Matrox - boh medzi grafickými kartami

Názory, diskusie a všetko čo sa nehodí do ostatných sekcii...
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Snake »

Pár dní dozadu sa v médiách (PC.sk nevynímajúc začali objavovať správy o nových produktoch spoločnosti Matrox, pozorne som sledoval diskusie na mnohých domácich či zahraničných serveroch, a narazil som na jednu vec - ľudia sú absolútne neinformovaní, a po*ratí z EyeFinity. Tento blogpost bude písaný trošku drsnejším štýlom (nie nadávky, ale proste fakty ktoré sa niektorým ľuďom nemusia páčiť), pokiaľ ste teda gamer, odchovaný na hrách, či svet grafických kariet pre vás znamená iba Radeon či GeForce, stlačte prosím Back a nepokračujte v čítaní tohto postu. Ďakujem.

Ako teda začať? ...

... spoločnosť ATi (alebo áemdé) uviedla na trh GPU ktoré sa vyznačujú technológiou EyeFinity - technológia umožňujúca pripojiť na jedno GPU len 6 monitorov. Ľudia wowkali, tešili sa (však čo by aj nie, kto neokúsil multi-monitor nevie o čo prichádza), boli jednoducho nadšení. Zrazu príde nejaký Matrox s GPU s ôsmimi výstupmi a pletie sa do kapusty všemocnému AMD. A ešte za jakú nehoráznu cenu, ževraj 3995 ú-es-dé. Bežný človek pre ktorého sa svet GPU začína slovíčkom Radeon a končí slovom GeForce si asi pomyslí že niekomu v matroxe niečo véééľmi ťažké padlo na hlavu. Môžem vás ubezpečiť že nepadlo, (toto na úvod sú len táraniny, aby ste pochopili prečo vznikol tento blogpost, pôvodne som ho ani nemal v pláne napísať, pohrával som sa s tou myšlienkou, ale šiel som si radšej kúpiť nové botasky do mesta, sú fakt klasa ;) ).

Poďme teda k jadru veci...

...spoločnosť Matrox sa venuje profesionálnemu segmentu, to znamená že reči ako
podla mna to doma niko neviuzije jedene ak v nejakej strazenej vile,pre firmy a tak =D
sú maximálne na smiech ľuďom čo s tými kartami už mali osobnú skúsenosť. Pamätám si dokonca na jeden príspevok v bazáre, tuším ps47 predával Matrox Parhelia 128MB, bola mu ponúknutá suma, za ktorú dnes kúpite Radeona X1950, bavil som sa na tom dosť, prečo? Vy, a gejmeri, celý svet pre nich je iba Fermi, iba Evergreen, iba DDR5 a Direct3D. Lenže s hrami si nikto žiadne peniaze nezarobil, jedná sa o spotrebiteľské karty pre herný biznis. Matroxy sú trošku iná kategória, produkčné karty, drahé jak sfiňa, špecializované na 2D. Dôvod prečo sa smejem rečiam ako hore je ten, že človek pre ktorého celý GPU biznis začína pri lowend grafikách ako 5870, a končí pri COD 6 MW2, rozpráva veci za ktoré by ho vykopli z nejednej konferencie týkajúcej sa produktov Autodesku či Adobe (nemierim to na nikoho, stačí si pozrieť ultra-g33k-profi diskusie na túto tému na DSL.sk, CDR.CZ či aj PC.sk).

Prečo sa smejem? Kvôli nevedomosti, a odhodlaniu niečo takéto povedať, neviem či ja som len tak vychovaný, že keď niečomu nerozumiem, nerýpem do toho (asi aj možno kvôli tomu že sa nechcem strapniť). A čo sa týka EyeFinity vs. táto Matrox, poviem pár detailov:

Kúpite si Radeona 15870X45 či nVidia GeForce GTX856 a tešíte sa jak hovado, samozrejme, ste gameri. Ľudia zarábajúci si na svoj chlieb CAD aplikáciami, by povedali že ste si kúpili lowend v grafickom segmente. A majú pravdu...

