Fractal Design Define R4

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa GABO »

Minimálne mesiac :) a viac je nutné rátať s R4kami. Aj to sme zvedavý aké budú prvé várky. Zatiaľ teda akcia na R3 :)...
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Courage_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: Po 01. Nov, 2010, 19:52
Bydlisko: Považská Bystrica - Rozkvet

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa Courage_SK »

Takže R4 príde aj vo verzii Window.
http://www.newegg.com/Product/ProductLi ... bg3e2aqhmv
Čo si o tom myslíte ? Ja neviem, vyzerá to dobre ale asi tým tak trochu idú proti vlastnej stratégii, keď namiesto hrubej až nepriestrelej bočnice vystlanej hluk tlmiacou hmotou bude bočnica z veľkej časti plexisklo a tá tlmiaca hmota bude len po okrajoch. Myslím, že plexi bočnica by sa viac hodila k Arc midi.
CPU AMD Phenom II X4 955@3,9GHz + Gelid Tranquillo Rev.2
MB Gigabyte GA-890GPA-UD3H (rev. 2.1) GPU MSI GT 9600 512MB 700MHz@750MHz
RAM
Corsair Vengeance DDR3 4GB 1600MHz CL9
PSU
Coolermaster 600W SILENT Pro Mouse Logitech MX 518
Fan regulator
Zalman Fan Mate 2 Wheel MOMO Racing Force Feedback
LCD
Dell U2312HM
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa insomniac »

ja nerozumiem, prečo tam pchajú tú penu. je tam toľko perforácií, že to stráca efekt a tie prikladané fany sú už ajtak dosť tiché
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa faugusztin »

Ze preco ?
1) preco su na bocniciach a strope ? Pretoze zvysuju vahu (mensie riziko vibracii) a tiez blokuju priame unikove cesty pre hluk (hluk, ktory sa musi odrazat je menej pocutelny).
2) ake perforacie ? Standardne mas perforacie iba vpredu na boku dvierok (hluk je znizeny nutnostou odrazov); na spodku skrinky (hluk je znizeny nutnostou odrazov) a vzadu (taktiez odrazy). Hore ani na boku perforacie standardne nemas - tie mas az ked si odmomntujes odhlucnovacie panely.
3) Ak si myslis, ze Fractal ventilatory su tiche, tak asi este nemas stisovaciu horucku :hysterical: .
Používateľov profilový obrázok
Courage_SK
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: Po 01. Nov, 2010, 19:52
Bydlisko: Považská Bystrica - Rozkvet

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa Courage_SK »

K tvojmu 3. bodu: Pravdepodobne myslíš ale starú 7 lopatkovú verziu, či mal si už aj tieto nové R2 fany s 11 lopatkami ? Možno prekvapia. Načo by tam dávali nové fany ak by neboli lepšie ako tie staré.
CPU AMD Phenom II X4 955@3,9GHz + Gelid Tranquillo Rev.2
MB Gigabyte GA-890GPA-UD3H (rev. 2.1) GPU MSI GT 9600 512MB 700MHz@750MHz
RAM
Corsair Vengeance DDR3 4GB 1600MHz CL9
PSU
Coolermaster 600W SILENT Pro Mouse Logitech MX 518
Fan regulator
Zalman Fan Mate 2 Wheel MOMO Racing Force Feedback
LCD
Dell U2312HM
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa STENLY »

ešte napíšte, že tie fany sú aj kvalitné :facepalm:
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa insomniac »

oceľová case ti rezonovať nebude, lebo je ťažká ako hovädo. žiadna pena tam nič naviac nenarobí.

tie fractal fany si celkom ľudia pochvaľovali, teda že boli pomerne tiché, no ten prietok nic moc.

mám bedňu v ktorej mám čisto na airflow 7 14-cm fanov. síce drahých a tichučkých, ale keď to porovnám
s fractalom R3 od kamoša, ktorý tam má ešte aj tú penu, tak hádajte, kto má aj tak tichšiu zostavu? :laugh:

pena pri fanoch od be quiet!, noiseblocker, enermax a noctua proste stráca zmysel. a myslel som si že aj pri fractale ...
Používateľov profilový obrázok
dexterav
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 22005
Dátum registrácie: Po 06. Máj, 2002, 02:00
Bydlisko: Sered´

