Virtual reality (VR) hardvér

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa crux2005 »

Sem smerovať všetko o virtual reality (VR) hardvéri.

PS4 a Xbox One príliš obmedzené pre Oculus Rift @ PC.sk
Valve ukáže vlastný virtual reality hardvér v januári @ PC.sk
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa crux2005 »

s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak a pekne osviežim tému, ktorá sa nikdy nerozbehla v 2013.

Aký je váš aktuálny stav, vzťah a miera využívania VR?

Práve predvčerom som sa zlomil a po rokoch sledovania VR z úzadia som si povedal, že stačilo, tento drobec ma o tom presvedčil,

pôvodný Reverb nebol tak známy (ja síce len ako zvedavý okoloidúci som o ňom nikdy nepočul, len pred pár mesiacmi, keď ho niekto náhodne spomenul) a ak, tak len rozlíšením (2160x2160 na oko), ale G2 to naozaj roztočil:
- ľahký headset
- vylepšené 2160x2160 displeje, veľká chvála na výkon panelov (farby a mal by aj kontrast - stále sú to ale LCD panely) a celkové rozlíšenie
- 90Hz, odporúčaná GPU je len 1080, podľa recenzenta je aj 1080p (takže 2070S, 5700XT) ideál
- 114° FOV (vraj prvá generácia síce taktiež inzerovala 114° ale v realite to tak nepôsobilo
- šošovky ako v Indexe ale vraj bez leskov (duchov)
- zapracovali na potlačení štandardných neduhov VR headsetov (tieto veci sú mi ale dosť neznáme, nikdy som VR nemal)
- extra 2 kamery pre trackovanie ovládačov
- redizajn ovládačov
- reproduktory od Valve (veľké plus, počul som len samú chválu, vrátane recenzenta audio produktov)
- cena $599, predobjednávky, dodanie v septembri (u nás v EU to je zatiaľ len u Schenkera, resp. bestware.com za 584€ vrátane dopravy, čo mi inštinkt hovorí, že keď to príde nakoniec ku nám koncom jesene/v zime, tak to bude min. za tých 600€).


Ja mám už rok nutkanie nejaký kúpiť, posledná generácia headsetov sa mi naozaj dostala pod kožu, Valve Index tiež spravil dieru do sveta ale až tak ma to tým smerom neťahalo, ja by som chcel mať headset bez veží, viem, že je to to najlepšie pre precíznosť ale ja na také nemám permanentné miesto a stále to rozkladať/skladať sa mi nechce.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa Snake »

Kedze to patri pod Z div, tak pridam aj ja poznatky, G2 je skutocne super, akurat vyzaduje naozaj silny HW na VR, odporucana GPU je min 1080Ti/P5000, tracking aj focusing je super (ovela lepsi nez G1), odporucam pockat na EU verziu, nakolko sa este urcite budu vychytavat muchy. Vnutro je super, netlaci a poskytuje dost priestoru na upravu :)

Cena je este otazna
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.





.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nemal si asi možnosť skúsiť hry ako Pavlov alebo Onward, že? Prípadne aj niečo ako H3vr, Real Blade, Sorcery alebo Tilt Brush? Všetko v náväznosti na tracking, popravde nepoznám ani jednu z tých hier, len som si všimol dosť komentárov pod
https://www.youtube.com/watch?v=53Gg7Q0C6SU
kde vraj test v tej hre Rec Room nie je veru dosť pre poriadne otestovanie trackingu.

Na druhú stranu predpokladám, že dosť bude toho "riešiteľné" dodatočnými SW updatmi, keď pozerám do kalendára, tak mňa by neprekvapilo, keby to už dávali pomaly do výroby, aby stihli odoslať predobjednávky v septembri.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa werwest »