...prenesiem príklad na seba, domá mám pšunta radeona 5850 od sapphiru, skutočná lowend karta ktorá nič zaujímavého neponúka, má to DisplayPort, má to 2x DVI I, a má to aj HDMI, má to síce nejaký ten výkon, ale nie tam kde ja potrebujem, načo mi je X GB pamäte v 3D aplikáciach, keď AutoCAD na troch monitoroch sa mi zosype (príklad)? Načo mi je úžasné EyeFinity, keď si na ňom môžem pustiť akurát WoW (nieže by som hral, narážam na marketing AMD), a nie 3Ds Max v Mutlimonitorovom zobrazení kvôli necertifikovaným ovládačom? U Matroxu by sa mi takéto niečo nestalo, nič by mi nepadalo ani s 512 VRAM.

Robím tiež recenzie monitorov (ak čítate hl. stránku PC.sk), asi pol roka dozadu som si zaobstaral Quadro od nVidie, drahé jak hovado, človek by čakal že tá blbosť bude mať aspon synchrónny výstup - môžem iba snívať! Pri testoch monitorov (špecificky input-lagu), nemôžete jednoducho napojiť jeden monitor do jedného vstupu, a druhý do druhého. Môžete, ale výsledok presný nebude. Každý výstup má isté oneskorenie, nič čo by oko zachytilo, ale 10-15 či viac milisekúnd už rozdiel pri meraní optickou sondou spraví. Už viete prečo sa niekedy stane že CRT má vyššiu odozvu než LCD (čo už je len z princípu blbosť) jak sa to dočítate na zahr. fórach (kde to chalan natešený z 19" Dellu fotí)? Je to práve kvôli asynchrónnym výstupom. U Matroxu sa vám toto nestane...

Prejdime na moju obľúbenú tému - farbičky. Čiže color-management. Kritická vec v ktorej treba byť dôsledný maximálne ako sa dá (ak nechcete preplácať 10 000 ks zle vytlačeného materiálu). Robím v mutlimonitor zobrazení, čiže mám Y monitorov na stole. Myslíte si že teraz začnem sondou kalibrovať monitor A, B a C, a že mi OS načíta pre monitor A, B a C svoj špecifický profil ktorý som nakalibroval? Hohóoo, na lowend kartách ako Radeon, GeForce určite nie. Dôvod je ten, že karty takéhoto typu vám utiahnu buď iba jednu, alebo maximálne dve LUT tabuľky (LUT - výstupná korekcia pre farby). Načo mi je 6 monitorov keď 5 z nich bude mať zlé farby (dokonca ešte horšie než nekalibrované - kvôli tomu že jedna LUT sa aplikuje na 6 monitorov)? Bude mi to na dve veci. U matroxu sa vám toto nestane...

Ešte u farbičiek ostaneme. Dajme si ideálnu situáciu, mám nabúchaný EIZO monitor, a naň pripojený lowend HD5870 s úbohým 10-bitovým výstupom. To EIZO má samozrejme 16-bitové interné spracovanie, preložme si to do čísel
2^30 u lowend 5870 = 1 073 741 824
2^36 u matroxu (12-bitový výstup) = 68 719 476 736

Rozdiel? 67 645 734 912 farieb menej, úžasné akú paseku narobí úbohých 6-bitov že? :)

Máte 5870X2? V očiach profíka máte lowend a nechali ste sa nachytať marketingom MS a ATI. V očiach gejmera ste král a dá si spraviť pyžamo s vašou fotkou
Máte Matrox M9188? V očiach profíka ste boh, a v očiach gejmera úbožiak ktorý ani nezahrá míny, ale závidí vám o 2 výstupy naviac než má on.

Sčítané a podtrhnuté - sú užívatelia a užívatelia, tí jedny si zakladajú na kúpe produktov ktoré má 95% obyvateľstva. Tí druhí zase na presnosti a kvalite. Neni dobré keď sa tieto dva tábory stretnú, lebo potom to dopadne tak, ako to dopadlo teraz na viacerých serveroch.

:)





.
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Gudas »

Hit them haard! :-D

Pekne napísané :good:
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa galen »

ako zastanca matrox kariet,
full support! :good:

a ked som videl 4 roky dozadu na jednu graficku kartu pripojenych 6 monitorov, kazdy 1800x1600, stabilny obraz, bez zachvevov, a typek si tam kreslil prevodovku,
pochopil som, ze su veci, o ktorych si mozem nechat snivat ...

