Dell UltraSharp U2412M (minirecenzia+kalibracia)

Recenzie produktov od našich čitateľov...
Užívateľov profilový obrázok
valistar
VIP
VIP
Dátum registrácie: So 14. Mar, 2009, 19:27

Dell UltraSharp U2412M (minirecenzia+kalibracia)

Príspevok od užívateľa valistar » Pi 14. Okt, 2011, 20:42

Ahojte nebudem v podstate pisat recenziu, na nete ich urcite najdete :) . V podstate chcem napisat len nejake tie moje dojmy + poskytnut majitelom tohto LCD moje kalibrovane nastavenia ktore mozu (ale nemusia) pomoct :) . Daval som to uz ako prispevok tu, ale tu na to skor niekto natrafi.

enjoy!
DELL U2412M

Obrázok
specifikacie: http://accessories.us.dell.com/sna/prod ... u=320-2676

Obrázok
Obrázok
(... nebudem to prekladat snad je to jasne)

Teda ide o e-IPS panel s rozmerom 24" a s rozlisenim 1920x1200 -teda pomer stran 16:10 (yay!). Je to novy model rady UltraSharp, vydany August 2011. Cenovka ked som kupoval bola okolo 275€, teraz sa pohybuju okolo 300€.

Osobne dojmy su skvele, pozorovacie uhly ohromujuce ako to vedia len IPS panely, farby velmi dobre (po kalibracii este lepsie), minimalna (nepozorovatelna) odozva, skvely stojan a dell 3y zaruka. monitor nepiska, anti-glare vrstva ktorej som sa trosku obaval je velmi jemna a nerusi - a samozrejme posobi dobre proti odleskom. dalsim plusom je urcite cena ;) .

k nevyhodam ratam asi len to, ze nie je od vyroby kalibrovany, plus mu chyba HDMI. takisto nie je podsvietenie uplne uniformne ale volnym okom to nie je az tak vidno, urcite nerusi ani pri tmavych scenach vo filmoch. black point je velmi dobry.

viac mozno povedia obrazky:

Obrázok
Obrázok

Obrázok
Obrázok
Viac fotiek "ako to bezi" nebudem davat, aj tak to vidite len cez svoj monitor, ze :)
Dalsie info bude zaujimat hlavne aktualnych a mozno buducich majitelov tohto Dell-u :-)
Obrázok
Obrázok

pri kalibracii bolo cielom dosiahnut teplotu 6500K, svietivost 120 cd/m2, gamma 2.2 a co najlepsi kontrast.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Teda vidime ze kontrast na defaultnych 75 je "right on", svietivost je vysoko nad, ked chceme dosiahnut pozadovanych 120 treba znizit cez OSD na hodnotu 34. Co sa tyka RGB tak u mna bola cervena najviac "mimo", k dosiahnutiu 6500K bolo treba upravit hodnoty pre jednotlive kanaly cez menu/color settings/custom color 85-97-87 ako vidno nizsie:

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Vo vysledku kalibracia vysla, k nastaveniam v OSD sa este pripoji ICC profil. Vsetko samozrejme zavisi kus od kusu, ale ked nemate doma kalibracnu sondu mozte skusit pouzit moje nastavenia spolu s profilom a uvidite co to da :) . Profil prikladam k tomuto post-u, ako si ho pridat na svojej masine si najdete napr. tu: http://www.tftcentral.co.uk/articles/ic ... tm#install ..

Obrázok
Nerovnomernost podsvietenia zachytena pri case 1/2" - samozrejme je to dost zvyraznene oproti realite - ale je jasny vo vsetkych rohoch, hlavne na pravej strane panelu. Pri normalnom pouzivani je to skoro nepozorovatelne, cast toho efektu robi pravdepodobne aj IPS glow...

Ked nieco chcete tak sa pytajte :-D
Na prezeranie priložených súborov nemáte dostatočné oprávnenia.

Pavel Hlavac
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: Ut 11. Okt, 2011, 23:22

Re: Dell UltraSharp U2412M (minirecenzia+kalibracia)

Príspevok od užívateľa Pavel Hlavac » So 15. Okt, 2011, 11:43

Veľmi pekné nádobičko :)
Jediná nevýhoda čo sa kalibrácie týka je tá, že ju treba robiť každé 3-4 mesiace. Zvyknú sa po tejto dobe rozladiť (zmena vlastností opotrebením).
Teda ak je monitor často využívaný pri práci s fotografiami, resp. iným médiom, kde je presná kalibrácia nutná, vtedy sa oplatí to pravidelne kalibrovať samozrejme.

