Final stage odhlucnenia...

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa Heatman »

Ako uz nazova napoveda dostal som sa na poslednu uroven odhlucnenia svojho PC.

Upravy ktore som spravil na skrinke CoolerMaster HAF 912+ su nasledovne:

- vyhodenie HDD kosov
- vyrezanie mriezok a profilov pred/za ventilatormi
- vytlmenie skrinky odhlucnovacim materialom: Ich bin leise bigpack
- ventilatory su regulovane pomocou: Scythe Kaze Q 3.5, vsetko na minimum
- pouzite ventilatory: 5x be quiet! SilentWings USC 120 2x intake 2x outtake 1x procak+chipset, 1x Noiseblocker Black Silent fan 120 na
grafike spolu s Accelerom S1
- predne vetraky su osadene zvnutra skrinky a z vonkajsej strany som pouzil ramcek zo starych 120mm vetrakov ako fanduct + na
ramcekoch je osadeny dvojity prachovy filter, ucel ma byt ten ze vetrak je osadeny hlbsie v skrinke coho vyhoda je ze je lepsie
pohlcovany hluk
- systemovy disk je SSD, datove uloziste je 2,5" WD Red ulozeny v odhlucnovacom boxe Scythe Quiet Drive 2.5


S tymto vsetkym je momentalny stav taky ze je pocut uz iba prudenie vzduchu.
Jedine co je pocut je ten NoiseBlocker, troska rapci ale to je pocut iba pri otvorenej skrinke, no i napriek tomu ho vymenim pre pokoj v dusi. :laugh:
Na be qiuet! vetraky nemozem povedat jedine krive slovo, za tie 4 roky co ich mam tak nehucia, nerapkaju, je pocut iba obtekanie vzduchu, samozrejme cim vyssie otacky tak tym viac.

Vyjadrim sa este k disku kedze o WD Red koluje dost zvesti kde sa pise ako su nepocutelne a podobne.
Povedal by som ze tento 2,5" model je hlucny ako kazdy iny disk s tym ze sa radi medzi tie tichsie, no napriek tomu je pocut tocenie platni/e.
Proste bol trocha tichsi ako moj stary disk ktory bol v boxe Scythe Himuro 3,5 ale s tym ze ta 2,5-ka ma tichsi seek.
Este jedna vec ktoru som postrehol bola ze ked som polozil platok (asi 3 mm hrubej) teplovodivej podlozky ktora bola dodana s 2,5" boxom tak to eliminovalo hluk tocenia platni.
Nieje to nic nove, uz som o tom niekde cital ze to ludia riesia aj takymto sposobom, a ma to prekvapivo dost dobry ucinok.
Povodne bolo v plane davat ten 2,5" disk do 2,5" boxu(QD 2.5) a to cele do 3,5" boxu (Himura), no nakoniec to nebolo nutne kedze Scythe Quiet Drive 2.5 to zvlada sam uplne perfektne. Nechapem preco je takyto skvely produkt vyradeny z vyroby .... :wallbash:
K napadu boxu v boxe vdacim uzivatelovy Dodiken, ktoremu vdacim za inspiraciu.

Nakoniec mam pre vas par otazok:
1. kolky sme tu v takomto stadiu?
2. kolky upgradli na vyssie stadium/ine riesenie a ake
3. ako dlho ste v tomto stadiu, popripade ako dlho ste vydrzali ak ste uz upgradli
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa dodiken »

Tiež mám podobnú diagnózu. Vetráky mám na nepočuteľných otáčkach, celé mi to kazí disk ale hlavne monitor.
Disk mám síce odvibrovaný a čiastočne odhlučnený svojským spôsobom, ale aj tak je to najhlučnejší komponent, keď nerátam teda ten monitor.
Hluk z toho disku síce ide, ale už mi to nevadí. Spím necelé dva metre od skrinky a keby mi na bedni nesvieti ledka, tak mám problém zistiť, či je PC zapnutý alebo nie.
Keď ale bedňu otvorím a strčím do nej hlavu, tak mi to príde ešte celkom hlučné.
Skrinku nemám nejako extra vytlmenú, len to čo je od výroby, ventilátory mám použité 6xNexus 120mm, 1xNexus 92mm a 1xNoctua P12 + ten čo je v zdroji.

