Peltierov clanok

Všetko o chladení dusíkom, kompresorovom chladení, peltiéroch a ďalších formách extrémneho chladenia...
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

alcest napísal:chladenie vodnika vzduchom + peltierom
:? ako presne to myslis? Ochladzovanie radiatora studenym vzduchom za pomoci TEC, ci peltierom chladena kvapalina?
Používateľov profilový obrázok
alcest
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 8
Dátum registrácie: Ne 29. Okt, 2006, 02:00

Príspevok od používateľa alcest »

Ochladzovanie radiatora PELTIEROM.

ale chcel by som sa spytat na parametre tych peltierov.
Pozeral som na SOS electronic http://www.sos.sk/index_sk.php?str=245
kde predavaju tieto peltierove clanky, ale nie som si isty tymi parametrami, ked kazdy hovori o chladiacom vykone peltiera vo WATTOCH.
Na tej stranke SOS el su peltieri s vykonom od 38W po 80W,
ale v pdf k tymto peltierom je uvedeny parameter DTmax "DTmax = Maximum temperature differential in °C at a zero heat load (Q = 0)" a Qmax "Qmax = Maximum heat pumping capacity in watts at DT = 0"
a pri kazdom peltieri (peltiere neviem ako sa to sklon. :))
su uvedene hodnoty DTmax 72°C, akurat hodnoty Qmax su odlisne (to bude asi ze kolko to zerie :))

vedel by mi niekto vysvetlit co to znamena?
Diky :)

Alcest[/i]
Používateľov profilový obrázok
velijura
Príspevky: 1455
Dátum registrácie: Po 26. Apr, 2004, 14:00
Bydlisko: BA (XXVIII)

Príspevok od používateľa velijura »

alcest napísal:Ochladzovanie radiatora PELTIEROM.
Je to nezmysel, lebo stale zostanes tam kde si bol...sice ochladis radiator (no, lenze ako a kam to tam prichytit, neviem si to predstavit), ale peltier ti to teplo + svoju vykonovu stratu prevedie na svoju teplu stranu ktoru musis zase len niecim chladit a pocitaj s tym, ze ten chladic bude velky, lebo sa tie tepelne straty spocitaju...tam treba davat pozor kolko stratoveho tepla ti ta zostava vyprodukuje, lebo ak to bude viac ako tych 80W co maju v SOS, tak ten peltier na to nebude stacit...
...netvrdim, ze som expert, ale bude to asi to iste, ako keby si ten peltier dal medzi procesor a waterblok, mozno este horsie...

Radsej si poskladaj kvalitneho ucinneho vodnika a na peltier sa vykasli, len do toho zbytocne vrazis peniaze, cas a spalis vela elektriny...

Ak vsak mas chut experimentovat a casu a penazi dostatok, tak skusit to mozes. :wink:
CPU Intel P4 | MB Abit SD7-533 | RAM 1GB PC400 Apacer | VGA MSI GF FX 5900XT | HDD Hitachi 7k250 160GB | DVD LG GSA-4160B & Toshiba SD-R1312 | SOUND SB Audigy2 ZS | PSU Chill 510W | CONTROL MS Natural Multimedia Keyboard + MS IntelliMouse Explorer 4.0 + Steelpad QcK + MS Sidewinder 3D Pro | CASE Chenbro Gaming Bomb | COOLING Ertyho WB & IceRex S12 & SELTZ L20 | FANS 3x AC Arctic Fan Pro2L & 1x AC Arctic Fan3 & 1x TT SilentWheel + TT Hardcano12 | SCREEN Benq FP783 | PRINTER Canon PIXMA iP4200
PHOTO Panasonic Lumix DMC-FZ20 & PENTAX K100D + DA 18-55/50-200/Tamron 28-75 + Vosonic X-Drive VP3320 + Toshiba MK-8025GAS 80GB + Velbon Sherpa 750R
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Ako pise velijura, chladenie radiatora peltierom je uplna pikachovina. Ak peltier, tak priamo na CPU, veeelmi kvalitne chladenie nan a vyriesit zodpovedne regulaciu.
Vhodne TEC clanky najdes v http://www.gme.sk alias http://www.gme.cz, konkretne zrejme najlepsim riesenim by bol zregulovany 267W, ktory je dostacne vykonny na vsetky CPU. O stupen slabsim je 89W, ten vsak nestiha solidne nataktovanym CPU. Testoval som prave ten na velmi kuriacom Opterone a vysledky neboli velmi pozityvne.

