Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Recenzie produktov od našich čitateľov...
Trymore
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2013, 21:21

Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Príspevok od užívateľa Trymore » Ut 05. Feb, 2013, 01:23

Teufel je nemecký výrobca audio produktov, ktorý pôsobí už od roku 1980 v Berlíne. Málokto na Slovensku pozná túto značku, lebo ich predaj funguje len cez ich webovú stránku, takže ich výrobky putujú priamo od výroby k zákazníkovi. Týmto sa dá za rovnakú cenu obstarať kvalitnejší produkt.

Teufel okrem iných špičkových repro sústav vyrába aj niekoľko modelov pre použitie k PC. Ich model Concept D 500 sa zaraďuje medzi najlepší, ale aj najdrahší 2.1 set k PC na svete. Už keď som ho pred dvoma rokmi videl prvýkrát, povedal som si, že si ho raz kúpim. Trocha som ale váhal, či cena 499 € nie je prehnaná, ale presne v tom čase keď som vážne uvažoval nad kúpou, prišla akcia Black Friday a v ten jeden deň stál tento set 399 €, čo bolo pre mňa neskutočne lákavé. Repro som si ihneď objednal a teraz vám ho môžem objektívne ale aj trocha subjektívne opísať.
Obrázok Obrázok

repro položené na nočnom stolíku a ich veľkosť v porovnaní s obalom od hry Battlefield3 (klikni pre zväčšenie)
Balenie
Reproduktory vám prídu cez UPS na Slovensko do cca 4 dní po objednaní priamo z Berlína zabalené vo veľkej nenápadnej kartónovej krabici s rozmermi 545x516x415 mm s váhou 21kg. Po otvorení v nej nájdete navrchu zabalený ovládač s káblom, sieťový kábel a dva satelity. Pod nimi je starostlivo uložený subwoofer. Treba dodať, že v balení nedostanete káble na prepojenie reproduktorov a subwoofera a ani Stereo RCA kábel na prepojenie s PC. Tieto káble si môžete doobjednať aj z ich webu alebo môžete použiť svoje vlastné. Ak sa rozhodnete pre set káblov od Teufelu, tak za 20 € dostanete jeden metrový Stereo RCA kábel, ďalší 1,5 m Y kábel a 15 metrov dlhý kábel na zapojenie satelitov (priemer 2.5 mm^2), ktorý si musíte sami rozstrihnúť na dĺžku, akú budete potrebovať. Predĺžený ovládač na hlasitosť na prvý pohľad vyzerá super. LEDky, ktoré signalizujú stupnicu hlasitosti sú zaujímavo vyriešené, ale pri pohľade zboku ich nevidieť, pretože vyčnievajúce koliesko hlasitosti ich zakrýva. Koliesko sa otáča donekonečna a preto hmatom nezistíte, na akej hlasitosti sa nachádzate a musíte ovládač vždy natočiť na seba, aby ste videli, koľko LEDiek svieti. Je to len taký detail, no každopádne je to pre mňa chyba. Na ovládači sa ďalej nachádza rovnaké koliesko pre nastavenie úrovne basov, vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadlá. Celý ovládač je čierny robustný, kovový, ťažký, na vrchu zrkadlovo lesklý a na spodku s gumenou podložkou, takže sa po stole nekĺže a vyzerá naozaj luxusne. Systém sa prepína do Standby režimu tlačidlom na subwooferi alebo stlačením kolieska hlasitosti. Spotreba v Standby režime je 0.9 W.
Obrázok Obrázok Obrázok

krabica balenia a repro v porovnaní s Labtec za 30 € (klikni pre zväčšenie)
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

ovládač a jeho porovnanie s relatívne veľkou myšou od Roccat (klikni pre zväčšenie)
Parametre
Systému dodáva šťavu veľmi efektívny 300 W zosilňovač triedy D zabudovaný ako vždy, vo subwooferi. 220 W je vyhradených len pre subwoofer a ďalších 2x40 W pre satelity. Maximálna spotreba je 320 W. Systém získal certifikát THX, ktorý ale podľa môjho názoru nehrá žiadnu rolu čo sa týka kvality reproduktorov a je to len marketingový ťah, ktorý si mohli v prípade tohto modelu odpustiť. Dobré výrobky nepotrebujú takúto „reklamu“.

