DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Všetko o chladení dusíkom, kompresorovom chladení, peltiéroch a ďalších formách extrémneho chladenia...
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

Zakladám túto tému, aby sme sa mohli podeliť so skúsenosťami a radami ohľadom chladenie suchým ľadom a tekutým dusíkom. Už sa nájde pár uživateľov, ktorí prechádzajú na chladenie vodou, tak dúfam, že tu to nebude inak.

Jedna z najdôležitejších vecí je správny výber dosky, konkr. potrebujeme dosku, ktorá nám dá vysoké FSB, tzn. minimálne tých 530-550fsb. , ktorý ale často závisí aj od šťastia. V súčasnosti (2008) sú najviac používane Asus P5K Pro, P5K-E, Maximus Formula, DFI Blood Iron a DFI P35-T2R a T2RS. No a nesmiem zabudnúť na jednu z najlepších dosiek, Asus Commando.

Základom extrémneho chladenia je výber použitého materiálu, čiže suchý ľad (DICE, DryIce) alebo dusík (LN2), ďalej potrebujeme vežu ( pot, container ), izolačný materiál, termometer, voltmeter a pri chladení DICE taktiež tekutinu, ktorá nám predáva chlad na vežu pri svojej premene na plyn (CO2). Iste viete, že CO2 spôsobuje ospalosť, takže sa odporúča akékoľvek narábanie so suchým ľadom v dobre vetranej miestnosti, keďže je ťažší ako vzduch a klesá na dno miestnosti, kde sa kumuluje. Pri premene 1kg dice vzniká približne 530 litrov CO2 (aspoň ja mám také info, možno to nie je úplne presné).

Veža - pot, container

Veža sa dá kúpiť už hotová, väčšinou ako kit, tzn. s izoláciami a príchytným systémom na rôzne typy socketov. Niekto si ju ale radšej vyrobí sám. Robia sa z medi (Cu) alebo hliníka (Al). Meď je drahší, ale aj lepší. Časté sú aj kombinácie spodok meď, rúra hliník, viď. nasledujúci obrázok. Okrem veže na CPU existujú aj na NorthBridge a VGA. Samozrejme sú rôznych tvarov, rozmerov.

Obrázok
Obrázok
Obrázok


Izolačný materiál

Každý používa niečo iné, ale asi najlepšie sú Armaflex a o málo lacnejší K-Flex ST. Ide o technické izolácie, predávané aj na Slovensku, takže nie je problém zohnať. Existujú rôznej hrúbky, tie tenšie sú dobré na izoláciu socketu a dosky, hrubšie zas na vežu. Niekto okrem izolácie používa aj dielektrickú pastu rovno do socketu alebo rôzne izolačné materiály ako chemoprén na okolie socketu.

Tu sú nejaké typy izolácií:

Izo 1
Izo 2
Izo 3
Izo 4

Armaflex
Obrázok

Socket Insulation Kit
Obrázok



Termometer, voltmeter

Všetky lepšie voltmetry obsahujú aj termometer. Používame ich na meranie voltáže, keďže väčšina dosiek je voltmod-ovaná. Na meracom prístroji existujú vstupy pre merací senzor, najčastejšie pre typ K a J. Ich konce sa umiestňujú na okraj spodku veže, takže sa tým relatívne meria teplota pri cpu. Najznámejšie a tiež drahé sú Fluke 51 alebo 52 , ale postačí nám akýkoľvek prístroj schopný merať mínusové stupne.

Fluke 52

Obrázok


Chladiaca zmes pre Dice

Voda: tá, ako vieme, zamrzá, ale pridaním soli sa vraj dá dosiahnúť teplôt okolo -15 C

Aceton: asi najviac používaný, lacný, je to vlastne riedidlo, dá sa zakúpiť skoro všade. Dá nám asi -78C.

Methanol: je menej horľavý a má vyšší tlak pár. Dáva asi -90 C.

Etanol alebo lieh (vodka): je tiež dobrý, lenže potrebujeme aspoň 80%-ný , ktorý sa dá ťažšie zohnať. A tiež sa dá využiť aj na iné potreby :D

Etyléter: používa sa pri anestézii zvierat. Je veľmi horlavy, takže sa ju neodporúča používať. Dáva ale -100C i menej.

