Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Všetko o pevných diskoch, solid-state diskoch, optických mechanikách, USB diskoch...
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

H310 je daleko modernejsi system. Obidva hentie radice co si linkoval su rozhodne zastarale a TAZKO TI NEODPORUCAM ist do cohokolvek 3Gbit/s NAPRIEK TOMU ZE TO NA MECHANICKE DISKY STACI. Tu sa totiz nejedna o rychlost - ano ta rozhodne staci - tu sa jedna o kompatibilitu, adresny priestor atd.

Obidva radice ktore si linkoval NEMAJU napisany support diskov vacsich ako 2TB, ale LOGICKEHO POLA respektive ARRAYu co je to iste :

"Greater than 2TB array support" a "logical drive >2TB support"


to NEZNAMENA ze podporuju JEDNOTLIVE DISKY vacsie ako 2 terrrra, to znamena ze podporuju RAID pole vacsie ako 2TB, cize napriklad 6x 1TB = 6TB. Moze sa ti veselo stat, ze tam pripojis 3TB disky a fesak ti napise "vyborne, vidim vela krasnych 792GB HDD, ake pole z toho chces spravit ?"

Vykasli sa na VSETKO co je len 3Gbit. To je proste starina jak pracka v lese. Nemam naladu behat po analoch internéta a hladat ti specifikacie tych radicov pripadne staznosti userov na forach s velkymi diskami, proste mi ver.

M1015 : viem ze su to vysoko pretlacane radice, predovsetkym vzhladom na to ze sa daju pouzit ako uplne sprosty HBA teda kontroler s priamym pristupom na disky bez akehokolvek RAID alebo manipulovania. Toto je extremne dolezite pre suborove systemy ZFS ktore chcu riesit vsetko samy nad urovnou radica. Vela klasickych RAID radicov totiz tuto vec nepripusta - jasne ze si mozes "na kazdom disku spravit RAID0 samostatne" ale to je nieco ine ako pass-through.

Moj nazor : mal by si chciet radice LSI minimalne s cislom 9200. Teda hladaj LSI 92*
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

ok dik, to array som si zle vysvetlil inak je to jasne
dik za tip
Používateľov profilový obrázok
steel
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 408
Dátum registrácie: Pi 16. Sep, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa steel »

scarinko napísal: >> Su tu nejake temy o ZFS, ale kto ma rok studovania ZFS a potom este pol roka ladid ZFS pole ? :)

az take zle to nebude ale suhlasim. Nainstalovat akukolvek kravinu freenas, nas4free, opatchovat a pouzivat musis stihnut za jeden jediny den (nechcem povedat hodinu aby sa Scari necitil scary).

ako som spomenul ZFS ma neoslovilo ba priam az nasra..nahnevalo a tak islo papa a nebudem sa s nim uz zaoberat
potrebujem mat na to easy pristup aj z vonku bez nastavovania routera a kadecoho, proste teamviever a napojim sa odvsadial aj z mobilu
K tejto teme asi tolko, ze aktualne som po reinstalacii fedory na fedoru 21 server (ext4). Povodne som robil upgrade F18 -> F20 a potom F20 -> F21, avsak po tom poslednom upgrade to uz malo citelne problemy a kompletna reinstalacia + nastavenie vratane googlenia na webe je cca. 4h. Podotykam bezi mi tam xRDP takze pristup odvsadial jak z win tak mobilu a linuxu cez klasicky remote desktop. Jedine 2 porty co som na routeri forwardoval boli pre ssh a xrdp co je otazka 5min.

Cize ludia nebojte sa ist do linuxu aj ked o tom nic neviete, pretoze to aj tak iba raz nastavite a potom mate pokoj.

EDIT: hups mesiac stary topic, sorry :)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Fujitsu D2616 ( brandovane LSI 9261-8i ) rebuild 1TB 3,5" disku za 2,5hod :cool:
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tipujem malo dat :) 1TB za 2.5 hodiny je priemer 111MB/s a to sa mi zda prilis moc na 1TB disk na celom povrchu. V spickach na zaciatku media (vonkajsie stopy) udrie az do ~160MB/s i ked nepises aky konkretny disk, ale nezda sa mi priemer. 110MB/s priemer maju problem dosiahnut daleko viacplatnove (3TB/4TB/6TB) disky.

Inteligentne pole ktore "nerepasuje" vsetky bloky proste preto lebo nie su pouzite to dokaze samozrejme v pohode. Videl som rebuild time dve minuty na poli zlozenom zo 6TB diskov - na tom poli vsak bolo sialene malo dat. V kazdom pripade samozrejme radic nie je dolezity, kazdy dnesny radic dokaze vytazit naplno akykolvek mechanicky disk.

