PC sa po upgrade nezapne

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
tahell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 03. Feb, 2016, 17:57

PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa tahell »

Zdravím vás, mám problém s počítačom. Pc som si skladal sám, frčí cca rok bez problémov. Teraz som si doobjednal vodné chladenie. Popri skladaní som mal vybratý procesor a ramky. Všetko som založil naspäť, dal pastu na procesor, test vodotesnoti išiel 24 hodín bez problémov. Zapojil som káble ale pri zapnutí pc sa spustí len pumpa, FANy na grafike a radiatore, RGB na MB a ďalej sa nič nedeje. Na MB je Memory test, no ani ten sa nespustí, pumpa a FANy po pár sekundách znížia otáčky a nič viac. Na doske sa nerozvieti žiadna Led a neblika ani CPU Led.
Skúšal som:
vybrať procesor a znovu ho založiť + kontrola Pinov na MB - žiadna zmena
vybrať ramky a nechať iba jednu - žiadna zmena
vybrať baterku z MB na pár hodín - žiadna zmena
odpojil všetky káble okrem SSD a zapojil len nutné veci - žiadna zmena
odpojil som SSD aj grafiku - žiadna zmena
zdroj som napojil na iný pc + kontrola všetých káblov - funguje bez problémov
zapojil som pípak na MB - nepípne ani raz

Zostava:
CPU - i5 9600KF
MB - Asus TUF Z390 Pro Gaming
Ram - G.Skill DDR4 3600 2x8g
GPU - MSI GeForce GTX 1660 Super Gaming X
zdroj - Seasonic M12II 620W Bronze
SSD - Samsung 500 gb Nvme + HDD 500GB

Pred upgrade:
Obrázok

Po upgrade:
Obrázok

Už ma nič nenapadá, máte ešte nejaký nápad ?

Ďakujem za pomoc
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa Jerry »

No, zaujimave ... napadlo ma len, ze nemas niekho kto by ti pozical CPU s grafikou? Myslim nie KF verziu. Hodis dam CPU s integrovanou grafikou, grafiku tym padom mozes zatial vyhodit a vylucit. Kedze masina nereaguje, skus vybrat pamate RAM a skus zapnut bez nich. Potom pamat ram osad do druheho slotu od CPU, len jednu zatial. Pred tym urcite vyskusaj reset biosu hardverovo na doske.
CPU je pri doske ako prvy na kontrole, cize tym ze nereaguje pc ani na pamate, tak tym by som asi zacal. A este sprosta otazka, napajanie si hadam zapojil aj ten 8 pin hore? To len tak pre istotu sa pytam ;)

Pozrel som si dosku a napadlo ma este jedno riesenie, ale mam skor obavy, ze CPU, alebo patica moze byt poskodena.
Stiahni najnovsi bios, vloz ho na cisty usb s formatom fat 32 a vloz ho dozadu do usb, ktore bude oznacene na flesovanie biosu. potom zapúni pc, malo by ho hned detekovat a pripadne stiahnut a obnovit ho. Mozno to pomoze.

A este ma napadla posledna vec, skus vybrat CPU a vycisti ho idealne izopropilom, alebo nejakym inym nemastnym cisticom. Aj alpa by mohla byt. Len ma napadlo, ze ci sa ti pasta nedostala na kontaktne plochy procesora, alebo na paticu.

Mimochodom kolko ta vodne chladenie vyslo?
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
tahell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 03. Feb, 2016, 17:57

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa tahell »

Ďakujem za odpoveď. S tým druhým CPU to bude celkom problém, nikto nechce rozoberať pc kvôli tomu.
Vybral som pamäte resetol bios ( pred tým bola tiež baterka celú noc von z dosky ). Zapol bez Ram, potom osadil Ramku, výsledok ten istý.
8 Pin je samozrejme zapojený :D

Bios som dal na USB s FAT32 a zapojil do pc, žiadna reakcia.

Pasta sa nedostala do pätice ani nikam, kam nemá, mal som ho 3x vybratý, kontroloval som aj Piny, či niesú ohnuté. Vyzerá to byť v poriadku.
Ešte ma napadla jedna vec. Pred upradom som mal RGB na doske vypnuté pri vypnutom pc. Keď som všetko napojil, zapol zdroj, RGB sa hneď rozsvietilo.