Takze ak seriózne rozmyslas nad prevadzkou peltiera, len priamo na CPU a dostatocne vykonny clanok s vykonnym (vodnym) chladenim + regulator TEC clanku v zavislosti od zataze (teploty), aby si predisiel kondenzacii a samozrejme s vacsim uctom za el. energiu treba taktiez pocitat.
Používateľov profilový obrázok
Gogi
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 473
Dátum registrácie: Št 03. Mar, 2005, 20:00
Bydlisko: TT

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Gogi »

ja mam otazku ci je peltier vodotesny?
\_AMD_x2_3800+_@2,6_/\_XFX_9600_GT @,75-1,9-2,2_/\_3G_RAM_Výrobca_=>_miš&maš_/\_Power_by_ASUSTeK_A8N_SLI_Premium_/\_2x80G_Samsung_/\_Casemod_-_hotovo,_uz_sa_mi_viac_nexce_/
A tak som si raz zmenil farbu podpisu na zelenú aby bolo jasné čo mi modrá môže
Používateľov profilový obrázok
r1z1ko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: St 06. Jún, 2007, 08:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa r1z1ko »

Ja mám verziu ktorá je zasilikonovaná...
Takže dovnútra sa voda nedostane..ale už ho mám tak zničený že je au kúsok odlomený a v kľude som ho ponoril do vody a išlo to...
Ten silikónový je vodotesný ale tie ostatné nie...
Ale aj tak to moc nevadí..pretože tu ide hlavne o prúd takže voda nieje taká vodivá...
CPU: Intel E8200 @3.2Ghz/1.1V - Freezer 7Pro «|» MB: ASUS P5K SE «|» VGA: GB 4850 «|» HDD: M4 64GB, SAMSUNG F1 1TB «|» RAM: OCZ 2x1GB 800Mhz Special Ops Edition+ 2x1GB red A-DATA «|» Mechanika: 1, NEC DVD-RW ND-3540A 2, SAMSUNG DVD-RW SH-S203P «|» Mouse: Logitech MX518 «|» Monitor: Benq G2222HDL «|» Headphone: Sennheiser eH 250
vlado30

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa vlado30 »

Ja robím chladenie peltierov ale mám osobitne zdroj inak to žerie 40w a mám do serie 5 peltierov článkov tak stále tak isto žeru.. teplu strnu my chladí 30x 8x 8 cm chladič a na druhej strane mám vímeníky na vodu.. ale že by tovela žralo to neviem ale chladí to bezvadne :good: odpručam.. a žiadne hlinikové rebra my už netreba zvládne to ..
Používateľov profilový obrázok
Broolly
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1665
Dátum registrácie: Pi 26. Sep, 2008, 07:40
Bydlisko: Košice

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Broolly »

To uz jedna firma roby TEC+voda +vzduch a nebolo to zle TEC sa tam skor dalo aby to bolo kompaktne . Si neviem za pána spomenut aká :wallbash:
Spoiler: ukázať
CPU: Intel 3570K 4.6 GHz, Watercooling: EK Supreme HF Actal + 4x 120 mm Noisblocker Multiframe S1 on XSPC RX480 + Laing Ultra + EK Top V2 + EK RES 250 Rev2, Silentstar Quad MB: Gigabyte z77x UD5 TH, RAM: Team DDR3 8GB (2x4GB) 2133MHz Xtreem Vulcan CL11, HDD: OCZ Vertex 3 max iops 240gb, 2x Samsung F4 320GB Raid0, Seagate Baracuda Green 2 TB, Seagate Pipeline 2TB DVD RW: Sony AD-7260S, Lite-On iHAS124 GPU: Asus Geforce 8800 GTS 512 DDR3 + EK 8800 GT SLI Ready, PSU: Seasonic Platinum Series Fanless 520 W, Monitor: 27"LCD Samsung P2770HD, CASE: Lian-Li PC-V 2110 Black Regulátor: Scythe Kaze Master, KEYBOARD: Microsoft X6, MOUSE: Logitech G700, GAMEPAD: Microsoft X360, SPEAKERS: Logitech Z906, Headphones: Superlux HD668B + AKG Velur,
Používateľov profilový obrázok
j0hny
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1134
Dátum registrácie: St 31. Okt, 2007, 08:00
Bydlisko: Poprad

