Kupa zrkadlovky

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva...
Používateľov profilový obrázok
tomas2893
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1014
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa tomas2893 »

Zdravim,

zvazujem kupu zrkadlovky a kedze o tom nic neviem, potrebujem radu. Co mi padlo do oka (najma cenovo) je Nikon D3200 kit 18-55mm, alebo Nikon D5100 kit 18-55mm. Oba viem zohnať za cca 300e. Mam nejake fotky z druheho spominaneho a podla mna su velmi schopne, na D3200 ma zaujalo rozlisenie 24Mpx, aj ked viem, ze to nie je ziadna smerodajna hodnota... Navyse je to nizsi model, i ked novsi.
Potom je tu este moznost Nikon D5200 kit 18-55mm, ktory je uz ale o 100e drahsi...

Na co bude fotoaparat vyuzivany - na vylety, cestovanie... Nic specialne... Proste chcem peknu fotku bez 5 minutovej pripravy fotoaparatu...

Za odpovede dakujem :)
SONY Vaio T13 + PLEXTOR M5Pro 128GB
ANONYM_a7

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Sony alpha58

perfektný automatický režim, a práve preto som s nim spokojný :)
maniak
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1928
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 00:41
Bydlisko: Kittsee, Rakusko

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa maniak »

Kup cokolvek, co ti sadne do ruky a bude sa ti pacit.
FVE 12.45 kWp V/Z
Používateľov profilový obrázok
FoboSVK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: Pi 28. Jún, 2013, 13:19
Bydlisko: Bratislava

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa FoboSVK »

Nebol by lepší nejaký kompakt? Tie robia ozaj pekné fotky aj bez "dlhého na stavovania. A ak neplánuješ do toho vraziť ďalšie € tak sa to neoplatí lebo dXXXX + 18-55 je veľmi zlá kombinacia.
Používateľov profilový obrázok
ANDYMAN
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 809
Dátum registrácie: St 09. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Senec (33)

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa ANDYMAN »

na Nikon minimalne 18-105VR, ten je perfektny na takmer vsetko ak teda nebudes fotit profesionalne. Jazdeny kupis od cca 120,- no a za zvysok rozpoctu kup co najlepsie telo (napr. D90) mozno budes musiet nejake to Ecko este dosporit. Kazdopadne objektiv je ZAKLAD
Intel i7 4790K Delid [ 8-RADS!!! Water Cooling ] Kingston HyperX 32GB ASRock Z87 OC Formula EVGAGTX980Ti Superclocked EK Water Samsung 850EVO RAID-0 HDD cca 10TB Creative SB-Z Asus 4K 32" LED RAZER Deathstalker UltimateLogitech Z5450 THX Enermax Platimax 1500W Corsair 900D ...
WATER COOLING : CPU EK - Supreme LTX CSQ D5 X-Res CSQ Pump Phobya DC12-400 1x Phobya G-Changer 480 V1.2 1x Black Ice GT Stealth 360 1x XSPC RX240 1x AC NexXxoS PRO II 3x AC NexXxoS PRO I 1x HX-CU1401V Hose 13/10mm UV Liquid ...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5770
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa felipe25 »

zaujimalo by ma, kde sa da zohnat Nikon D5100 + 18 + 55 za 300e.

Osobne som nedavno kupil Canon 600D a som spokojny. Chod do obchodu, chyt do ruky D5100 a Canon 600D a uvidis, ze Nikon chciet nebudes. Proste, ten fotak nesedi v ruke tak ako Canon, ani nahodou... Vyskusaj, a tak kup.
Podla mna v danej cenovej kategorii je jedno co vezmes... velke rozdiely nebudu, takze hlavne ergonomia, pripadne ceny objektivov a pod. by mali rozhodnut..

