Detaily karty:




Testovacia zostava:
MB: Gigabyte MA790XT-UD4P
CPU: AMD Phenom II X6 1090T@4Ghz
RAM: Corsair Dominator 2x2GB 1600Mhz CL9-8-8 21
GPU: ASUS EAH6950 DCII 2GB
HDD: WD 500GB 7200RPM Sata II
PSU: Cougar 700W
OS: Windows 7 64-bit
Výkon karty som meral cez tieto benchmarky 3DMark 11, Vantage, 06, 05, 03, 01 a Heaven Benchmark. Postupne som zvyšoval frekvenciu jadra a pamätí a sledoval ako stúpa výkon karty. Procesor som mal AMD Phenom II X6 1090T. Mal som k dispozícií iba box. chladič, s ktorým som procesor stabilne pretaktoval na 4Ghz(NB=2600Mhz). Na vyššiu frekvenciu som už s box. chladičom radšej nešiel. Spotrebu som nemeral, pretože mi chýba vybavenie.
Dual Bios:
Na oficiálnej stránke od Asusu som našiel tento obrázok.

Podľa neho by mal vypínač na boku karty prepínať výstupy na monitory na karte. Na mnohých fórach sa ale píše že sa jedna o prepínač medzi biosmi. Trochu som sa s nim pohral, a jedna sa o dual bios. Ak sa mi teda nepodarí nejaké to flashovanie biosu, stačí si prepnúť prepínač do druhej polohy a veselo testovať ďalej.
6950 unlock:
Bios z karty som upravil cez program RBE. RBE priamo podporuje odomknutie na 6970tku. Naflashoval som upravený bios a urobil nejaké tie testy. Výkon stúpol o cca 3-4% v 3DMark Vantage (Performance)to je cca 500 bodov. Zaujimave, že v staršich benchmarkoch sa výkon zvýšil minimálne. Rozhodne nedoporučujem naflashovať na kartu orig. bios z 6970tky + nejaká ta úprava. Karta nepôjde ale bude sa dať na ňu “naslepo“ naflashovať orig bios.



Ďalšia úprava biosu:
Max. frekvencia je pre jadro 950MHz a pre pamäte 1350(5400)MHz. Na odomknutie max. frekvencií som vyskúšal obidve metódy, ktoré RBE ponúka: Hash aj No hash. Keď som takto upravený bios naflashoval na kartu, karta už nebola stabilná. Počítač vždy zamrzol počas štartu OS.
Regulácia rýchlosti otáčok ventilátora, bola nastavená pomerne mierne. Max. teplota v záťaži bola 60°C a ventilátor išiel na 14%.
RBE opäť ponuka 2 spôsoby regulácie rýchlosti ventilátoru v závislosti od teploty. Nech som ale skúšal akékoľvek nastavenia, ventilátor išiel stále rovnako.
Max. frekvencia sa dá priamo odomknúť cez ASUS Smart Doctor + sa v ňom dajú ako tak nastaviť rýchlosti ventilátora v závislosti od teploty.

Pre používateľov MSI Afterburner, je tu jednoduchý návod ako si otvoriť max. frekvencie.
V adresári programu treba otvoriť a upraviť súbor MSIAfterburner.cfg.
[ATIADLHAL]
EnableUnofficialOverclocking = 1
UnofficialOverclockingEULA = I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it
UnofficialOverclockingMode = 2
AccessibilityCheckingPeriod = 0
Zdroj: http://forum.bitcoin.org/?topic=3475.0
Napätie na jadre mi nešlo zvyšovať cez AB, to som už ale ďalej neriešil. AB používam totiž len na meranie teploty. Poprípade sa dá urobiť aj kombinácia, zvyšovať napätie cez ASUS Smart doctor a taktovať cez AB.(ide to, ale nedoporučujem, radšej všetko cez jeden soft.)
Chladenie:
Na karte je osadený obrovský trojslotový chladič s dvoma 100mm ventilátormi. Od ktorého sa dajú očakávať dve veci: ticho a nízka teplota. Teplota karty aj po dlhodobej záťaži neprekročí 60°C. A ventilátor ide na 14%, to ho nieje ani počuť.
Teplotu som meral tak že som nechal rýchlosť ventilátorov na automatike. Potom som napevno zdvihol rýchlosť ventilátorov. Výsledky môžete vidieť v tabuľke. Počas všetkých testov bola teplota v izbe 25°C.