Mimo iné krásny produkt :)
Spoiler: ukázať
MB: EVGA X58 Classified 4-Way SLi CPU: Intel Core i7 980X @4,0GHz,HT @1.28V RAM: Dominator GT 12GB DHX+ 2000MHz CL8 GPU: 2x GTX Titan 1180/7000 SSD: OCZ RevoDrive X2 240GB HDD: 2xWD Velociraptor RAID0 600GB; WD CB 2TB, WD CG 500GB PSU: Corsair AX1200 LCD: Dell Ultrasharp 3008WFP, BenQ XL2420T OS: Win7 Ultimate-64bit
External watercooling unit: Danger Den External 3 x 360 Radiator and Pump Case -- 3x ACOOL Nexxxos UT60 SE White rad -- 9x Noise Blocker (e-Loop) -- 2xD5 pumps w/ Bitspower Dual D5 Mod Top (POM Version) -- Bitspower Z-Tube 250 upgrade kit -- Mayhem's Pastel Ice White -- Bitspower multi-link fittings -- Bitspower Crystal link -- EK Supremacy Clear (Nickel) -- 2x EK-FC Titan - Nickel + backplates

xbarney
Používateľ
Používateľ
Dátum registrácie: So 28. Apr, 2007, 08:00

Príspevok od užívateľa xbarney » St 19. Okt, 2011, 23:02

Prave dnes mi prisiel tento kusok. Nemam moznost si ho skalibrovat, akym sposobom sa da vyuzit ten tvoj profil ? Pripadne podla coho nastavit monitor ked uz nemam sondu.

valistar
VIP
VIP

Príspevok od užívateľa valistar » St 19. Okt, 2011, 23:45

xbarney: ICC profil aktivujes takto: http://www.tftcentral.co.uk/articles/ic ... tm#install a v mojom prispevku pisem co nastavit v menu monitora. kebyze nieco nerozumies tak sa pytaj ale je to na par klikov ;)

Pavel: vdaka, suhlasim je to krasny produkt a za velmi dobru cenu. o pravidelnej kalibracii viem, aj kalibracny software sa sam o 3 mesiace pripomenie ze treba obnovit... to uz je skor otazne ci budem mat sondu este doma kedze ju mam zapozicanu. :)

//plus doplneny link aj hore do prispevku.

xbarney
Používateľ
Používateľ

Príspevok od užívateľa xbarney » Št 20. Okt, 2011, 20:55

Ked nastavim Brightnesss podla teba na 34, obraz je uz brutalne tmavy, to sa mi nezda.

Co sa tyka profilu, navod na aktivaciu podla uvedenej stranky vravi:
Save your ICC profile in the following location: \Windows\system32\spool\drivers\color
No adresar spool ked hladam ako hladam, tak nenachadzam :) (win7).

Inak mne prisiel monitor s reviziou A01, takze pravdepodobne nebude mozne pouzit tvoje nastavenia.
Este sa pokusim nastavit podla tohto navodu:
http://www.lagom.nl/lcd-test/

valistar
VIP
VIP

Príspevok od užívateľa valistar » Št 20. Okt, 2011, 21:17

nie je len skryty? ked das do prieskumnika c:\Windows\System32\spool\drivers\color\ ti to neotvori?

na 34 nemoze byt brutalne tmavy, vecer ho mam aj okolo 10 a stale je to v pohode.
34 je moje nastavenie na odporucanych 120 cd/m2, ked chces nech ti ziari viac tak kludne... do takych 45 je to este pozeratelne.

reviziu ja mam A00, no neviem ake su rozdiely, to by trebalo dat vedla seba ich :-)

xbarney
Používateľ
Používateľ

Príspevok od užívateľa xbarney » Pi 21. Okt, 2011, 10:09

Aj ked das zobrazit skryte subory, tak cez total commander sa k tomuto adresaru nedopatras... Ale v kazdom pripade cez stary znamy prieskumnik to funguje :-) .

Tvoj profil som dostal kam som potreboval, ale ziadna zmena sa nekonala.
Po skorigovani farieb a ostatneho podla tvojich udajov sa na obraz nedalo pozerat. Cize ja to pouzit nemozem. Jedinu zmenu co som spravil, ze som si stiahol Brightness, pretoze z vyroby nastavena hodnota na 75 je prepalena.

valistar
VIP
VIP

Príspevok od užívateľa valistar » Pi 21. Okt, 2011, 13:30

s ICC profilom pokracuj v navode: http://www.tftcentral.co.uk/articles/ic ... tm#install - nestaci ho tam len vlozit... ale inac to nie je velka zmena viac robi u mna ta kalibracia cez OSD.

ku kalibracii .. netvrdim ze to musi byt dobre na kazdy monitor, ale prekvapivo ked ho skusal aj na Dell U2311H co je iny panel tak to bola zmena k lepsiemu ;) .
// skus este nastavenia b:35/c:75 a potom r:98/g:90/b:92 + ICC profil: tu

//ked nie tak tretia moznost bez dodatocneho nastavenia profilom tu

xbarney
Používateľ
Používateľ

Príspevok od užívateľa xbarney » So 22. Okt, 2011, 00:07

Pouzil som tretiu moznost, cize:
Custom Color with Red>96, Green>93, and Blue>87 @ brightness of 45 and contrast of 75.

