9. 6. 2009 - okrúhliny do budúceho pristátia ľudí na Mesiaci

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

9. 6. 2009 - okrúhliny do budúceho pristátia ľudí na Mesiaci

Príspevok od používateľa RP »

O 10 rokov a 10 dní začne misia Orion 15. O 10 rokov a pár dní sa vrátime, po takmer 50 rokoch na Mesiac. Projekt Constellation v rámci ktorého NASA plánuje aj návrat ľudí na Mesiac určuje 19. jún 2019 ako dátum štartu nosiča Ares I nesúceho štvorčlennú posádku k Mesiacu. Misia potrvá 21 dní, začne štartom nosiča Ares I, bude pokračovať letom lode Orion 15 k Mesiacu a vyvrcholí pristátim lunárneho modulu Altair. Miesto pristátia ešte nebolo určené, pravdepodobne to bude niekde v okolí južného alebo severného pólu Mesiaca. Altair začne svoju púť k Mesiacu o deň skôr, 18. júna 2019 na palube ťažkého nosiča Ares V. Posádka strávi na Mesiaci 7 dní. Toto je náčrt návratu. Skôr sa k Mesiacu nik nedostane, a NASA to stihne tesne pred päťdesiatinami od prvého pristátia misie Apollo 11.

Samozrejme, s najväčšou pravdepodobnosťou sa plánované termíny nedodržia, avšak, z ich určovania vidieť ako sa návrat ľudí na Mesiac skutočne blíži. Aktuálne už intenzívne prebieha vývoj nosiča Ares I, pred dvoma mesiacmi prešiel vývoj motorov dôležitým míľnikom [1]. Bude zaujímavé tento príbeh sledovať.

A ešte, sledujete Google X Prize? Ťiez zaujímavý príbeh, no, ostáva konštatovať, že okolo Mesiaca to bude nasledujúce roky stále rušnejšie :)


EDIT: Dnes večer (18:30 UT 10. júna 2009) do povrchu Mesiaca plánovane narazí japonský satelit Kaguya (http://www.kaguya.jaxa.jp/index_e.htm" onclick="window.open(this.href);return false;). Nejde o žiadneho drobčeka, satelit váži 2900 kg a narazí do Mesačného povrchu v polárnej oblasti (80.4ºE, 65.5ºS) pod šikmým uhlom rýchlosťou 6000 km/h. Udalosť by mala byť pozorovateľná amatérskými ďalekohľadmi, avšak štastie majú tentoraz amatérski astronómovia na opačnej pologuli (východná Ázia, Australia a Nový Zéland) kde by mal byť náraz pozorovateľný. Čo sa stane, či satelit vytvorí kráter, alebo sa pár krát odrazí od mesačného povrchu, nik nevie, uvidíme.

Návrat na "Pali (RP)"