Ako funguje DPI myši?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Ako funguje DPI myši?

Príspevok od používateľa cobr4in »

Čau,

ako je známe, termín DPI nie je celkom presný a v súvislosti s myšou nevyjadruje úplne exaktne to, o čo sa jedná v skutočnosti. Možno preto mu celkom dobre nerozumiem a vyplýva mi teda pár otázok:

1. DPI v tlačiarenstve - napr. 100 DPI znamená, že 1 palec štvorcový má 100x100 bodov. A 1 DPI má teda 1x1 bod. Je to rovnaké aj v prípade DPI myši? Pretože ak áno, tak nerozumiem, prečo DPI myši vplýva aj na rýchlosť kurzora. Lebo či 100 DPI, či 1 DPI, stále je to jeden palec a teda by to na rýchlosť (čo je vlastne prejdená vzdialenosť) kurzora vplývať vôbec nemalo, akurát trasa kurzora by bola nepresnejšia.

2. Mne to vychádza jedine takto - rozmer bodu je konštantný bez ohľadu na hodnotu DPI. Tým sa vysvetľuje vplyv na rýchlosť, avšak nie presnosť. Aspoň nie priamo. Totiž, v tomto prípade by to znamenalo, že vyššie DPI je presnejšie len z toho dôvodu, že umožňuje nastaviť nižšiu senzitivitu v hre. Ergo DPI samo o sebe presnosť nijak neovplyvňuje. Platí to? Lebo len toto vysvetlenie mi dáva zmysel.

Díky, lámem si s tým hlavu.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5
Používateľov profilový obrázok
wingo
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 5789
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2010, 20:36
Bydlisko: Podbrezová

Re: Ako funguje DPI myši?

Príspevok od používateľa wingo »

Ja to vidím takto:

Čím vyššie DPI, tým viac bodov dokáže myš nasnímať na tej istej ploche. Pre názornosť to zjednodušme na úsešku: s myšou prejdeš vzdialenosť 1 palec (2,54cm), pri 200DPI nasníma 200 bodov, pri 1600DPI 1600 bodov. Z toho vyplývajú 2 veci:

1. Čím viac bodov, tým vyššia rýchlosť. Windows dostane info že myš prešla 1600 bodov, tak sa presunie po ploche o 1600 bodov. Ak dosatane info že si prešiel 400 bodov, posunie sa kurzor o 400 bodov, pritom stále to môže byť reálna vzdialenosť po podložke 1 palec.

2. Čím viac bodov, tým väčšia presnosť. Keďže pri vyššom DPI na 1 palci myš nasníma viac bodov, aby si sa nezbláznil tak si nastaviš vo windows/ovládači/hre inú senzitivitu. Čiže napríklad myš sa po ploche pohne o 1 bod až vtedy, keď ty prejdeš po podložke 5 bodov. Presnosť je vyššia, lebo pre vyhodnotenie presného pohybu bude mať systém k dispozícii 5 údajov a nie iba jeden, ktorý môže byť náhodne chybný/zlý/nevhodný/zle vyhodnotený kvôli rôznym nedokonalostiam v optike, elektronike, nerovnostiam na povrchu, traseniu sa rúk či iným náhodným vplyvom.

Príklad - chceš sa pohnúť o jeden pixel doprava. Ak máš nízke DPI a pomer 1:1, myš nasníma nejaký odtieň farby, pohneš sa doprava a čistou náhodou aj tam vedľa je ten istý odtieň = kurzor vo windows sa nepohne. Ak máš vysoké DPI a pomer dajme tomu 1:5, tak budeš mať nasnímaných až 5 bodov takže je rádovo menšia šanca že všetkých 5 bude mať presne ten istý odtieň a kurzor sa nepohne.
Spoiler: ukázať
STEAM: http://steamcommunity.com/id/X-w1n9/

PC1:
Ryzen 5 7600X, Noctua NH-D14+Arctic P14 PWM PST, Gigabyte B650M Gaming X AX, 32GB DDR5 Kingston Fury Renegade RGB @ 6000/28/37/37/30, Gigabyte AORUS RX 6800XT Master 16GB, SSD Kingston Fury Renegade 1TB, Adata XPG Core Reactor 650W, BeQuiet Pure Base 500DX + 3x Arctic P14 PWM PST, LG 42OLEDC21, Gamdias Hermes P3 Brown, Logitech G400, Hifiman HE-4XX + Topping NX4DSD

PC2:
Ryzen 5 5600X, ASUS TUF Gaming B550M-PLUS WiFi, 32GB DDR4 Kingston Predator@3600/16/19/21/36, Sapphire Pulse RX6600 8GB, Toshiba XG3 1TB M.2 NVMe, Seasonic Platinum SS-660XP2, Riotoro Morpheus, ASUS VG279Q, Marvo K605, Rapture ASPIS, Superlux HD-330 + Brainwavz Sheepskin earpads, Edifier WN820NB
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7729
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako funguje DPI myši?

Príspevok od používateľa LordKJ »

Používateľov profilový obrázok
cobr4in
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 438
Dátum registrácie: St 04. Apr, 2012, 18:00

Re: Ako funguje DPI myši?

Príspevok od používateľa cobr4in »

wingo napísal:Ja to vidím takto:

Čím vyššie DPI, tým viac bodov dokáže myš nasnímať na tej istej ploche. Pre názornosť to zjednodušme na úsešku: s myšou prejdeš vzdialenosť 1 palec (2,54cm), pri 200DPI nasníma 200 bodov, pri 1600DPI 1600 bodov. Z toho vyplývajú 2 veci:

1. Čím viac bodov, tým vyššia rýchlosť. Windows dostane info že myš prešla 1600 bodov, tak sa presunie po ploche o 1600 bodov. Ak dosatane info že si prešiel 400 bodov, posunie sa kurzor o 400 bodov, pritom stále to môže byť reálna vzdialenosť po podložke 1 palec.
To by ale znamenalo, že 1 bod na podložke má iný rozmer, ako 1 bod na monitore?

A senzitivita (v hre) je vlastne čo? Čím vyššia, tým viac bodov určených DPI, preskočí?

Inak, som robil ešte taký pokus v Call of Duty 2. Nastavil som si 2000 DPI a minimálnu senzitivitu v hre a skúsil zamieriť na nejaký bod. Bolo to celkom presné. Potom som nastavil 100 DPI, ale senzitivitu v hre som stále nechal na minimálnej a presnosť bola podľa mňa rovnaká, ako v prvom prípade.
Keď som ale senzitivitu v hre zvýšil (ale stále pri 100 DPI), aby som dostal výslednú citlivosť ako v prvom prípade, tak už preskakovalo pixely a bolo to vyslovene nepresné.
Toto by ale práve potvrdzovalo to, čo som písal v 2. bode svojho úvodného postu.
Spoiler: ukázať
ASUS Z170-A
Intel Core i7-6700K
Noctua NH-D15
Kingston HyperX Fury Black Series 16GB 2133MHz
Samsung 850 EVO 500GB
Western Digital Red 3T
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W
Fractal Design R5

Návrat na "Hardware všeobecne"