Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Všetko o reklamáciách a skúsenostiach s predajcami ...
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa icefire »

Ahojte,

mam mensi problem.

Mam klimatizaciu na byte, ktora sa mi pokazila. Bola v zaruke 3 roky originalne, s tym, ze sa pokazila okolo 2.5 roka (zostatok cca 0.5 roka zaruky z tretieho roku).

Reklamaciu sa snazila firma vybavit opravou povodnej jednotky, co sa nepodarilo. Po konzultacii s vyrobcom (LG) mi nakoniec schvalili komplet novu klimu na vymenu (vonkajsia jednotka + inventor).

Firma, ktora mi ale klimu predala a instalovala mi ale tvrdi, ze zaruka na takto vymenenu jednotku je zvysnych 0.5 roka a odmietli mi pisomne potvrdit, kolko je zarucna doba na novu jednotku, i ked som s nimi predtym komunikoval iba emailom.

V telefone mi povedali, ze ak sa mi nepaci, ze nedostanem novu zaruku, ze to mozem riesit s ich pravnym oddelenim, ze novu zaruku mi nedaju (ale to iba ustne, ako pisem, nechceli mi to potvrdit pisomne).

Viete mi prosim poradit, kto ma pravdu? Mam novu zaruku pri novej klimatizacii ? Jedna sa o uplne iny model (modelova rada je rovnaka, ale model/cislo je odlisne, kedze uz staru nevyrabaju).
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

som zvedavy ci sa vyjadri pan doktor Quicky a hlavne ako, ale :

"Ak predajca reklamáciu vybaví výmenou veci alebo jej časti, začína plynúť nová záručná doba (môže sa stať, že na niektorú časť bude dlhšia záručná doba, ako na ostatné časti)"

"POZOR: Ak predajca stanoví záručnú dobu dlhšiu, než určuje zákon, môže si tiež stanoviť podmienky a rozsah záruky. Znamená to, že ak je na vec záruka napr. 5 rokov, po uplynutí 24 mesiacov môže obmedziť možnosť uplatnenia reklamácie (napr. požiadavkou predložiť vec v originálnom obale apod.)."


na vymenene diely ti nemusia dat znovu 3rocnu zaruku, avsak 24 mesiacov by si mal dostat. Je moc vela hodin na to aby som szukal v obcianskom zakonniku... podla mna treba pravne oddelenie pozdravit navstevou zo Slovenskej obchodnej. Samozrejme Inspekcie. Tam by som sa na tvojom mieste slusne opytal, oni taketo veci radi riesia.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Používateľov profilový obrázok
killswitch
VIP
VIP
Príspevky: 4573
Dátum registrácie: Pi 21. Jan, 2005, 20:00
Bydlisko: BA-Okolie

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa killswitch »

ja by som povedal, ze po 2 roku uz nie si kryty zakonom, ale postupuje sa podla pravidiel vyrobcu/predajcu.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa icefire »

Napisal som SOI, a aj vyrobcovi. Uvidim, ako sa mi vyjadria.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8523
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa shiro »

Myslim ze je to takto, nie?
"Ak predajca reklamáciu vybaví výmenou veci, začína plynúť nová záručná doba "
a druha moznost:
"Ak predajca reklamáciu vybaví výmenou vadnej časti danej veci, zaruka sa predlzuje o dobu pocas ktorej bolo zariadenie v servise, resp. trvala jeho oprava"
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa Dunar »

Nie je to takto. Kedze sa mu to pokazilo po uplynuti zakonnej zarucnej doby (az po 2 rokoch), az v tej predlzenej zaruke, tak na to sa zakon nevztahuje. Tam platia podmienky ktore si urci vyrobca/predajca.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

moj osobny nazor, nie som pravnik : nedokazem nazerat na Obciansky zakonnik, ale myslim si ze


nie je podstatne ci sa zariadenie pokazilo pocas 2rocnej "zakonnej" zaruky alebo v ramci "rozsirenej" v pripade VYMENENEHO zariadenia. Ked ti nejaky vyrobca da zaruku 10 rokov napriklad Samsung na SSD 850Pro a tebe sa SSD pokazi po styroch rokoch, dostanes NOVE A INE SSD - samozrejme bude mat vyssiu kapacitu pretoze ked si si rok a pol dozadu kupil 128GB 850Pro, tak o styri roky uz taketo nezozenies ani nahodou.

Na taketo nove vymenene SSD, nech to bude napriklad model 860Pro v kapacite 768GB co bude vtedy vybehovy model pretoze Samsung nebude schopny vtedy dodat 850Pro v kapacite 128GB, dostavas NOVU zaruku. Pretoze je to iny kus, iny model.

Keby vyrobca jednoducho vyreklamoval zariadenie a nedodal NOVE/INE zariadenie, zarucna doba plynie v pokracovani.

