Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
ANONYM_a7

Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Motiváciou k založeniu tejto témy mi bola fail kúpa klávesnice.

V podstate som s klávesnicou spokojný no predajca (alza) mal nekorektne vyplnený popis produktu a ROCCAT™ Ryos MK Pro predávajú miesto MX Blue v prevedení MX Black. No a peklo sa začalo.

Hlavnou otázkou však stále zostáva, aké spínače preferujete? A na akú aplikáciu?

Osobne som dlhoročný používateľ MX Blue - poprípade čínskych klonov týchto spínačov. Odskúšal som aj Red no skúsenosť s Black bola pre mňa úplne nova.

Po pár hodinách hrania som zhodnotil že klávesnica sa na tento účel možno hodí, no pre mňa je momentálne lineárny priebeh spínača neskutočnou prekážkou.

na MX Blue sa mi vždy perfektne písalo, a asi to inak nebude. Jednoucho sa spínače veľmi pohodlne stláčajú, niet potreba nejak extra veľa úsilia a hlavne, ak spínač zaberie, vydá známy klik. Presne toto je to správne pre mňa. Síce sa okolie občas sťažuje, nedokážem v praxi zniesť štandard memnrány nakoľko produkujem enormné množtvo textu denne.

Po novom roku nastupujem do nového teamu a tak som sa rozhodol neznepriateliť si nových kolegov aj keď som teda omylom kúpil tie MX Black. Stále si však nemôžem pomôcť a písanie na tejto klávesnici je zatiaľ pre mňa utrpením. Úprimne som si na modré spínače zvykol tak veľmi, že ani na hranie nevidím zmysel prechádzania na MX Black.

Aké sú vaše skúsenosti? Má niekto konkrétnu skúsenosť s prechodom z MX Blue na MX Black (poprípade iný lineárny spínač?). Možno je to len sila zvyku a časom sa to jednoducho upraví a zvyknem si. Riskovať to však pri 180€ klávesnici je také, no rád by som sa tomu vyhol a radšej by som úprimne klávesnicu vrátil a dočasne používal starú rozbitú membránu pokiaľ nepríde na trh niečo čo mi bude plne vyhovovať (čo ROCCAT™ Ryos MK Pro plne spĺňa keby sa predávala so spínačmi MX Blue)
wepo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 17. Apr, 2011, 15:25
Bydlisko: Zvolen

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa wepo »

pred pol rokom som si kúpil Ozone strike s black spínačmi http://www.alza.sk/ozone-strike-d383852.htm.. vyhovuje mi to lebo mi to príde ako dobrý prechod medzi normálnou klávesnicou a mechanikou :D .. keďže som stále zvyknutý stláčať klávesu na doraz... tak mne to vydáva dosť hlasitý zvuk keď klávesu stlačím.. tak stým u mňa nieje problém :) som taký typ hráča čo chce byť vo všetkom najlepší.. síce sa mi to nie vždy darí :D black spínače 9/10 hranie 7/10 písanie :) asi tak nejako by som to ohodnotil
CPU: i5-4690K MB: MSI Z97 Gaming7 PSU: Seasonic 520W Bronze+ GPU: Gigabyte R9 270x 2GB
Ram: 8GB Crucial Ballistix sport 1866Mhz CL9 SSD: 120GB Samsung 840 Evo HDD: WD Caviar Blue 500GB
Monitor1: BenQ RL2455HM 24" Monitor2: HP ZR22w 21" Klávesnica: Ozone Strike - Cherry Black
Myš: Logitech G700
ANONYM_a7

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Vďaka za skúsenosť.

Otázka na teba, koľko textu na nej vyprodukuješ denne? Ako na bežné psaníčko je v praxi skutočne dosť jedno čo používaš, to odbavím aj na mobile (za mňa čo som meral cca do 5000 znakov).