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa dexterav »

fractaly sú všetko len nie tiché, hlavne im často počuť ložiská :(
Spoiler: ukázať
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X


motto1:Mýliť sa je ľudské, ale zbabrať niečo dokonale na to treba počítač
motto2: Silný zdroj a veľký chladič to istí
motto3: Ten most prekročíme až k nemu prídeme, Jack O'Neill
motto4:Nikdy nič nieje ľahké, Zeddicus Zu'l Zorander
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa STENLY »

presne tak... a tie čo sú v skrinkách OEM, ešte horšie.. aj lopatky majú vyosené :bleh:
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa faugusztin »

insomniac napísal:oceľová case ti rezonovať nebude, lebo je ťažká ako hovädo. žiadna pena tam nič naviac nenarobí.
Ty si ale vtipalek. Material sam o sebe nic nespravi, rozhodujuca je vaha samotnej bocnice. A vaha je zavisla od hrubky materialu a od pripadnych pridavnych materialov. Bocnica R4 sama o sebe by mala mozno tretinovu vahu oproti variante s bitumenovou zvukovkou izolaciou.
insomniac napísal:tie fractal fany si celkom ľudia pochvaľovali, teda že boli pomerne tiché, no ten prietok nic moc.
Ludia si pochvaluju aj Thermaltake ci ine lowend produkty.

insomniac napísal:mám bedňu v ktorej mám čisto na airflow 7 14-cm fanov. síce drahých a tichučkých, ale keď to porovnám
s fractalom R3 od kamoša, ktorý tam má ešte aj tú penu, tak hádajte, kto má aj tak tichšiu zostavu? :laugh:
A kolko z hluku robi chladic CPU ci grafiky ? :facepalm:
insomniac napísal:pena pri fanoch od be quiet!, noiseblocker, enermax a noctua proste stráca zmysel. a myslel som si že aj pri fractale ...
Nestraca. Ked si myslis ze je zbytocna, tak predsa kupuj Fractal Arc. Ak sa ti nepaci Define, tak ju nekupuj, nikto ta k tomu nenuti. Kup si NZXT H2 (cista tragedia) ci CM Sileo (taktiez tragedia).
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa insomniac »

(ach ďalší, čo si myslí, že zjedol všetkú múdrosť sveta.)

mi chceš povedať, že tá oceľová bočnica hrúbkou 1 mm by bez tej peny rezonovala? vtipálek ...
ale dobre. ja len že mal som už niekoľko oceľových skriniek (vrátane Lancool K-62) a v živote sa mi
nestalo, že by bočnica alebo hocijaká iná súčasť tej skrinky zarezonovala. 1 mm oceľ je oceľ a hliník je hliník

pokiaľ tam aj defaultne pchajú tú penu, tak to asi o niečom svedčí. nečudo, keď tá cenovka je pomerne prijateľná

a k tomu hluku z chladiča CPU a grafiky ... no mne to nerobí vlastne nič naviac oproti tým case fanom :)
Thermalright Silver Arrow 3-FAN, Thermalright Shaman, oba chladiče s fanmi na 1/2 napätí, cca. 11-12 dB(A)
faugusztin
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 15049
Dátum registrácie: Ut 26. Feb, 2008, 14:00
Bydlisko: Bratislava/Štúrovo

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa faugusztin »

insomniac napísal:pokiaľ tam aj defaultne pchajú tú penu, tak to asi o niečom svedčí. nečudo, keď tá cenovka je pomerne prijateľná
Poviem ti to takto - ty kritizujes aj to, ze Ferrari nema tolko priestoru pre nakupy ako SUV ? Pretoze presne to robis.

No a co sa tyka hluku - presne o to ide, ze porovnavas hrusky s jablkami. Ty porovnavas tvoje PC s high end vzduchovym chladicom na CPU aj grafike voci tvojmu kamaratovi, kto ma mozno box alebo vzduchovy chladic na CPU za tretinu ceny tvojho a stock chladic na grafike.
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa GABO »

Mno ta cenovka je o tom, že sa jednoducho R2 a R3 trafili do všetkého tj. výborná cena, výborná výbava (za tu cenu), návrh s rozumom aj odtestované a predávané je to jednoducho na kvantá. Ak je to ich dizajn po stránke vnútra tak pekne zarábajú aj na licenciách prípadných pretože aj iné skrinky používajú tie ich vnútra. Imho ventilátory by som posadil ďaleko, ďaleko za kvalitou napr. Gelidov, veľmi veľa zákazníkov nechcelo do tichých zostáv iné než pôvodné a veľa z nich max. do polroka fany vymenilo :).

