Aký je život s Windows Phone?

Názory, diskusie a všetko čo sa nehodí do ostatných sekcii...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa Snake »

Bulvárny nadpis :) (chcem prilákať čo najviac ľudí, dúfam že sa to podarí, hehe). Takže najprv malé intro ako som sa do tohto všetkého vlastne dostal, potom bude nasledovať kúpa a porovnanie s inými OS, a hádam sa podarí aj nejaký ten záver, ide o moje osobné názory (aj keď sa budem snažiť byť čo najviac kritický práve voči WP7), ak sa s nimi nestotožňujete, no, škoda, nevyhoviem každému :). Vopred sa ospravedlňujem za dlhší prologue, preskočte ich pokiaľ vás nezaujímajú veci okolo toho (logo Windows Phone). Na úvod ešte spomeniem, že všetko je o potrebách (netreba vysvetlovať myslím).
Obrázok
Moja mobilná história nebola nejak špeci pestrá, keď to zrátam tak som mal 5 telefónov za tú dobu čo som na svete (~dve desaťročia). Prvý bol Ericsson s velkou anténou, potom Nokia myslím že 3510i, potom to bol smartphone Nokia 7610 (ktorý dodnes beriem ako jeden z najlepších telefónov čo som vlastnil - za cenu 35 tisíc mi vydržal cca 5 rokov, a funguje dodnes), nasledovali rôzne výmeny telefónov "čo doma bolo" (7210, 6170, 6230i), toto beriem ako jedno obdobie (také Nokiácke), proste som si hladal svoj ideál (podobný 7610 = Symbianu S60), nenašiel som. Nasledovala moja najhoršia kúpa v podobe Samsung S8000 kde som sa doslova nechal odrbať marketingovým oddelením Samsungu, holt, moja chyba, platí staré známe "Do some research first" (tým chcem aj naznačiť že slovenské recenzie telefónov sú s prepáčením nahovno, žiadne pre a proti, komu bude a komu nebude vyhovovať, iba si obkecá fón a vybavené, nebyť takéhoto prístupu tak Jét (S8000) isto nekúpim, ale, môžem viniť iba seba).
Obrázok
Každý má nervy iba jedny, a nech sa na mňa žiadny majiteľ tohto telefónu nehnevá, ale Jét si kúpi iba magor ktorý sa nemá rád. Myslené doslova a dopísmena tak ako som to napísal. Dva týždne mi stačili aby som sa skoro nervovo zrútil a ten telefón šmaril von zavretým oknom (viac by mi bolo lúto toho okna). Pomalý OS, preplnený blbosťami (widgety na 3,1" screene, heh, srandisti), ano, vedelo to exchange a podobne, ale zbytok telefónu kazil celkový dojem, takže používať tento telefón sa dalo iba s nechuťou. Bol to tzv. Feature phone (odvtedy mám averziu na toto slovo), sranda bola že slogan pre tento telefón znel "smarter than smartphone", baraní toto! Čerešnička na torte bola že Samsung po 3/4 (?) roku vydal Jet Ultra s Bada OS. Identický telefón, akurát viac otvorený SW kde sa už vedeli aj developeri angažovať. Takže ako som skončil ja ako zákazník? Ako nula čo im testovala hardware za ťažké peniaze aby ma oni mohli osrať. Ako zákazník som sa cítil oklamaný a podvedený. Ok, nervy pretiekli, nie som Chuck Norris nesmrtelný, chcem mať deti, rodinu, jedno s druhým, a používanie tohto telefónu by určite vyústilo do kúpy modrých slúchadiel. Odvtedy čo má niečo napísané na sebe Samsung je pre mňa ekvivalent čínskej lacnej šitnej výroby (jednoducho si neviem pomôcť, a to vidím všade, telky [FYI: v GA je Samsung, takže o kvalite dačo viem], vyhotovenie telefónov, kvalita dielov, atp).
Obrázok
To bolo v polke mája, treba nový telefón teda, toto bolo to štádium keď som si už povedal že sa osrať nenechám, a nech nový telefón stojí čo stojí, budem ho mať (iste, limit bol, ale podstatne vyšší než pri Jete). Najhoršia vec čo sa vám môže stať je to čo sa stalo mne, že síce viete čo chcete, ale viac viete čo nechcete. Začal som teda porovnávať jednotlivé zariadenia a ich operačné systémy, v podstate mi bolo jedno či to bude touchscreen alebo niečo s klávesnicou, alebo štýl Blackberry, ale viac som imponoval ku kapacitnému touchscreenu, začneme tým najjednoduchším, Apple iPhone 4 a jeho iOS. iPhone doteraz beriem ako imidžovku za velké peniaze (iste, s cenou by sa dalo hýbať, možno by som sa vopchal do limitu, ale o tom potom), je to telefón pre "blbých" (nebrať doslova, vysvetlím), jednoducho pre ľudí, ktorý idú domov zo školy, pustia si hudbu, prečítajú facebook, zatelefonujú, maily, a pritom vďaka geniálnemu spracovaniu (hw/sw) od Apple nepociťujú že majú dáky touchscreen v ruke.