reverb vyzera super, za tie peniaze 2x tak. obrazovky super, sosovky super. len tie ovladace. skoda ze su take ake su. chybajuci finger tracking je velke minus, aj ked na rift s vies kontrolovat len palec, ukazovak a zvysne 3 prsty, dokazes tym naznacit vela gest, tu mas ocividne smolu. tvarom som si nie velmi isty ale mam pocit ze napr pri H3 bude problem pouzit niektore zbrane, kedze uz teraz su problemy s niektorymi pri touch controlleroch. a aky bude tracking no uvidime az pri skutocnych skusenostiach. zatial co vo videu hovori aky je tracking super a ze nema problem s lezenim aj pri chybajucej hornej kamere, hned strati pravy ovladac tracking :D
Obrázok
skoda tych ovladacov. sice mi viac vyhovuje tento inside out tracking kedze migrujem medzi pracovnou a obyvackou ked hram (kedze v obyvacke mam bohove vela miesta), je trosku skoda ze tento headset nema ten lighthouse tracking kompatibilny s indexom, kedze s ich ovladacmi by to bola peckova kombinacia
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

A už aj prišla odpoveď na test s tými náročnejšími na tracking hrami
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa werwest »

No nic, dneska sa oculus predal, ja som sa hodil na waitlist na index, ale to je 8+ tyzdnov. Poskulkavam po tom reverbe, ale mam strach ten chybajuci tracking prstov bude velke minus..
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak akože dá sa to riešiť aj tak, že by si kúpil G2 a Index ovládače (so stanicami) ale to je tiež také "riešenie", bol by si na rovnakej cene a nemal napríklad 120Hz režim (ale mal by si zase rozlíšenie). V tomto štádiu by si mal mať ale identický tracking.

G2 je aktuálne ale už od 599€ (reálne na Slovensko aj so štandardnou dopravou za 603€, resp. 607€ s express dopravou)
https://www.amazon.es/dp/B08BFKQGN3
na druhú stranu tam majú aj verziu bez ovládačov ale cena stále 549€ (reálne 552€ aj s dopravou).

Čakať inak budeš podľa mňa rovnako, na Amazone vidím odhad dostupnosti 7-14.10., takže cca v taký čas by ti prišiel aj Index.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa werwest »

hej to som videl ze by to slo, ale to sa ani velmi neoplati, ani ked som videl to video to nebolo uplne boh vie co.
ono by uplne stacilo keby bol taky tracking prstov ako na oculuse, ale nemozme mat vsetko ze :D
nic no, neostava nic ine ako cakat na index
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Pozeral som video, že G2 ovládače si pýtajú 1,5-1,6V batérie. Máte nejaké tipy? Ja som mrkol na Alzu a všetky AA battérie s 1,5-1,55V napätím boli jednorázovky. Nech ma neserú, že sa používajú také hlúpe jednorázové batérie.


Inak, dnes prišiel notice, že sa objednávky v EU (teda predpokladám, že to platí pre celú EU) posúvajú vraj až na koniec októbra (meh), odôvodnenie je vraj upgrade šošoviek (podľa toho, ako ich chválili doteraz mám obavy, že to bude nejaký downgrade)
We would like to inform you about the status of your HP Reverb G2 pre-order.

HP has informed us that the Reverb G2 is currently being equipped with new, improved lenses in the production process. This upgrade will further increase the quality of the product, but according to HP it is accompanied by a slight delay in the initial delivery to all dealers. Based on the new availability date communicated to us by HP, we expect your order to be shipped by the end of October.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Tak včera som sa konečne dočkal a asi ako každý nový VRista si o niektorých veciach neviem, čo si myslieť. Keďže som VR v živote na hlave nemal, tak keď som čítal/počul o veľmi dobrom sweet-spote, tak som očakával (asi) oveľa viac, ak môžem pripojiť približnú projekciu, tak
https://i.imgur.com/e4evR0Z.png
toľko je z mojej vízie "perfektné", všetko od toho bodu po kraje sa viac a viac rozmazáva ale rozmazáva ako skreslenie, "ghosting", nie ako ostrosť. Je toto niečo očakávané? Našťastie nemám problém s chromatickou aberáciou - teda mal som ale zistil som, že som mal headset príliš nízko.