Satelity
Zabudnite na malé plastové krabičky, ako často vidieť pri 2.1 a 5.1 PC setoch. Tieto satelity sú naozaj relatívne veľké a robustné. Sú vysoké 27.5 cm, široké 11.5 cm a hlboké 24 cm. Váha jedného satelita je 2.5 kg, čo je veľakrát váha subwoofera v lacnejších PC setoch. Vnútorný objem je skoro 4 litre. Ozvučnica je uzavretá, čierna, plastová a matná pričom predný kryt je krásny lesklý, takisto čierny. Satelity sú dvojpásmové, s jedným 19 mm výškovým reproduktorom a zvukovodom a 100 mm stredobasovým reproduktorom. Ich citlivosť je pekných 88 dB a akustický tlak dosahuje maximá pri 103 dB/1m. Frekvenčný rozsah satelitov je 135 až 22 000 Hz. Frekvenčná výhybka je nastavená na 2000 Hz. RMS výkon satelitov je 35 W.
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

satelitné dvojpásmové reproduktory 2.1 setu Concept D 500 (klikni pre zväčšenie)
Subwoofer
Aj keď satelity sú naozaj super, myslím, že väčšinu ceny z celého setu zhltol práve impozantný subwoofer. Už pri prvom pohľade na fotkách som sa do neho zamiloval a po rozbalení sa moja láska len umocnila . Subwoofer je rovnako veľký alebo mnohokrát väčší ako mnoho PC skriniek. Jeho presná výška je 47.5 cm, šírka 21 cm a hĺbka je 50.7 cm. Vnútorný objem je cca 32 litrov. Váži skoro 13 kg, čo je napríklad 2x viac ako subwoofer v 2.1 systéme Logitech z623. Subwoofer je celý čierny, vyrobený z MDF dosky a predná stena je rovnaká ako u satelitov, z lesklého čierneho plastu. Kombinácia čiernej farby ozvučnice a bielej farby wooferov je vydarená. Na prednej stene sú umiestnené dva 160 mm basové reproduktory (Xmax= 7mm) s hliníkovou membránou pre presnejšie basy. Výhoda použitia dvoch wooferov spočíva v tom, že pri danom výkone a citlivosti je možné použiť menšiu ozvučnicu, čo je potrebné v prípade PC repro setov kvôli zvyčajnému nedostatku miesta. Bassreflex je vhodne umiestnený na spodnej stene a preto subwoofer stojí na štyroch nožičkách. Dĺžka basreflexovej trubice je cca 40 cm a vnútorný priemer je cca 7.5 cm. Na zadnej stene je vypínač, prepínač 220/110V, vstup pre ovládač, stereo zvukový vstup a výstupy pre satelity. Subwoofer dokáže vyvinúť maximálny akustický tlak 105 dB/1m. Frekvenčný rozsah je 35 až 150 Hz. RMS výkon subwoofera je 200 W.
Obrázok Obrázok

200 wattový subwoofer s dvoma 16 cm woofermi s hliníkovou membránou, na vlastné oči ale vyzerá omnoho lepšie (klikni pre zväčšenie)

test subwoofera pri vysokej hlasitosti (natočené mobilom)
Zostava, na ktorej som testoval
Vlastním len jednoduchší PC, ktorého parametre sú v prípade hudby nepodstatné. Čo sa týka zvukovej karty, tak používam len USB kartu Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1 ktorá kvalitou dosahuje integrovanú zvukovú kartu na doske, takže nič moc. Všetky THX nastavenia mám vždy vypnuté, ekvalizér je vypnutý tiež. Dúfam, že po náročnom období si po ďalšej výplate už budem môcť dovoliť zainvestovať do Asus Xonar Essence ST. Ak sa kúpa podarí, recenziu rád doplním o zistené rozdiely. Pri počúvaní hudby používam len mp3 s 320 kbps alebo FLAC. Rovnako v teste som počúval len nahrávky v tejto kvalite.