PS: mam staruckeho matrox millenium doma ... v tej dobe som mal ako alternativu ati rage 128 ... vydrzala v kompe asi ... 10 minut, sla prec ...
lava, prava, lava, prava ...
Používateľov profilový obrázok
Mikhail
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 234
Dátum registrácie: St 06. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Martin

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Mikhail »

Pekne napisany clanok :good: Sam som mal moznost mat v kompe Matrox kartu, a je pravda, ze kym clovek neskusi, nevie...
Spociatku som sice bol z nej mimo, ale az neskor som objavil jej caro ( samozrejme nemyslim v hrach ). Napisal si to pekne, z ostra, no myslim, ze je zbytocne sa nad tym rozculovat aj ked viem, ze produkt ktory clovek pouziva a je s nim max. spokojny, neznesie a fakt mu lezie na nervy, ked sa najde daky ,,typek" co zacne na jeho produkt kydat len preto, ze o nom nikdy nepocul, nevyskusal...Schvalne som v diskusii zacal rypat a dufal som, ze nam to pekne vysvetlis a opises, lebo ja o tom urcite neviem tolko co ty aj ked nieco malo ano a sme urcite taki viaceri. Skratka, kazdy sa zaujimame o ine odvetie, niekoho fascinuje AutoCad, niekoho Photoshop, niekto si len proste rad zadrvi hry a od PC nevyzaduje nic ine len hruby vykon v 3D aplikaciach. Takemu je potom Matrox karta fakt na nic, rovnako ako je nejakemu profikovy k ho*nu karta od ATI ci Nvidie...Dufam ze ma dobre pochopite, co som tymto chcel povedat. ;)
Spoiler: ukázať
CPU - AMD Phenom II X3 710 (OC -3706Mhz,running on 1.47V - cooled by OCZ Vendetta2)+ 80mm Arctic Cooling Backward CPU fan;MB - ASUS M3N-HT Deluxe Mempipe edition Nforce 780a ;RAM - OCZ Gold Gamers Edition 2x2Gb 800mhz OC on 960Mhz on 1,94V; VGA - Gigabyte GTX 460 1024 Mb OC (715/1430/3600Mhz)-OC on (861/1722/4200Mhz);Case : Cooler Master Dominator CM690 Nvidia edition + custom casemode;PSU - Corsair TX 650;OS- Vista Ultimate 64 bit...;DVD RAM - ASUS DRW-20B1LT SATA;HDD - 2x WD 3200AAKS Sata II, Monitor : DELL P2211H 1920x1080
5. Najkrajsie SLI PC po dobu dvoch tyzdnov hodnotene uzivatelmi na
http://www.onlineregister.com/nvidia/cl ... SLID=32023" onclick="window.open(this.href);return false;


Moje heslo : Taktujte pre radost ;-) nie je nic krajsie ako stabilne vysoke frekvencie ;-D
92% of teens have moved onto rap. If you are part of the 8% that still listen to real music, copy and paste this into your signature
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

Ak som to spravne pochopil,tak sa daju nakalibrovat vsetky monitory zvlast?Asi zacinam chapat preco ta cena..
Používateľov profilový obrázok
jurk
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 116
Dátum registrácie: St 10. Dec, 2008, 19:15
Bydlisko: Varín

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa jurk »

pekny članok,
hlavne sa mi pačilo to o farbych a kalibraci....
sice som matrox nikdy, nemal ale ma môj obdiv. :good:
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3415
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa stanomx »

... keby to malo význam.. tak zatlieskam *tlesk-plesk* :D
velmi dobrý článok... dúfam že si to prečítajú všetci tí hráči komerčných sračiek :hysterical:
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
bledos
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 98
Dátum registrácie: Pi 07. Sep, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa bledos »

Pekny clanok, ale skus si kupit Matrox a zahrat si na nej nejaku 3D hru... :)

Neviem naco kadis na Ati a Nvidiu, ked oni su zamerany na uplne iny typ segmentu na trhu, naco budu riesit 2D obraz na xy monitoroch, ked ich cielovy zakaznik je nejaky gamer co doma, ked vyzobre nejake prasule od rodicov alebo usetri z vyplaty tak si kupi taketo zelezo a chce si vyskusat neviem aku 3D hru na maximalnych detailoch...

