Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Všetko o reklamáciách a skúsenostiach s predajcami ...
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa dendroid »

Ak si nejakú vec kúpim, tak ju väčšinou vyskúšam ešte v ten deň, ako mi príde, pokiaľ to nie je hriankovač. A ak je tá vec na prd, tak to zistím tiež vo väčšine prípadov tak najneskôr na druhý deň. Týždeň je dostatočne dlhá doba, nevidím dôvod, prečo by to malo byť 2 týždne. Ľuďom, ktorí to vracajú, pretože sú nespokojní ,to veľmi nepomôže. Profitovať z toho budú hlavne špekulanti, takže tomu celkom nerozumiem.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa GABO »

Čítali ste dôkladne ten zákon? :)

Lebo takéto stránky ako bolo odkazované zvyknú dosť často informovať len v hrubom.

Napr. dosť sa rozširuje, že vec sa môže normálne používať a vrátiť a ejha v zákone je aj niečo takéto:

(4) Spotrebiteľ zodpovedá len za zníženie hodnoty tovaru,
ktoré vzniklo v dôsledku takého zaobchádzania s tovarom,
ktoré je nad rámec zaobchádzania potrebného na zistenie
vlastností a funkčnosti tovaru. Spotrebiteľ nezodpovedá za
zníženie hodnoty tovaru, ak si predávajúci nesplnil informačnú
povinnosť o práve spotrebiteľa odstúpiť od zmluvy podľa § 3
ods. 1 písm. h)


Teda ak si predávajúci splní všetky povinnosti, čo naozaj nie je problém (ma OK podmienky, ma priamo na stránke formulár (odkaz na stiahnutie) na odstúpenie od zmluvy) a kúpi si napr. zrkadlovku za 1000€ a predajca si to jeho používanie na dovolenke ohodnotí na 300€ tak to rovno naúčtuje zákazníkovi ... som zvedavý pri tých super súdoch kto a ako sa bude súdiť...zákon totiž presne nepopisuje jednotlivé produkty a čo pri daných produktoch je pod a nad rámec zaobchádzania potrebného na zistenie vlastností a funkčnosti tovaru.

Pozdravujem "odborníkov" celého narýchlo zmeneného paškvilu...
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
uNfEiL
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 266
Dátum registrácie: Pi 21. Mar, 2014, 01:05

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa uNfEiL »

A ako zistí predávajúci že som bol na dovolenke? Poviem mu že tá zrkadlovka mi celé dni ležala v skrini lebo som neustále pracoval, že som len pár krát niečo pofotil.
CPU: INTEL Core i5-4440 3.1GHz | MB: GIGABYTE B85M-D3H | RAM: Kingston 8GB KIT DDR3 1600MHz HyperX CL9 | GPU: MSI GTX 970 4GD5T OC | SSD: Crucial MX200 250GB | HDD: Seagate 1TB HDD Barracuda 7200RPM | DVD: Asus DRW-24F1ST |
PSU: SEASONIC zdroj 550W SSP-550RT | CASE: Corsair Carbide 200R | Monitor #1: AOC I2369VM | Monitor #2: Acer AL1916 | KEYBOARD: Microsoft Sidewinder X4 | MOUSE: Zowie FK1

Smartphone: Main: Honor 9 Blue, Secondary: Sony Xperia Z3 Compact White
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ale vsak prave to pise GABO. Obchodnik proste povie ze si to pouzival nad ramec bezneho na zistenie funkcnosti a vrati ti nizsiu hodnotu. Ak sa ti to pacit nebude, budes to ty ako zakaznik ktory budes musiet davat podanie na sud atd.

Okrem toho, taktiez kopec elektroniky ma pocitadlo hodin pouzivania, primarne TV ci monitory.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa GABO »

Fero: predbehol si ma :)

Add reagujem na predchádzajúceho:

A ako mu ty dokážeš že nie? ešte raz píšem nie je sa v zákone o čo oprieť ak už dajú takýto odsek paragarafu alebo ako to nazvať tak treba myslieť aj na dôsledky zmesky viet.

