Extremne Chladenia

Všetko o chladení dusíkom, kompresorovom chladení, peltiéroch a ďalších formách extrémneho chladenia...
Používateľov profilový obrázok
Josifek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: Po 04. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Extremne Chladenia

Príspevok od používateľa Josifek »

Pri prezerani tohoto fora som nepostrehol nijaku takuto temu a tak dufam za prispevkov bude hodne. Otazka znie : Z akym najextremnejsim chladenim ste sa stretli alebo poznate, ktore je najucinejsie? Ja poznam : Voda, tekuty dusik, Kryogen , Peltierov clanok. Myslim si ze najucinejsie je samozrejme dusik ale ktore je naj na bezne pouzitie? Dik.
Naposledy upravil/-a Josifek v Po 23. Feb, 2009, 00:25, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

mno, takto ... na bezne pouzitie su s nizsie vymenovaneho len dve moznosti : Peltier a voda ... zabudol si este chladenie suchym ladom ... ako je vidiet z mojho podpisu, pracujem na jednom projekte, snad vyjde, ak hej, pribudne sem 3-dielny serial o vyrobe a moznostiach pretaktovania s tekutym dusikom a suchym ladom ... :wink: ... mate sa na co tesit, toto je to, co tento portal potrebuje :D
Používateľov profilový obrázok
Wizik
VIP
VIP
Príspevky: 4060
Dátum registrácie: Št 06. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava-Nové Mesto (23)

Príspevok od používateľa Wizik »

Tak dusik je samozrejme najlepsi, ale nieje mozne nim chladit dlhodobo (zatial)... vacsina ludi pouziva vzduchove chladenie, to jest hlinikovy/medeny/hlinikovo-medeny chladic + vacsinou na nom jeden fan(mozu byt ale aj dva, pripadne ziaden)...medzi najlepsie vzduchove chladice na CPU patri napr noctua nh-u12,na VGA je to zalmanVF900...najucinnejsim chladenim na dlhodobe pouzitie je samozrejme vodne chladenie,jeho ucinnost je velmi velka, vyborne bloky su napr. bloky od firmy galaxy ... eheim su velmi dobre cerpadla...hadice by mali byt vzdy silikonove... tot je asi vse co ti o tom mozem povedat :)
Notebook : Macbook Pro Retina 15" i7 2Ghz, 8GB RAM, 256GB SSD, Iris Pro, OS X Mavericks
Phone : iPhone 6 64GB space gray + HTC One M8
SONY RX100 - kompaktny bokeh
I MUSIC !
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

Josifek napísal:Drzim palce to stym projektom nech spadne dajaky rekord :D osobne si myslim ze chladeni suchym ladom nie je prakticke lebo ho treba vymienat ci nie?
vymienat musis vsetko ... preto hovorim, ze to nie je na bezne pouzitie dobre ... pretoze dusikom mozes chladit len urcity cas, a potom uz je to moc aj na komponenty ... jedine, na bezne pouzivanie je voda a peltier ... inak nic ... ostatne sa pouziva len na otestovanie, nic viac, nic menej ...
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

kompresorom - napr.: VapoChill LS - http://www.geizhals.at/deutschland/a106911.html 22 000 sk :wink:
vhodny na 24h pouzivanie ... :lol:

pri plnej zatazi CPU teploty pod nulou
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
CrakeN
Ban
Ban
Príspevky: 995
Dátum registrácie: St 20. Apr, 2005, 20:00
Bydlisko: MALACKY (16)

Príspevok od používateľa CrakeN »

crux2005 napísal:pri plnej zatazi CPU teploty pod nulou
yop, co som pozeral na xtremesystems, tak oni to pouzivaju na chladenie chipsetu pri extreme overclocking ... :wink:
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Najextremnejsi sposob na bezne pouzitie bude urcite Vapochill, pripadne CoolIT Systems Freezone. co su ale v nasich podmienkach len vysnene zalezitosti.

Bezne by sa dal pouzit Peltier, musi byt ale dokonale prepracovany a aj na elektrinu si treba viac odlozit. Nie kazdemu by sa pozdavalo zalievat socket silikónom, co je zasadna podmienka, pretoze kondenzacii vody sa pri nom neda vyhnut. co som ja testoval, tak uz po par minutach sa objavovali prve kvapky a narast kondenzacie bol celkom slusny. To sa teplota nedostala ani pod 5°C. Dalej je nutne zabezpecit chladenie Peltiera vodou, vzduchove chladice nestihaju!