Keď si spomeniem, že raz som asi tu na fóre písal, že 8cm AC fan je na 2000rpm nepočuteľný, tak sa mi zdá až choré, že čo mi niekedy nevadilo a teraz ma to straší v snoch.

Inak mohli by sa sem hádzať aj fotky týchto tichších PC-čok
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa Heatman »

Ked uz si spomenul monitor, tak to iste som postrehol aj na svojom ked som nahodil SSD + disk v boxe, predtym som si to vobec nevsimol a az teraz pocujem take jemne prskanie, proste charakteristicky zvuk zapnutej elektroniky.

A k disku ti poradim aby si si zohnal Scythe Quiet Drive, je to teraz uz velmi velky problem dostat kedze sa nevyraba ale stoji to za to.
Ci uz ide o 3,5" alebo 2,5" verziu, ked sa este vyrabali tak to boli najlepsie boxy na disky a mam taky pocit ze az doteraz, proste nic ine ich zatial neprekonalo v odhlucneni diskov. Aspon ja neviem o lepsom produkte podobnej konstrukcie.
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa dodiken »

Pokiaľ nevyriešim iný monitor, tak mám s odhlučňovaním bedne zatiaľ pokoj, lebo by som to pri práci s PC ani nezbadal, že som to stíšil.
Disk plánujem aj tak vymeniť, ale asi by som tam potom dal WD red 3,5", hádam nebude horší ako tento môj Black a časom dokúpim aj ten box, ako sa poznám. Ale mám aj iné priority, takže na ďalšie odhlučnenie bude ešte času dosť.

Po monitore a disku je potom na rade zdroj, z ktorého ventilátora vychádza slabučké rapkanie.
Buď v ňom vymením vetrák alebo tam pôjde nejaký SuperFlower. Ale zatiaľ to počká, rodinka je prednejšia.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5
Používateľov profilový obrázok
Miso_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: So 28. Nov, 2009, 17:55
Bydlisko: Brno/Stará Ľubovňa

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa Miso_ »

No som na tom dosť podobne :D
Aktuálne mi všetky vetráky bežia na cca 400-500RPM. HDD v SilentMaxxe a na molitane. Vytlmený strop na bedni. Grafika s posledným dostupným BIOS-om, v ktorom som znížil otáčky na 30%(cca 1000RPM). PSU Superflower v semipasívnom režime(vetrák sa hádam na ňom ešte ani nezapol :D )
Kým som sa dostal do aktuálnej fázy, vystriedal som mnoho ventilátorov. Vždy tam bol 1 a ten istý problém, bolo počuť ložiská. Momentálne mám v skrinke 4x Noctua vetráky( F12, P12, P14) a 1x Bitfenix spectre Pro 200mm(ktorý mal od výroby problém s ložiskom, no po rozobratí som si všimol, že zvuk pochádza od gumenej krytky ložiska, takže som ju nahradil inou a hluk zmizol)

PC je však pre mňa stále počuteľné a obávam sa, že ďalší upgrade už nemá zmysel. Teoreticky by som mohol prejsť na nejaké veľké SSD a zriadiť si nejaký domáci server na dáta, no okrem vysokej ceny je stále najväčším problémom grafika. Do skrinky vojde max nejaký dvojslotový chladič a o žiadnom dvojslotovom nereferenčnom riešení neviem. A všetky referenčné riešenia bežia na cca 1000RPM v idle.

A ako som tak znižoval hlučnosť PC, takisto sa vyskytol problém s monitorom (DELL U2311H), konkrétne bolo počuť jemný brum. Pri 100% jase zmizne, no na akejkoľvek inej hodnote je ho počuť(niekedy silnejšie, niekedy slabšie). Predpokladám, že tento zvuk pochádza z napájacej časti, takže ďalší monitor bude pravdepodobne s externým adaptérom(ktorý už nebude problém v prípade potreby odhlučniť)

PS: prikladám fotku zostavy
http://imgur.com/BxzHrAg
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa mino_85 »

Final stage odhlučnenia je hluchota. :D

Ako vážne, myslím, že mimo toho je to nekonečný proces, vždy je čo vylepšovať. Ja sa už dlho hotujem poskladať si niečo ultratiché na robotu, ale ešte stále si aj rád zahrám, takže to musí počkať. Ale aspoň je to takto väčšia výzva, to ladenie.
Naposledy mi kúpa novej grafy trochu rozbila koncept a som v takej medzifáze, takže sa čaká na MK-26, ale už čoskoro bude /thanx to Gabo/ a potom sa do toho pustím.