Zvukový dojem: hudba
PC stereo sety so subwooferom sú známe pre ich málo vernú reprodukciu hudby. Aj pri tých drahších setoch, akým bol napríklad Logitech z623 bolo stredné pásmo kvôli stavbe satelitov potlačené. Väčšinou takéto sety hrali „pekne“ len výšky a basy. Model Concept D 500 od Teufelu sa týmto problémom vyvaroval. Satelity zahrajú v takmer celom frekvenčnom pásme rovnako. O prenos stredných frekvencií sa stará hlavne výškový reproduktor, keďže jeho pásmo začína už pri 2000 Hz, čo je dosť zaujímavé riešenie. Zvuk je vďaka tomu neutrálny, čistý a presný. Vďaka stavbe satelitov a použitia zvukovodov sú vysoké frekvencie trocha viac rozptýlené do strán a nesmerujú len do jedného bodu (hudba sa dá preto príjemne počúvať aj keď napríklad ležíte na posteli).
Pri nízkych hlasitostiach hrá tento set veľmi podarene, avšak ak vytočíte hlasitosť k maximám, tak celý systém akoby ožil a ponúka zážitok, s akým sa stretnete asi len na koncertoch. Zabudnite na to, že by satelity nestíhali pri vysokej hlasitosti, oni sa práve vtedy cítia ako ryby vo vode. Na prvý pohľad sa ich RMS výkon 35 W nezdá ako veľa (veď toľko mali aj satelity v sete Logitech z623), ale ich sila spočíva v tom, že hrajú krásne vždy. Podľa slov výrobcu sú dimenzované aj na dlhodobé počúvanie hudby pri vysokých hlasitostiach, ale tu treba myslieť aj nato, že pri takomto dlhšom pravidelnom počúvaní si môžete seriózne poškodiť sluch (ak teda nepočúvate tento set z vedľajšej izby).
Istú dobu, ešte keď som vlastnil Logitech z623, som rád počúval elektronickú hudbu. V tejto oblasti sa darí každému 2.1 setu. Avšak odkedy počúvam hudbu na Teufeloch, veľmi sa mi zapáčil metal. Devin Townsend Project a ich skladba Juular znie aj pri 90% hlasitosti fantasticky. Reproduktory aj pri vysokom tempe tejto skladby nestrácajú rytmus, izba sa mi otriasa pri virtuóznom bubnovaní bubeníka a satelity ponúkajú excelentný prednes hudobných nástrojov, ale zároveň aj spev. Zvuk sa nezlieva dokopy, jednoducho sa musí každému páčiť. V záverečných sekundách tejto skladby intenzita vrcholí a až hudba skončí, uvedomíte si, že ste neboli na koncerte .
Subwoofer nepočuť ak ho nie je treba, ale ak dostane slovo, izba sa trasie a nekvalitný nábytok, ktorý celý vibruje, budete mať chuť vyhodiť. Basy sú naozaj basy, nie je to len dunenie, huhnenie alebo neviem aké drncanie. Subwoofer by mal byť v stereo sete len ako doplnok, nie ako nutnosť, čo sa týka hudby, a on svoju rolu plní na 100%.
Famózne znejú aj skladby od Lindsey Stirling. Zvuk je veľmi príjemný, priam upokojujúci. Hudba od nej jednoducho lahodí uchu a na Teufeloch dvojnásobne. Vypočuť si skladbu Elements, Shadows alebo Stars Align na Concept D 500 je zážitok na dlhú chvíľu.
Teufely si rovnako krásne poradia takmer so všetkými žánrami. Aj vianočné koledy znejú super :) Samozrejme, žiadne reproduktory nezahrajú všetko rovnako pekne, ale nevidím, teda nepočujem značné nedostatky pri iných žánroch hudby.

