Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

Čo je to UBUNTU ?

Ubuntu je komunitne vyvíjaný operačný systém vhodný pre laptopy, osobné počítače a servery. Nech už ich používate doma alebo v práci, Ubuntu pravdepodobne obsahuje všetky aplikácie, ktoré budete potrebovať: od textového procesora a e-mailového klienta cez radu hier až po najroznejšie programátorské nástroje.

Ubuntu je a vždy bude zadarmo. Neplatíte žiadne poplatky, nevyplnujete žiadne licenčné kľúče. Možete si ho legálne stiahnuť, používat a zdielať so svojímy priateľmi, rodinou, spolužiakmy či kolegami z práce.

Ubuntu sa zakladá na linuxovom jadre a je od základu navrhnuté s ohľadom na bezpečnosť, vďaka čomu sa minimalizuje riziko zavíreniu alebo iného narušeniu počítača. Pre každú verzie Ubuntu su vydávané bezpečnostné aktualizácie zadarmo po dobu aspoň 18 mesiacov. Asi jeden krát za dva roky býva vydaná verzia dlhodobej podpory (LTS), s ňou získavate trojročnú podporu pre osobný počítač a patročnou pre server. Aktualizácie na nové vydanie Ubuntu su a vždy budú zadarmo.

Co znamená Ubuntu?

Ubuntu je africké slovo (zo zulštiny), ktoré sa obvykle prekladá ako ľudskosť, alebo taktiež som tím, čím som, vďaka ľuďom okolo seba. Distribúcia Ubuntu prináša podstatu Ubuntu do sveta softwaru: medzi jeho prednosti patrí obrovské množstvo uživatelov, ktorí su ochotný poradiť ostatním, prekladať alebo se podeliť na jeho vývoji.

Inštalácia

Ako som už spomínal že UBUNTU je zadarmo tak si ho možete stiahnuť zo stránok http://www.ubuntu.com" onclick="window.open(this.href);return false; podľa vašeho výberu alebo taktiež tu 32bit alebo tu 64bit .
CD s ubuntu sa da objednat so stranky https://shipit.ubuntu.com/" onclick="window.open(this.href);return false; rozposielaju do celeho sveta.

V mojom prípade to bola 32bit verzia.
Po stiahnutí si obraz vypálte na médiu pomocou Nera alebo free programu InfraRecorder. Ak budete mať médiu vypálené vložíte ho do mechaniky CD/DVD a reštartujete počítač, v BIOS-e nastavíte boot z CD/DVD. Po nabootovani sa na obrazovke zobrazí Obrázok
Zvolíme jazyk a stlačíme ENTER.
Potom sa nám zobrazí
Obrázok
a zvolíme možnosť Inštalovať Ubuntu
Chvílu počkáme...
Obrázok
Zobrazí sa nám uvítacie okno do inštalácie, tam si opať zvolíte jazyk a klikneme na tlačitko ďalej
Obrázok
Nastavíte miesto a časové pásmo a aktuálny čas(BIOS by to mal spraviť za vás)
Obrázok
Zvolíte si klávesnicu ta ktorá vám najviac vyhovuje, ak chcete skúsiť či je to to práve možete si to skúsiť v políčku v ľavom dolnom rohu
Obrázok
Dostávame sa tam čoho sa vačšina ludí boji Rozdelenie diskov, koreňového adresára - teda určenie miesta kde sa nám bude Ubuntu inštalovať,swap poprípapde domovského adresára (v našom prípade nie). Všetko čo budeme teraz robiť robte opatrne a nikde sa neponáhlajte lebo ľahko možte prísť o svoje drahocenné data.
Zvolíme voľbu Ruční
Obrázok
Tu si nastavíme jednotlivé veľkosti oddielov pevného disku. Ja som si disk rozdelil nasledovne.
sda1 a sda5 tie nebudeme riešiť to su partície ntfs (windows).
my sa budeme zaoberat particiami sda7 ext3 a sda6 swap
*jednotlive particie možu mať rozne názvy sdax
Obrázok
Takže musíme vytvoriť 2 nové oddiely
Prvý bude ten oddiel kde sa bude ubuntu išntalovať čize korenový adresár / stači nám 10GB (v mojom prípade to je 20gb)tu zvolíme súborový systém ext3. Nezabudnite dať v políčku prípojný bod /.
Obrázok
Prvý oddiel vytvorený máme možme sa pustiť do vytvárania odkladacieho oddielu /swap swap musí mať viacej ako 256MB. ale doporučuje sa dvojnásobok operačnej pamate RAM v prípade ak sa robí hibernácia. (v mojom prípade 2gb) v podstate aj tak 1GB swap stačí.
Obrázok
Zaškrknuté políčka formát ? informujú o tom ktoré oddieli budú formatované (stratíte tak svoje data na tom oddieli ktorý sa bude formátovať) Takto vyzerá tabuľka rozdelenia diskov.Kliknete na ďalej
Obrázok

Importovanie, ak chcete importovať neaké nastavenia z OS windows (ak ho máte nainštalovaný) či už sú to záložky, e-maily a podobné osobné data možete to tak spraviť (v mojom prípade som nič neimporotval) Ďalej

Nastavenie mena hesla užívateľa.
Obrázok
Posledný krok si zkontrolujete všetko tak ako sme nastavili a ak tak je tak zvolíme možnosť inštalovať
Obrázok

Po inštalácii systému bude počítač žiadať reštart, a nabehne vám váš nový OS systém

VÍTAJTE V UBUNTU.

