Nove Extrem chladenie

Všetko o chladení dusíkom, kompresorovom chladení, peltiéroch a ďalších formách extrémneho chladenia...
Používateľov profilový obrázok
vladio
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Nová Baòa

Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa vladio »

Takže nejak od začaitku septembra som začal rozmýšľať nad stavbou nejakého kvalitného OC systému,,a začal som teda rozmýšľať ja nad týmto chladením..Che by smsa tu poradiť ešte, že čo a ako, a neajkú tú pomoc.
Njaprv som rozmýšľaľ nad sytémom, a z pôvodnej Evga dosky s nF čispeotm, som presedlal an Asus Rampage Extreme. Myslím, že to je tá správna voľba a jednoznačný favorit, doska sa mi strašne páčiaj jej možnosti, a tak...
Ďalej pamäte, zatiaľ 2Gb pamäti OCZ Flex, vodu hlan a pracjce na frekvencii 2000Mhz..
Vybral som tieto, elbo myslím, že by nemali sklamať,a ni pri vyššiom OC.
Procesor tak tu budem amť dva kusy na pokusy a to ako prvý bude E8600,a ako istiaci procesor E5200.
GFX mám teraz Diamond HD4870X2, a ako chladenie tam je osadený blok od AquagrATIx.
Ešte ako náhradu alebo v prípade poruchy atď. mám ešte HD2400Pro myslím, že lowprofile.
Zdroje som si zaobstaral pre istotu 2 jeden 900W Silverstone čo poháňal pôvodnu zostavu, a druhý Tuniq 550W do istoty.
HDD tam klasika Samsung F1 640Gb, chaldený v Silentmaxxe.

Skrinku no tu mám zatiaľ AeroCool ZeroDegree, ale poväčšine sa bude využivať vami nazývany "Bench table" :)

Ďalej tak k zvyšku tu mám ešte CPu blok Apogee GTX, a vzduch Scythe Mugen.
Doska ta bude asi chladená referenčne, alebo ak bude treba tak NB sa napojí an vodu,a el to len v prípade núdze.
No a ešte k vdo tak tu mám 2x radiátory jeden klasika Alphacool,a jeden od Watercool..

Ďalej mám tiež 2x pumpy jednu klasiku Laing D5, a druhú tiež Laing DDC 12V Pro, tú s Alphacool topom.
Ešte k tomuto mám celý poskladaný za poúžívaný Alphacool Cool Answer PRO 120
.....

Takže teraz prechádza, už konečne k metóde chladeniu.

Ako komín mám zatiaľ zaobstaraný presne tento tiež z ebayu. http://cgi.ebay.com/Overclocking-Dry-Ic ... otohosting" onclick="window.open(this.href);return false;
Hmm, dúfam, že postačí, aj keď som tu videl tiež pekné kusky od Jergus-a.
ako izolácia hmm tú použijem asi nejaký ten Armaflex nejaký hrubší na vežu.
A túsa dostavam k ďalšej veci..
....
?? Izolácia okolo socketu ??
Tu som rozmýšľaľ nd použitím tiež nejakého izolačného amteriálu,a lebo ma zaujalo ešte tá izolácia plastickou gumou. Myslíte, že by to v pohode šlo, nejakým zahriatím, a použiť ju??
Alebo aké ďalšei varianty..??

Ten voltmeter a termometer mám zaobstaraný od otca z roboty: :D takž eto dúfam, že stačí.
....
??Zaobstaranie suchého ľadu??
Ďalej sa dostavam k otázke kde zaobstarať suchý ľad..
Počul som firme Linde-Gas a Messer, o týchto dvoch som počul, že tams a dajú zaobstarať.
Hmm, objednávala by sa na jednu firmu tak tu yb asi enbol problém až taký..


...
Tak pre istotu som sa ešte zaobstaral rôznym príslušenstvom napr. fén na vlasy, kopu ventilátorov, tepovodivej pasty ako sa niekde písalo Arctic Sliver 5,a le mám aj Noctuu NT-H1, hmm našiel som ešte aj Peltiere ešte asi z čias 8800GTX čo bolo ku Sparkle Calibre chaldeniu. a tak...:)

Tak dufam, že sa mi to všetko podari rozkupnuť a ze to klapne .. vďaka,. :)
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa jergus »