Co Ti ale napisem - ak rozmyslas o D5100 kvoli vyklopnemu displeju - len tolko. Ides brat zrkadlovku, neviem kolko o tom vies. Mna osobne velmi sklamalo to, ze 600D som chcel hlavne pre displej vyklopny.
Ano, vacsinou fotim cez hladacik - zrkadlovka je na to urcena, ale ten displej som myslel, ze ked potrebujem nieco odfotit zhora.... dvihnem rukami hore fotak, vyklopim displej ... a teraz krute vytriezvenie: ostrenie ak zapnes zivy nahlad live-view - to je aby si videl na displeji to, co fotis trva neskutocne dlho. 4-5sekund ostri fotak, ak fotis cez liveview. Teda, ten vyklopny displej prakticky nema vyznam, lebo fotit a cakat 5sekund na zaostrenie, je moc.
Ano, ked fotis cez hladacik, je to bomba, fotak foti "ihned". Lenze, len ta upozornim, aby si vedel pred kupou co ta caka, ze s tym sa proste neda fotit cez displej, lebo je to casovo horsie, ako fotit s 5r starym kompaktom.
Takze - na displeji pocas fotenia nevidis fotku ako na beznom kompakte, proste musis pozerat do hladacika. LiveView je na bezne fotenie nepouzitelne, snad ked chces urobit par foto hore dole, a nemozes kukat do hladacika.
Neviem ci to vies nevies, ale ja osobne, keby som pred kupou vedel, ze fotenie cez liveview - zaostrovanie trva par sekund, asi by som bral nieco bez vyklopneho displeja /napr aj canon 100d/.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
Používateľov profilový obrázok
tomas2893
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1014
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa tomas2893 »

D5100 som chcel prave kvoli vyklopnemu displayu, ale tak odradil si ma. Toto som nevedel.
takze vravite, ze radsej kvalitnejsiu optiku a horsie telo ako naopak. Tak potom mi asi vychadza D3200 s 18-105VR, alebo popozeram canon ekvivalenty. Co sa tyka cien - kupovat budem v Malaysii, ceny fotoaparatov su tam z nejakeho dovodu o 30% nizsie.
SONY Vaio T13 + PLEXTOR M5Pro 128GB
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa Nightlight »

Dufam, ze tam pojdes osobne alebo ti to ma kto doniest / poslat. Pretoze inak budes platit clo a dph. Co sa tyka mojej rady, urcite by som nebral nic z rady D3xxx. Medzi D5100 a 600D tiez az taky velky rozdiel nie je. Ja osobne by som bral D5100 ak by som to bral primarne na fotenie, 600D ak by som chcel dost robit aj s videom. Ale pozrel by som sa aj na nejake mirrorless fotaky. Tie vedia velmi dobre ostrit prave cez live view (teda ked pozeras na displej) a casto je ten displej vyklopny. No vsetko je to o prioritach.
Používateľov profilový obrázok
vulu
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 136
Dátum registrácie: Ne 09. Sep, 2012, 03:46
Bydlisko: Žilina

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa vulu »

Na vylety a cestovanie by som volil odolny Pentax K30.
Používateľov profilový obrázok
tomas2893
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1014
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa tomas2893 »

Cital som nejake testy a recenzie, bol som ich pozriet v obchode. Canony sa mi akosi nepozdavaju, je to o pocite...

Takze sa rozhodujem medzi D3200 s 18-105mm a D5200 s tym istym objektivom. Rozdiel je cca 100e. Oplati sa priplatit?
Btw, nakoniec to budem asi kupovat v Cine, tieto novsie modely su tu len o trosku drahsie...
SONY Vaio T13 + PLEXTOR M5Pro 128GB
Používateľov profilový obrázok
Nightlight
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1065
Dátum registrácie: Št 06. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Praha

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa Nightlight »

Ja by som si urcite priplatil. A to hlavne kvoli hladaciku, ostreniu a par dalsim vymozenostiam. Pomoct by ti mohlo toto videjko. Sice tam rozoberaju novsie generacie, ale je to v podstate o tom istom. http://www.youtube.com/watch?v=LQlbH57Ebj0
Používateľov profilový obrázok
UFO
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 152
Dátum registrácie: Ne 06. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa UFO »

Ja sa musim vyklopneho displeja zastat. Som rad, ze ho mam (600D) a uz niekolko krat mi dost pomohol. Nevravim, ze ho budes vyuzivat stale, ale najdu sa situacie kedy je vhodny. Napr. fotis nieco zo zeme alebo velmi nizko nad zemou, tak si ten displej natocis a nemusis lezat pri fotaku ako sniper. Pripadne chces si spravit nejaku fotku povedzme s rodinou, nema ta kto odfotit, tak fotak supnes na stativ, otocis displej a vidis presne aky zaber vznikne. Neviem ako budes fotak vyuzivat, ale treba sa nad tym zamysliet.

