DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
Jurij757
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Ut 31. Máj, 2011, 18:18
Bydlisko: Fačkov

DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jurij757 »

Po viacerých úpravách chladenia grafických kariet od AMD (HD 7950, 290X, 5700XT) som tentoraz svoje "vedomosti a zručnosti" zapojil do projektu vlastnej PC skrinky. :red:
Keďže som chcel spraviť rovno komplet upgrade celého PC a chcel som menšiu skrinku, ktorú môžem dať na stôl, tak som podľa toho podmienil aj hľadanie komponentov. Čo sa týka vzhľadu a farieb, vybral som čierno-sivé prevedenie komponentov a káblov.

Po dlhom hľadaní a kompromisoch som nakoniec dospel k týmto "črevám":

MB - MSI B450M Mortar MAX - pod 100 € nie je o čom, slušné VRM chladenie, BIOS flashback, kompatibilita s Ryzen 3000, vôbec layout celej dosky mi prišiel rozumne urobený,
CPU - AMD Ryzen 7 3800X - zohnal som za skvelú cenu, inak by som bral asi 3700X,
CPU Cooler - Arctic Freezer 34 eSports DUO - skvelý malý chladič, vybraný podľa recenzií a ceny, farebne bude ladiť s ostatnými vecami,
DDR4 - Kingston HyperX Predator 2x16 GB 3200 MHz CL16 - lacný 32GB kit, nič extra, ale ich vzhľad (žiadne RGB) aspoň pasuje k doske,
SSD - ADATA XPG SX8200 PRO M.2 512GB - proste SSD na systém, nič viac a nič menej,
HDD - Seagate BarraCuda 2,5" 1TB ST1000LM048 - tichý HDD na dáta, umiestnim ho za zákl.dosku na odvibrovaných skrutkách (inšpirácia zo súčasnej skrinky Jonsbo RM4),
GPU - Sapphire 5700 XT + Raijintek Morpheus II + VRM heatsink - uvidím, ako sa jej bude dariť v novej skrinke,
PSU - Corsair SF600 - čo najmenší zdroj, no stále kvalitný na napájanie komponentov,
Fany - Arctic P14 PWM PST CO 140mm - vzhľadom na cenu skvelé vetrone.

Tu je väčšina krabíc pokope (aspoň zaberú málo miesta v skrini):

Obrázok

Samotná skrinka už bude horší oriešok, po viacerých úpravách plánov podľa komponentov a hľadaní materiálov som si ako vonkajšie panely vybral 3mm hrubé dosky z hliníku a ako kostru hliníkové hranoly/profily o rozmere 8x8mm. Všetko bude k sebe zoskrutkované cez rôzne M3 skrutky. Vonkajšie rozmery skrinky budú 350 x 330 x 230 mm.

Obrázok Obrázok

Zo starej a nepoužívanej skrinky CoolerMaster Elite 430 som vybral celý "MB tray", ktorý mi poslúžil ako šablóna pre nový kus z hliníku. Zadný panel som musel upraviť na rozmery mATX a spevniť dvojzložkovým lepidlom. Nakoniec streknutý na čiernu farbu:

Obrázok

Viacero vecí ako tlačidlá na zapnutie a reset, silikónové antivibračné skrutky na fany, priechodky pre káble za zákl. dosku, predlžovačky pre PSU káble, rôzne skrutky a krytky som objednával z číny . Na niektoré ešte stále čakám...(díky moc COVID-19) :(
Nožičky použijem zo súčasnej skrinky Jonsbo RM4, distančné montážne skrutky pod zákl.dosku sú zo starej skrinky CoolerMaster Elite 430.
Obrázok

Zabralo to "trochu" viac práce, Dremel a priamočiarka hodne pomohli, no panel pre základnú dosku mám už skoro hotový (chýbajú mi už len priechodky pre káble od PSU):

Obrázok Obrázok Obrázok

Zadný panel skrinky už je skoro tiež hotový, zostáva mi spraviť hlavne kostru z 8mm profilov a spodný a vrchný panel skrinky. Tiež bočnice a ich uchytenie, ale to bude až nakoniec (možno priehľadné plexisklo?) .