Mna len v rychlosti napada par veci. Ako pastu skus puzit ceramique ci ako sa to pise, pokial viem tak len ona je vhodna na tak nizke teploty. Co sa tyka izolacie, dosku zaizoluj, myslim proti vode nie proti teplote, najskor nevodivim lakom, potom plastickou gumou, staci ju v rukach zahriat a spracovat, a az potom davaj tepelne izolacie. Viac ti bude vediet napisat A2C. Teplomer nezabudni kupit do minus 200. A ten komin, asi najhorsia konstrukcia co som zatial videl, a neber to ze sa snazim predat moj...
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil
Používateľov profilový obrázok
vladio
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Nová Baòa

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa vladio »

No tak dík, apstu sa pokúsim zohanť takú. Lak som dostal ktorý ej izolačný proti vode a vodnej pare.
Hmm, ten komín môže byť, nehovorím nič, ale ten čo som objednával aj je trochu inakší ako tento, Je taktiež celý medený, ale spodok má uplne iný, ale nie také dierky ako sú na obrázku ale základ tej základne má podbný ako na tvojom čo som pozeral, tam dorobený ten stred do vrchu, potom dám foto, ale príslušentvo a to má podobné, len nie je taký polepený ako na tom linku na ebayi.
Ak sa podarí tak potom dám fotky..
thx
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa palee »

Jerguš asi so mnou nebude súhlasiť, vlastne určite nebude súhlasiť, ale tú vežu máš aj tak jedno, aká je, hlavne nech nejakú máš... takisto pasta... pri -100C je to aj tak jedno, maximálne budeš dolievať viacej dusíku/ľadu... minimálne rozdiely samozrejme sú, to zas nechcem povedať, ale tak snáď nepojdeš na svetové rekordy... pastu som používal AS5, MX2 i Ceramique a rozdiel je nula celá nula, aspoň pre mňa... AS5 i MX2 zamrznú, ale pri takých teplotách je to aj tak jedno... možno, že to vypadá blbo, čo teraz píšem, ale píšem z vlastnej skúsenosti a po nejakých to testovaniach a tiež nejakých tých teoretických info, čo mám...

na izoláciu použi plastickú gumu, tá je ok, na ňu potom armaflex a papier a papier a papier, všade kam len možeš... zahrievať nič netreba, aspon ja o ničom neviem a lak by som v živote nepoužil... ale ak chceš možeš, len ju potom potrebuješ odstrániť, ak by si dosku odpálil a potrebuješ RMA.. ale aj to ide, samozrejme, len je to práca navyše...
Používateľov profilový obrázok
vladio
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Nová Baòa

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa vladio »

palee napísal:Jerguš asi so mnou nebude súhlasiť, vlastne určite nebude súhlasiť, ale tú vežu máš aj tak jedno, aká je, hlavne nech nejakú máš... takisto pasta... pri -100C je to aj tak jedno, maximálne budeš dolievať viacej dusíku/ľadu... minimálne rozdiely samozrejme sú, to zas nechcem povedať, ale tak snáď nepojdeš na svetové rekordy... pastu som používal AS5, MX2 i Ceramique a rozdiel je nula celá nula, aspoň pre mňa... AS5 i MX2 zamrznú, ale pri takých teplotách je to aj tak jedno... možno, že to vypadá blbo, čo teraz píšem, ale píšem z vlastnej skúsenosti a po nejakých to testovaniach a tiež nejakých tých teoretických info, čo mám...

na izoláciu použi plastickú gumu, tá je ok, na ňu potom armaflex a papier a papier a papier, všade kam len možeš... zahrievať nič netreba, aspon ja o ničom neviem a lak by som v živote nepoužil... ale ak chceš možeš, len ju potom potrebuješ odstrániť, ak by si dosku odpálil a potrebuješ RMA.. ale aj to ide, samozrejme, len je to práca navyše...
No tiež som tak myslel, že tá veža to bude zajedno, tam aj tak nebudú také rozdiely s tymí teplotami,a le aj keď budú tak nie až tak postatné. Tak asta to je jedno, možno ešte vyskúšam tú Noctuu, ale ani od nej si veľa neslubujem:)
hmm, takže tou platickou gumou,a rmaflexom a tak bude najlepšia voľba ako čítam, hmm a ten papier to mám dať ke všade?



Ešte čo si myslíš, oplatí sa vymeniť chladenie na doske za vodu?
Či radšej vyskúšam tak klasickým spôsobom, a až potom rozhodnúť..