malá ukážka týchto reproduktorov v jednom z mojich prvých videí (natočené mobilom)
Zvukový dojem: filmy
Som veľkým fanúšikom dobrých filmov, najmä kvalitne ozvučených hororov. Nebyť tohto subwoofera, tak filmy ako Paranormal activity, Grave Encounters, The tunel a Insidious nie sú ani z polovice tak strašidelné. Konkrétne napríklad Grave Encounters som najprv pozeral na mojich Teufeloch a potom na bratových 5.1 Geniusoch, a tam bol kameň úrazu subwoofer, ktorý nerobil nič iné, len rezonoval, nebasoval. V mojom prípade zvuky úderov srdca keď chlapíka stiahlo do vane plnej krvi boli krásne hlboké, bohužiaľ Geniusov subwoofer robil len vrhmm, vrhmm a boleli ma uši (ale samozrejme, že Geniusy sú z úplne inej cenovej kategórie). Insidious som prvý krát pozeral na mojich Logitechoch, už vtedy bol zvuk perfektný, ale keď som si tento film pustil znova na týchto reproduktoroch, tak som ho v polovici radšej vypol od strachu, ktorý mi sprostredkoval subwoofer, a to myslím úplne vážne :D Ozvučenie tohto filmu je fantastické a každé lepšie repro vám tento zážitok len zintenzívni, ale bola to aj moja chyba, že som tento film pozeral sám a tak nahlas (čím hlasnejšie a kvalitnejšie, tým väčší strach, v prípade Insidious).
Pozrel som si aj celú sériu Jurského parku na tomto sete ešte raz a zážitok bol fantastický. Bolo počuť každé stebielko trávy, závan vetra ale aj neskutočne presvedčivo zvuky dinosaurov. Človek by ani nepovedal, že počuje len 2.1 set a nie je naozaj v kine. Rovnako pri sledovaní King Konga (2005) odviedli tieto reproduktory svoju prácu na výbornú. Ani pri vysokej hlasitosti po troch hodinách vás nebudú bolieť uši a hlava. Práve naopak, budete mať chuť pozrieť si film znova.

Zvukový dojem: hry
Na hry už kvôli práci nemám čas ako kedysi. Aj tak som zo zvedavosti spustil Battlefield 3 na Teufeloch a na prvý pohľad som bol prekvapený, že v porovnaní s oveľa lacnejšími repro Logitech z623 som nepočul veľa rozdielov, akurát zvuk dosahoval vyšších hlasitostí. Neskôr som si uvedomil, že teraz som už nemal zapnutý Crystalizer (75%) na zvukovke (k hrám je to vhodné), ale bol celkom vypnutý. Efekt, ktorý dodával Crystalizer bol naozaj pekný, ale pri vyšších hlasitostiach bol už zvuk deformovaný (v prípade Logitechu). Bol som teda milo prekvapený, že v prípade reproduktorov od Teufelu som nepotreboval žiadne takéto „vylepšováky“ používať a repro si postačili samé. Zvuky výbuchov, guliek preletených okolo mojej hlavy čí dávky z M249 zneli fantasticky. Vlastne odkedy som mal tento set, hral som len s M249, kvôli tomuto krásnemu zvuku :D Viac hier som neskúšal, ale nevidím jediný dôvod, prečo by Teufely nezvládli všetky hry na výbornú.
Obrázok

