Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Zdravim,

v ramci zostavy som menil CPU aj GPU. Vyhodil som 2ks HDD. Vymenil som I3 8100 za I5 9400KF , GTX2060 za RTX2070. Dalsie zmeny sa nejako nerobili.

Na CPU je chladic od Scythe Ninja 4 , a nova teplovodiva pasta Thermal Grizzly Kryonaut - teploty vklude okolo 30C a max co vybehli bolo cca 60C

Grafika na tom bola podobne.

Vsetko vyzeralo v pohode az na par zamrznuti systemu kde nehodi ciernu obrazovku ale ostane zaseknuta aktualna obrazovka a zaseknuty aj zvuk. Nespozoroval som cas ktory potrebuje ale robi to len pri narocnejsich hrach - iba v nich. Nepreinstalovaval som system , nahodil som nove oladace grafiky. Hra ide stabilne , nezacne ju sekat spomalovat ani nic a zrazu to sekne co je mega problem najme pri online hrani ale celkovo je to proste cele zle.

V com moze byt problem ?

Dakujem za kazdu radu.
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa wingo »

No v prvom rade skús zrušiť všetky OC, CPU, GPU aj RAM a či to neprestane. Mne občas robilo podobné veci keď som mal mierne vyššie nataktované CPU než bolo stabilné.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
shiro
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 8531
Dátum registrácie: Št 21. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa shiro »

zdroj mas aky - znacka, vykon, model?
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Netaktoval som nic. A mam milion teorii o tom co to moze sposobovat.

Instalacia presla podla mna korektne a nerobil som to prvy krat - daval som si na vsetko pozor. Ale mozno ze chladic zle dosada k cpu ? Teploty 31C v idle su zle ? Asi musim skusit najst niekde pracovne teploty tohto procesora ale s tym chladicom som neratal ze by mal byt co najmensi problem kedze som zatial netaktoval.

Moze byt chybna grafika ? Je nova tak som cakal ze s nou nebude ziaden problem. Ze sa proste zacne prehrievat prehrievat a potom to sekne alebo ze sa po urcitu hranicu zaplni ram na grafike.

Moze to sposobovat plny disk kde mam ulozene hry ? systemovy ma miesta dost a jedna hra ktora sekla bola na 3 disku kde je miesta dost cize toto by som vylucil mierne.

System som nepreinstalovaval ani nepamatam , mohlo by aj to pomoct ? Co som si vsimol je spomalene spustanie hier oproti systemu s povodnym cpu a gpu, hra ide v pohode ale nejaky spomaleny loading sa mi zda - to by mohol byt disk - ten skusim vycistit a najst viac miesta

Dalej bios na doske nebude treba aktualizovat ? 8100 vs 9400 cpu ?

ZDROJ : https://datacomp.sk/corsair-power-suppl ... 39771.html
Ako ma dobrych 10 rokov ale hadam je ok
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5352
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa kllr007 »

no najskor by som spravil resintall gpu driverov cez DDU.
ak to bude dalej robit, tak objednat nejaky zdorj z alzy a otestovat. V minulosti som mal podobny problem a bol to zdroj. Zaroven to moze byt ale aj ine poskodenie ako napriklad pinov na CPU sockete a pod.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa mino_85 »

Tiež mám podobné skúsenosti u seba a 10 rokov je na zdroj dosť. Je to síce kvalitný zdroj, ale únava materiálu nepustí. Skús pustiť čisto CPU strestest, potom čisto GPU strestest a potom jedno aj druhé spolu. U mňa sa to na 7-ročnom zdroji chovalo podobne a tiež som najprv podozrieval grafiku, ale keď som spustil záťažový test, všetko bolo OK, podobne CPU, ale akonáhle som mal vysokú kombinovanú záťaž na oboch komponentoch, zdroj to už nezvládal. Prešiel si na výkonnejšie komponenty, takže to čo predtým ešte zdroj utiahol už teraz zrejme nedá.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Ktory program je najlepsi na tieto strestesty ?

Mal som viac diskov zapojenych (+ dalsie 2 ventilatory + dvd mechaniku) na tom a nebol problem... v minulosti som nemal vykonnejsi hw zapojeny ale podla mna menej efektivny co sa tyka odberu urcite tak som z toho mierne sklamany ale cas nikto neoklame....

Som myslel ze ked to zdroj nezvlada tak ho to vypne do ciernej obrazovky resp ze resetne pc alebo ho vypne...

V piatok mi ma prist (bol objednany skor , necakal som ze so zdrojom by mohol byt problem): https://www.alza.sk/corsair-vs550-white ... 57.htm?o=1
potiahne to aspon na skusku ?
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa mino_85 »

Napr. OCCT má priamo power supply záložku na kombinovanú záťaž, ale ja zvyknem na CPU pustiť Prime94 a na grafiku napr. Unigine Valley 4.0 v okne. A potom obe naraz.

