Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Diskusie o automobiloch, dopravných predpisoch, motocykloch, a iných témach súvisiacich s dopravou.
Ajri
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 599
Dátum registrácie: So 12. Sep, 2009, 12:28
Bydlisko: Hájske

Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Ajri »

Ako sa starate o svoje auto? Ako a kde ho umyvate, ake produkty pouzivate?

Svoje auto (Felicia, rv.1995) zvycajne umyvam v samoobsluznej bezdotykovej autoumyvarke ale teraz v lete aj cistou vodou na parkovisku pred panelakom.
Na lak pouzivam obycajnu Tempo pastu na stare laky, pekne to lak ozivi a odstrani to jemne skrabance. Taktiez ju pouzivam na male hrdzave bodky, hrdzu ktora ostane aj po prepastovani vysmirglujem, natriem antikoroznym pripravkom, zagitujem a znova nastriekam, aby to auto aspon troska nejak vyzeralo :) . Na vonkajsie plasty pouzivam Renoplast, stare narazniky hned vyzeraju o nieco lepsie.
Ideapad 3 14IIL05 - i3-1005G1 1.2Ghz | 12GB ram | 128GB ssd
Xbox Series S
Používateľov profilový obrázok
lietadlo69
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 05. Okt, 2011, 18:28
Bydlisko: Stará Turá

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa lietadlo69 »

ja mam tiez feldu(r.v.2000) a vobec ju neumyvam nevoskujem ani nelestim. skoda casu a namahy. Hrdzu ignorujem :good:

cakam kedy zaprsi. uz dlho neprsalo, neviete niekto kedy bude :?
cpu:Intel i5 6600K@4,5Ghz/1,30V+noctua NH-U14S mb: asus Z170 pro gaming ram:kingston 2x8GB ddr4 3000 MHz psu: Fortron Aurum 500W gpu:Gainward Gtx 1070 Phoenix@1720(boost 2013)/9200Mhz case: corsair graphite 600T+ silverstone penetrator 12cm, 2 x noctua nf-p12 U.L.N.A ssd: Intel 600P M2 256GB/crucial m4 128gb keyboard: Func KB460(red switch) mouse: Razer Death Adder Left hand edition monitor: Dell s2716dg sound:grado SR60
Používateľov profilový obrázok
Krutibrko
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: Ne 02. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad, Brno

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Krutibrko »

Ja mám Lantru a max pustím stierače :hysterical: Hádam ho priateľka niekedy umyje :D
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6715
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa molnart »

dva - trikrat do roka umyjem na cerpacke a raz za dva roky povysavam z vnutra a vyhodim smeti
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
lietadlo69
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 05. Okt, 2011, 18:28
Bydlisko: Stará Turá

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa lietadlo69 »

ja to beriem tak, ze ta herka mi ma sluzit. a nie aby som ja sluzil herke(felde) :D
cpu:Intel i5 6600K@4,5Ghz/1,30V+noctua NH-U14S mb: asus Z170 pro gaming ram:kingston 2x8GB ddr4 3000 MHz psu: Fortron Aurum 500W gpu:Gainward Gtx 1070 Phoenix@1720(boost 2013)/9200Mhz case: corsair graphite 600T+ silverstone penetrator 12cm, 2 x noctua nf-p12 U.L.N.A ssd: Intel 600P M2 256GB/crucial m4 128gb keyboard: Func KB460(red switch) mouse: Razer Death Adder Left hand edition monitor: Dell s2716dg sound:grado SR60
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7255
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Rucne umyvam podla potreby, ked vidim, ze vosk uz ma malu vrstvu, cca kazde 2 mesiace (cez sezonu). Popritom len chodim na wapku, zalezi od pocasia, cez sezonu kazdy tyzden/dva a zalezi od cesty a od poctu musiek nachytanych na celnom skle a kapote :D
Pred zimou davam trojitu vrstvu vosku (zalezi aj ako potrebujem auto, lebo toto vyzaduje mat auto dva dni odstavene v garazi) a celu zimu rucne neumyvam, len obcas prebehnem wapkou. Na kefach som s autom este nebol a zrejme ani nepojdem :cool:
Vysavam podla potreby, snazim sa tam mat vzdy cisto. Prach poutieram skoro kazdy den, moja choroba :hysterical:
Pouzivam pripravky dodo juice, ale teraz prechadzam na 3M, chcem vyskusat nieco nove.
Motor som este za 3 roky, co mam auto, neumyval. Takze najblizsie, ak bude cas, tak sa do toho pustim, lebo uz je celkom zasraty.
Len pre predstavu: komplet rucne umyvanie, vysusenie, voskovanie (1 silna vrstva) a lestenie mi trva cca 5-6hodin (a to bez clayovania). Vysavanie, umyvanie a utieranie interieru su dalsie cca 2-3 hodiny navyse :D :cool:
Používateľov profilový obrázok
lietadlo69
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 635
Dátum registrácie: St 05. Okt, 2011, 18:28
Bydlisko: Stará Turá

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa lietadlo69 »

mat karu ako ty ,tak prehodnotim svoj pristup ;)
cpu:Intel i5 6600K@4,5Ghz/1,30V+noctua NH-U14S mb: asus Z170 pro gaming ram:kingston 2x8GB ddr4 3000 MHz psu: Fortron Aurum 500W gpu:Gainward Gtx 1070 Phoenix@1720(boost 2013)/9200Mhz case: corsair graphite 600T+ silverstone penetrator 12cm, 2 x noctua nf-p12 U.L.N.A ssd: Intel 600P M2 256GB/crucial m4 128gb keyboard: Func KB460(red switch) mouse: Razer Death Adder Left hand edition monitor: Dell s2716dg sound:grado SR60
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa scarinko »

tomu sa hovori ze mat prilis vela volneho casu
mat hociake auto tak na toto by som fakt cas nemal
Používateľov profilový obrázok
hopkok
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2410
Dátum registrácie: St 22. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Žabokreky nad Nitrou