Kvôli tomuto nemôžem ani robiť to, čo by som v realite robil - ak sa chcem pozrieť na niečo do strany, tak nie vždy otáčam hlavou ale pozriem sa na to očami a v headsete to veru robiť nemôžem, akýkoľvek text je veľmi rýchlo nečitateľný. Rozlíšením by som mal mať natívne 4320x2160.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
error7
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1622
Dátum registrácie: So 28. Jan, 2012, 14:52
Bydlisko: Košice

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa error7 »

Ja sa už pár dní bavím s Oculus Quest II ... prvé dojmy super, hrávam hlavne pistol whip a beat saber, rozbehané bezdrôtovo cez ALVRko... trochu prekvapenie inak keď si človek na inštaláciu ALVR musí spraviť povolenie developer modu a na to je potrebný oculus developer účet, ktorý následne treba overiť kreditkou/telefónnym číslom ... samozrejme telefón sa pridáva priamo na facebooku a je teda priradený k FB účtu.

Som spoko s rozlíšením, tracking aj ovládanie rukami je fajn, páči sa mi aj možnosť tzv. "rozšírenej reality" kde do prostredia okolo simuluje VR prvky, neviem do akej miery to majú/nemajú ostatné headsety. Jedno prekvapko je že pribalený USB-C kábel detekuje v PC ako USB 2.0 :D a vraj slúži len na nabíjanie. Ďalšia nepraktická a priam až absurdná vec je nemožnosť vytvárať 5GHz hotspot na noťase, pretože je to v niektorých štátoch zakázané tak windows/intel wifina to blokuje. Dá sa to obísť tak že človek sa pripojí na už vytvorenú 5GHz wifi sieť a následne vytvorí 5GHz hotspot, vtedy to ide ... avšak zistil som že router čo mám na opačnom konci domu funguje lepšie pre VR streaming než noťas ktorý mám meter od seba v izbe :D

Čo mi avšak robí dosť problém je chromatic aberation a god rays ... prvý deň som to nejako nepozoroval, no to rozmazávanie všetkého čo nie je presne v strede zorného poľa mi už dosť ide na nervy ... keď sa mi podarí poriadne očistiť šošovky tak je to lepšie, no s tým čistením to nie je zas taká sranda a je problém to očistiť suchou handrou ako kážu v oculuse, hlavne bez alkoholu... neviem do akej miery je to normal a popravde aj rozmýšľam či to kvôli tomu vrátiť alebo nie, bol by som rád ak by sa tu tiež našiel niekto kto má quest 2 a vyjadril sa :)
Používateľov profilový obrázok
werwest
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: So 30. Jún, 2018, 20:01
Bydlisko: Lucenec

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa werwest »

Oculus je prave na tom najlepsie a ma ich najmensie, aspon rift s mal a co vsetci hovoria quest 2 neni o nic horsi co sa sosoviek tyka. Na indexe to je strasne a v podstate keby ma index nestal menej penazi ako rift s tak som neskutocne z neho sklamany. Ale zvykol som si
#fetacinechdrziaticho
#nafetkynereagujem
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Virtual reality (VR) hardvér

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja mám Quest 2 od vianoc, zohnal som ho za 350 Euro takže som si k nemu mohol dokúpiť aj príslušenstvo. Čo sa týka hendsetu tiež sa mi zdá že rozmazava ale tiež záleží na tom ako si ho človek nasadí, čo je veľké mínus že s krabice je na dlhodobé používanie nepoužiteľný. Hrozna pena alebo čo to je v oblasti tváre hrozný ten popruhovy oot na hlavu.

Ja som dokupoval Elite Strap, Originál Oculus Link a VR Cover na tvár a penu do zadu na Elite Strap.

Čo sa týka trakovania je super ale na dáke profi hranie Beat Saber to nieje už sa mi viac krát stalo hlavne keď dáš dolu ovládače k nohám že ich stratí a jednoducho kocku netrafis lebo zareaguje neskôr sa sa na to zvyknúť ale musíš vedieť čo si môžeš dovoliť.

Zo začiatku som hrával len cez Wifi ale od kedy som kúpil OculusLink som to dlho nemal zapnuté, jednoducho to vyzerá lepšie.

Quest 2 má presvedčil hlavne kvôli tomu že to nepotrebuje PC aby sa človek zahral a popravde dohral som iba Alyx a väčšinou času hrávam hry priamo s helmi. Nie že by nebolo dosť PC hier ale človeka to omrzí.

Návrat na "Hardware všeobecne"