V práci však denne vyprodukujem aj cez 40 000 znakov denne - kde sa už únava z klávesnice prejavuje dosť razantne.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa loleqboleq »

užívam si už 8 mesiacov Gamdias Hermes (nie essential, ktorá je bez opierky) s MX Blue...som veľmi spokojný, zvuková odozva (na mňa to pôsobí paradoxne upokojujúco), dráha a moment spínania...no zase nebudem hovoriť, že sú najlepšie - pretože lineárne, teda red/black/rgb(myslím) som neskúšal, každopádne som s tactile spínačmi spokojný - v takej práci stačí mať s MX Brown a je to vyriešené - zážitok ostáva, no oveľa menší hluk

píšem veľa, rád a rýchlo, síce kvôli používaniu diakritiky to nie je naozaj rýchle, no občas skúšam aj bez nej len tak, že ako rýchlo budem písať, no mne už prsty samé bežia na "ľ,š,č,ť,ž,ý,á,í,é,ú,ä,ô" a podobne
hrám dosť a nemám problém s MX Blue, i keď čo je jasné - burst, teda nejaké ultimate rýchlo stláčanie klávesy je tabu, keďže treba viacmenej pustiť klávesu, čo pri lineárnych je ako pri membránovkach
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
ANONYM_a7

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Diki za názor.

Dobrý postreh s pustením kláves pri hraní. V tom prípade som teda dosť rýchly keďze som s blue stíhal drviť lolko jak kráľ :D A teda Black by mi mohli ešte o niečo zlepšiť reakčnú dobu respektíve by som mal byť schopný rýchlejšie vyklikať kombo hmmm dobrý point dobrý určite sa na to zameriam.
wepo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 37
Dátum registrácie: Ne 17. Apr, 2011, 15:25
Bydlisko: Zvolen

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa wepo »

fúú nemám šajnu... dlhšie veci píšem iba do školy.. prípadne keď s niekým chatujem :D , prí písaní som si všimol že tie klavesy len akoby hladím :D,takže pri písani ich stláčam len tak do 1/2 max a jediná klávesa čo vydáva zvuk je medzerník :D.. ale keďže veľa nepíšem nevadí mi to.. / rýchlosť písania mám 220+ úderov za minútu..
Naposledy upravil/-a wepo v Pi 19. Dec, 2014, 22:52, upravené celkom 1 krát.
CPU: i5-4690K MB: MSI Z97 Gaming7 PSU: Seasonic 520W Bronze+ GPU: Gigabyte R9 270x 2GB
Ram: 8GB Crucial Ballistix sport 1866Mhz CL9 SSD: 120GB Samsung 840 Evo HDD: WD Caviar Blue 500GB
Monitor1: BenQ RL2455HM 24" Monitor2: HP ZR22w 21" Klávesnica: Ozone Strike - Cherry Black
Myš: Logitech G700
Používateľov profilový obrázok
OkiGraphics
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1252
Dátum registrácie: So 18. Sep, 2010, 11:20
Bydlisko: Veľké Leváre

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa OkiGraphics »

Ja mám vyše polovice svojho života Memorex MX5200, a samozrejme ju považujem za najlepšiu klávesnicu na svete a žiadnu inú nechcem :laugh:
MB: ASUS P5Q SE, CPU: Q9400 2.66 GHz -> 3.60 GHz + Arctic Freezer 7 Pro, VGA: ATI sapphire 3870 MSI GTX 560 Ti Twin frozr II PSU: FORTRON Bluestorm II 500W, RAM: Corsair 2x2 GB + 2x1GB 901 MHz DDR2, CASE: Thermaltake M5
Monitor: Dell Ultrasharp U2311H 23 Notebook: HP ENVY 15-j000ec
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Broslowski napísal:Diki za názor.

Dobrý postreh s pustením kláves pri hraní. V tom prípade som teda dosť rýchly keďze som s blue stíhal drviť lolko jak kráľ :D A teda Black by mi mohli ešte o niečo zlepšiť reakčnú dobu respektíve by som mal byť schopný rýchlejšie vyklikať kombo hmmm dobrý point dobrý určite sa na to zameriam.
s rýchlym klikaním nie je problém, len kvôli dizajnu spínača pri rovnakej...intenzite a rýchlosti by si s lineárnymi spínačmi spravil viac klikov
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa faugusztin »

A preco neskusis MX Brown ? Su niekde na polceste medzi Blue a Black - maju o nieco mensi mechanicky odpor a nemaju klikajuci zvuk, ale aspon maju nejaky ten odpor pri stlaceni.
ANONYM_a7

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

No ja som chcel blue - predali mi zlú klávesnicu :D

Brown nemám skúsenosť. Ako fakt sa mi nechce hlavne cez sviatky nejak moc vymýšľať. Skôr ma zaujímala reálna skúsenosť niekoho kto prechádzal z blue na black či si časom zvykol aj na písanie.