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa j0hny »

Uz vas to preslo ? :laugh: moje 1. skusenosti ked este peltier stal 2000, athlon 1600vka 3000.
1. pokus: peltier medzi chladic a CPU- samozrejme obrovsky prudovy nabeh -> zhorel zdroj :D
2. pokus: externe napajanie, zhorel CPU :D
Peltier mal keramicky povrch - teplovodivost o nicom; chladiaca plocha 1/10 z celku, jasne hlupak mal si tam dat medenu podlozku; prudovy nabeh-termistor na pomaly nabeh;
3. dalsi pokus na starych pentium 1, zhorela doska - kondenzuje co ? :D
4. pokus zaizolovane silikonovou pasteinou a chladiarenskou penou (ako dnes pri dusiku) - zhorel peltier :) zrejme vadny vyrobok
Edit:teplotu -30 sme si uzili 5 minut.
Zaver: pol bratovej vyplaty v <>. Na dalsi mesiac sme pozbijali homodomo vodnika z kusu medeneho plechu a krabicky 30x40mm z pocinovaneho plechu (postrihana bandaska z acetonu), chladica z mrazaku zo srotu, 3 metre benzinovej hadicky a cerpadla z fontany.
Vodnik cely set za 200 korun, hlucnost 5dB, athlon na max. co len slo, a cpu udrzal pod 30 stupnov. Slapalo to rok, kym nepovolila vrtulka na rotore :D vodnik sa uvaril a cin roztopil... Takze asi tak.Amaterizmus.
Používateľov profilový obrázok
Shano
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 20
Dátum registrácie: So 31. Jan, 2009, 19:09

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Shano »

peltier plus voda a je to parada ... nemal som ziadne problemy.
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Borec »

až na tú spotrebu... :(
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Lubik92 »

Ja som už o tom dosť uvažoval. Peltierov článok by som umiestil napr niekde do nejaked skrine alebo pod stôl, spolu s nádržou na veľký objem vody. Teplá strana článku by bola ochladzovaná priamo vodou, a na druhej, chladnej strane by bola tiež nádrž na vodu, ktorá by cirkulovala medzi článkom a PC.

Dá sa to využiť mnohými spôsobmi (článok priamo v bedni,...) ale tento sa mi zdal rozumný, s toho dôvodu, že kvapalina (voda, oleje, príp. chladiaca kvapalina :) ) vedú dobre teplo aj chlad.

Ináč peltierov článok sa používa aj v autochladničkách, a mohol by sa využívať aj v klimatizaciach. Hútajte princípy na ktorých by to vyhovovalo vám :)
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Borec »

elektrická náročnosť je to, kôli čomu sa pelt nevyplatí. Peltier dosahuje veľmi malú účinnosť, je to teda dosť neefektívne. Za ďalšie nieje peltier ako peltier... Koniec koncov je s tým stále viac problémov ako úžitku :)
Lubik92
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 29
Dátum registrácie: Št 10. Jún, 2010, 23:42

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa Lubik92 »

To áno, ale ak by bol niekto, kto by to vedel rozumne a presne využiť, bol by to takmer dokonalý spôsob chladenia PC :)
A nemám na mysli priamy kontakt peltiera s nejakou časťou PC, ale za pomoci nejakého média (olej, olejová emulzia,..)
Stále nad tým uvažujem, tak uvidím čo prinesie čas :)
ANONYM_a7

Re: Peltierov clanok

Príspevok od používateľa ANONYM_a7 »

Prave som jeden osadil na CPU a bezi mi 30 minútový test. Zverejnim samozrejme aj vysledky keď to bude všetko ready :) každopadné, CPU v IDLE do 10 stupňov celzia :) Teplota miestnosti 21 stupňov celzia. :good:

Osadeny je 50W článok z chladiča Triumph. Bolo však potrebné totalne odstranit dodavanu elektroniku, kedze sposobovala chybu a clanok sa nespustal, prekabloval som to a napojil clanok direkt na 12V vetvu na zdroj (myslim ze viac ako 4,2 A to nezere co zdroju prakticky nič nerobí).

v skrini je jeden 12 cm fan. Priamo na chladici nie je zatial nic.

Návrat na "Extrémne chladenie"