zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Všetko o mobilných telefónoch, tabletoch, fitness náramkoch, smart hodinkách a iných prenosných zariadeniach. Diskusia o mobilných sieťach, operátoroch a ponukách.
Toto nie je nákupná poradňa!! Taktiež zadeľte tému do dobrej podkategórie
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

Čaute,
vyzerá to tak, že počas dovolenky budem používať len verejné wifi na mobile (Huawei Ascend P6) kade-tade, a preto by ma zaujímalo, ako si čo najlepšie zabezpečiť bezpečnosť mobilu. Ide mi hlavne o tri veci - úplne najviac gmail (vstavaná android aplikácia), potom aj o aplikáciu tatrabanky a viamo, sekundárne aj obyčajné surfovanie v mobile cez chrome v prípade, že by som niečo kupoval/objednával s kreditkou.
Z toho, čo som niekde čítal, som sa nič moc okrem úplne tých basic info nedozvedel, tak sa pýtam tu :-) Inštalovaný mám avast mobile, na zamknutie obrazovky mám lock pattern, viem ešte, že pre vybrané aplikácie existujú app lock aplikácie, toto všetko ale problém (ne)bezpečnosti verejnej wifi nerieši.
Dík
Používateľov profilový obrázok
lacika
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4278
Dátum registrácie: Pi 11. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: KE

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa lacika »

Ak by niekto vytvoril falosnu wifi siet a stahoval ti udaje napr. cez Wireshark, tak pokial to ide cez HTTPS, asi by som sa nebal.
Na to aby polamal ochranu by musel mat fakt kvalitne zelezo alebo server, kt. tiez nie je lacny. Zvyknu odchytavat len nezabezpecene packety, tam je to v podstate bez roboty.

Najlepsie je si zistit, ci ta konkretna appka pouziva SSL spojenie.
Ak to nenajdes, tak na NB/PC vytvorit wifi siet, nainstalovat wireshark a skusit sam seba hacknut, :D uvidis na packetoch, ze su tam nejake zaheslovane nezmysly.

Cisco a kryptografia ide mimo mna, aj ked skusky z toho mam hotove :D toto je len moj (ne)odborny nazor ;)
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

lacikaboss napísal:Ak by niekto vytvoril falosnu wifi siet a stahoval ti udaje napr. cez Wireshark, tak pokial to ide cez HTTPS, asi by som sa nebal.
Na to aby polamal ochranu by musel mat fakt kvalitne zelezo alebo server, kt. tiez nie je lacny. Zvyknu odchytavat len nezabezpecene packety, tam je to v podstate bez roboty.

Najlepsie je si zistit, ci ta konkretna appka pouziva SSL spojenie.
Dík lacikaboss, s tým HTTPS je to super nápad. Som guma, že mi to skôr nedoplo, veď aj na desktope mám v chrome HTTPS Everywhere a z toho, čo som kukal, tak minimálne pre mobilný Firefox existuje HTTPS Everywhere, takže to dovtedy stiahnem.

Ako zistím, či konkrétna appka používa SSL? Napr. tu http://www.mojandroid.sk/tema-tyzdna-pr ... kych-bank/ sa SSL spomína len pri CSOB app. Na infolinke mi to asi nepovedia :-) Ešte by bola možnosť používať internet banking cez prehliadač, ale na to potrebujem čítačku a tú so sebou vláčiť nebudem.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

co je na https taky supernapad ?
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

mp3turbo napísal:co je na https taky supernapad ?
no poskytne mi to aku-taku ochranu, ak napriklad budem v prehliadaci v mobile zadavat citlive udaje, cislo kreditky atd, ci?
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa Odar »

Bože. Zrovna na dovolenke budeš nakupovať cez netbanking. To nepočká, kým sa doterigáš dom. Ja o mobile na dovolenke v zahraničí ani neviem. Večer pozriem, či mi niekto nevolal, napísal sms a serem naň.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

Odar napísal:Bože. Zrovna na dovolenke budeš nakupovať cez netbanking. To nepočká, kým sa doterigáš dom. Ja o mobile na dovolenke v zahraničí ani neviem. Večer pozriem, či mi niekto nevolal, napísal sms a serem naň.
heh no ja sa žiaľ budem asi musieť 2-3x denne dakde v reštikách pripojiť na wifinu, nech bleskovo odpoviem aspoň na to najurgentnejšie, ver mi, že by bolo jednoduchšie to neriešiť. Nakupovať síce nebudem, ale budeme sa plantať kade-tade, takže pri rezerváciach sa bez zadávania karty nepohnem.
Používateľov profilový obrázok
Odar
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5539
Dátum registrácie: St 13. Okt, 2010, 17:10
Bydlisko: PD / NR Slovensko

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa Odar »

Neviem, kde ideš, ale kolega v Chorvátsku kupoval za pár kuna kartu tuším s 2 GB datami. Keď ju minul, kúpil ďalšiu - na čítanie novín a bežné veci v pohode vystačil. Je to bezpečnejšie. Ja by som cez verejnú wifi nič neplatil kartou.
- PC
Spoiler: ukázať
Corsair SF600 600W 80 PLUS Platinum
Cooler Master MasterBox NR200 Black
Crucial Ballistix 2 x 16GB DDR4 3600 CL16
Kingston KC3000 2TB NVMe + Thermalright HR-09 2280 PRO Black, Samsung 970 EVO Plus 2TB NVMe
Gigabyte B550 I AORUS PRO AX
Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING O12G (0.862V @ 1890 MHz)
Noctua NH-U12A
2 x Noiseblocker NB-eLoop B12-PS
2 x Noctua NF-A12x15 PWM Chromax Black
AOC Q3279VWF
-- HTPC
Spoiler: ukázať
Streacom ST-NANO150 HTPC PSU 150 Watt
Streacom ST-F7CS EVO
Asus ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
i5-13500 (power limit 45 W)
Kingston FURY Beast DDR5 2x16 GB 5200 MHz CL40
Silicon Power P34A60 2 TB NVMe + Samsung 850 EVO 500 GB SATA + Crucial MX500 2 TB SATA + WD Blue 3D NAND 500 GB M.2 SATA
Noctua NH-L9x65
Noctua NF-A8 PWM
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa Leon »

inak načo ti je na dovolenke Viamo ?
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

