Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
JohnFaker
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 21. Máj, 2014, 16:45

Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa JohnFaker »

Čaute, mám Gbps pripojenie a chcel by som nový router v cene okolo 50€. Preto vás prosím o radu. Takže tieto veci by mal zvládnuť:
1) gigabit WAN+LAN
2) multicast- myslím že to je to čo hľadám. Na sieti funguje tv cez ip adresu (SAP) veľmi tomu nerozumiem ale na mojom starom belkin n+ to nefunguje a dočítal som sa že router by mal podporovať multicast aby to fungovalo.
3) nejaké technológie ako ac a 5ghz výhodou. Aby bolo možné čo najlepšie využiť tú Gbps linku aj cez wifi.
4) USB 3.0 alebo aspoň USB 2.0 (externý HDD)

Ďakujem
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa mp3turbo »

velmi sa bojim ze za 50eur dostanes skutocne normalny 802.11ac router s vlastnostami a priepustnostou ktoru potrebujes. A potom sa k tomu prida stabilita ale ved nevadi, kazdy tyzden to resetnes a bude.

Ozaj, gigabit pripojenie sa tiez nevidi uplne casto... gratulacia. V Bratislave viem o dvoch provideroch kde to naozaj aj chodi gigabit (a nielen gigabitovy switch cize ti na pocitaci svieti gigabit) - kde sedis ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Richard_12 »

Chcem Lamborghini ale za cenu škodovky. Takto to nefunguje. Routre spĺňajúce tvoje požiadavky majú cenu nad 100,-€. Napr. vhodný je Netgear R7000 (142,-€) alebo Asus RT-AC68U (180,-€).
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Chris »

http://access-pointy-routery.heureka.sk ... ea6400-ce/


Pochybujem, ze mas 1Gbps internet, skor to vidim na chybu pri pisani(neznalost) :-)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
ne0
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Pi 26. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa ne0 »

Najlepsie co zozenies blizke tvojmu rozpoctu je http://www.alza.sk/mikrotik-rb951g-2hnd-d429778.htm .Spojazdnis na tom hadam vsetko co je potrebne pre domacu siet. Upozornujem ale ze configuracia nieje pre laika.
Mam ho doma na gigabitovom pripojeni a facha super.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Chris »

1. Od koho mas prosim ta 1Gbit internet ? :-) :)

- nema 5Ghz teda 802.11AC
- USB je 2.0
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
adam102
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Št 10. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice 13

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa adam102 »

Ten Mikrotik linkovany hore nam "priniesol jezisko" a zatial teda funguje :laugh:
Nema ale 5GHz/ac, USB funkcionalitu som este nezistoval, asi ani nebudem.
Multicast ma, ale...vela stastia s nastavovanim :-) Ani forwarding portu nie je len tak, ze si napises ciselko a dovi, treba tam vsetko manualne babrat, ale na internete sa da najst vsetko.
Pri merani som mal nejakych 450Mb/s DL aj UL. Blizsie som este nezistoval preco to neda viac, videl som uz aj rychlosti cez 800/900Mb/s od rovnakeho poskytovatela (za bieleho dna).
JohnFaker
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 21. Máj, 2014, 16:45

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa JohnFaker »

To wifi by teoreticky nemuselo byť ac ani 5ghz - písal som že je to výhoda. Desktopy mám pripojené káblom ( preto vyžadujem ten gigabit WAN). Wifi používam občas na laptop a iPad takže to nieje až tak potrebné.

Myslím si že hádať sa či mám alebo nemám ten internet nemá význam. Nedovolil by som si obťažovať vás týmto problémom keby to nebolo aktuálne. :-) meranie uskutočnené priamym zapojením kábla do PC. Cez router je priepustnosť max 100mbit. Ani obyčajný tenda switch mi nepustil viac ako 100mbit (nezisťoval som či ma zvládnuť viac). Ale multicast mi cez switch fungoval. Teraz to mám pripojené tak že router pripájam do switch - veľké latencie a spomalenie. ( sú to obyčajné zariadenia za pár €.

Obrázok

>>chris: ten linksys zvládne ten multicast? Vo vlc zadávam ip adresu pDo zisťovacích modulov-SAP-multicast adresa pre sap.
Toto je podmienka aby mi to fungovalo. Ale niesom si istý ako to funguje. Na internete som našiel že router by mal podporovať nejaké multicast nastavenia ( povolenie/blokovanie). Ten linksys vyzerá dobre, existuje aj verzia 6300. Ta by nebola fajn? Čítal som ale že sa robila vynovená s nejakým rýchlejším čipom alebo niečo také. Internet je riešený cez sanet.

>>Richard: to je drahé, za to mi to nestojí.

>>ne0: pozeral som mikrotitk. Vraj sa to nastavuje zložito. Nastavovať to budem sám. PC celkom rozumiem, považujem sa za celkom skúseného používateľa. Ale nastavovania zložitých vecí v sieti ( ako napr ten multicast a pod) sú pre mna už orieškom-musím googlit. Tak aby som to vedel nastaviť sám.