Čiže pre ľudí ako ja, ja nepotrebujem telefón naládovaný tonou aplikácií len chcem mať funkčný telefón, a chcem mať pocit že ho ovládam ja, no a tu bol ten problém. U iPhonu 4 by som sa cítil jak otrok Apple, čo oni nechcú, to nebude. Jailbreak a podobne sa mi nechcelo riešiť už vonkoncom, nehovoriac o tom že som trošku "alergický" na aplikácie od Apple, QuickTime by vám vedel porozprávať ako som kvôli nemu musel reinštalovať Vistu keď mi lockol HKEY_CLASSES_ROOT, vtedy si vypočul pekné slová odo mňa, aj Apple, ano, je to funkčné, je to pekné, je to dobre spracované, ale tá politika ma zabíjala. Takže čo mi chýbalo? Zložitý prístup pod kapotu a chovanie Applu ako firmy, inak všetko vyhovovalo (aplikácie, vyhotovenie ani nehovorím, iPhone je špička v tomto, a dlho aj bude, teda až na to zadné sklo).
Obrázok
Začal som sa teda pozerať po zariadeniach s Androidom (že ich vela, čo je skôr na škodu, o tom neskôr), vyskúšal som si ich niekoľko, vrátane napríklad takej Xperie X10 (nie práve najlepšie hodnotený telefón, preto som to bral s rezervou), Desire, Desire HD, a doslova ma zarazilo aký je ten systém pomalý (nedávna skúsenosť Samsung Galaxy Tab, ktorý je hárdvérovo vybavený velmi podobne ako iPad 2, ale vďaka Androidu to z neho robí doslova slimáka, opäť širák dolu pred Applom). Ano, dalo by sa namietať že 2.1, či 2.2 Android neni práve svižný, ale ja nie som typ človeka čo bude čakať pol roka kým sa (ako napr.) SE uráči vydať update, a či sa vôbec uráči (napr. Motorola), alebo dostanem falošný pocit updatov a po roku sa na to výrobca "vykašle" (HTC). Čo sa týka zariadení, je ich mraky, doslova a dopísmena, lenže keď sa človek zamyslí, tak neni to skôr na škodu? Myslím taká fragmentácia zariadení skoro rovná (ak nie vyššia) BlackBerry. Z pohľadu usera je to nezaujímavá vec, mám telefón, preňho updaty, aplikácie a podobne, ale čo z pohľadu developera? Verzia 1.X, 2.1, 2.2, 2.3, s klávesnicou, bez klávesnice, atď atď. Teraz to nevadí, kúpim telefón čo má rok, mám pokoj, nestarám sa, pustím všetko, ale čo po roku? Keď už updaty na môj model nebudú vychádzať tak často, keď už focus developerov bude zameraný na vyššie verzie Androidu, tak vtedy mám problém, ak si teda nekupujem telefón na rok, ak hej, tak takéto problémy neriešim, ja som však plánoval mať telefón minimálne dva roky.