Mne v princípe kvalitný tichý fan /povedzme môj obľúbený Noiseblocker/ :) do cca 800 rpm pri hraní nevadí a na 400 rpm už ho "nepočujem". Takže sa bude ladiť na 800 rpm v burne a na 400 a menej v idle, snáď to tú grafu utiahne, CPU je s tým v pohode. Vo finále budú na pasívoch po 2 ks NB Multiframe a v bedni mám NB BlackSilentPRO 140-ky. Všetko sa to napojí na regulátor - interný Aquero 5 a bude sa ladiť. :-) Pokiaľ PC v kľude nepočujem, tak som s tým v pohode, lebo to je stav keď na PC pracujem. Pri hraní tých pár rpm navyše znesiem v pohode.

Ináč klasika Fractal R4 + SF Golden King 550W, SSD na systém, HDD na dáta mám zavesený na Killeri a nepočujem ho, box nie je nutnosť. Svojho času som mal v 5,25" pozícii vyššie spomínaný Scythe Quiet Drive 3,5" a v ňom ešte nejaký 1TB Samsung, odhlučnil ho dobre, ale neodvibroval tak ultimátne ako Killer. Boxy sú fajn, ale treba ich voľne uložiť na nejakú penu na podlahu.

Myslím, že toto je viac-menej to naj čo sa dá na vzduchu dosiahnuť na high-end komponentoch.

Monitory pravda, najistejšie býva vybrať si taký s externým zdrojom na nejakom 2 metrovom kábli a ten zašiť niekde za stôl. V tomto smere spokojnosť s mojim Samsungom, aj keď pri dnešných cenách IPS už mám čo robiť aby som odolal.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Heatman
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 827
Dátum registrácie: Št 23. Nov, 2006, 02:00
Bydlisko: Humenné okolie

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa Heatman »

Miso_ napísal:PC je však pre mňa stále počuteľné a obávam sa, že ďalší upgrade už nemá zmysel. Teoreticky by som mohol prejsť na nejaké veľké SSD a zriadiť si nejaký domáci server na dáta, no okrem vysokej ceny je stále najväčším problémom grafika. Do skrinky vojde max nejaký dvojslotový chladič a o žiadnom dvojslotovom nereferenčnom riešení neviem. A všetky referenčné riešenia bežia na cca 1000RPM v idle.
Ci ma vyznam odhlucnovat dalej alebo nie musis vediet ty hlavne tvoja penazenka :D , kedze cim vyssi stupen odhlucnenia tym viac to stoji a kazdy vyssi stupen je menej a menej efektivny takze si treba najst osobnu hranicu.

Co sa chladica na kartu tyka, nepozeral si Thermaright HR-03 ? ten sa da montovat klasicky na spodok ale aj na vrch grafiky pokial mas dost miesta pod procesorom.
mino_85 napísal:Final stage odhlučnenia je hluchota. :D
Toto je sveta pravda lebo odhlucnovanie je diagnoza sama o sebe a tam pomoze fakt asi len hluchota.... :facepalm:

S tym diskom na killeri sa mi to velmi nechce verit ze ho nepocujes zrejme ti ho nieco prehlucuje. :D
A s boxom suhlasim ten musi byt na mekkej podlozke (a tak ho aj mam, na odhlucnovacej pene ktorou je vytlmena skrinka) lebo nedokaze tak tlmit vybracie ale zato dokaze vyborne odhlucnit disk ako taky.

