21. 4. Astronovinky

Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

21. 4. Astronovinky

Príspevok od používateľa RP »

Unikátne divadlo na nočnej oblohe

Dnešnú noc, presnejšie na jej sklonku nadránom (~pol piatej) by sa mali na východnej oblohe stretnúť dva najjasnejšie objekty nočnej oblohy, Mesiac a Venuša. Konjunkcia štvrtinového mesiaca a Venuše môže byť spestrená pádmi meteorov, keďže práve vrcholí meteorický roj Lyridy.

Štart nosiča Falcon 1 odložený

Dnes mal na svoj štvrtý štart absolvovať Falcon 1, jeden z mála komerčných raketových nosičov na trhu. Štart bol odložený o (približne) 6 týždňov, z dôvodu neočakávane silných otrasov pri štarte. Nákladom je Malajský satelit RazakSAT na vzdialený prieskum Zeme. Ak sa pýtate čím je zaujímavý práve tento štart, tak tu je tu pár dôvodov. Prvým je príbeh spoločnosti SpaceX ktorá vyvíja tento nosič. Bola založená v roku 2002 Elonom Muskom, spolozakladateľom spoločnosti Pay Pal. Po predaji Pay Pal-u aukčnému gigantu eBay zainvestoval 100 miliónov dolárov do vzniku SpaceX s cieľom vytvoriť prvú low-cost spoločnosť kozmického priemyslu. Predbežne to vyzerá že plán sa darí. Spoločnosť získala kontrakt NASA na 1.6 miliardy dolárov na zásobovanie medzinárodnej kozmickej stanice ISS po vyradení raketoplánov z prevádzky v roku 2010. Okrem iných kontraktov, je zaujímavým prvý let jej ťažkého nosiča Falcon 9 v roku 2011 pre Bigelow Aerospace, ktorý vynesie na orbit prvý vesmírny hotel.

Pomalé CME

To že tu máme hlboké Slnečné minimum sme už na týchto stránkach viac krát spominali. Ďalším z javov potvrdzujúcom hĺbku Slnečného spánku je spomalenie rýchlosti výronov koronálnej hmoty. CME - Coronal Mass Ejection, teda výrony hmoty z najvrchnejšej vrstvy slnečnej atomosféry, z koróny sú v súčasnosti mimoriadne pomalé. Pokiaľ bežne sú rýchlejšie než slnečný vietor, teraz sú vlečené slnečným vetrom.
Používateľov profilový obrázok
ChataGym
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ne 21. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: 21. 4. Astronovinky

Príspevok od používateľa ChataGym »

no ja som to teda riskol a budík nastavil na pol piatu, ale moc som toho teda nevidel...
samozrejme, že som staval z 21.4 na 22.4...no čo skusim teda štastie nabudúce :)
Používateľov profilový obrázok
RP
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2529
Dátum registrácie: St 21. Mar, 2001, 20:00
Bydlisko: Kosice

Re: 21. 4. Astronovinky

Príspevok od používateľa RP »

ChataGym napísal:no ja som to teda riskol a budík nastavil na pol piatu, ale moc som toho teda nevidel...
samozrejme, že som staval z 21.4 na 22.4...no čo skusim teda štastie nabudúce :)
Ano, bolo zatiahnute (v Kosiciach), takze vela toho vidiet nebolo.

Ale internet je plny podarenych fotiek tohto eventu napr.

http://spaceweather.com/submissions/lar ... 472373.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
ChataGym
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ne 21. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: 21. 4. Astronovinky

Príspevok od používateľa ChataGym »

u nás (okolie Púchova) bolo obloha jasna ak si pamätám...ja som sa skôr tešil na padanie meteorov...
kedže som to ešte nemal možnosť vidieť...potom daj vedieť ked bude dalšie niekedy ;)
Používateľov profilový obrázok
Gudas
VIP
VIP
Príspevky: 6514
Dátum registrácie: Po 09. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Rudina (27)

Re: 21. 4. Astronovinky

Príspevok od používateľa Gudas »

http://sk.wikipedia.org/wiki/Zoznam_met ... BDch_rojov" onclick="window.open(this.href);return false;
Spoiler: ukázať
Desktop| ASRock Z68 Pro3-M | Core i3 3220 @ 3,4GHz + Phanteks PH-TC14PE (pasívne) | 12GiB DDR3 1333MHz | MSI GTX760 Gaming | SuperFlower Golden King 550W 80+ Platinum | Crucial m4 256GB + WD 1TB Red 2,5" 5400rpm @ Scythe Quiet Drive| Fractal Design Define Mini + Nexus D12SL-12 + Noiseblocker PK-1 + Scythe Gentle Typhoon | LG IPS235 + LG L225WT | Creative Inspire T2900 + Beyerdynamic DT990 Pro + Creative X-Fi HD | Logitech MX1100 + QcK Steel mini
Laptop| Acer Aspire One 753 | Celeron U3400 (1,06GHz) | 2x2GiB DDR3 | A-DATA S599 128GB
PC.sk IRC kanál PC.sk
Práve testujem: - Next: -

Návrat na "Pali (RP)"