AV komponentny kabel pre TV

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

AV komponentny kabel pre TV

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Nazdar, mam klasicky 3 zilovy kompozitny AV kabel medzi mojim DVD prehravacom a TV. Nedavno som kupil novy TV 55" UHD TV a vsimol som si velky rozdiel vo videu, ktory nebolo az tak badat na starej 32" FHD telke. DVD prehrávać má 6 výstupov, (HDMI nema) vyuźívam zatiaľ iba 3 (biely, červený a žltý). Telka ma tiez 6 výstupov + HDMI atd.

Chcem zlepšiť kvalitu obrazu z DVD prehravaca nakoľko kompozitný kábel dokáže vydať iba rozlisenie 480i. Komponentny zvlada lepsie rozlisenia. Otazka znie:
1. Kupit dalsi kompozitny kabel a urobit spolu s existujucim kablom akoze komponentný kábel? 3 x vystup + 3x vystup = 6x vystup na komponetný kábel? Netuším či sú káble rovnaké aj pre audio aj pre video. Ak hej potom by to malo fungovat.
2. Kúpiť radšej originál komponentny kábel? Aky? V predaji su skor kable pre konzoly, bude to dobre aj pre TV? Pozeral som obchody a komponentny nemaju, skor pre konzoly a predavac mi nevedel povedat ci to bude dobre aj na DVD prehravac + TV.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)
Používateľov profilový obrázok
PETERPANs
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: Ne 05. Nov, 2006, 02:00

Re: AV komponentny kabel pre TV

Príspevok od používateľa PETERPANs »

Tak som sa rozhodol zakupit dalsi trojzilovy cinch kabel s tienenim, lepsej kavlity s pozlatenym konektorom pre kazdy jeden. Cez neho som zapojil video signal Y, Pr, Pb a stary trojzilovy stary kabel bez tienienia som ponechal iba pre audio vystup L a R. Funguje to dobre, kvalita obrazu sa zlepsila vyrazne, hlavne ostrost.

U TV je konektor na kompozitne video a Y konektor pre komponentny signal totozny. U DVD prehravaca bolo ale treba prepojit povodne yvuzivany video konektor na konektor pre Y. Bez spravneho prepojenia vam to nepojde dobre.

Stare kompozitne zapojenie trojice cinch kablov na video konektor a L a R audio konektorov bolo znacne citit na novej velkej 55" telke. Obraz bol neostry, zahmleny. Po prechode na zapojenie na takzvane 5video, to je zapojenie konektorov Pb, Pr, Y, L, R sa kvalita obrazu znacne zlepsila. Ak ma niekto podobny problem odporucam zakupit dalsi 3 cinchovy kabel, ale lepsi, s krytim kabla, s pozlatenym konektorom a pouzit ho vyhradne iba na video signal Y, Pb a Pr. Pricom stary kabel mozete pouzi iba na dvojity vystup pre audio L a R, jeden konektor vam ostane volny. Cinch kable je mozne pouzivat jak pre audio tak pre video signal, na moje pocudovanie, nik mi to nevedel zarucit, dokonca ani v radioamaterskych predajniach si neboli isty, ci cinch kabel oznaceny pre audio je mozne pouzit aj pre video signal.

V sucasnej dobe je problem zakupit cinch kabel pre 5 vystupov v celku. Vyskladanim cinch kablov dosiahnete rovnaky efekt. Staci iba nepopliest zapojenie.

Kompozitne video dokaze dosiahnut iba rozlisenie 480i, kdezto komponentne video to dokaze vytiahnut az na 480i, 480p, 576i, 576p, 720p, 1080i, 1080p, 2160p, podla toho aky film (stary, novy) mate na DVD, v akej kvalite.
CPU AMD Phenom II X6 1070T, Motherboard Gigabite GA-970A-UD3, Vengeance - 8GB Dual channel DDR3 memory kit - 1600 Mhz, VGA Gigabite Radeon R9 280X Windforce OC version, Case Coolermaster Centurion 5 II + extra fans NOCTUA NF-S12B redux-1200(back), NOCTUA NF-P14s redux 1200(up)

Návrat na "Hardware všeobecne"