Ak niekto kúpi zrkadlovku za 1500€ rozbalí obal už týmto úkonom stráca tovar na hodnote ale to debil, ktorý vymýšľa takéto pridrbané zákony nechápe lebo má nasyslené na tony. To ho už nezaujíma a ani nechce vedieť ako sa maržuje a že takto menší predajca v tejto dedine si môže po vrátení pískať. Samozrejme rozbalenie je v rámci zákona OK, ale 1500€ foťák, ktorý budeš mať na dovolenke a bude vidno jeho použitie (tj. fľaky, špina a pod...pretože to nedáš do pôvodného stavu ani keby neviem čo) a uzávierku použiješ 200x (dá sa to zistiť) Ti predajca pekne naúčtuje 300€ a môžeš sa ísť sťažovať aj na lampáreň. Preto som zvedavý, keďže to debil, alebo teda ta zmes debilov narýchlo upravujúca zákon akosi nedomyslela ... ako si to bude kde kto dokazovať, čo zavoláš ŠOI nech sa páči o čo sa ona oprie ... da Ti 300€ pokuty? 300€ si predajca naráta a získa od teba...hlavne ak je to pokuta ktorá nemá hlavu ani pätu.

Treba pochopiť, že inak sa tieto vrátenia obchodníkom vstrebávajú napr. v USA kde je kúpyschopnosť kdesi úplne inde a inak na DEDINE zvanej Slovensko (kde 50 percent ľudí baží len po zľavách, čuduje sa keď majú potom problém s reklamáciami lebo pri nákupe len a len zľava ale kvalita predávajúceho je im u riti).

Ale to ťažko vysvetľovať ľudom, ktorí nemajú ani základné vedomosti o predaji, dobropisoch, stornách a celkovo...(mi stačilo minule ako chlapík pozeral, že čo obnáša vrátenie ventilátora a zmena za iný).
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
trojan4x4
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1937
Dátum registrácie: Ne 17. Feb, 2013, 15:55
Bydlisko: Nitra - Vráble (22)

Re: Povinnosti e-shopov od 13. júna 2014

Príspevok od používateľa trojan4x4 »

Ha. Ako zistit ze bol fotak na dovolenke pri mori? Ako by sme to nepoznali kam sa ten prekliaty piesok vsade dostane ;-) zakaznik musi ten tovar vratit v takom stave ako ked mu bol predavany, tj. neniest znamky pouzivania, poskodenia. Inak sa automaticky cena produktu ponizuje a to minimalne o 10-15%. Samozrejme vsetko je na predajcovi. O spotrebaku ako su napriklad baterie do mobilov, notebookov alebo roznych filtrov do kanvic a podobnych kktin nevztahuje, o tom sa nemam co so zakaznikom bavit, to je ako spodne pradlo. Pokial ide ( si myslim ) o pravidelneho staleho zakaznika ktory objednal a ma na to realny dovod, tak mu to vezmem spatky a to nemusi objednat ani cez net... Su ludia ktori si takuto moznost zasluzia a su ludia ktorym uz ani nevytvaram objednavku, lebo viem ze su to spekulanti co si mylia obchod s kniznicou...
Spoiler: ukázať
CPU ► AMD FX-8320
COL ► Scythe Orochi
MOB ► Gigabyte-990XA-UD3
RAM ► Kingston HyperX Predator 2x4GB 1600Mhz
GPU ► AMD MSi R9 280X OC Edition
SSD ► Crucial M4 128GB
HDD ► Barracuda 1TB
PSU ► Cooler Master RS-700W
CSE ► Zalman Z11+
PHO ► Nokia Lumia 930 32GB WP8.1
I AM FX =

Návrat na "Reklamácie a paragrafy"