On sa ti moze s prepacenim ...rat na to ze nejake pixely idu do cervenej farby a sem to zablika, to si pri hre nema sancu vsimnut, tak nechajme vsetkych nech sa tesia zo svojich veci a ked uz je Matrox Boh medzi kartami tak Boh medzi 2D kartami...szia
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Gudas »

Zrejme si absolútne nepochopil celý zmysel a náväznosti...
Debata bola o tom, že ľudia sa čudovali, čo na tom Matrox-e je také zvláštne, že však aj iné ATi/nVidia karty vedia dať podobne veľa výstupov, atď. - tu je vysvetlenie. A jasne je definované, na aký účel sú tie karty určené, a na aký nie (3D).
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -
Používateľov profilový obrázok
Zoltan Balaton
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 13793
Dátum registrácie: Pi 13. Jún, 2008, 20:01
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Zoltan Balaton »

No,ked uz sa chytate za slovicka,tak v nadpise je "grafickymi kartami"...nie je grafika ako grafika ;) to je akoby si napisal jablko je boh medzi ovocim v jablkovej chuti :D
-HoNY-

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa -HoNY- »

Snake: Můžu tě požádat o radu? Pracuji teď na vlastní metodice testování LCD panelů a rozhodl jsem se do metodiky přidat testování inputlagu. Který z Matroxů se pro to minimálně hodí?

Jediný z mých požadavků je kompatibilita s Windows 7, která je dle tvrzení Matroxu jen u nejnovější řady M9xxx. Ve sbírce mám Millennium G450 PCI 128MB Quad, zatím jsem ho nezkoušel, zda vůbec funguje. Má vůbec synchronizované výstupy?
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa Snake »

Bolo by nelogické kupovať GPU iba kvôli tomuto, lepšie sa na toto hodí splitter (Matrox má tuším tiež nejaký)... je to však drahé zariadenie...

Ostatné prebereme cez súkr. správy...





.
-HoNY-

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa -HoNY- »

Splitterem myslíš Dual/TripleHead 2 Go? Na eBay jsem zrovna jeden zahlédl za $1, ale je pouze analogový.
Používateľov profilový obrázok
patro16
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2729
Dátum registrácie: Ne 12. Aug, 2007, 08:00
Bydlisko: Trenčín<okolie

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa patro16 »

Matrox začne vyrábět novou řadu grafických karet s čipy NVIDIA asi konecne zistili ze davat si robit samostatne cipy uz nieje tak vyhodne :D
Spoiler: ukázať
CPU: Intel Core i7-4790K@4,5Ghz
Cooler: Noctua NH-D15 chromax.black+NT-H1
MB: MSI Z97 PC Mate
RAM: Kingston HyperX Fury Black 1866Mhz CL10 16GB kit
GPU: iGPU
SSD: Samsung 850 EVO 250GB
HDD: Seagate SV35 1TB 64MB cache+Cooler: SCYTHE SQD-1000 QUIET DRIVE
DVD: Lite-On iHAS124 (xbox 360 XGD3 ready)
PSU: Enermax Platimax 500W
Case: Corsair Vengeance C70 Military Green
+outtake: Noctua NF-A15 PWM + NF-S12A PWM, intake: 2x Noctua NF-S12A PWM
Monitor: AOC Q3279VWFD8 & HP ZDisplay Z27i
Periferie: Microsoft Sidewinder X4 SK, A4tech XL-750BK
Printer: HP LaserJet 1018
NB: ACER TravelMate 5760G >CPU: Intel Core i5-2520M, RAM: 2x4GB 1600MHz, GPU: HD3000 + Nvidia Optimus GT520M, HDD: WD Scorpio Blue 750GB 5400rpm, SSD: Intel 520 180GB
Mobile: Samsung Galaxy A52 5G
Car: KIA Ceed HB MY22 LUNAR
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 21995
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Matrox - boh medzi grafickými kartami

Príspevok od používateľa dexterav »

a nerobili aj karty z AMD? aj ked sa mi zdá že len sekundu
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz DDR5, Asus TUF 4090 3/23GHz, H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB SSD, Topping D50s + A50s + T5, LG42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X

motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander

Návrat na "Iné"