Odhliadnuc od tohto všetkého má však Android veľa výhod, jeho otvorenosť a možnosť úprav je nekončiaca, čiže je vhodný pre šprtalov (= pre mňa), alebo pre ľudí ktorý sa radi hrabú za oponou. V porovnaní s iPhonom...teda, vlastne tam neni čo porovnať, keďže u iOS nemôže byť o otvorenosti ani reč. Takže toto hralo Androidu do plusu, do mínusu mu hrala užívateľská prívetivosť (cítit z toho linux na sto honov), neustála nutnosť niečo mať aby to šlo (task killer a pod.), a práve ten "smoothness", ten mal zatiaľ jedine iPhone. Takže som si mohol vybrať buď "klietku ktorá bola zamknutá ale krásne chromová a voňavá" (iPhone), alebo "klietku otvorenú, hdrzavú a vŕzgajúcu, ktorú si môžem natrieť farbou akou ja chcem" (Android)...alebo skúsiť niečo...z iného súdka, nepoznané, nové, nie tak zabehnuté, ale s veľkými vyhliadkami do budúcnosti, niečo z teritória Microsoftu.
Obrázok
Windows Mobile som poznal, vždy to bol pre mňa OS ktorý vedel kam sa zaradiť (Enterprise), a jeho podpora zo strany XDA bola enormná, lenže doba ide ďalej, a Microsoft zaspal, stylusy sme zahodili a ovládame veci prstom. HP webOS som ani nejak neriešil (doteraz neriešim), Samsung Bada šlo bokom už kvôli firme, a RIM BlackBerry je na pokraji krachu. Mal som teda tri možnosti, A - hodiť si slučku, B - Vrátiť sa k selektovaniu medzi iOS vs Android (= zbláznenie isté), C - Windows Phone 7. O Windows Phone 7 som počul dávnejšie, nemal som s ním skúsenosť, len som vedel že to je totálny fail zo strany Microsoftu (našiel som dokonca mail čo som posielal kamarátovi, a doslova som sa smial ako môže byť v MS niekto taký sprostý aby prišiel s týmto teraz na trh, a to Android nemal taký rozmach aký má teraz), aby OS nemal Copy & Paste (síce na Jéte som ho nemal tiež - chýbal mi), žiadny multitasking, tak to som bral ako vrcholný vtip.

Čiže Windows Phone (dokonca pozerám že v subjecte som uviedol Windows Mobile 7) som vnímal ako fail (bavíme sa o období Feb 2010 až Jan 2011), potom som mal príležitosť zahrať sa na takých 20 min s Omniou 7 v Samsung predajni, v živote som nevidel OS tak reaktívny, rýchly a ready ako som to videl tam (pamätajte, Jan 2011, vtedy bol na každom Android telefóne Eclair), jediné čo zo mňa vypadlo bolo "wow", k nejakému podrobnejšiemu skúmaniu som sa však nedostal, videl som UI (Metro), odozvu, a to je tak všetko, aplikácie, či niečo podobné, nebol čas, neriešil som. Vraťme sa teda do obdobia mája keď som mal nervy na dranc a Jét bol dňom čo dňom bližšie k rozkopaniu. Čiže bola tretia alternatíva, WP7, začal som teda hľadať na internete recenzie ohľadom tohto OS, dozvedel som sa že je už viac "user" než "enterprise" orientovaný, potom som si povedal že niekoho názor je najlepšia vec, ale, komu zavolať? :D Však WP7 nikto ani len nepozná a nieto ešte aby ho mal (blízke okolie), tak teda, pc.sk, recenzie mobilov, Miško Grác a jeho recka na HTC HD7.
Obrázok
Mišovi som zavolal, vysvetlil som mu moje požiadavky (čo sa týka hardvéru a aj softvéru), teda požadoval som funkčný, dobre spravený reaktívny operačný systém, ktorý dobre komunikuje s Windows Live Messengerom (jediná IM sieť čo používam), dobre zvláda Office a internet, po hardvérovej stránke dobrý displej aj na písanie SMS/Mailov (môj prst totiž nemá 1x1cm). Áno, toto všetko ten telefón má, ale sync funguje na báze iPhonu, len cez Zune, výdrž jednodňová pri intenzívnom používaní, a že má nahovno zvukový výstup (ja naozaj neviem či na toto už balí ženy, alebo ja neviem čo, to je telefón, nie prehrávač :D). Tak sme spolu volali asi pol hodinu a ja som sa dozvedel klady a zápory. Nasledoval research, čo požadujem a či to OS má, moje špecifiká spĺňal tak na 80% (a to musím povedať že Android ich spĺňal tak na 90%). Takže nasledovalo rozhodnutie, je to systém čo sa vyvíja, má za sebou firmu ktorá neni na trhu nováčikom, uvedomujú si že zaspali dobu a utiekol im aj posledný vlak, takže štartujú nanovo, takže nasledovalo rozhodnutie či sadnúť do rozbehnutého vlaku ktorý je kilometre a kilometre pozadu oproti Androidu či iOS. Zdravý rozum vravel "Nebuď malý, vezmi Android, budeš mať pokoj", ale ten taký common-sense ma ťahal k WP7 (priznávam, mám rád produkty Microsoftu, dávajú mi robotu a dennodenne uľahčujú život, ano, zanadávam si aj ja na nich sem tam, ale celkovo sú mi ako firma sympatickí), teda u mňa padla voľba na WP7 kvôli rýchlosti - je to najrýchlejší operačný systém na trhu, a toto nepopre nik, jednoducho je to tak - a kvôli aktualizáciám ktoré sú centralizované (= updaty mám hneď a nie sú "Manufacturer Dependent", Carrier dependent sú, ale to šlo mimo mňa keďže nemám (resp. neplánoval som mať) brandovaný telefón), WP7 teda čiastočne plnil moje predstavy o OSku, dobrá podpora, požiadavky na 80% splnené, nebol to síce Android čo sa týkal možností úprav, ale tiež si nepotrpím na prečačkaný homescreen (a samozrejme nutnosť týždeň sa s tým hrať kým to dotvorím k obrazu svojmu), a nebol to ani iPhone čo sa týkal počtu aplikácii.