Vodník ma vyšiel cca 330 eur. Keď budem dávať GPU s vodným blokom, bude tam ešte investicía cca 70 eur na druhý radiator a nejaké drobnosti okolo.
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa BiFino »

Nezatiahol si blok na CPU moc silno? Skus ho len trosku povolit ci to bude robit aj potom.
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
tahell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 03. Feb, 2016, 17:57

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa tahell »

BiFino napísal: So 02. Jan, 2021, 20:35 Nezatiahol si blok na CPU moc silno? Skus ho len trosku povolit ci to bude robit aj potom.
Blok som vždy dotiahol na doraz v podstate, prstami samozrejme. Povolil som ho o cca 50% ale neudiala sa vôbec žiadna zmena.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa Jerry »

Moj nazor je patica, alebo cpu v haji ...
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6635
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa M1ch4l »

cez POST to teda prejde alebo nie?

Bud to bude len taka blbost ze mas v Biose po resete nastavenu integrovanu grafiku a on sa sam nevie prepnut na dedikovanu :facepalm:
To neviem ci moderne dosky este maju taketo neduhy..?

Alebo to bude vaznejsie a nieco odislo. Moc mi nejde do hlavy, preco si vyberal CPU ked si menil chladic. Nahodou sa ti nedostala pasta do socketu alebo si nepokrivil par pinov (hoci je to na LGA tazke)?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa Marek125 »

Takéto niečo sa stalo aj mne, bol ohnutý pin na doske ono to nieje niak extra vidieť chce to lupu. Mne nabehol PC len keď som prstom držal CPU v sockete a na každé zapnutie som skúsil s ním pohnúť inak. Nevravím že je to tvoj problém pohode môže byť aj niečo iné, ale ja som na to prišiel tak že som blok ani nemontoval a CPU som držal prstom. Neviem či je to dobrá rada, ja by som najskôr skúsil zohnať dáke CPU na test. Alebo si požičať s alzy úplne najlacnejšie CPU do tvojej dosky a potom ho vrátil ak není iná možnosť.

Ešte nie som skúsil RAM po jednej v každý raz v inom skóre.
tahell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 03. Feb, 2016, 17:57

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa tahell »

M1ch4l napísal: So 02. Jan, 2021, 21:24 cez POST to teda prejde alebo nie?

Bud to bude len taka blbost ze mas v Biose po resete nastavenu integrovanu grafiku a on sa sam nevie prepnut na dedikovanu :facepalm:
To neviem ci moderne dosky este maju taketo neduhy..?

Alebo to bude vaznejsie a nieco odislo. Moc mi nejde do hlavy, preco si vyberal CPU ked si menil chladic. Nahodou sa ti nedostala pasta do socketu alebo si nepokrivil par pinov (hoci je to na LGA tazke)?
Neprejde, ostane Black screen. Normálne by sa mal najskôr spustiť Memory test na MB, následne bios. Zapnem PC, idú Fany, pumpa a ďalej nič.
Nemyslím, že by to bolo tým nastavením. Keď som skladal pc, doska bola v defaulte a šlo to automaticky cez dedikovanu. V každom prípade by svietili LEDky na MB, tie sú ale mrtve.

Cpu som nemal v pláne vyberať ale musel som ho vybrať kvôli výmene Backplatu na vodný blok. Ten držal celú základňu pre CPU.
Kontroloval som to 3x ako som už písal vyššie, pasta je len tam, kde má byť a na piny som sa tiež pozeral, vyzerali byť v poriadku.

Marek125 napísal: So 02. Jan, 2021, 22:03 Takéto niečo sa stalo aj mne, bol ohnutý pin na doske ono to nieje niak extra vidieť chce to lupu. Mne nabehol PC len keď som prstom držal CPU v sockete a na každé zapnutie som skúsil s ním pohnúť inak. Nevravím že je to tvoj problém pohode môže byť aj niečo iné, ale ja som na to prišiel tak že som blok ani nemontoval a CPU som držal prstom. Neviem či je to dobrá rada, ja by som najskôr skúsil zohnať dáke CPU na test. Alebo si požičať s alzy úplne najlacnejšie CPU do tvojej dosky a potom ho vrátil ak není iná možnosť.