Reálne aký rýchlostný rozdiely zaznamenám v miestnosti s routerom ak budem mať ac 5ghz alebo obyčajné n? Či sa mi to kvôli laptopu a iPadu oplatí. vyhodou by bolo ak by dokázalo wifi preniesť na iPad ten multicast. A to si nemyslím že je tak náročné.

//Edit: potešila by podpora cloud aplikácii pri využívaní USB portu.

>>adam102: tebe sa podarilo ten multicast rozbehnúť na tom mikrotitk routeri?
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Richard_12 »

JohnFaker napísal: Reálne aký rýchlostný rozdiely zaznamenám v miestnosti s routerom ak budem mať ac 5ghz alebo obyčajné n? Či sa mi to kvôli laptopu a iPadu oplatí. vyhodou by bolo ak by dokázalo wifi preniesť na iPad ten multicast. A to si nemyslím že je tak náročné.
Zbytočne kúpiš 5 GHz router keď v notebooku a ipade nemáš ac wifi kartu. 5 GHz má horšiu priepustnosť cez steny než 2,4 GHz. Keď nechceš dávať peniaze do drahého routra tak kúp overený a spoľahlivý Mikrotik RB951G-2HnD.
JohnFaker
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 21. Máj, 2014, 16:45

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa JohnFaker »

iPad aj MacBook air majú v špecifikáciách uvedenú podporu 802.11 ac
Wi‑Fi (802.11a/​b/​g/​n/​ac); dual channel (2.4GHz and 5GHz); HT80 with MIMO
//Edit: Asi zoberiem ten mikrotitk, kašlať na wifi ac. Vie mi niekto povedať že či je naozaj tak náročne spojazdniť nastavenia tohto routra?
Richard_12
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 293
Dátum registrácie: Ut 11. Aug, 2009, 22:29

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Richard_12 »

Nevieme čo tam potrebuješ nastaviť. S pomocou googla to zvládneš. Začať môžeš tu. http://pc.poradna.net/a/view/1041177-mi ... onfigurace
Používateľov profilový obrázok
adam102
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 189
Dátum registrácie: Št 10. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Košice 13

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa adam102 »

JohnFaker napísal: >>adam102: tebe sa podarilo ten multicast rozbehnúť na tom mikrotitk routeri?
Neskusal som to, lebo to nebudem potrebovat. Pisal som vela stastia iba preto, ze to bude pravdepodobne zlozitejsie nastavit, netrufol by som si, ale ja som lama v takych veciach.
Inak zakladna konfiguracia toho Mikrotiku je uplne jednoducha, tam netreba ziadne extra znalosti.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa mp3turbo »

keby vsetci co maju problemy neboli taki velki tajnostkari a DETAILNE popisali co ich tlaci, dalo by sa lepsie poradit.

co sa tyka vyuzitia multicastoveho streamu na tvojej strane ako klienta, tam nepotrebujes ziadnu vedu akurat router co to neodfikne a prepusti.

co sa tyka multicast routingu, mikrotik podporuje take veci o ktorych sa 99.9999% konkurencie nesnivalo a to uz dlhe roky :

http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Mu ... ed_example
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Routing/Multicast
http://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Routing/IGMP-Proxy
https://ispforum.cz/viewtopic.php?f=5&t=6081



Co to mas, Antik a telku ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
JohnFaker
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: St 21. Máj, 2014, 16:45

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa JohnFaker »

Sorry chlapi, dlhsie som tu nebol. takze poporiadku.

Vo VLC by to malo vyzerat takto ked to nastavim:
Obrázok

Poskytovateľ: SANET -> Slovak Academic Network pustaju do siete nejake streamy TV ktore chcem spojazdnit.

>>mp3turbo: nikto nieje tajnostkar, poskytovatela som napisal v 8 poste
Obrázok

Objednal som ten mikrotik ale este to nemam doma. Ked dojde hned to otestujem. Chcem aby mi ta telka fungovala ako cez kabel tak aj cez wifi (vlc na ipad, vlc na laptope)
Naposledy upravil/-a JohnFaker v Ne 04. Jan, 2015, 13:48, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5179
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Router/50€/Gbps/multicast/USB/ac a 5ghz výhoda

Príspevok od používateľa Chris »

som nevedel, ze do akademickej siete sa vedia pripojit aj obycajny ludia. Alebo to mas na intraku, alebo si profesor a dali ti domov alebo byvas blizko skoly ? :-)

Krok vedla s Mikrotikom nespravis, teda ak ti nebude chybat AC, ale aj s tym sa da zit.

Som zvedavy kedy mikrotik vyda produkt s 5-8x RJ45, aspon 600Mhz, 128MB ram, USB3.0 a 802.11AC . Snad sa raz dockam :D
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs

Návrat na "Nákupná poradňa"