Co sa tyka zaostrovanie cez Live View, jasne, trva to nejake 3-4 sekundy, ale existuje jedna funckia - prepnes si rezim zaostrovania na z Live mode na Quick mode. Funguje to tak, ze ked mas Live View, tak pocas zaostrovania fotak sklopi zrkadlo a mas zaostrene prakticky ihned (nie za niekolko sekund).

Ak by si chcel fotak vyuzivat aj na video a bol ochotny priplatit, lepsia volba je 650D alebo 700D. Model 650D a novsie Canony maju funkciu STM (stepping motor), ktora umoznuje ticho, plynule automaticky zaostrovat aj pocas videa (musis mat ale aj objektiv s oznacenim STM). Pri beznych fotakoch s autofocusom pocas videa velmi nepochodis.
Lacnejsi Canon, ktory ma STM je este 100D, co je aj myslim najmensia zrkadlovka, takze ak by ti slo aj o kompaktnost, porozmyslaj.

V Nikonoch nemam prehlad, takze tam ti velmi neporadim.
Používateľov profilový obrázok
pipo137
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6414
Dátum registrácie: Ut 08. Feb, 2011, 17:28
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa pipo137 »

...len drobnosť, STM je technológia objektívov, nie zrkadlovky ako takej (teda nie tela), ale inak si ju popísal správne (zjednodušene povedané je to ultrazvukový krokový motorček pre zaostrovanie, ktorý je nehlučný a zároveň veľmi rýchly) a plnú využiteľnosť týchto STM objektívov dosiahneš pri použití tiel buď s "Hybrid AF" snímačom (teda 100D, 650D a 700D) alebo "Dual Pixel AF" snímačom (teda 70D), ktoré sú prispôsobené na spoluprácu s STM objektívmi.

Jaj, a drobné odporúčanie, 650D neodporúčam (aj keď je tiež vpohode)... čo myslíte, prečo bola na trhu ani nie trištvrte roka a zrazu prišiel hneď jej nástupca 700D (ktorá je pritom úplne rovnaká) a 650D hneď prestali vyrábať :good:
DESKTOP MB: MSI B450 Gaming Pro Carbon AC CPU: AMD Ryzen 5 5600 + Nocua NH-D14 Black RAM: Patriot Viper Steel 2x8GB @ 3600MHz 14-16-16-16-36 1T GPU: Sapphire NITRO+ Radeon RX580 8GB @ 1500/8900MHz SSD: Samsung 970 EVO 500GB + Crucial M4 256GB PSU: EVGA SuperNOVA G2 750W Case: Projekt "R4R" - Fractal Design Define R4 Monitor: Dell U2415 OS: Windows 10 Pro 64bit SK Mouse: Cyborg R.A.T. 7 Mouse Pad: A4tech Bloody B-081 Keyboard: Microsoft SideWinder X4
HTPC MB: MSI Z77 MPOWER CPU: Intel Core i7 3770K @ 4,0GHz + IHS mod + Noctua NH-D15 RAM: Crucial Ballistix Tactical LP 2x8GB @ 2000MHz 9-9-9-27 1T GPU: Intel HD4000 SSD: Samsung 850 EVO 500GB HDD: 5x WD Red (20TB) Sound card: Asus Xonar Essence STX TV: LG OLED65CX + Xiaomi Mi TV Box S
Smartphone: Xiaomi Mi Mix 2, Xiaomi MiNote Pro
Používateľov profilový obrázok
UFO
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 152
Dátum registrácie: Ne 06. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa UFO »

Mas pravdu, napisal som to trosku naopak. Aj ked podstatu asi pochopil, ze na funkcnost potrebuje aj taky objektiv aj telo :-) Ale dakujem za upresnenie.
Používateľov profilový obrázok
tomas2893
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1014
Dátum registrácie: Ne 23. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Nitra

Re: Kupa zrkadlovky

Príspevok od používateľa tomas2893 »

Diky moc, ale kamerovat urcite nebudem. Chcem to cisto na fotky. Canon 700D je uz nad limit, to je dalsia stovka oproti D5200 a to uz by som fakt nechcel priplacat. Pojdem este popozerat do obchodov a popytat sa na ceny - da sa tu jemne zjednavat :) a uvidim co z toho bude.
SONY Vaio T13 + PLEXTOR M5Pro 128GB

Návrat na "Nákupná poradňa"