>> no poskytne mi to aku-taku ochranu, ak napriklad budem v prehliadaci v mobile zadavat citlive udaje, cislo kreditky atd, ci?

no ved jasne. Uplne idealne spravit si nejaku vlastnu VPN - ak mas akykolvek pevny bod s verejnou adresou pod svojou kontrolou, nic ti v ceste nebrani ale to uz zaciname zbytocne paranoidne :)
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

Leon napísal:inak načo ti je na dovolenke Viamo ?
no nejak som si zvykol tak vysporiadavat drobne dlhy, ne vzdy ma clovek poruke hotovost a potom zabudnem, co kde kto za mna platil :-) Ale ked tak o tom uvazujem, tak fakt bez viama sa zaobidem, takze dik za postreh :)
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

mp3turbo napísal: no ved jasne. Uplne idealne spravit si nejaku vlastnu VPN - ak mas akykolvek pevny bod s verejnou adresou pod svojou kontrolou, nic ti v ceste nebrani ale to uz zaciname zbytocne paranoidne :)
no VPN si sam nezvladnem urobit, tak si to nebudem komplikovat. Skusim mozno to, co navrhoval Odor, teda kupit nejaku lokalnu kartu a uvidi sa. Dik
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12258
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa mp3turbo »

good idea. Ja sice Viamo nepouzivam a v zivote som nikdy ani nevidel, ale rozhodne nepredpokladam ze akakolvek banka bola v 2013 tak sprosta ze by akukolvek takuto aplikaciu postavila na nezabezpecenom spojeni, https, ssl, a podobnych veciach. To sa mi nechce verit.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
mmichalll
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Št 30. Nov, 2006, 02:00

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa mmichalll »

Na dovolenku idem relaxovať nie makať.
Poviem to takto:
Ak si tým telefónom zarábaš na seba a internet si na seba zarobí ->> kúp si balík zahraničných dát od operátora.
Ak nechceš balík tak od 1.7.2014 je maximálna cena v zahraničí za 1MB 24 centov !!!
Ak to chceš len občas tak budeš mať všetko zabezpečené na vlastnej SIM len v roamingu.
Ak plánuješ vela surfovať zober si zahraničnú SIM s dátovým balíkom a máš pokoj.
A zo SIM sa pripojíš všade tam kde je signál a nemusíš hladať wifi...
Zrátaj čo sa ti oplatí
A neriešil by som žiadne pochybné verejné wifi alebo zabezpečnie prenosu a pod.
BTW: ten antivirus kludne vyhodiť, len to žerie prostriedky a ničomu to nepomáha a žiadny.... zahraničné testy to potvrdili. iba ak chodíš na warez apky a ťaháš z neoverených zdrojov...
Deus Velox Nex
Som čoraz múdrejší alebo ľudia hlúpejší?
*Asus Gryphone Z87 * Core i5 4670K * Geforce GTX 770OC 4GB * 32GB DDR3 * Samsung SSD 840 Pro 256GB * Seagate 7200.12 3TB * WD Red 3TB * DVD-RW SH-224DB * Enermax Revolution87+ ERV550AWT-G * Win 8.1 64bit*Monitor Dell UltraSharp U2412M*
rafael
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 55
Dátum registrácie: St 14. Máj, 2014, 16:23
Bydlisko: Bratislava

Re: zabezpečenie mobilu na verejnej wifi

Príspevok od používateľa rafael »

mmichalll napísal:Na dovolenku idem relaxovať nie makať.
Poviem to takto:
Ak si tým telefónom zarábaš na seba a internet si na seba zarobí ->> kúp si balík zahraničných dát od operátora.
Ak nechceš balík tak od 1.7.2014 je maximálna cena v zahraničí za 1MB 24 centov !!!
Ak to chceš len občas tak budeš mať všetko zabezpečené na vlastnej SIM len v roamingu.
Ak plánuješ vela surfovať zober si zahraničnú SIM s dátovým balíkom a máš pokoj.
A zo SIM sa pripojíš všade tam kde je signál a nemusíš hladať wifi...
Zrátaj čo sa ti oplatí
A neriešil by som žiadne pochybné verejné wifi alebo zabezpečnie prenosu a pod.
BTW: ten antivirus kludne vyhodiť, len to žerie prostriedky a ničomu to nepomáha a žiadny.... zahraničné testy to potvrdili. iba ak chodíš na warez apky a ťaháš z neoverených zdrojov...
Dík mmichalll za reakciu. Jj, tak nejak to aj skúsim spraviť, teda kúpim miestnu sim kartu a nejaký balík dát/kredit a sr*ť na wifi.
O tom lacnom roamingu viem, ale to sa týka len EÚ, tak to mi moc v tomto prípade nepomôže.

Návrat na "Mobilné telefóny, tablety, wearables a mobilné siete"