pohľad na celý set Concept D 500 od Teufelu (klikni pre zväčšenie)
Zhrnutie
Teufel Concept D 500 je fantastický set na hudbu, filmy aj hry. Aj keď sa o reproduktory všetkého druhu zaujímam už od detstva (doma som mal/mám niekoľko modelov PC reproduktorov a sám som si kedysi vyrábal aj vlastné amatérske reprobedne), zvuk od Teufelu je naozaj príjemný a výborne doladený a ja nedokážem nájsť ich slabšiu stránku. Nechcem, aby v recenzii vyzneli len samé chvály, ale z môjho subjektívneho pohľadu im nemám čo vytknúť. Možno keby som si mohol vypočuť nejaký Hifi set za 1000 € tak by som nedostatky vedel identifikovať. Ale to už je iná cenová kategória.
Je to jedno, či tieto repro používate k hrám, filmom alebo pri počúvaní hudby, ani pri nízkej alebo vysokej hlasitosti nespozorujete žiadne „pazvuky“ vo zvukovom prejave. Rovnako nebudete potrebovať nastavovať ekvalizér, na ten zabudnite a vypnite ho. Ešte jedna vec, ktorá ma príjemne prekvapila je tá, že tento systém si dobre rozumie aj s low zvukovkou akú mám ja a dokáže z nej dostať maximum.
V recenzii som tieto repro párkrát porovnával s Logitech z623, ktoré som vlastnil kým neprišli Teufely. S Logitechmi som bol relatívne spokojný, ale tá hudba nestala za veľa. Hralo to akoby som mal v ušiach štuple. Keď som rozbalil a zapojil Teufely, zvuk akoby ožil a moje štuple z uší šli von. Taký bol môj prvý zážitok s Concept D 500. Bohužiaľ ich cena 499 € odradí asi mnoho ľudí od kúpy týchto perfektných PC reproduktorov.

Plusy:
  • výrobok je maximálne zameraný na kvalitu a pomer ceny/výkon,
  • dvojpásmové satelity,
  • perfektný subwoofer,
  • vysoký výkon a minimálne zvukové deformácie aj pri vysokých hlasitostiach,
  • neskutočný zvukový prednes,
  • podarený dizajn,
  • nízka spotreba pri danom výkone.

Mínusy:
  • pre mnohých privysoká cena (499 €),
  • chýbajúca ochranná mriežka na repro,
  • stupnica na ovládači hlasitosti sa ťažšie odčítava pri pohľade zboku.
Naposledy upravil/-a Trymore v Ne 17. Mar, 2013, 18:57, upravené celkom 2 krát.

okrujko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1456
Dátum registrácie: St 06. Jan, 2010, 19:15
Bydlisko: Sabinov

Re: Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Príspevok od užívateľa okrujko » Ut 05. Feb, 2013, 02:27

pekne, hned by som menil za svoje Edifier...no vzdy by ma to lakalo k 2.0 setu za tu cenu, ale to by som si najradsej vypocul obe a tak zhodnotil, no urcite skvela recenzia :good:
Dell E5470
Xiaomi Redmi Note 4
Edifier S330D

Trymore
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 27
Dátum registrácie: So 05. Jan, 2013, 21:21

Re: Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Príspevok od užívateľa Trymore » Ut 05. Feb, 2013, 13:34

Ďakujem :) aj keď takéto veci sa recenzujú ťažko, väčšinou to býva len o subjektívnych pocitoch a o skúsenostiach autora.

Užívateľov profilový obrázok
Broslowski
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 11061
Dátum registrácie: Ut 24. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Topoľčany (27)

Re: Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Príspevok od užívateľa Broslowski » Št 21. Feb, 2013, 16:17

GJ len nepoužívaj slovo objektívne, pretože objektívne môžeš posúdiť produkt keď máš už čo to potestované. Aj vtedy je názor na zvukový prednes závislý od tvojho zvukového vnemu. Len tak ďalej :)

Užívateľov profilový obrázok
kramer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: Ne 07. Jan, 2007, 08:00
Bydlisko: Rožňava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Recenzia 2.1 repro k PC: Teufel Concept D 500

Príspevok od užívateľa kramer » Št 21. Feb, 2013, 23:42

Pekná recka mať na to € tak to po prečítaní hneď objednám. :good:
CPU: AMD FX 8370 BE @4,5GHz, MB: ASUS Sabertooth 990FX (AM3+), RAM: 2x Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL8 Ballistix Tactical, PSU: Corsair TX650W, VGA: ASRock Radeon RX580 8G, LCD: ACER ED 273, DISKY: 60GB SSDNow V300 Kingston, ADATA Ultimate SU650 SSD 240 GB, HDD 500GB WD5003AZEX 64MB, Seagate Momentus 5400.6 500GB
WOT - YouTube - Twitch

Napísať odpoveď

Návrat na "Recenzie čitateľov"