snazim sa vymysliet co s nou v mojej bedni.
problem moze byt s tym aby sa to tam vsetko pomestilo kedze ide o mATX a navyse je tam NHD-14 tak zhora je ta karta dost natesno.
Obrázok

mozne riesenia:
1. http://www.tichepc.sk/Prolimatech-MK-26-VGA-Cooler.html + 2x http://www.tichepc.sk/Prolimatech-Ultra ... 140mm.html

2. nejaky arctic? twin turbo 3 ma vraj nejaky problem s uchytenim v mATX (neviem aky mam len takuto informaciu) a dvojka sa uz kupit neda. Nestaci na tuto kartu aj nejake mono?
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa mino_85 »

Riešili sme už cez SS, ale postnem v skratke pre info ostatným...

Twin Turbo II by sa mal dať ešte splašiť a bude to asi naj riešenie v rámci možností a na tú kartu stačí s prehľadom.

TT III v mATX zrejme robí problém ten držiak pre plošák a ten hrebeň na backplate, všetko to lezie hore do CPU chladiča.
Obrázok

MK-26 do Define Mini na 99% nevojde na šírku http://i.imgur.com/FcIgREc.jpg , čiže je z hry...

...a Alpenfohn Peter 2 má zas tú konzolu na fany, takže tam to môže nabrať viac na hrúbke a fany sa môžu dusiť nad zdrojom. V princípe ale je Twin Turbo úplne dostatočný chladič na tú kartu, čiže tieto monštrózne riešenia nie sú potrebné, a je za polovičnú cenu /ak počítame ešte 30 eur za dva kvalitné fany k tým veľkým pasívom, tak takmer za tretinovú cenu/.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa pipo137 »

Inak, ved Define Mini ma sirku 210mm, to by malo na MK-26 stacit, ci??
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa mino_85 »

Bolo by to tesné, určite veľké riziko. Oficiálne má skrinka podporu CPU chladičov do cca 160 mm /fakt tam majú cca/ :-D , aj keď nejaká rezerva tam určite bude. Ale tá karta s MK-26 už ťahá na 175 mm, takže tam už celkom pochybujem. Aj keď samozrejme karta zapadne do slotu až prakticky na úroveň dosky, tam je rozdiel oproti CPU chladiču /hrúbka socketu + CPU ten cca 1 cm spravia/, ale aj tak by to bolo o držku.

V podstate aj preto som ja menil R3 za R4 svojho času, vedel som, že budem potrebovať viac miesta na chladiče. :red: A keď tak pozerám dovnútra, od Mk-26 k bočnici mi chýbajú cca 2 cm, a R4 je práve o tie 2 cm širšia od Mini. Aj keď je tam veľa premenných - miesto za tray základnej dosky, umiestnenie samotného čipu na tej ktorej karte má vplyv na šírku celého komba /u mňa je to cca 168 mm/, atď... nedá sa to predom odhadnúť na 100%, ale skôr tipujem, že by to s tou Phantomkou nevliezlo.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
grimm
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: St 13. Máj, 2015, 14:15

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa grimm »

caute,

twin turbo II som nasadil a vsetko by bolo OK akurat je nejaky problem s rychlostou fanov. stale skacu z malych otacok na maximalne. trochu som googlil a tento problem ma viacero ludi:

"Nvidia graphics cards with their latest drivers may be misinterpreting the fan speed of our coolers and thus the reporting through software is wrong. Further Nvidia is no longer controlling the fan speed depending on PWM values based on the GPU temperature. E.g. if you set 30% PWM, Nvidia translates it into 1050 RPM."

stretli ste sa s tym? nastavovnie krivky v afterburneri nema ziaden ucinok. jedine co sa mi podarilo spravit je ze ked som fan nastavil na 100% tak naozaj bezal cely cas na 100% :)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa mino_85 »

Osobne som sa s tým nestretol, ale vybavujú sa mi také veci tuším keď vyšiel prvý Titan, ktorý bol len s referenčným chladičom, tak ľudia skúšali aftermarket /AC Xtreme myslím/ a mali rovnaký problém. Zdá sa, že to nvidia nijako odvtedy nezmenila. To potvrdzujú aj skúsenosti s GTX780/770 čo som písal vyššie, keď tie karty bez ohľadu na % otáčok proste nešli pod 1000 rpm s akýmkoľvek fanom. U Arcticu nastáva zrejme ešte tá anomália s kmitaním otáčok.

Výrobcovia to vlastne teraz obchádzajú tými polopasívnymi kartami typu Strix, kde to podľa všetkého nejako poriešili, keď už nie znížením otáčok, tak úplným vypnutím mimo záťaže. Otázka je akým spôsobom to dosiahli a či sa to dá nejak replikovať úpravou biosu aj na iných kartách. Neviem, nehrabal som sa v tom, ale tipujem, že skôr nie. Ak dobre viem, ta bežná úprava rozsahu otáčok v biose od 0% nepomáha, zrejme tam je potrebný hlbší zásah.

