9. 6. 2009 - okrúhliny do budúceho pristátia ľudí na Mesiaci

Užívateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2585
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

9. 6. 2009 - okrúhliny do budúceho pristátia ľudí na Mesiaci

Príspevok od užívateľa RP » Ut 09. Jún, 2009, 23:59

O 10 rokov a 10 dní začne misia Orion 15. O 10 rokov a pár dní sa vrátime, po takmer 50 rokoch na Mesiac. Projekt Constellation v rámci ktorého NASA plánuje aj návrat ľudí na Mesiac určuje 19. jún 2019 ako dátum štartu nosiča Ares I nesúceho štvorčlennú posádku k Mesiacu. Misia potrvá 21 dní, začne štartom nosiča Ares I, bude pokračovať letom lode Orion 15 k Mesiacu a vyvrcholí pristátim lunárneho modulu Altair. Miesto pristátia ešte nebolo určené, pravdepodobne to bude niekde v okolí južného alebo severného pólu Mesiaca. Altair začne svoju púť k Mesiacu o deň skôr, 18. júna 2019 na palube ťažkého nosiča Ares V. Posádka strávi na Mesiaci 7 dní. Toto je náčrt návratu. Skôr sa k Mesiacu nik nedostane, a NASA to stihne tesne pred päťdesiatinami od prvého pristátia misie Apollo 11.

Samozrejme, s najväčšou pravdepodobnosťou sa plánované termíny nedodržia, avšak, z ich určovania vidieť ako sa návrat ľudí na Mesiac skutočne blíži. Aktuálne už intenzívne prebieha vývoj nosiča Ares I, pred dvoma mesiacmi prešiel vývoj motorov dôležitým míľnikom [1]. Bude zaujímavé tento príbeh sledovať.

A ešte, sledujete Google X Prize? Ťiez zaujímavý príbeh, no, ostáva konštatovať, že okolo Mesiaca to bude nasledujúce roky stále rušnejšie :)


EDIT: Dnes večer (18:30 UT 10. júna 2009) do povrchu Mesiaca plánovane narazí japonský satelit Kaguya (http://www.kaguya.jaxa.jp/index_e.htm" onclick="window.open(this.href);return false;). Nejde o žiadneho drobčeka, satelit váži 2900 kg a narazí do Mesačného povrchu v polárnej oblasti (80.4ºE, 65.5ºS) pod šikmým uhlom rýchlosťou 6000 km/h. Udalosť by mala byť pozorovateľná amatérskými ďalekohľadmi, avšak štastie majú tentoraz amatérski astronómovia na opačnej pologuli (východná Ázia, Australia a Nový Zéland) kde by mal byť náraz pozorovateľný. Čo sa stane, či satelit vytvorí kráter, alebo sa pár krát odrazí od mesačného povrchu, nik nevie, uvidíme.

Napísať odpoveď

Návrat na "Pali (RP)"