Čo sa týka tichého PC už som písal X krát, že veľa ľudí si myslí, že má tichý PC NIE NEMÁ. Pretože tiché PC = ideálne pasívne chladený zdroj (SuperFlower), max 2/3ks ventilátorov na skrinke pod +/- 500 RPM s extra kvalitnými ložiskami, extra vyváženými lopatkami a pod, bez HDD teda len SSD, CPU chladič obrovských rozmerov telesa (HR-02 Macho napr.) s opäť ventilátorom +/- 500RPM. To všetko v skrinke ako Fractal tj. obloženou s predným panelom opäť obloženým. Toto sa už mierne dá nazvať Tichým PC :).

Rozhodne ma nikto nepresvedčí, že tlmiaca pena nemá význam...má a obrovský...samozrejme nie je to primárna vec, ktorou je nutné začať, ale rozhodne pomôže extra veľmi :).
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
insomniac
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1092
Dátum registrácie: Ne 17. Júl, 2011, 22:45
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa insomniac »

takto, aby sme vedeli, o čom sa bavíme, nemám nič proti fractalu ani R2/R3/R4 ... je pravda, že
sú to veľmi vydarené skrinky. mne šlo len o tú tlmiacu penu. tá je často už tak rozkúskovaná (kvôli
všelijakým otvorom) že pomaly stráca na význame. ok, tak ak fractal ponúka svoje skrinky za tak
dobré ceny a pribalí tam aj tú penu, potom, vzhľadom na to, čo píšete, musí teda šetriť na fanoch ...

áno, to je pravda, u každého je tá medza hlučnosti trochu inde. povedal by som, že všetko, čo je nad
20 dB(A) je neprijateľné, ak človek nepoužíva slúchadlá. skutočne tiché je len pasívne PC. no a "tiché"
PC je niečo medzi tým. minimálne podľa mňa. a zase tie dnešné čipy je dosť problém pasívne uchladiť,
z toho dôvodu prikladám skutočne tiché PC k niečomu ako perpetuum mobile (mimo telefónov a HTPC)

@faugusztin: nie, kamoš nemá ani jeden chladič boxový/referenčný. ale pravda, nemá "high-end".
ale potom by som čakal, že práve tá pena napomôže tomu, aby to bolo každopádne tichšie ako moje PC.
bohužiaľ, nebolo a preto som toho názoru, že ak má človek kvalitné a zregulované fany/chladiče, tak penu
mu netreba. holt ja som do svojho "ticha" investoval cca. 250 €. keby to nebolo tiché tak si hodím slučku :laugh:

čiže tým som chcel povedať, že môj názor na penu vychádza práve z mojej skúsenosti s kamošovým PC (Define R3)
Používateľov profilový obrázok
Monster1
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4484
Dátum registrácie: Ut 20. Jan, 2009, 21:27
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Fractal Design Define R4

Príspevok od používateľa Monster1 »

Tak pridám sa aj ja, pokiaľ je človek tichofil tak tá pena má význam ak človek prevádzkuje ventilátory okolo 500-600rpm a má pc tak do 50cm od ucha :-) Ak má niekto pc od seba napríklad meter tak tie fany na 500rpm nieje počuť ani v otvorenej skrinke alebo benchi. Pokiaľ tam dá človek 12cm fan na 800rpm ( pre mňa hlučné) tak je tam tá pena naprd, aspoň pre mňa lebo ten fan proste počuť aj v otvorenej aj zatvorenej skrinke, ale čo sa týka vibrácií a rezonácií tak má Faugh pravdu, toť moj názor :)
Ryzen 5900X @ 5,05 GHz + Asus Strix B550-A Gaming+ Team Group Vulcan 2x8 GB @ 3200 MHz CL16 + Asus TUF RTX 3080 OC @1845/19800MHz 0,85V + Samsung 970 EVO 500GB + Crucial MX200 512 GB + Enermax Platimax D.F. 600W + Fractal Define R4 + 2xPhobya Noisebuster insulating mats + Noctua NH-D15 Chromax Black + 3x Noiseblocker Eloop B14-ps
Master of Hertz
Samsung Odyssey G7 27'' 240

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"