Strana 1 z 1

MS Excel - automatické posunutie roku v dátume

Napísané: Po 15. Júl, 2019, 15:40
od užívateľa kramer
Zdravým v práci robím jednu tabuľku kolegovi na uľahčenie poráce s tabuľkami a ani za Boha neviem spraviť jeden úkon ani neviem či je to možné.

Ide o to že by som chcel aby sa k dátumu automaticky prirátal rok a posunul dátum cca. takto.
Mám dátum 23.4.2019 a chcem aby mi z neho v druhej tabuľke spravilo 22.4.2020.

Dá sa to lebo dnes som už dve hodiny brúsil po nete a nič také som nenašiel len toto =DATE(YEAR(A2)+B2,MONTH(A2),DAY(A2)) ale to mi nefunguje nech som robil čo sa dalo nechcem mať formát dátumu 19/04/23 lebo ten program čo automaticky generuje tabuľky ju vygeneruje vo formáte 23.4.2019.

Za radu vopred ďakujem.

Re: MS Excel - automatické posunutie roku v dátume

Napísané: Po 15. Júl, 2019, 16:08
od užívateľa Blackhawk
skus si to rozdelit na dve bunky. Jedna bude den a mesiac a druha bude rok, na kazde si nastav posuvanie a potom na konci ich spoj cez Concatenate.

Re: MS Excel - automatické posunutie roku v dátume

Napísané: Ut 16. Júl, 2019, 07:21
od užívateľa kramer
Tak dal som rozložiť ten dátum do troch rôznych buniek a dátum 20.2.2019 mi rozloží na:

deň-20. formát bunky dd.
mesiac-01. formát bunky mm.
rok-1905 formát bunky yyyy.

nechápem pôvodná bunka je formátovaná ako dátum dd.mm.yyyyy

Re: MS Excel - automatické posunutie roku v dátume

Napísané: Ut 16. Júl, 2019, 08:50
od užívateľa wingo
=DATE(YEAR(A2)+1;MONTH(A2);DAY(A2))
mne funguje bez problémov. Samozrejme dátum musí byť do bunky vložený vo vhodnom formáte, tzn. nie ako text ale ako číslo (skontroluješ tak že zmeníš formát bunky na číslo a malo by sa zobraziť číslo a nie dátum, dnešný dátum zobrazí ako číslo 43662 lebo toľko dní uplynulo od 1.1.1900, prípadne použiješ funkciu ISTEXT). Ak je vložený ako text, treba použiť funkciu DATEVALUE, ak nezaberie tak nezostáva ti nič iné iba ho rozbiť cez funkcie FIND, LEFT a MID. Čiže aj tam môže byť pes zakopaný, ten program čo generuje dátum ho možno generuje ako text a Excel s ním pracuje ako s textom.

Samozrejme to platí pre Excel s nastavením SK/CZ lokalizácie vo Win, s EN lokalizáciou treba použiť čiarky namiesto bodkočiarok a vo Win ti vráti EN formát dátumu. Neviem tiež čo spraví CZ Exel, viem že majú vlastné české skomolené názvy funkcií ale myslím že novšie verzie by mali brať aj anglické názvy funkcií. Ak chceš konkrétny formát dátumu bez ohľadu na nastavenú lokalizáciu vo Win, musíš definovať vlastný formát pre danú bunku:
https://support.office.com/en-gb/articl ... 95123d273e

Re: MS Excel - automatické posunutie roku v dátume

Napísané: Ut 16. Júl, 2019, 10:58
od užívateľa kramer
Už som to dáko rozbehal ďakujem za rady.

No ono ide o to, že tie údaje v pracovnom liste kde hádžem tie vzorce sa načítavajú odkazom z dvoch rôznych listov kam on bude kopírovať systémom generované tabuľky a ten pracovný list ich len spracuje a vykoná výpočty, aj by som to sem postol, ale nemôžem lebo sú tam veci ktoré nemôžem zverejňovať.

Ešte raz ďakujem za pomoc.