Zaruka nad dva roky alebo nie, vyrobca nemoze prebit diktat Obcianskeho zakonnika. Ked ten hovori ze s inym kusom je zaruka nanovo, tak sa vyrobca moze odrazat mihalnicami ale bude nanovo.

Uvidime co povie SOI. Daj nam vediet please.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
CageJ
Redaktor
Redaktor
Príspevky: 7967
Dátum registrácie: Ne 02. Jan, 2011, 01:43
Bydlisko: Presov

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa CageJ »

nova zaruka, ale skutocne moze byt problem v pripade, ze ide o treti rok zaruky...
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa Dunar »

mp3turbo napísal: Zaruka nad dva roky alebo nie, vyrobca nemoze prebit diktat Obcianskeho zakonnika.
Lenze to je prave o tom, ze ten diktat sa toho netyka. Rozsirena zaruka je cisto v kompetencii vyrobcu, nie v kompetencii zakona. Tam rozhoduje on, ako s tym nalozi.
Odkazujes tu na Obciansky zakonnik, tak si ho aj treba precitat. Tam sa jasne pise, ze zaruka moze byt dlsia, v takom pripade ale jej podmienky urcuje predavajuci.
mp3turbo
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12219
Dátum registrácie: St 27. Apr, 2011, 11:16
Bydlisko: ta Blava, ňe ?

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa mp3turbo »

je sice pravda ze predavajuci urcuje podmienky predlzenej zaruky nad ramec 2 rokov napriklad nutnost dodat tovar v povodnom obale, avsak neurcuje podmienky co sa musi spravit ked dojde k reklamacii.

Dockame. Uvidime.
Som matematik... Vzrusuju ma cisla, napriklad 8300 na otackomeri alebo 2,15 baru z kompresora a este aj 1-12-5-8-3-10-6-7-2-11-4-9.
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa Dunar »

Ked raz urcuje podmienky zaruky, tak pod to patri logicky aj reklamacia. :-)

Mimochodom, len tak na margo, čo som si tak namatkovo prebehol nejaku literaturu, tak viacero veľkych firiem (Indesit, Philco...) ma v podmienkach predlženej zaruky, že na novovymeneny tovar neplati zaruka nova, ale pokračuje stavajuca. Tak asi by to v tych podmienkach byť nemohlo keby to išlo proti zakonu. Takym firmam by to nestalo zato.

To že ti Samsung da na novovymeneny disk opäť novu zaruku, je jeho obchodna politika, nie zakonna povinnosť.
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa icefire »

LG mi odpisalo, ze nepoznaju odpoved ( :facepalm: ) na moju otazku.

Zaroven som nasiel na ich stranke tuto informaciu:
http://www.lg.com/sk/podpora/dodatocna- ... 0111001581

Sice je to z 2011, ale pisu tam, ze zaruka nie je nova.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412
Dunar
TV & Audio expert
TV & Audio expert
Príspevky: 3969
Dátum registrácie: Ne 06. Sep, 2015, 12:17

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa Dunar »

To sa necuduj. CS/SK zastupenie LG to je parodia. To je uz legendarna zalezitost. :-) Maju tam nejaku brigadnicku, ktora odpoveda na veci o ktorych nema sajnu. Aj na stranke maju popisanu tonu nezmyslov a klamstiev.
Kazdopadne je to ako som pisal vyssie, na to nemas ziaden zakonny narok, plati to co maju oni v podmienkach tej predlzenej zaruky.
ANONYM_a7

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

potvrdzujem maximalny amaterizmus zo strany LG CZ/SK čiže aj pre nich aj pre teba bude najlepšie keď sa to vyrieši cez SOI
Používateľov profilový obrázok
icefire
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6216
Dátum registrácie: So 01. Nov, 2008, 19:48
Bydlisko: Vieden/Bratislava

Re: Reklamacia klimatizacie - nova zaruka?

Príspevok od používateľa icefire »

SOI neodpisuje... Sranda tato republika.
Spoiler: ukázať

i5-12600K + Noctua NH-D14 + 2x Noctua @ MSI PRO Z690-A DDR4 - WD SN550 1TB @ Win10 PRO + WD RED 3TB - ASUS TUF 3070 OC 8GB + Alienware 3418DW G-Sync - Kingston HyperX Predator 16GB 3000MHz - Corsair RM850x (2021) - Fractal Define R2 + 3x Noctua - Logitech G502 + Glorious PC Gaming Race Stealth Extended + Ducky One SF - Xonar DX + HyperX Cloud + Behringer MS16 - 2x Xbox Series X Wireless Controller & Wireless Receiver - Philips 55PUS730412

Návrat na "Reklamácie a paragrafy"