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa hopkok »

ja som zacal chodit do umyvarky :-) ked je auto spinave...idem
jaffar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2011
Dátum registrácie: Št 07. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: BA

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa jaffar »

Odkedy mám spotrebku miesto auta, tak to umyjem raz za čas. Väčšinou vtedy, keď už nevidno farbu a ja sa hanbím ísť domov za svetla :D
Voľakedy som poctivo ručne umýval a voskoval a čo ja viem čo, ale nemám na to už ani čas ani chuť a už vôbec nie auto (Note...)
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7255
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Kyselinka »

scarinko napísal:tomu sa hovori ze mat prilis vela volneho casu
No vies, niekto chodi v sobotu vecer chlastat a potom polovicu nedele prespi a lieci sa z opice. Ja radsej pozriem vecer nejaky film, rano si privstanem a poumyvam auto, ak je treba...a okolo 13-14-tej som hotovy. Ale nerobim to casto, ako pisem, tak raz za dva mesiace cez sezonu. Ostatok chodim na wapku do petrzky a trva to cca 10minut, na to si clovek najde cas, aj keby ho vela nemal :)
Zaklad je auto zakonzervovat, potom ho staci len oplachovat poriadnym prudom vody. Pripadne musky na kapote pred tym postriekat chemiou na to urcenou a nakoniec oplachnut demineralizovanou vodou :)
Používateľov profilový obrázok
trojan4x4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: Ne 17. Feb, 2013, 15:55
Bydlisko: Nitra - Vráble (22)

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa trojan4x4 »

ja & Feličita sa snažíme chodiť čistučkí ako sa len dá. Také veci ako prach z prasiatiek na kolesách ide dole každé 3-4 dni, vypadá to nechutne :laugh: Muškám na skle sa nevyhnem, stierače nepomáhajú, ako by tie muchy v poslednej dobe dopovali nejakými extra maglajzami aby zasrali celé čelné... :facepalm:

Keď je vonku pekne, tak naťáhnem hadicu, poriadne vyumývam, potom vezmem Wapku a vydrhnem každý kútik. Potom je všade voda ! :D Lak ešte kráska nedostala, už by si aj zaslúžila. Na pneu striekam prostriedky z Lídlu, stoja 2-3€, mám asi 3 flašky litrové doma, dodajú parádny šmrnc pneumatikám, čierne ako negerské prsa :laugh: Občas nejaký ten sprej na miestach kde mi kvitne, ale to fakt len brutálne málo, v predu nad blatníkom a vzadu nad blatníkom to niekto pred tým trocha šuchol do živého a chytila sa tam hrdza, ošmirgloval som a nastriekal na novo, teraz to preventívne pravidelne striekam. Samozrejme FIXA musí byť vo výbave, bez toho sa to nedá, tie kamienky často krát odrú ten lak až do surového, tak to treba zabodkovať ! :laugh:

času mám málo, ale na frajerku a auto si nájdem čas vždy :)
Spoiler: ukázať
CPU ► AMD FX-8320
COL ► Scythe Orochi
MOB ► Gigabyte-990XA-UD3
RAM ► Kingston HyperX Predator 2x4GB 1600Mhz
GPU ► AMD MSi R9 280X OC Edition
SSD ► Crucial M4 128GB
HDD ► Barracuda 1TB
PSU ► Cooler Master RS-700W
CSE ► Zalman Z11+
PHO ► Nokia Lumia 930 32GB WP8.1
I AM FX =
Používateľov profilový obrázok
scarinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2695
Dátum registrácie: Po 08. Nov, 2004, 14:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa scarinko »

ja mam kaput lak na aute cize nejake osetrovanie asi nema zmysel
chlastat nechodim lebo v tom zmysel nevidim
cez vikend som vacsinou v zahrade kde makam cize vecer som uplne death

vcera som akurat v aute rozmyslal kedy som ho naposledy umyl a som si spomenul ze minuly rok v lete som pol dna stravil s spongiou a lestenkou a vydrzalo to par dni takze ...
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Gudas »

Fagani, celkom aktuálna téma pre mňa.

Ako na prvé umytie nového laku?
Ručne? Wapka? Nejaká chémia? ...
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Kyselinka
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7255
Dátum registrácie: St 02. Feb, 2011, 12:33
Bydlisko: SC

Re: Starostlivost o auto - umyvanie, voskovanie...

Príspevok od používateľa Kyselinka »

Fagani :hysterical:
Rucne pomyvat s "nudlovou" rukavicou + dobry sampon, potom wapka, poriadne osusit susiacim rucnikom (nie na priamom slnku), detailer alebo vosk, a nakoniec vylestit kratkosrstym mikrovlaknom...ak je lesitcka (nalepsie rotacna...ale ani orbitka nie je na zahodenie :) ), tak prelestit podla tvrdosti lestiacich kotucov. Stacia dva krat, ten druhy nalepsie pouzit najjemnejsi.
P.S: kedze je lak prakticky novy, tak clay a iron pouzit myslim netreba. Mozno len nastriekat irona na disky a potom poriadne poumyvat :cool:

Návrat na "Automobily a dopravná diskusia"