//: Mno tak som zmeral, asteny toho potu majú cca. 7mm, ale nižšie idú do hrubša a tám by som povedal okolo 0,9cm-1cm.
Ešte mylsíte, že aké množstvo suchého ľadu by stačilo tak an začiatky? 20-30kg?
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa A2C »

čauko vítam ťa v tejto sekcii overclockingu
za 1) nauč sa písať normálne skoro sa mi očí skrížili keď som to po tebe čítal
za 2) na komíne záleží je jedno čo ti tvrdia ostatný fakt je taký že na ňom záleží a to ti povie každý profesionálny OCer od Kingpina počnúc po mňa končiac.
za 3) pasta je dôležitá. Ceramique jednoznačne inak budeš po každom pokuse len trpnúť aby to išlo ako má.
za 4) Rampage Extreme, dobrá doska počkaj skvelá doska, ale platia tu určité pravidlá, ten WB na čipset je okrasa (Nepoužívaj ho!) jeho pomocou mi češi čiastočne odpálili moju Rampage extreme daj tam tie pasívi čo sú k nej pribalené, ofuk to spraví a pri extrém OC ten vzduch okolo veže je natoľko chladný že to stačí.
za 5) neexperimentuj choď na istotu na experimentovanie sú tu iný, väčšinou taký ktorý majú za chrbtom sklad s HW
za 6) dávaj bacha čo na tej doske nastavíš inak ti ani tie záložné veci nebudú stačiť
za 7) extrémny OC nie je hra!
za 8) nauč sa normálne písať :hysterical:
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel
Používateľov profilový obrázok
ChataGym
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 337
Dátum registrácie: Ne 21. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Lednické Rovne

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa ChataGym »

len taká malá otázka ohladom komína, tak prečo kingpin nepoužíva lepší komín ako používa...
v teme pod si písal, že jeho komín je nič moc...keď hovoríš že, aký je komín dôležitý :what:
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa A2C »

on nepoužíva ten svoj "štvorec" ten štvorec len reklamuje aby mal odbyt on používa normálne valec s oveľa prepracovanejšou konštrukciou spodku ale to je jeho vlajková loď ktorú od neho za
a) nemáš šancu kúpiť
b) nemal by si na ňu ani dosť $ prípadne by si si to veľmi veľmi premyslel
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa palee »

A2C napísal:čauko vítam ťa v tejto sekcii overclockingu
za 1) nauč sa písať normálne skoro sa mi očí skrížili keď som to po tebe čítal
za 2) na komíne záleží je jedno čo ti tvrdia ostatný fakt je taký že na ňom záleží a to ti povie každý profesionálny OCer od Kingpina počnúc po mňa končiac.
za 3) pasta je dôležitá. Ceramique jednoznačne inak budeš po každom pokuse len trpnúť aby to išlo ako má.
za 4) Rampage Extreme, dobrá doska počkaj skvelá doska, ale platia tu určité pravidlá, ten WB na čipset je okrasa (Nepoužívaj ho!) jeho pomocou mi češi čiastočne odpálili moju Rampage extreme daj tam tie pasívi čo sú k nej pribalené, ofuk to spraví a pri extrém OC ten vzduch okolo veže je natoľko chladný že to stačí.
za 5) neexperimentuj choď na istotu na experimentovanie sú tu iný, väčšinou taký ktorý majú za chrbtom sklad s HW
za 6) dávaj bacha čo na tej doske nastavíš inak ti ani tie záložné veci nebudú stačiť
za 7) extrémny OC nie je hra!
za 8) nauč sa normálne písať :hysterical:
2) :hysterical: :hysterical: :hysterical: :ROFL:
3) prezraď mi, prosím Ťa, ako si trpol, ak si vobec niečo iné aj skúsil :rolleyes:
4) čiastočne sa doska neviem ako dá odpáliť, chladenie je samozrejme ok... ide len o to, kto tú dosku pužíva a ako
5) prvý pokus je stále experiment
7) práveže OC je hra, ktorú si musíš užívať, inak to nemá význam... to je na tom pekné, nemusíš byť najlepší a aj tak máš z toho dobrý pocit, je to niečo extrem, čo robí málo ľudí :good:
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa A2C »

prepáč palee ale tvoj model OCera nemôžeš aplikovať hromadne ti si proste živel ktorý nehľadí na nič ideš rovno za svojim a neohliadaš sa a toto sa nedá praktikovať aj na menej skúsených prípadne začínajúcich OCerov
neuraz sa ale začínaš mi byť čím ďalej vzdialenejší od modelu profi OCera :smutny:
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa palee »