Zdravý rozum šiel teda bokom (pochopiteľne), a kúpil som HTC HD7 (T9292/Schubert), - Samsung a jeho Focus/Omnia boli totálne out po skúsenostiach s touto firmou, LG vyrába práčky takže od takej firmy telefón nechcem, Dell na slovensku kúpim veľmi ťažko, ostalo HTC, bohužial - zoznamovanie s OS trvalo taký deň, kým som si poriadne oťukal čo a jako, a kým som si zvykol na tú rýchlu odozvu (to je tiež dobrý oxymoron keď nemusíte čakať napr. na to kým telefón doskroluje :) ). Kúpil som si teda telefón na základe 20 minútového hrania sa s OS, prečítaní niekoľkých desiatok recenzií, jedného názoru, a hodiny videí, bol som však plne pripravený sa nakopať do riti. Počas prvého dňa bol telefón 3x(!!!) na nabíjačke, to je to prvotné zapálenie - sync, market, sync, market, mail, kontakty, market, nastavovanie, zas market - však to pozná každý. Telefón mám pomaly dva mesiace, boli v ňom buildy až od prvej verzie 7008 po posledný release candidate manga (7.5.1736.2, teraz som späť na NoDo), takže už o ňom mám aj aký-taký obraz. Ostáva teda jediné, opísať aký je život s Windows Phonom, pre koho je, a pre koho rozhodne nie je :).
Obrázok
Windows Phone má jednu nevýhodu, že je to Windows. Toto ľudí desí, alebo sa nevedia vysomáriť z Windows Phone vs Windows Mobile (týmto pozdravujem Moniku :)). Ľudia majú zafixované dve veci - je to Windows, bude to pomalé alebo zložité [BFU v porovnaní s PC verziou OS] / Je to Windows takže to je určené pre firmy [zafixované z čias Windows Mobile]. Väčšine ľudí nevysvetlíte že je to úplne niečo nové, a že so starým to nemá absolútne nič. Ako teda WP7 funguje? Windows Phone je viazaný na Windows Live účet, teda to je základ všetkého (podobne ako Google Account pri Androide), tu sa ukladajú kontakty, syncujú Office dokumenty, uploadujú do SkyDrivu fotky, a v budúcnosti je plánovaná podpora pre sync SMS. Je to teda prvý requirement čo človek musí mať, pokiaľ používate Windows Live Messenger (MSN), či vlastníte Xbox, tak tento účet už máte. Windows Phone je teda v tomto podobný iPhonu, v čom? Že bez mobilného internetu je prakticky nevyužiteľný (v tomto má Android navrch, až na malware v markete - ano viem, ale nehovorte to mne, hovorte to tým BFU ktorý si to nainštalujú, pre tých je ten malware robený, nie pre IT profíkov ;)), kým na Androide si jednoducho aplikáciu stiahnete na kartu a inštalujete, tu sa nič také nedá (podobne ako pri iPhone) - resp. dá, ale treba mať unlocknutý device. Čo sa týka úprav, tak WP7 je tak niekde v strede, na začiatku je iPhone s takmer nulovými možnosťami, potom WP7 s jeho Live Tiles (= obdoba widgetov), a nakonci Android s plnou otvorenosťou, multitasking (príde s Mangom), tak tu to narozdiel od Androidu či iPhonu funguje inak, aplikácie miesto toho aby bežali, padnú do hlbokého freezu a komunikujú iba s časťou OS ktorou potrebujú (sieťové služby a pod), týmto sa šetrí batéria.
Poďme na služby pre ľudí, tzv. sociálne služby. U iPhonu nula bodov (Facebook app maximálne), u Androidu sync kontaktov a potom možné riešenie externou aplikáciou (neviem, vyjadrite sa), u WP7 to však Microsoft vzal za "gule", sociálne služby (Facebook, Windows Live, príde Twitter a LinkedIn) sú priamo integrované do telefónu, to znamená že telefón pri úvodnom syncu si natiahne všetky kontakty zo sociálnych sietí, a je možné priamo z prostredia OS sledovať a pracovať s prostredím sociálnych služieb - "good for young people". Inštalácia aplikácií je realizovaná cez Marketplace, podobne ako u iPhone. Windows Phone si tiež berie iOS za príklad aj v ďalších prípadoch, nemožnosť posielať súbory cez Bluetooth, žiadny Mass Storage, žiadny prístup do internej pamäti, čiže pokiaľ toto požadujete tak máte smolu. Čo sa týka aplikácií, špecificky developerov, tak tí sú odkázaní na API ktoré povolí Microsoft, dnes je ten telefón využiteľný na 70%, väčšina API nie je podporovaná v súčasnom stabilnom builde (NoDo), nie je prístup k foťáku, ku kompasu, ku gyroskopu, k Wifi, k BT, čiže veľa aplikácií ešte nemôže prejsť na WP7 platformu lebo nemajú ako. Teda, zhrnuté z tohto hľadiska, Windows Phone je zaspatý, vyzerá ako nedorobený OS ktorý Microsoft vypustil aby nabral prvotnú vlnu ľudí. Pokiaľ mienite argumentovať že ako vyzeral Android či iOS, ano, to je pravda, boli to holé OSká ktoré nemali pomaly ani len C&P, lenže to bolo 2 či tri roky dozadu :). S príchodom Manga Windows Phone citeľne ožije, hlbšia integrácia, prístup k novému hardvéru pre vývojárov, a najlepšie na tom je, že Mango dostanú všetky zariadenia, v ten istý čas.