Tie otáčky ti skáču hore-dole aj keď nastavíš povedzme 50-60-70%, alebo len keď zlezieš na nižšie cifry?

Riešenie by bol Speedfan, pripojiť chladič priamo na dosku a regulovať úplne mimo kartu, podľa teploty GPU /ideálne ak máš na doske voľný PWM konektor/. Otázka je či tvoja doska Speedfan rozchodí, dlhší čas s tým bol problém na novších doskách, ale naposledy vyšli nejaké nové verzie softu, tak za pokus to určite stojí.

http://www.almico.com/sfdownload.php

Samozrejme budeš musieť nejak poriešiť zapojenie z mini fan konektora pre grafiku na bežnú veľkosť, neviem či taká redukcia sa dá splašiť, možno budeš musieť nejako svojpomocne. Zatiaľ vyskúšaj na inom klasickom PWM fane napr. z CPU chladiča, či ho vieš cez Speedfan regulovať aj podľa teploty GPU. Kedysi som mal niekde odložený aj podrobný návod pre Speedfan, ale teraz sa k tomu neviem pregooglovať. Ak niekto vie, nech to sem linkne.

Ak nerozbeháš Speedfan, tak sú 2 možnosti, buď fany napojiť priamo na zdroj/dosku na pevné otáčky, alebo externým regulátorom, buď takým, ktorý vie regulovať podľa senzorov rôznych komponentov /najdrahšie riešenie/ alebo podľa fyzických teplotných čidiel /o čosi lacnejšie/.

Bohužiaľ nvidia to má s reguláciou takto nešťastne ošetrené už dosť dlho a často pri osadení aftermarket chladičmi to robí problém. Ja som to u 780 riešil externým regulátorom, ale ja som to kupoval jak komplexné riešenie pre celý PC, toto kupovať len kvôli grafike je dosť veľký luxus.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
grimm
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: St 13. Máj, 2015, 14:15

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa grimm »

Speedfanom regulujem zvysok PC (teda cpu a case fany). Vyzera to ale ze so zapojenim toho mini-4 pinu do dosky by mohol byt celkom problem a netrufam si rucne to upravovat.

Napadaju ma zatial 3 riesenia:
1. http://www.arctic.ac/eu_en/accelero-twin-turbo-ii.html -> support -> Fan speed irregularities on Nvidia graphics cards
- tomuto sa mi ale nechce verit. Skusim tu ich krivku okopirovat a uvidim.
2. Zapojit to priamo do zdroja na 7V a skusit ci to uchladi v zatazi a ake to bude hlucne.
3. Vraj pomaha kupit AC Twin Turbo III spare fan a vymenit :)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa mino_85 »

1. Ten Precision pochybujem tiež, ale za vyskúšanie nič nedáš, každopádne by malo byť vo všetkých tých softoch nastavenmie krivky na jedno kopyto, takže sa mi to nezdá.

2. 7V by mohlo byť OK na tej karte, ale je to také kompromisné riešenie jak z pohľadu teplôt, tak hluku, nie je to ideálne samozrejme.

3. Hm, no to ti neviem potvrdiť, možno, že na to v AC už mysleli pri návrhu, ale s istotou zistíš až keď vyskúšaš. Ak to teda vieš kúpiť samostatne.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
grimm
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: St 13. Máj, 2015, 14:15

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa grimm »

1. nepomohlo

2. zapojil som na 7V. fany idu teda na 50% (ak to dobre pise vo furmarku). pocut to ale lepsie riesenie zatial nemam.
skusal som na hodinu furmark a teploty isli max na 65 stupnov. to bolo ale pri otvorenej bedni. pri zavretej boli okolo 71 po 10
minutach. potom to ale uz nestupalo. musim pozret ake vysledky maju ini lebo som si nie uplne isty ci chladic dostatocne dosadol
... su tam take plastove podlozky ktore su kusok vyssie ako original.

3. ak objednam a vyskusam tak napisem :)
Používateľov profilový obrázok
grimm
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 17
Dátum registrácie: St 13. Máj, 2015, 14:15

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa grimm »

tak nakoniec som to zriesil dvoma 92mm noctuami redux, zapojil priamo do dosky a regulujem cez speedfan.
v idle karta nepocutelna.
v burne uz kto aku krivku si spravi ... trochu to uz pocut ale teploty nejdu vo furmarku cez 65 stupnov.
spokojnost.
dakujem hlavne minovi za rady.

Obrázok
Naposledy upravil/-a grimm v Po 22. Jún, 2015, 14:21, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: chladenie gainward gtx 970 phantom v define mini

Príspevok od používateľa mino_85 »

Super, vykorčuľoval si z toho elegantne, som rád, že sa podarilo. :)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus

Návrat na "Chladiče a všetky druhy chladenia"