úprimne - dnes som dal celkom dlhé sesion v D3 a ako na moje prekvapenie super, nemám ani bolavé prsty aj keď na písanie sa mi to stále nezdá a robím pomerne často chyby. Na druhú stranu môžem do tej klávesnice fakt že *rbať a je jej to jedno čo mi celkom vyhovuje lebo modré spínače svojím písaním dokážem celkom rýchlo vyhegať :D

Nakoniec to asi teda spravím tak že si hu skúsim nechať a dám jej šancu. Nakoniec, spracovanie mi vyhovuje a tie antišmykové tlačidlá sú celkom super, aj keď má človek trocha mastné ruky nekĺžu sa.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa loleqboleq »

no za takú cenu roccat produkt ? :laugh: 185€ ? to akože fakt ? :laugh: blázon...
za také peniažky už corsair mechaniku, func kb460 a podobne...
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
ANONYM_a7

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Prečo nie Roccat ma plne uspokojil až na tie spínače 100% spokojnosť :) (úprimne si začínam zvykať :) )tá klávesnica je totálny masaker - rád na lanke predvediem a možno aj o tom dačo napíšem, má totálne perfektný palm rest.

Farbičky nepotrebujem teda RBG klávky boli mimo. mal som teraz Logitech 910 ktorá bola celkom super - a hlavne v rovnakej cene - taktiež ma takmer uspokojila ale ten palm rest nebol vôbec tak kvalitný. Podstvietenie používam vždy modré aj na tej Logitech som používal napriek RGB. Najmenej ma to otravuje v noci co je asi subjektívne ale kupoval som to pre seba čiže :)

Easy-Shift[+] strašne návykové, perfekt vec (v podstate 2x klávesnica). na corsair mi vadí ta priam bezrámová konštrukcia +potrebujem nejaké macro keys, corsair ponúka buď žiadne alebo zbytočne veľa (nezmestila by sa mi na stôl v tom prípade). Razer ponúka skvelo tvarovaný palm rest so super povrchom ktorý bol pre mna alfa omega pri klavke tak isto ako veľký enter. Dlho som vyberal ale v podstate toto bola jediná klávesnica ktorá spĺňala moje požiadavky. Chýba mi len ten digitálny potenciometer na reguláciu hlasitosti to je fakt super prvok na klavku :good:

Func je super mal som skúsenosť ale ich SW sa mi nepáči a ja si fakt rád nastavujem veci :D + nemá macro keys
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15047
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa faugusztin »

Nj, ja som s tym bol presne opacne. Corsair K65 mi vadil kvoli tym chybam pri pisani, ale inac mi TKL klavesnice vyhovuju, takze som zobral co najblizsi produkt s brown - kedze hluk blue by mi extremne vadil - vyber teda padol na Cooler Master's Quick Fire Rapid-i. Brown, biele podsvietenie klaves, TKL - uplny ideal pre mna :).
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12918
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa loleqboleq »

rovnako 910tka...je to neuveriteľný kolotočársky humus

o poriadnom palm rest môže hovoriť ako moja, tak steelseries 7G :laugh:

pridám aj skúsenosť s "macro" klávesami...jediné využiteľné sú pod medzerníkom, kde je jednoduché s palcom zájsť, jediná pekná vec na tej roccat (za 184€ :laugh: ), pričom ja to mám na hermeske v podobe plnohodnotných kláves a nie tých malých prdítok

každopádne mi to príde extrémne predražené ;)
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22000
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a preč

Príspevok od používateľa dexterav »

jop tie mechaniky stoja možno 10x viac ako sú hodné, ale proste je to v mode :D
inak mne stačí ked to je mechanika , klasickú by som do ruky už nedal
jediné čo my trochu vadí je hluk ktoré produkujú všetky akurát že viac/menej :)
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander

Návrat na "Hardware všeobecne"