Isopropanol: Je ľahké ho zohnať i v drogérii. Je najmenej horľavý a preto aj najbezpečnejší.
Naposledy upravil/-a palee v Ut 10. Jún, 2008, 01:03, upravené celkom 6 krát.
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

výsledky z môjho prvého chladenia suchým ľadom...

e7200 + Asus Commando Bios 1703
WIN XP SP3
DryIce

Obrázok


Validation
Obrázok

SuperPI 1.5
Obrázok


Obrázok



!!! Fotogaléria !!!


všetko prebehlo v poriadku, nič som neodpálil, len zmrazil :D ...

nakoniec by som sa chcel ešte poďakovať (ako som aj sľúbil) firme Linde Gas Slovakia za dodanie suchého ľadu a s tým súvisiacu spoluprácu za posledné 2 týždne... :cool:
Používateľov profilový obrázok
doomed
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 311
Dátum registrácie: Po 10. Mar, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava-Petržalka

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa doomed »

Bomba bratu.... :-) ..mozem ticho zavidiet :good:
Používateľov profilový obrázok
Figio
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 967
Dátum registrácie: Po 05. Nov, 2007, 08:00
Bydlisko: BA

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa Figio »

fuuha paradicka!!
co chystas dalej? (uz sa tesim)
VZDY predavam aj inde
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa GABO »

Tak klobúk dole Palee...tých 5Ghz už je fakt sila. Tie foto v úvode sú tvoje? (aj keď nepredpokladám, že máš doma toľko kontajnerov). Nechcel by si nejaký článoček na hlavnú stránku popísať?
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa A2C »

No počkaj Palee no počkaj :evil: vidím to zachvílu na veľmi zaujímavý závod o max. frekvencie ;) diki za pomoc pri prvých krôčikoch
mimochodom ako sa ti podarilo merať tú teplotu? cez Bios alebo už máš ten merák?
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

GABO napísal:...Tie foto v úvode sú tvoje? (aj keď nepredpokladám, že máš doma toľko kontajnerov). Nechcel by si nejaký článoček na hlavnú stránku popísať?
5 bola hranica, ktorú som chcel určite dosiahnúť, takže som spokojný :) ... 5.2 je super, ale na tých 5.35-5.4 by som to videl pri najbližšom teste... ten úvod som napísal len tak narýchlo, aby aj iný mali predstavu, o čo tu ide.. fotky sú uživateľa, od ktorého som bral vežu... až v druhom príspevku sú mojé vlastné fotky + fotogaléria ... nooo, a ten článoček, možno po ďalšom testíku, teraz nie... chcem radšej dokončiť tie veci okolo vodného chladenia, čo už mám rozpísané ;)
A2C napísal:... mimochodom ako sa ti podarilo merať tú teplotu? cez Bios alebo už máš ten merák?
merák mám už týždeň u colníkov, takže ten mi nestihol dôjsť... teploty som sledoval v biose, tam to pekne ukazuje... software vo win nemá šancu... Everest i CoreTemp sa zasekli pri 8C, nižšie už nešli... :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
Borec
Deaktivovaný
Deaktivovaný
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: Št 04. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Turčianske Teplice (19)

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa Borec »

fuha tak toto je fakt good job :cool: len tak dalej, prajem ti aj 6GHz :) v buducnosti to chcem vyskusat aj ja dufam, ze sa mi to podari
CPU: e8600 @ 6006MHZ(LN2) | MB: Asus P5E64 WS Evolution | RAM: 4x1GB DDR3 Kingston HyperX 2000MHz | VGA: GeForce GTX 280 | HDD: Barracuda 7200.10 250GB | PSU: Corsair TX750 | MYŠ: Razer Diamondback Red | Watercooling: Thermalright XWB-01 | Danger Den Maze4 GPU | Nexxxos III rev 2 + Black Ice GTX 120mm rad, všetko chladené magmami | Swiftech MCP355 + XSPC top/res | NTB: Toshiba A300
Core 2 Duo e8200 @ 5122MHz --- Core 2 Duo e8400 @ 5226MHz--- Core 2 Duo e8600 @ 6006MHz
Sapphire HD3850 256MB @ 958MHz/ 2070MHz --- MSI RX3850 OC 256MB @ 1012MHz/ 2160MHz
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa Mirdis »

pekne palee :cool:
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Používateľov profilový obrázok
cool_point
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 726
Dátum registrácie: Št 26. Jún, 2008, 19:12
Bydlisko: Handlová/Prievidza (36)