Už to pomaly začína naberať nádych recenzie takže to stopneme (už je 5 hodín ráno pri písaní tejto vety, začal som o druhej), pre koho teda Windows Phone je? Pre ľudí čo sú viacmenej jednoduchí, nepotrebujú sa týždeň šprtať v konfigoch, ocenia prívetivý prístup OS a jeho jednoduchosť. Firemní zákazníci zase nájdu využitie v mobilnom Office balíku, výborným mailovým klientom či priamou podporou Exchange (vrátane Directory). Windows Phone je sprosto jednoduchý, ba až by som povedal, že toto je OS pre "debilov", pre ľudí, ktorý riešia veci priamo a jednoducho, nie obkľukami a konfigmi. Záver som napísal (phew!), čo dodať? Azda len to že netreba mať predsudky voči niečomu čo je konkurent toho čo mám ja doma, alebo je to od tej alebo od tej firmy (ano ano viem, ja a Samsung túto vetu priamo vyvracia, ale to treba zažiť), ja sa tiež rád zahrám na iPhone či na Androide, viem si predstaviť s nimi žiť, viem si predstaviť o koľko by mi iPhone či Android v niektorých veciach uľahčil život, ale viem si aj predstaviť o koľko by mi ho strpčil. Ide len o to dať to do rovnováhy, ide predsa o potreby a každého priority :).

Kúpil som teda telefón s OS ktorý sa mi páčil a pritom som sa s ním hral ani nie pol hodinu, dal som na rady známych a na recenzie zahr. serverov, nastúpil som do vlaku ktorý sa dosť rýchlo blíži k Androidu či iOS (dovolím si to takto napísať, aj keď treba nad týmto dlhšie dúmať aby som bol pochopený), no a neľutujem to, dovolím si tvrdiť, že tento OS má potenciál, a je iba na Microsofte ako ho využije (zatiaľ idú tým správnym smerom), rozhodne sa dá považovať za konkurenta Androidu či iOS, a dokonca si myslím, že aj v súčasnom stave v akom je, nadchádzajúci update ho len posunie vpred.