V prípade chybných diskov by si asi pociťoval aj iné problémy mimo záťaž, buď náhodné problémy s otváraním súborov alebo iné SW chyby a v prípade vadného systémového disku aj random BSOD a pod.. Ale ničomu neublíži ak disky pretestuješ tiež.

PSU nemusí hneď padnúť do čiernej obrazovky alebo komplet reset, možno je tam len mierna nestabilita v napätí na 12V vetve a jednoducho to bugne komponent na zlomok sekundy. VS550 to potiahne v pohode, ja som presne na tom zdroji robil PSU troubleshooting u seba a to mám o dosť pažravejší HW než ty, takže kľudne s ním otestuj.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

dakujem pani teda za rady ... kym pride novy zdroj odskusam teda tie testy ako sa to bude chovat ...

este co najviac premyslam je spravit update biosu , rozobrat zdroj a prefuknut ho
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa wingo »

Skontroluj aj či sa ti točí ventilátor v zdroji, mám 9 ročný Corsair a už som v ňom menil, aj keď nie kvôli nefunkčnosti ale kvôli rapkaniu. A asi idem tiež testnúť stabilitu podľa toho návodu, pre istotu :D
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

No tak o nieco som mudrejsi ... neviem ci spokojnejsi ...

Tak Prime94 po 15 minutach zasekol PC. Obrazovka zostala zasvietena ale vsetko zamrzlo. Jedno jadro slo na 92% ale po chvile sa rozbehlo vsetko na 100% ... teploty zacali stupat z 28-30C na konci az k 70-78C a potom si vravim otvorim skrinku ci sa toci ventilator na cpu , tocilo sa vsetko ako malo ale pc sa zasekol...

Nema grafika vacsiu spotrebu pri full zatazeni ako cpu ? Tym padom pri hrach mi to vychadza na problem cisto procesora ako ako gpu a zdroja ... aspon moja laicka uvaha

EDIT: nedalo mi to... odskusal som aj unigine heaven ... gpu vytazena na 100% po dobu 2 testov... teplota vybehla na 77C ako strop ale vsetko ide ako ma ... cize tu by som vynechal ako mozny problem
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa mino_85 »

Teplota CPU je úplne v pohode. Na základe toho funkčný problém nastať nemôže.

Skús rozpísať všetky komponenty, ak je tam napr. lowend doska so slabým napájaním, je možné, že sa prehrieva napájacia kaskáda CPU. Aj keď moc by som na to nevsádzal, keďže tam nie je OC.

Skús ak sa dá vymeniť kábel napájania CPU, prípadne použiť aj iný konektor na jeho pripojenie na zdroji. HX ak dobre pozerám je 2-fázový zdroj /dve 500-wattové 12V vetvy/, takže je tiež možné, že grafika šľape z jednej vetvy ktorá je stabilnejšia a CPU z druhej, ktorá to nedáva, ale to už len špekulujem.

Vada CPU pri stock taktoch je fakt veľmi výnimočný problém. Prípadne skús zvýšiť Vcore a otestovať. Ak by bola nestabilita daná nízkym napätím, tak to po zvyšení napätia zmizne, naopak ak je to zdroj alebo slabá napájacia kaskáda, tak problém pretrvá, lebo sa zvýši spotreba aj nároky na VRM.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

Doska je Asrock z370 Extreme 4 , verzia biosu 1.10 ( novy som skusal nahodit ale uz bolo vela hodin cize dnes dufam nahodim ako mam + prisli mi objednane komponenty do "noveho" PC )

tak premyslam ci skusim nahodit povodnu I3 8100ku ako sa to bude chovat s nou ...

zacnem isto s biosom

co sa tyka zdroha tak napajanie dosky teda aj cpu je sa mi zda na pevno , pozriem akurat ci sa neda prehodit grafika inde ale ked procesor sam vytazovany tak idle ta grafika moze mat az taky velky rozdiel ? 1060vs2070
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12191
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa HellAngel »

skus tam dat ti i3 a spustit OCCT. ja to vidim na zdroj, nedava ti dostatok stavy pre CPU v zatazi. Mozno slabsi procesor nebude mat problem.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Lord Anakin
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 533
Dátum registrácie: Ut 29. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Poprad / Košice

Re: Zasekavanie PC v plnom zatezeni

Príspevok od používateľa Lord Anakin »

no nahodil som novy bios , nastavil som chladenia na max ... spustil som Prime94 , CPUID HWMonitor do toho Heaven Benchmark ... bolo to zatial jednoduchsie ako menit cpu... a vsetko drzi ...

pustil som CoD MW , hral som hodinku a vsetko zatial drzi ... cize vychadza to zatial na bios ... budem este testovat

Návrat na "Hardware všeobecne"