20.11. 2009 K legalite softvéru

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa RP »

K diskusiam o legalite softveru prihodim spomienku spred 10 rokov, ktora ukazuje na to ako sa zlepsila za tych poslednych 10 rokov jeho dostupnost.

Pisal sa rok 1999 (mozno 98) a na score.cz prebiehala pod jednym z clankov burliva diskusia o cene hier.

Ludia vacsinou pisali, ake je to drahe, ze hra vyjde (v CR vtedy) na tretinu mesacneho prijmu a podobne.
Na co jeden z prispievatelov napisal pre porovnanie, ze "Hra v nemecku stoji tolko co 10 listkov do metra."
Jedna z odpovedi bola "Jeste chvili remcej, a zdrazej metro" :D

Vtedy to bol podareny vtip, dnes sa tejto situacii blizime aj u nas, a hra (a tak aj iny soft) uz zdaleka nestoji relativne k platu tolko ako predtym. A kto naozaj nechce platit, ma alternativy ako je Linux+Openoffice+GIMP+ ... .

Zhrnutie? Dnes uz na nelegalnost softveru nie su ekonomicke dovody, tento argument casom stratil platnost.
Používateľov profilový obrázok
pEpinko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 850
Dátum registrácie: Po 19. Máj, 2008, 09:31
Bydlisko: BA/NR

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa pEpinko »

Neda sa ine ako suhlasit, sam som pred cca 5 rokmi presiel do stavu vsetko legalne.
Používateľov profilový obrázok
Snake
VIP
VIP
Príspevky: 13677
Dátum registrácie: Ne 23. Júl, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava/Galanta

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa Snake »

Súhlas :-)

ale ludia budú kradnúť stále, je to ludská vlastnosť, malý fagan sa vyteší aj z toho že nedal 3 koruny (10c) za MP3ku...





.
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa HellAngel »

preco tu odsudzujete warez a ludi co ho pouzivaju. Vy snad mate doma vsetko origo? hudba, filmy, aplikacie na mobil, mp3?
keby nebolo warezu tak sme v dobe kamenej. Vsetko by bolo niekolko nasobne drahsie a v daka nemu sa zachovava kopec veci.
Jedine co neznasam su ludia co si nieco stiahnu a potom na tom zarabaju.
Ja warez pouzivam :-) a ked sa mi nieco velmi paci tak si kupim aj origo
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
KamikazeNB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 5
Dátum registrácie: So 07. Nov, 2009, 16:04

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa KamikazeNB »

Niekde som videl zaujímavú štatistiku, kde bolo uvádzané že ľudia čo nelegálne kopírujú z internetu programy/hry/hudbu, tak viac kupujú SW ako tí čo majú všetko legálne...
Čo sa týka LANky, tak keby tam mali prísť iba ľudia čo majú všetko originál, tak by tam boli iba admini a zopár chalanov s bohatým fotríkom. Nakoľko predpokladám že väčšina LANkárov nieje zárobkovo činná, tak je odkázaná na rodičov. No väčšina rodičov akosi nevie pochopiť potrebu jeho dietaťa hrať sa na PC, ked má sám problémy s bytom, prácou atď...
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa RP »

KamikazeNB napísal:Čo sa týka LANky, tak keby tam mali prísť iba ľudia čo majú všetko originál, tak by tam boli iba admini a zopár chalanov s bohatým fotríkom. Nakoľko predpokladám že väčšina LANkárov nieje zárobkovo činná, tak je odkázaná na rodičov. No väčšina rodičov akosi nevie pochopiť potrebu jeho dietaťa hrať sa na PC, ked má sám problémy s bytom, prácou atď...
Na LANku pridu dvaja ucastnici mladsi nez 18 rokov, ostatní, priblizne 30-ti su starsi a z nich si vacsina nejako zaraba. Tvoj predpoklad, ze vacsina nie je zarobkovo cinna je teda nepravdivy/chybny.
Používateľov profilový obrázok
Scorp
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2225
Dátum registrácie: So 09. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: Krankenhaus

Re: 20.11. 2009 K legalite softvéru

Príspevok od používateľa Scorp »

Pokiaľ ide o hry, celý biz model "2 roky vyrábam, následne predávam, kde inkasujem len pri kúpe hry, pričom ja ďalej pracujem na updatoch" je zlý, čo ale kvôli obrovskému trhu nevadí, ale nemám čas to pitvať :)
Me like Pentium

Návrat na "Pali (RP)"