Dalej by sa dal pouzit chladiaci system z chladnicky po vzore vapochillu. Navodov na nete je kopec, len by to spapalo hodne casu pri vyrobe a peniazkov.

Vodu by som za extremny sposob chladenia nepovazoval. Leda, ze by sa okruh s nemrznucou zmesou extremne niecim chladil. Kondenzacia by bola ale vsade, takze absolut nepouzitelne.

Dusik je kapitola sam o sebe. Na beznu prevadzku samozrejme nie, cisto na chvilkovy extremizmus. A som rad, ze nebudem v tomto sam, keDze uz na dusiku nejaku dobu pracujem. Mozeme to s CrakeN-om potom porovnat.
Používateľov profilový obrázok
Josifek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: Po 04. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa Josifek »

Myslite ze by sa dal urobit system : peltier na nom voda? a kolko ma vobec vyjde peltier da sa vobec kupit ci treba home-made?
Inac aky najvacsi vetrak sa da vobec kupit?
Naposledy upravil/-a Josifek v Ne 03. Sep, 2006, 12:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Josifek napísal:Myslite ze by sa dal urobit system : peltier na nom voda? a kolko ma vobec vyjde peltier da sa vobec kupit ci treba home-made?
Inac aky najvacsi vetrak sa da vobec kupit?
Kupit sa da origos. Ako len samotne uz hotove bloky, tak i komplet sady. Napr. :arrow: Swiftech robi nieco take.
Peltier by ta stal cca 200,-Sk 89W alebo cca 500,-Sk 276W.
Používateľov profilový obrázok
Josifek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: Po 04. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa Josifek »

No to je fakt cool peltier zy 500sk som myslel ze bude este jadna nula :lol: Ale da sa zohnat aj na slovensku ? Staci obycajny zdroj ci treba upravit pripadne novy? :?
PS Fakt ma zaujima aky najvacsi fan zozeniem
Používateľov profilový obrázok
crux2005
VIP
VIP
Príspevky: 10030
Dátum registrácie: So 18. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Nové Zámky

Príspevok od používateľa crux2005 »

Josifek napísal:No to je fakt cool peltier zy 500sk som myslel ze bude este jadna nula :lol: Ale da sa zohnat aj na slovensku ? Staci obycajny zdroj ci treba upravit pripadne novy? :?
PS Fakt ma zaujima aky najvacsi fan zozeniem
da sa aj na SR
zalezi aky mas teraz zdroj ...
250mm /140mm :wink:
s pozdravom, crux.
Používateľov profilový obrázok
Josifek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: Po 04. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa Josifek »

To akoze vazne zozeniem 25cm fan? :8O: :8O: kde priamo v obchode ci cez net nevies nahodov link aj na toho peltiera?
Zdroj mam 300W +12V_10A -12V_0.8A -5V_0.5A +5VSB_2A 3.3V_20A
115/230V_8/4A
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Peltier - http://www.gme.sk. Na stranke ich maju, ale na slovensku skladom som ich este nevidel. Preto som aj ja kupoval u nich v Brne. Ak ale objednas, doviezt by ich do slovenskej pobocky hadam mali.

Ak by ten 300W zdroj mal napajat okrem pelta aj zostavu, v ziadnom pripade! Bol by dobry na napajanie cisto samotneho TEC clanku.

BTW: Nieco o peltieroch tu uz je, takze poznatky a otazky smerovane vyhradne na TEC chladenie tam...
http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... pic&t=8342
http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... ic&t=11227
Používateľov profilový obrázok
Josifek
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 901
Dátum registrácie: Po 04. Sep, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Príspevok od používateľa Josifek »

Ok dik za link myslis ze mi treba zvlast zdroj na peltiera alebo mam kupit nejaky 600W a bude napajat vsetko?
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

Zalezi, co presne chces nim chladit plus ostatok zostavy plus aky pelt by si chcel pouzit. Musi byt rozhodne pouzity zdroj so silnou 12V vetvou. Pripadne lepsie externy s vyssim napatim, keDze vhodne TEC clanky su stavane na napatia okolo 16V.
Podstatna zalezitost je zbudovanie regulacie clanku podla teploty, cize zatazenia. Bez toho to nebude najlepsie riesenie.

Ako som uz pisal, zalezitosti smerovane vyhradne na peltiera sem :
http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... c&start=30

Návrat na "Extrémne chladenie"