S tymi High end komponentami mas zrejme pravdu ale co dalej? voda? a aj ked tak stale potrebujes mat vetraky na radiatoroch takze aerodynamickeho hluku sa nezbavis len tak, ako som spominal v prvom poste tak mne huci uz iba prudiaci vzduch, nic ine.
Pri vode je jedine riesenie obrovsky pasivny radiator mimo skrinky.
Je to proste zacarovany kruh... :(
Spoiler: ukázať
PC-01:
CPU: Core i5 14600K + (ASUS TUF GAMING LC 240 + 2x Noctua NF-P12)
MB: Gigabyte Z690 UD DDR4
RAM: Kingston FURY Beast DDR4 3600MT/s CL17 2x8GB (KF436C17BBAK2/16)
GPU: ASUS ROG STRIX RTX2080TI OC 11G GAMING
SSD + HDD: (WD BLACK SN850 1TB + JEYI GodFins Heatsink) + (WD10JPLX Black + Scythe QD 2.5)
DVDRW: Sony NEC AD-7200S
PSU: Corsair AX850
Case: Cooler Master Dominator CM 690 II + (butil mats + 9mm foam) + FANs: 2x in CM-120, 1x out NB-BlackSilentFan XL-2
FAN control: Fan Control software
Monitor + stand: Samsung 32" Odyssey Gaming monitor G55T (C32G55TQWR) + MAX MTM4110FM
Keyboard: Corsair K95 RGB MX Brown NA-layout
Mouse + pad: Trust Laser Gamer Mouse Elite GM-4800 + A4Tech X7-500MP

Audio: Audio-gd NFB-11 --> JBL LSR4326P + JBL LSR4312SP
                                                                    --> Beyerdynamic DT880 Edition 600Ω + Antlion ModMic 4.0

HTPC:
CPU: AMD Ryzen 5600G + Scythe Ninja 3
MB: ASRock X570 Phantom Gaming-ITX/TB3
RAM: Kingston HyperX FURY 2x8GB
SSD: Adata Ultimate SU800 256
PSU: BeQuiet 300
Case: Fractal Design Node 304

NB-01:
Dell Latitude E6330
CPU: Core i5-3320m
RAM: 2x4096 DDR3
SSD + HDD: Crucial M500 240GB + (WD3200BEKT Black + optical bay caddy)
Používateľov profilový obrázok
Miso_
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 321
Dátum registrácie: So 28. Nov, 2009, 17:55
Bydlisko: Brno/Stará Ľubovňa

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa Miso_ »

Pri mojom monitore existuje 1 riešenie: Jas na 100% a následne ho znížiť až v nastaveniach grafickej karty. Len tu sa vynára otázka, či je toto riešenie porovnateľné so znižovaním jasu priamo v monitore, hlavne čo sa týka spotreby a námahou očí(škoda že tu nemám po ruke wattmeter)
Aktuálne som to takto nastavil a pociťujem, že najväčší hluk robí monitor :furious2: PC je celkom vpohode, akurát počuť jemný šuchot platní/aerodynamicky hluk od grafiky, ale ten monitor, to je hrôza.

Ale na grafiku by mohlo sadnúť toto:
http://www.scythe-eu.com/en/products/vg ... gen-2.html
Vyzerá to tak, že to zaberie presne 2 sloty, prípadne o 1cm viac s iným ventilátorom

Ale je to presne, ako hovoríš, proste začarovaný kruh. Stíšiš 1 vec, objaví sa ďalšia a potom ďalšia... By ma aj zaujímalo, či sa niekto dostal do cieľa(hlavne čo sa výkonnejších mašín týka)
PS: ohluchnutie sa nepočíta :D
Používateľov profilový obrázok
dodiken
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 719
Dátum registrácie: Po 04. Dec, 2006, 02:00
Bydlisko: Nová Baňa

Re: Final stage odhlucnenia...

Príspevok od používateľa dodiken »

Ja to mám presne takisto.
Keď je jas na 100%, tak je monitor úplne ticho.
Akonáhle je tam iná hodnota, tak bzučí ako čmeliak.

To zníženie jasu cez ovládače som skúšal tiež, ale nebolo to ono.
Define R4 Titanium grey - 2xAC F14 Silent + 2xAC P12, Corsair RM 550x, Gigabyte B 660 Gaming X AX, Core i5 - 12500 + Silentium PC Fortis 5, ASUS RTX 4070 Dual, Kingston 2*16GB-3600MHz, Kingston KC 2500, Crucial MX 500/1000GB, WD1003FZEX + WD5002AALX v boxoch Himuro, SyncMaster 2494LW, Icon uDAC v 2, SHP8900, Tascam VL-A5

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"