A pre rejpalov, nie, toto neni marketingový článok, len blogpost od človeka, ktorý nemá problém byť kritický aj voči tomu čo má doma ;).

PS: kokos, ja som toľko vecí zabudol dať do tohto článku že to až pekné neni, no nevadí, únava je sviňa :)





.
LordKJ
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 7725
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Bydlisko: Bratislava

Re: Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa LordKJ »

Windows Phone je sprosto jednoduchý, ba až by som povedal, že toto je OS pre "debilov", pre ľudí, ktorý riešia veci priamo a jednoducho, nie obkľukami a konfigmi.
suhlasim , toto nemusi vyhovovat kazdemu :-)

----
K blog postu , naozaj pekne , a zaujimavo napisane, a pekne vysvetlene co ta viedlo k tejto kupe.

:cool:
Používateľov profilový obrázok
djkakadu
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 920
Dátum registrácie: Ut 05. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Humenné (23)

Re: Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa djkakadu »

Tento nazveme to rozsiahly opis ale hlavne užívateľsky pohľad na WP 7 ma po prečítaní donútil zájsť do Orange po môj vlastný WP7.
Objednal som si HTC 7 Mozart, mal by prísť niekedy o 4 dni neviem sa dočkať....
djk@k@du ! oNLy All
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa Snake »

Dúfam že budeš spokojný ;)





.
JacquesJD
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 14
Dátum registrácie: St 15. Dec, 2010, 20:37

Re: Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa JacquesJD »

Samsung je pre mňa ekvivalent čínskej lacnej šitnej výroby
Absolútne súhlasím, ten môj sa mi zatiaľ nerozpadol ale po sw stránke je to absolútny šit
Poďme na služby pre ľudí, tzv. sociálne služby. U iPhonu nula bodov (Facebook app maximálne), u Androidu sync kontaktov a potom možné riešenie externou aplikáciou (neviem, vyjadrite sa)
android v základe nemá nič ale sony ericsson má facetime či ako sa to volá ešte som to ale nevidel

No a iphone a všebecne apple je zatiaľ zo všetkých najlepší (osobný názor) pretože vyrába iba jedno zariadenie a preto je na ňom všetko odladené, tak ako má byť a preto by som si ho kúpil (nebyť tej ceny) Žiadne lagy proste stabilný a rýchly systém
ANONYM_a7

Re: Aký je život s Windows Phone?

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Velmi pekne, som rad ze si na mna nezabudol v clanku :good:

Pre mna je a vzdy bude WP7 uz teraz na urovni az nie za urovnou modenych OS (android ci iOS). Uvedniem jednoduchy dovod. Ukazte mi OS, ktory bude mat take rychle reakcie ako WP7 pri rovnakom konfigu. iP ma super reakcie, ale WP7 ma lepsie (HD7), android sa plynulostou priblizuje ku wp7 na mobile htc sensation (1,2 gHz DUALCORE!!!!- si neviem predstavit co by tento cpu spravil s WP7!). Boot androidu je cakanie na godota najma ked mam plnu plochu kravin. ale povedzme ze boot je vec nepodstatna...

iOS je super jednoduchy, rychly, support je skvely. Ak bude mat WP7 aspon porovnatelny support s iOS, je vitaz, lebo uz teraz je rychlejsi.

jedine, co ma na wp7 serie, je fotak, ktory je oflaknuty, grcny a ja neviem co vsetko este. ako jasne mobil neni fotak, ale ak ten ist HW dokaze na androide fotit x krat lepsie, tak nech si programatori sadnu na rit a spravia ovladanie fotaku normalne!

Dalej ma serie malo modelov. dokonca mne, cloveku ktory uplne nanavidi pisanie na virtualnej klavke a jedina vec na com sa da pisat je iphone sadla klavka z wp7. preboha klavka z HTC sense je uplne nepouzitelna!!!! to iste plati pre 90% androidov... na tom sa neda pisat!

kamenujte ma, ale ja vam ukazem prostrednik, a aj tak si kupim fon z WP7 :-) a kludne to odporucim kazdemu. Este by mohli doriesit audio(na uroven ip), a konkurencia je prec...

Návrat na "Iné"