Na pretaktovanú kartu už ale automatické otáčky ventilátorov nestačili. Jadro som pretaktoval na rovný 1Ghz. Po pár minútach teplota prekročila 65°C, na obraze sa začali objavovať artefakty. Ventilátor sa točil len na 17%. Keď som ho nastavil na 25% opakoval sa ten istý scenár. Až pri 50%, už karta vydržala aj niekoľko hodinový test. Výsledky môžete vidieť v tabuľke. Počas všetkých testov bola teplota v izbe 25°C.

Ak nebola karta pretaktovaná, teplota 70°C a viac jej problém nerobila..
Nasledovali, testy s upraveným biosom. Upravil som chladenie max. teplota bola nastavená na 60°C. Karta sa správala rovnako, nezaznamenal som žiadnu zmenu. Až keď sa teplota karty dostala nad 60°C, sa ventilátor pustil na 100%. Karta pri tom vydávala zaujímavé zvuky, tak som od takto upraveného biosu upustil.

Výkon:
Výkon karty som meral v programoch 3DMark 11, Vantege, 06, 05, 03, 01 a Unigine Heaven. Hlavnou brzdou výkonu karty, bol hlavne po jej pretaktovaní procesor. Môj procesor AMD Phenom II X6 1090T bol pretaktovaný na box chladiči na 4Ghz. Čo ale tejto karte hlavne v 3DMarku nestačilo. Výsledky môžete vidieť v grafoch, v tabuľkách sú hodnoty aj s percentami. A červenou farbou je vyznačený parameter ktorý som menil.
3DMark Vantage:


3DMark 11:


Unigine Heaven 2.5:


3DMark 06:


3DMark 05:


3DMark 03:


3DMark 01:


Frekvencia 1Ghz karte problém nerobila. Skúšal som ísť aj vyššie, ale musel som už pridať viacej napätia na jadro, a procesor stále brzdil grafickú kartu. Takže testy s frekvenciou vyššou ako 1Ghz, až v ďalšej časti. To už bude aj procesor tikať na trošku vyššej frekvencii.
1536 Shaders vs. 1408 Shaders:
Všetky testy som urobil s 1408sp a porovnal ich s 1536sp. V niektorých benchmarkoch boli výsledky pomerne vyrovnané. Aj ked procesor išel stále na rovnykých frekvenciách niekedy cpu score vyskočilo a ovplyvnilo výsledok.
3DMark 11:

3DMark Vantage:

Unigine Heaven 2,5:

3DMark 06:

3DMark 03:

Záver:
Počas všetkých testov bol hlavnou brzdou výkonu karty procesor. S kvalitným vzduchovým chladením by určite išiel stabilne na 4,5Ghz. Nakoniec som sa ale rozhodol, že testy budem robiť na box. chladiči. A potom procesor potrápim so suchým ladom.
Celkový dojem z karty je kladný, skúsil som si na nej všeličo. A všetko vydržala. Hlavne pri experimentovaní s upravenými biosmi som si to poriadne užil. Karta má dostatočný výkon a chladenie je tiež veľmi kvalitné. Ostáva len dúfať že onedlho budú mať v AMD aj rovnako dobré procesory.
Takže v dalšej časti potrápim procesor a grafickú kartu so suchým ladom a vyžmíkam z karty maximum.
Dúfam že sa vám moja trochu netradičná recenzia páčila, uvítam akékolvek pripomienky a návrhy.

/edit pridane testy v 3DMark 06, 05, 03, 01
/edit pridane 1536 vs. 1408 shaders