Marek, ty zas o čom píšeš? ... veď je to práve naopak :)

neradím nikomu kupovať neviem akú vežu, keď viem z praxe, že ak to nebude extra zlé, tak aj tak to uchladí a práve pre začínajúce je doležité MAŤ nejakú vežu... a možno po pár testov si neskor povie, aha, vyskúšal by som aj iný typ... ale navezovať sa do každej veže a robiť z jedneho typu len tú najlepšiu je práve tá zlá cesta :rolleyes:

rovnako pasty som skúšal viac, tak tu nebudem dávať marketingové rady, že len táto je dobrá, keď aj iné urobia rovnakú službu... ak to tak nie je, tak sa ospravedlňujem, len mi daj potom nejaké relevantné testy/výsledky, čo to potvrdia a nehovor len tak do vzduchu, to je najľahšie...

ktokoľvek sa ku mne obrátil, každému sa snažím pomoct a Ty by som to mal vedieť sám najlepšie, takže toto absolútne nechápem...

a už konečne pochop, že ja to všetko robím pre seba, je to pre mna relax a nechcem byť nijaký profi-OCer... neviem, odkiaľ to berieš... to ani na SVK neide... keď mám náladu, niečo potaktujem a keď nie, tak bežím na 2GHz s e8600 a s ramkami na 800MHz a je mi fajn :) ... tak ma stále neťahaj medzi taktovačov a tímu a neviem kam, chapišto :)
Používateľov profilový obrázok
vladio
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 25
Dátum registrácie: St 09. Jan, 2008, 14:00
Bydlisko: Nová Baòa

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa vladio »

za 1) ok, posnažím sa
za 2) mno ok, som si tiež toho vedomý, hmm tento nie je až tak anjhorší, možno ale ešte bude iný od jergusa, ale to zatiaľ neviem učiť presne
za 3) http://www.tichepc.sk/produkt/Arcticsil ... g-901.html" onclick="window.open(this.href);return false; čiže túto, opýtam si či ju nemajú niekde na predaj u nás v meste a ak nie potom objednámtúto
za 4) Rampage Extreme, dobrá doska počkaj skvelá doska, ale platia tu určité pravidlá, ten WB na čipset je okrasa No, s tým WB na NB som mal tiež pochybnosti, no lebo nevyzerá nejak poriadne ani, takže radšej to nechám týmto, a dúfam, že to postačí, a ak nie tak na dosk evymením komplet na vodné chladenie: Tak uvidím, že ako to budj s tým.
za 5) Ako mám ísť teda na istotu, keď s tým nemám experimentovať. Srry, ale toto som nepochopil, ide mi o to hlavne skúsiť, a začať nejaké ďalšie skillz časom prídu
za 6) No tak to budem to mi ver, to ešte prečítam zopár rôznych trikov, ale tak na vzduchua tak som skúšal taktovať, a dosiahnuť nejaké výsledky, ale s Ln2 to bude rozdiel asi
za 7) tak to som pochopil na začiatku
za 8) no ok načim sa normálne písať. jaj

No tak pozeral som rôzne stránky kde sú poty a tak, hmm ale tak vidím ich veľa s podobným základom a spracovaním by som povedal, že skoro rovnaký ako tento http://www.eoz.lv/forum/showthread.php?t=1152" onclick="window.open(this.href);return false; + spodok, no akoto nazvem
teda základňa je spravená, je tiež na štýl ako má jergus tam taký menší vrch na ktorom sú drážky, a to myslím ,že na začiatok stačí.

Hmm a ešte koľko, aké množstvo suchého ľadu mi odporúčate na začiatok, pohrať as hmm cca. s 3 systémami..
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: Nove Extrem chladenie

Príspevok od používateľa A2C »

2) pokiaľ ho máš od skúseného výrobcu komínov = no problem horšie by bolo ak by to robil dajaký amatér s plochým dnom a proste ten dusík by buď striekal až von alebo by proste vyvrel.
5) nepridávaj veľa voltáže choď veľmi pomaly a opatrne čo sa týka nastavovania voltáže vo všetkých možnostiach radšej ale pokukaj na XS ako majú chalani nastavenú tú ktorú dosku.
6) s LN2 je tam drobný problém že máš na sledovanie ešte jednu veličinu čo je chladivo preto sú zvyčajne dvaja jeden dáva bacha na teplotu druhý taktuje, k tej teplote im ale dopomáhajú aj lepšie tvary komínov. tvarov je veľa a každý je na niečo iné vhodnejší


akú dlhú dobu chceš taktovať? a ako 3 systémy?
pamätaj suchý ľad sa vyparuje a je to teda tak na max 3 dni
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel

Návrat na "Extrémne chladenie"