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa cool_point »

Keďže mám taký istý CPU ako si testoval, tak ma veľmi zaujíma napätie aké si použil u jednotlivých frekvenciách.
Ďakujem... ;)
Case: Aquarius YY-5604, 3x12cm FAN AC MB: ASUS P5E - X38/ICH9R, CPU: INTEL Core 2 Quad Q8400, Cooling H2O: Laing DDC 12V Ultra + Alphacool TOP, D-Tek FuZion V2 + Alphacool Radiator NexXxoS Xtreme III rev. 2 + 3x FAN Noctua NF-P12-1300, RAM: 4x2GB DDR2 800MHz A-DATA Extreme Edition Vitesta, HDD: 1xSSD OCZ Vertex 3 60GB+2x400GB WD 7200 RAID0+1TB Seagate+2TB WD, VGA: SAPPHIRE HD 5770, 1024MB DDR5, VGA Cooler: Water block Alphacool NexXxoS GPS-07T, LCD: LG L226WTQ-SF 22 ", Mouse: Razer DeathAdder 1800DPI + Razer eXactMat, Power: Corsair HX620W, OS: Win7 Ultimate x64
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

hľadal som len max. frekvenciu a max. voltáž, lebo nad 1.6V mi doska dávala tie volty rozne... najviac mi dala, ak som mal v biose nastavené 1.8V, vtedy mi CPU-Z ukazoval 1.84V... jednotlivé frekvencie a voltáže som nezapisoval... do tých 1.6V sa dá aj na vode, tam to šlo pekne, čím viac V, tým viac MHz... tu to ale záviselo aj od teploty... pri -50 dalo viac ako pri -30 na takom istom napätí...
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

dnes mi dorazila moja nová hračka :D ... takže cez víkend asi vytiahnem staré dobré Commando :cool:

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
A2C
Ban
Ban
Príspevky: 1336
Dátum registrácie: So 17. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava, Dúbravka (22)

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa A2C »

kúpil si si od Dunieka pot na chipset? za 30eur? :hysterical:
podpis zmazany administratorom za hrube porusenie pravidiel
Používateľov profilový obrázok
socket
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 267
Dátum registrácie: Ne 04. Feb, 2007, 08:00
Bydlisko: Hlohovec.

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa socket »

hmm aka je potrebna izolacia kebyze chcem chladit suchym ladom? A ako je to s firmou lindegas, moze si to objednat aj ten co nema 18? (mam 17 omg..)
Pot uz mam :rolleyes:
Používateľov profilový obrázok
palee
VIP
VIP
Príspevky: 1598
Dátum registrácie: Pi 19. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Kráľovský Chlmec

Re: DryIce/LN2 Cooling - rady, skúsenosti, testy...

Príspevok od používateľa palee »

na suchý lad používam len K-Flex... dá sa ho kúpiť vo firmách, kde ich nájdeš pod názvom"technické izolácie".... alebo len napíš rovno do google, že "k-flex" a vyhodí Ti nejaké firmy... s tým Linde by bolo asi lepšie nad 18, keďže sa s nimi musíš dohovoriť a tiež som písal nejakú zmluvu, ale je pravda, že sa na to nikto nepýtal, ja som to bral cez jednu firmu, čo im predávajú produkty... resp. možeš poprosiť nejakého kamaráta :)
A2C napísal:kúpil si si od Dunieka pot na chipset? za 30eur? :hysterical:
kúpil a čo má byť? :rolleyes:

Návrat na "Extrémne chladenie"