Samozrejme je EXTREMNE VYHODNE zrebuildovat taketo policko za dve a pol hodiny. Si spominam na kamaratov ktori rebuildovali 2TB disky styri-pat dni na tych zaprdenych jednojadrovych Atomoch 1.2GHz... a potom sa im pokazili dalsie disky. Na Raid6 ani nemyslime, samozrejme. To bolo potom hodne nestastia :(
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

ver ci ne. Pole bolo/je zaplnene na 50% a dal som tam novu zabalenu 3,5" 1TB Seagate, tie su celkom rychle, rychelsjie ako WD RED.

Ako si dosiel k 111MB/s ?

Ak pocitam 1TB za 2,5hod je 116 kB/s, alebo 6.8 MB/min co si myslim, ze neni ziadna zavratna rychlost. :)

pri zohladneni 50% zaplneni pola, je to este dvojnasobna rychlost. :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

Neviem ako to ratas ty ale mne vyslo tiez 116,5MB/s
1TB = 1024 *1024 MB = 1048576 MB
2,5h = 150 *60 sek = 9000 sek
1048576/9000 = 116,5084444 MB/s

:)

Musi postupne s tymi jednotkami
TB - GB - MB - KB
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

:hysterical: jaj ano, to robi to zahrievacie vinko :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

dofrasa zase ma vynechali, tu su uz vsetci nastartovani a ja este vytvaram DPH, HDP a vsetky tie sprostosti. Daj si aj za mna dobreho :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

taakze hosi otazka co je lepsie HP420 vs Dell H310

konkrtne tieto dve

http://cz.eetgroup.com/i/633538-001-HP-Smart-Array-P420

http://cz.eetgroup.com/i/3P0R3-Dell-PWA ... 10-ADPT-FH

cena rovnaka (tu co vidite si nevsimajte)
zaruka v prospech hp pol roka navyse

asi nemaju ani jedna cache, da sa to pripadne dokupi? da sa to pouzivat bez nej? aky to ma vplyv na vykon resp asi rebuild

dik
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

do P420 sa dokupuje cache + BBU, ale nie s kazdym firmwarom a kazdou doskou a jej biosom pojde spustit. Niekedy je to o stasti, ci to bude sediet.

Dell H310 co som predal, tak isiel na kazdom pc, doske H61, Z68, Z77. ALe nema cache, teda vyuziva RAMku z pc, nema BBU a chladic je nedostatocny, teda to aj v pripade P420.

Ved napis za ake ceny vies zohnat :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa mp3turbo »

len doplnim ze LSI 9300 co je 8kanal 12Gbit [!] SAS/SATA za radovo 310eur pripadne 4kanalova verzia, ak ti staci za 244eur vratane Mervertštojera je ponuka ktora sa fakt neodmieta lahko. Takisto na zahodenie nie je ani Adaptekovy 71605, 16 diskovy 6Gbit, v cenovke okolo 380eur.

Samozrejme na tociace disky je 12Gbit aj 6Gbit uplne nepotrebny, akonahle nieco spekulujes s SSDckami, uz zacina ina rozpravka. To len do buducnosti.

edit : zvlast na tie HPckove kurwariny veliky preveliky pozor, napriklad toto http://www.ebay.com/itm/251841681118 vyzera ako klasicka PCI-e karta, avsak houby s makom. Nikde inde ako v specialnom slote LOM, lan-on-madrbórd HPckovych Gen8 Pro serverov to proste nejede, nejede a nejede. Proste HP sa neunuvalo vymysliet si nestandartny konektor, pouzili to coho maju tony v sklade.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

Nakupne ceny tych dvoch mam cca 195 bez dph ale beriem aj iny tovar kde mozem cenu radica trocha popresuvat a tak by som mohol mat cenu nizsie o cca 160-180 bez dph cize tak 15-35 + dan.

Este som nasiel tento adaptec za 198 prpadne 4 portovy 6405h za 157 co by som mal zadarmo vlastne ale teda len 4hdd
http://cz.eetgroup.com/i/2277900-R-Adap ... Single?s=-
Len nikde nepisu ci to vie raid5
Chris napísal:...ALe nema cache, teda vyuziva RAMku z pc, nema BBU a chladic je nedostatocny, teda to aj v pripade P420
V praxi to ma aky vplyv?
Naposledy upravil/-a scarinko v Ut 28. Apr, 2015, 23:27, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa Chris »

Dell h310 s 2x mSAS na 4x SATA kablami som pred rokom predal za 100€, cize 200€ je blbost totalna :-D

Mp3turbo: p420 ma klasiku, tusim az p422 ma ine.
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Win Raid vs Bios Raid vs Low end PCI/PCIe HW Raid

Príspevok od používateľa scarinko »

Hovorim ze offi cenu neries to nie je dolezite, vysledna cena je daleko nizsia

Návrat na "Pevné disky, SSD, M.2, úložný priestor a mechaniky"