Mettiu
Nový používateľ
Nový používateľ
Dátum registrácie: Ut 01. Nov, 2011, 18:30

Príspevok od užívateľa Mettiu » Ut 01. Nov, 2011, 22:56

Ahojte,

Uz dlhsiu dobu si chcem kupit nejaky "lepsi" LCD monitor ku notebooku a tento mi nejako padol do oka. Budem ho pouzivat prevazne na programovanie/pozeranie filmov a sem tam nejaka ta hra. Chcel by som hlavne monitor s lepsou kvalitou farieb a obrazu, pozorovacie uhly pre mna az tak dolezite nie su ale vyssie samozrejme potesia. Myslim, ze tento monitor by mal splnat vsetky tieto poziadavky na vybornu.

Moj notebook ma klasivky VGA vystup a HDMI vystup. Tento monitor pokial viem HDMI nema takze som sa chcel spytat, ze ci tentohttp://www.alza.sk/displayport-hdmi-d135411.htm kabel by na pripojenie cez HDMI -> Display Port stacil.

Chcel by som sa spytat tych co ho maju ako sa na nom cita text? Ake su vase skusenosti po dlhsom pouzivani? Je na trhu nejaka lepsia alternativa v cena povedzme do 300€?

Ak si niekto najde cas a odpovie budem velmi vdacny.

valistar
VIP
VIP

Príspevok od užívateľa valistar » St 02. Nov, 2011, 11:06

na prepojenie bude najjednoduchsie kupit HDMI M na DVI F redukciu ako> http://www.tichepc.sk/HDMI-DVI-M-F-1738 ... 1012018003 + ten DVI kabel co dostanes k monitoru. resp sa da kupit aj HDMI-DVI kabel ale to bude drahsie. ten hdmi-displayport kabel ti asi nikto nezaruci ze pojde na 100 percent...

V tejto cene asi nema konkurenta, cita sa na tom dobre nemal som problem - len treba dobre nastavit podsvietenie aby netahalo oci.

Mettiu
Nový používateľ
Nový používateľ

Príspevok od užívateľa Mettiu » St 02. Nov, 2011, 14:26

Netreba skor kupit takuto redukciu http://datacomp.sk/redukcia-hdmi-dvi-ty ... 35238.html ? V popise tam pisu ze podporuje rozlisenie len to 1920x1080 co sa mi nejako nepozdava. Skor by som kupil rovno kabel kedze cena je takmer rovnaka http://datacomp.sk/kabel-hdmi-dvi-typ-h ... 35234.html

Este by som sa spytal k tej kalibracii. Ked si to rucne nastavim v OSD podla tych hodnot co si tu dal dosiahnem podobne hodnoty ako po kalibracii? Viem, ze to zalezi od konkretneho modelu ale nemam kalibracnu sondu a ani si ju neplanujem kupovat a niesom grafik aby pre mna bola presnost farieb az tak podstatna. Najviac casu travim za pc/ntb programovanim a citanim clankov takze to je pre mna najdolezitejsie.

Vdaka za odpoved.

valistar
VIP
VIP

Príspevok od užívateľa valistar » St 02. Nov, 2011, 14:34

na tu redukciu chces ako napojit kabel? tam potrebujes na strane dvi samicu (kedze kable su samec-samec).
ale ten druhy kabel co si dal by mal ist, to rozlisenie by problem byt nemalo - neviem treba vyskusat.

ked nerobis s grafikou tak skus nastavit len brightness 33 + contrast 85 a mozno budes spokojny uz tak ;) . moje hodnoty mozes skusit a uvidis... moze to pomoct

(ja som nakoniec skoncil na hodnotach R-G-B: 86-97-93 )

Mettiu
Nový používateľ
Nový používateľ

Príspevok od užívateľa Mettiu » St 02. Nov, 2011, 14:42

Tak objednam ten kabel a uvidim pri najhorsom by som mohol fungovat cez VGA ale to by som nechcel. Na nete som sa docital ze Dual Link DVI podporuje maximalne 2560 × 1600 @ 60 Hz takze snad to pojde vsetko vpohode.

Idem to teda este dnes objednat. Diky za info.

LordKJ
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Dátum registrácie: Po 28. Feb, 2011, 11:49
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa LordKJ » St 02. Nov, 2011, 15:39

Dell mam doma aj ja , prihodim fotky ked pofotim , pocas unboxingu sa mi nechcelo :D , a je to brutalny rozdiel oproti 19tke...
Vysiel ma aj s postovnym 265.55€ :-)

//
https://www.dropbox.com/gallery/2928260 ... r?h=df090e
Zhodnotil som ,ze ked som nefotil unboxing tak nemam co ine fotit , na profi fotenie displeja nemam fotak :D
[......]

Napísať odpoveď

Návrat na "Recenzie čitateľov"