Ešte nie som skúsil RAM po jednej v každý raz v inom skóre.
S CPU som skúšal hýbať, v základni drží tak, že s ním nieje možné pohnúť, ani ho pritlačiť a bez chladenia pc zapínať nechcem, aby som neuvaril CPU :D
Ramky som už prehadzovať skúšal, bez zmeny.
Keby je dnes alza otvorená, už mám doma náhradnú dosku na skúšku. Mám skôr pocit, že MB je na figu.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2732
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa Jerry »

CPU ma ochranu proti uvareniu a skor ako sa zapne ta ochrana, tak tvoj prst bude mat davno popaleninu 3 stupna :D
Veselo do toho, skus pritlacat v roznych rohoch, mozno nabehne. Ruka na zdroji, keby nahodou chcel nabehnut tak ho zhasni. Podla mna mas dosku v haji, procesor odchadza malokedy. Mozno sa ti podarilo prihnut nozicku, ako pisal niekto vyssie, zober lupu a poriadne prekontroluj vsetkych 1151 noziciek ci su vsetky v rovnakej polohe. ;)
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6635
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Hmm, pod tym novym backplate dufam je nejaka izolacia... :)
Cakal by som ze to tam bude automaticky, ale backplate na doske som este nemenil.
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa dexterav »

tam sa nemení proste tam dáš to čo je ku chladiču , na ňom býva izolant
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
M1ch4l
VIP
VIP
Príspevky: 6635
Dátum registrácie: Št 21. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Kysucký Lieskovec / Praha

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa M1ch4l »

Uz som nasiel nejake video ako sa instaluje EK Velocity (je to ten blok, nie?)

Neviem ci som to pochopil spravne... tahell, dal si dole ten originalny backplate, ktory drzi uchytenie socketu?
Music: AKG K240 MK II / Beyerdynamic DT 770 Pro 80 Ohm @ Topping DX7 Pro
Bike: 2022 Canyon Neuron CF 8; Coffee: Chemex 6-cup
Spoiler: ukázať
CPU 7800 X3D + DeepCool AK620; MB ROG Strix B650E-E; RAM G.Skill 32GB 6000CL30; GPU 7900XT Pulse; OS SSD 980 Pro 1TB; Storage SN850X 2TB, 860 QVO 2TB; PSU ROG Strix 850W Aura; CASE Define R4 Arctic White Window; Peripherals Aorus AD27QD + DELL U2311H, Logitech G513 Carbon linear, Logitech G903 + Razer Destructor 2, Blue Snowball
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12190
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa HellAngel »

Rozober to este raz a dobre si pobzeraj socket a procesor. Moze by na nich spina, na sockete ohnuty pin. Osobne to vidim na ten socket. Nebol by si prvy, ani posledny, ktoremu sa to stalo
NB: Asus ROG Zephyrus G14
tahell
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 22
Dátum registrácie: St 03. Feb, 2016, 17:57

Re: PC sa po upgrade nezapne

Príspevok od používateľa tahell »

Jerry napísal: So 02. Jan, 2021, 23:33 CPU ma ochranu proti uvareniu a skor ako sa zapne ta ochrana, tak tvoj prst bude mat davno popaleninu 3 stupna :D
Veselo do toho, skus pritlacat v roznych rohoch, mozno nabehne. Ruka na zdroji, keby nahodou chcel nabehnut tak ho zhasni. Podla mna mas dosku v haji, procesor odchadza malokedy. Mozno sa ti podarilo prihnut nozicku, ako pisal niekto vyssie, zober lupu a poriadne prekontroluj vsetkych 1151 noziciek ci su vsetky v rovnakej polohe. ;)
Dal som dole chladič, skúšal som pritláčať vo všetkých rohoch ale žiadna odozva. PC bežal asi 5-7 min a CPU bol mierne teplý na dotyk.

M1ch4l napísal: So 02. Jan, 2021, 23:41 Hmm, pod tym novym backplate dufam je nejaka izolacia... :)
Cakal by som ze to tam bude automaticky, ale backplate na doske som este nemenil.
Dával som tam gumenú izoláciu, musel som ho prehodiť, pretože na povodný Backplate mi nepasovali šrobky.
Áno je to EK velocity CPU block.
Dal som dole originálny backplate, trochu som ho upravil a dal naspäť, pretože na Backplate z vodného blocku by som neuchytil úchyt CPU. Dal som tam gumu a hodil na to nový backplate.

Na procáku ani v pätici špina nieje, jedine že by bol ohnutý pin v pätici ale nieje to viditelné. Skúsim sa na to ešte raz poriadne pozrieť lupou.

Návrat na "Hardware všeobecne"