Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12933
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

No takže práve som dokončil objednávku na PBTčka (konečnééé). Nechcel som novú klávesnicu, milujem svoju Gamdiasku, neexistuje nič tak božie ako tie tri tlačidlá pod medzerníkom.

Takže, ja som hľadal hľadal a dostal aj odporúčanie na geekhack čeknúť "EnjoyPBT" od KBDfans, takže aj kvôli môjmu neštandardnému layoutu (win, fn a kontextová klávesa sú 1U veľkosť (to je veľkosť napríklad kláves s písmenami, číslami, numpad,...)) som musel myslieť múdro, mal som šťastie, tento set
https://kbdfans.myshopify.com/products/ ... ps-117keys
má klávesy naviac, takže pokryjem neštandardné;

pre istotu som chcel mať do zásoby konkrétne 1U klávesy pre ostatné - G1-G5 (naľavo od hlavnej časti) a MI-MVIII (klávesy pod medzerníkom, pod pravým ctrl a pri šípkach), takže z
https://kbdfans.myshopify.com/products/ ... bt-keycaps
som si ešte dohodil potrebný počet kúskov správnych veľkostí (pekne tam rozlišujú aj tvary kláves podľa radu, pre ktorý sú (R1-R4).

K tomu (len pre istotu, že raz keby náhodou) jeden set okrúžkov
https://kbdfans.myshopify.com/products/ ... ing-switch .

Set + 17 extra kláves (z každej veľkosti som bral o jednu viac) + okrúžka = ~48$, čo je ~42€.

Teším sa!
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
lepermessiah
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 2704
Dátum registrácie: Št 30. Dec, 2010, 02:41
Bydlisko: ZV

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa lepermessiah »

Ja za seba mozem zhodnotit dlhodobejsie pisanie na Logitech G810 a CoolerMaster QuickFire TK .. jedno je Romer-G, druhe Cherry MX-Brown. Na CM mam navyse O kruzky kvoli hlucnosti a nizsiemu zdvihu. Mam este aj Logitech G15 v2 (stara, membranovka) a tu ked som pouzival ako zaloznu v praci, tak som az nechapal, ako som si uz zvykol na mechaniku. Aj teraz ked porovnam rozdiel na Romer a MX-Brown, tak za mna jednoznacne vsetkymi 10timi prave Romer-G, pride mi to ako vylepseny MX-Brown, akurat sa lahsie stlacaju, maju nizsi zdvih (skoro ako notebook), su oooovela tichsie aj bez O kruzkov (ktore tam ale nejde nijako pridat). Je az tazke si zvykat "buchat" do Brown snimacov po par hodinach pisania na Romeroch, rovnaky rozdiel ako Brown vs membranovka G15, este ze nemusim prepinat medzi G810 a G15 :)
Spoiler: ukázať
[Home]
[NAS]
Synology DS920+ / 12GB RAM / 4x IronWolf ST6000VN001 R.6 / 2x GigaByte GSM2NE3512GNTD + 2.5G ethernet
[Laptop]
Lenovo Yoga X1 gen.2 / 20JES0AJ00 + Samsung 970 EVO 1TB
[LCD]
Dell U2913WM
[Peripherals]
Topping DX3 Pro | Wavemaster Mx-3 | Superlux HD-662F | Logitech G815 + Kensington Slimblade Pro
[Work]
[Laptop]
Lenovo Legion 5 Pro / 82JQ00C3CK | 5800H + 2x Samsung 970 EVO Plus 2TB + 64GB RAM
[LCD]
Dell U4320Q + blink(1)
[Peripherals]
Sabaj D2 | AKG K72 | Logitech G413 Silver + Kensington Slimblade
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9981
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa stiv »

Tak za seba môžem zhodnotiť MX Blue ako tú horšiu variantu modrých switchov. Čínske (lacnejšie) kopírky Kailh a Gateron sú na tom IMO oveľa lepšie.

Aktuálne som celkom happy z MX Silver + DSA PBT + Alu case (Vortex Race 3). Inač sranda, že aj tie dlhšie keycaps majú 3 switche nie iba medzerník ako to býva zvykom (aj to nie všade). Tie switche sú ale ako stíhačka a dá sa na nich písať oveľa rýchlejšie ako na modrých. Alu case tiež spraví veľa. Klávesnica ma lepšiu stabilitu (žiadne prehýbanie ani praskanie) a feeling z písania. :)
.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12933
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Mne došiel ten môj kit a zistil som, že ten klasický stabilizačný systém s tým drôtikom kvôli hrubšej klávesnici u mňa nefunguje...teda jedine sa to zmestilo u medzerníku, takže hurá, mám enter,shift a spol. bez stabilizéru. :laugh:

Stiv, takže tá tvoja má pekne enter a podobné s troma switchmi? To sa mi ľúbi, tiež by som bral.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9981
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa stiv »

Jo. Enter, space, backspace a shifty. Tiez sa mi to paci. Je to lepsie ako drotik alebo nic ako niekde a potom klavesa ma volu.

MX Silver sa mi stale pacia. Myslim, ze tak skoro nebudem vymyslat s nicim novym. Ta rychlost pisania je super. :D
.
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22002
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa dexterav »

mne sa nič neprehýba :D a neni to al :D
ani v ruke ju neskrútim :D
tak ja red/black/silent
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12933
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Jaj, a som nespomínal, že mi poslali chalani z KBDfans kit v sivej? :D
Ako to nie je problém, napísal som im a deň na to poslali čierny, už je dokonca aj na pošte, v pondelok poň skočím.
Ale ako po tom pol mesiaci...musím priznať, že som čakal asi väčší rozdiel, no spokojný som samozrejme aj tak. S väčšími klávesami nie je problém aj bez stabilizátorov, nejako to vôbec nevnímam.

A aspoň viem, že ak by som potenciálne raz upgradoval, tak len na klávesnicu so switchmi namiesto stabilizérov.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
Leon
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 7115
Dátum registrácie: St 05. Dec, 2007, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Klávesnice: Mechanické spínače, ktoré preferujete a prečo?

Príspevok od používateľa Leon »

Corsair uviedol na trh nové klávesnice s low profile spínačmi vo verziách speed a red.

https://www.techpowerup.com/248891/cors ... -keyboards




sound test od 4 minúty.
.

Návrat na "Hardware všeobecne"