Rozpínanie vesmíru

Všetko o nekonečnom vesmíre...
Užívateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13107
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Rozpínanie vesmíru

Príspevok od užívateľa Zoltan Balaton » So 20. Sep, 2014, 23:58

nechapes..ani sa o to nesnazis..

skus si len odpovedat na jednu otazku..ak by na okraji vesmiru bolo vyziarene svetlo smerom von z neho..kam by slo ,ak by tam teda nebol vesmir ? :)

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Rozpínanie vesmíru

Príspevok od užívateľa Ondro1 » Ne 21. Sep, 2014, 11:11

Čo je to okraj vesmíru? Čo je to "bezvesmírie"? Vesmír môže byť kľudne obmedzený s kladnou alebo zápornou krivosťou, ale aj tak nekonečný... A, hlavne, ak by bol vesmír konečný, aj tak by sme o tom nevedeli, pretože všetka tá krivosť sa popisuje z pohľadu 4 priestorových rozmerov, čo je abstraktné zjednodušenie, pretože neexistujú 4 priestorové rozmery a "mimo" vesmíru z tohoto pohľadu "neexistuje", pretože to nedokážeš popísať a nedokážeš sa premiestniť z 3D do 4D, aby si videl hranicu vesmíru aj keby 4D existovala.

Inak aj tak sa ukazuje, že vesmír je nekonečný a plochý(nie je zakrivený). Takže žiadne hranice vesmíru ani nie su.

Ja nie, že sa nesnažím nič pochopiť, mne to ani nedáva zmysel, keďže OTR už mám za sebou.
We'll bang, ok?

Užívateľov profilový obrázok
Ondro1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: So 29. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Rozpínanie vesmíru

Príspevok od užívateľa Ondro1 » Ne 12. Okt, 2014, 11:42

Ak by existoval "hmotný" priestor a "priestor" priestor, ktorý by sa "rozpínal" inak ako "hmotný" priestor, bol by to v podstate éter. Na to, aby sa inak "rozpínal" v prítomnosti hmoty, musel by s hmotou ingteragovať. Interagoval by, samozrejme, gravitačne, pretože by ho zakrivovala gravitácia, no gravitácia by zakrivovala i "hmotný" priestor(nie je možné, aby zakrivovala iba jeden z očividných dôvodov) a musel by interagovať s hmotou. V podstate ak by to nebol éter, čo by asi nebol, tak by sme to mohli nazvať elektromagnetické pole a iba by sme dávali dve mená tej istej veci. Ak by ale mal byť tento "priestor" priestor odlišný od elektromagnetického poľa a nemohli by sme ho popísať kvantovo, len geometricky, ako OTR, potom by existovali rozsiahle implikácie. Napríklad - ako by si vysvetlil pozitrón - elektrónovú konverziu? V tom bode by ti vznikla singularita, "trhlina", ktorá by sa po anihilácii "zacelila", prípade by si priestor prechádzal zo stavu do stavu s vyššou energiou pri interakcii s hmotou, no tu skĺzame znova do pojmu elektromagnetické pole. Ale pri geometrickom popise elektromagnetického poľa máš ďalší háčik - a to, že elektromagnetická interakcia nie je univerzálna, existujú dva náboje, na ktoré pôsobí inak. Preto ani nejde(nie asi nejde, nejde, mea culpa, ono totiž keďže sú dva náboje, tak by sa v jednom priestore pretínali geodetiky, čo matematicky sa dá dokázať, že nie je možné a keď sa geodetiky pretnú, tak je v tom bode nejaká singularita - buď súradnicová alebo reálna, súradnicová ide odtransformovať, ale pretnuté geodetiky dvoch nábojov nejdú nijak odtransformovať, to by si na to musel mať dva priestory, ktoré by spolu interagovali nejak a do toho už moc nevidím, aké by to malo implikácie, ale každopádne by to bolo extrémne náročné a celkom dosť málo zmyselné) geometrizovať elektromagnetická interakcia.
Inak tej úvahe o šírení svetla za hranicu vesmíru nerozumiem, ako som už písal.
We'll bang, ok?

Napísať odpoveď

Návrat na "Vesmír"