V ďalšej časti sa dozvieme ako si ubuntu nastaviť po inštalácii :)

ps. ospravedlňujem sa za moju gramatiku.
ps. povodne som mal porobene vlastne screenshoty, ale nechtiac som ich zmazal :)
ps. ak mate daku pripomienku napiste ;)
Naposledy upravil/-a Fester182 v Št 15. Jan, 2009, 17:34, upravené celkom 4 krát.
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
Patko19
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 959
Dátum registrácie: Pi 22. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: prievidza

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Patko19 »

este si mohol dopisat ze CD s ubuntu sa da objednat so stranky https://shipit.ubuntu.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ked uz nech je aspon original a nie palena placka :)
posielaju do celeho sveta. mam oskusane slovensko, cesko a nemecko
vsetko mi je jedno
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

mas to tam ;)
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Tak ja som si to objednal a počkám si... heh, prvé originál cd, ktoré je od normálneho softu... Ináč, ten shiping je uplne zadarmo?
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

ako to myslis ci je zadarmo ? dako som tomu nepochopil :)
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
janci11
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 685
Dátum registrácie: Št 24. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Partizánske

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa janci11 »

asi myslel ci sa neplati za postu alebo nejake ine poplatky
CPU: AMD Ryzen R7 5800X CPU Cooler: Noctua NH-U14S MB: ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) RAM: Corsair Vengeance LPX Black 32 GB KIT DDR4 3600 MHz CL16 GPU: Sapphire PULSE RX6800XT 16GB SSD: Kingston KC3000 1TB + Adata XPG SX8200Pro 512GB + Crucial MX500 1TB PSU: Seasonic Focus Plus GOLD 750W Case: Fractal Design Define 7 Compact White TG
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa lukasko »

Timeshifter napísal: Ináč, ten shiping je uplne zadarmo?
dobra otazka...... to aj mna zaujima
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

ak ide o to postovne tak hej je to zadarmo teda aspon to tak bolo minuly rok :)
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa lukasko »

ide pod Ubuntu CSko Source a LiveForSpeed ??? .............. alebo ako to je vo vseobecnosti s hrami a office-om?
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

myslim ze by nemal byt problem ... ved pozri tuto page ...
http://appdb.winehq.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

office ide http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=4992" onclick="window.open(this.href);return false;
css ide http://appdb.winehq.org/objectManager.p ... n&iId=3731" onclick="window.open(this.href);return false;


neskor popisem aj to sem ako na hry a app pod ubuntu .
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
lukasko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: St 01. Mar, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava Petrzalka

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa lukasko »

Fester182 napísal: neskor popisem aj to sem ako na hry a app pod ubuntu .
no tak to si pockam :-) CD mi dorazi aj tak az o 4 - 6 tyzdnov :-D
CPU: AMD Ryzen 1700 // SCYTHE SCNJ-4000 Ninja 4 MB: GA-AB350-Gaming RAM: Kingston 16 GB KIT DDR4 3200 MHz CL16 HyperX@none Grafika: MSI GTX 970 GAMING 4G 1279/1140@none HDD: SSD 960 EVO NVMe M.2 250GB Samsung 850 EVO 120GB ,Samsung HD154UI 1,5TB Zvuk: Logitech Z-5500 Skrinka:[/color] NZXT S340 + Corsair CX400 Ostatne: Card reader 32in1, Logitech VX Revolution, G940, Sony Dualshock3

for sale: CPU: AMD FX 4100 3600@4300 // AC Freezer 64PRO MB: GA-970A-UD3 RAM: 2*4GB Corsair XMS3 1600MHz CL9@none Zvuk:Audigy4 > Digital I/O Modul Skrinka:Eurocase ML 5412 DVD: Optiarc AD-7203S (LabelFlash), TEAC DV-W516GC
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

to vtedy to sem dam ;)
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Rozbeham Ubuntu aj na Asus EEE? Na tej najlacnejšej variante...


//Edit: Este sa chcem spytat (kedze moje skusenosti s linuxom su dosti chabe):
Ide na tom Opera? Miranda? Su nejake problemy s kodekami? S Antivirusom? Alebo sa vírusov vôbec nemusím báť? Nero?
Používateľov profilový obrázok
Fester182
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1303
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: Topoľčany

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Fester182 »

myslim si ze taktiez urcite hej http://www.youtube.com/watch?v=z1jQ0Agk ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;


na napalovanie k3b, gnomebaker
na komunikaciu gaim, kopete, skype
opera jasne ide treba len nainstalovat
kodeky neni problem a taktiez ani pri prehravani videa ci hudby ...



zajtra sem napisem ako na kodeky napalovanie a pod ...
PS4 + OPTOMA HD 141X
Ked ta tlaci topanka, tak ju nevyzuvaj, skus ju rozchodit
Používateľov profilový obrázok
Timeshifter
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 594
Dátum registrácie: Po 30. Júl, 2007, 08:00

Re: Instalacia Ubuntu ("Intrepid Ibex")

Príspevok od používateľa Timeshifter »

Dneska mi došlo to CD s Ubuntu. Bolo to omnoho rýchlejšie, nežsom predpokladal... Wáu! CCA 3 týždne

Návrat na "Fester182"