Obrázok Obrázok

Skúsil som už aj nejaký ten predbežný "test fit", či mi to zatiaľ pasuje a tak:

Obrázok
Obrázok Obrázok
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Zostáva mi toho ešte dosť, čo musím urobiť, no čakám na niekoľko drobností z Číny. Momentálne sa budem snažiť nájsť si čas na urobenie kostry a zoskrutkovanie základu skrinky dokopy. ;)
Ešte rozmýšľam nad streknutím celej skrinky na čiernu matnú farbu, no zatiaľ uvidím, ako to bude vyzerať, keď to všetko zmontujem. RBG tam zrejme dávať nebudem.
Takže zatiaľ takýto progres, uvidím, kedy najbližšie niečo porobím. :bye:
Spoiler: ukázať
Case: DIY Aluminium case + custom water [intake: 2x Arctic P14 RGB, exhaust: 2x Arctic P14 RGB] PSU: Corsair SF600 MB: MSI B550M Mortar CPU: AMD Ryzen 9 5950X CPU-Z GPU: Sapphire RX 5700 XT RAM: Kingston Fury Renegade 32GB 3600 MHz (16-19-21-36 CR1) SSD: WD SN850 1TB + Samsung 970 EVO Plus 2TB LCD: 27" Iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow Keyboard: Cherry Stream Mouse: Niceboy ORYX M600
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa mino_85 »

Nooo, tak toto už je iné kafe, držím palce nech sa projekt podarí. Palec hore za tie čisté otvory pre fany, toto ma aktuálne frustruje najviac na skriniach, ja by som mal najradšej tiež takéto voľné vstupy/výstupy.

Tie P-čkové Arcticy sú za tú cenu super a Freezer 34 sa tiež vydaril, dobrý výber.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa BiFino »

Vzdy som obdivoval zrucnych a sikovnych ludi s fantaziou. Naozaj klobuk dole a tesim sa na dalsi update :good:
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3415
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa stanomx »

vyzera to super, az sa mi nechce verit ze sa ti to chcelo rezat doma atď
ja uz dlho uvazujem ze sa vrhnem na nieco podobne, ale jednoducho iba mdf a kusy zo starej nepotrebnej skrinky
to mino
na svojej skrini mam otvory na fany vyrezane malou bruskou z lidlu, nevyzera to super, ale o to mi ani neslo plni to funkciu
RAMMSTEIN
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa HellAngel »

Drzim palce, som zvedavy na vysledok ;)
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Super
Používateľov profilový obrázok
beggar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Št 10. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa beggar »

Parada, vzdy sa mi pacili DIY projekty :good:
cpu AMD Ryzen 7 3700X, mb ASUS Crosshair VI Hero, ram ADATA XPG Gammix D10 32GB, gpu GeForce RTX 3060 Ti
Používateľov profilový obrázok
GABO
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 9265
Dátum registrácie: Ut 15. Júl, 2003, 08:00
Bydlisko: Košice

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa GABO »

Perfektné, tiež som zvedavý na výsledok.
PC1 Intel Core i7-4960X@4,8GHz . ASRock X79 Extreme 11 . 32GB Corsair Dominator 2133MHz DDR3 . Zotac GTX 1080Ti . Samsung 850 PRO 256GB . Samsung 840 1TB . SF Leadex 750W . AOC Q3279VWFD8 . Noctua
PC2 i5-2500K . Noctua NH-U12 . ASUS P8Z68-V PRO . 16GB G.Skill Ripjaws X . EVGA GTX 1070 SC . Intel 530 240GB . Samsung 850 PRO 2TB . COUGAR GX-600W . Lian Li PC-V1010A - Silver . ASUS Xonar Essence STX + HD555
Používateľov profilový obrázok
Jurij757
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Ut 31. Máj, 2011, 18:18
Bydlisko: Fačkov

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jurij757 »

Díky moc. Posnažím sa to tu priebežne aktualizovať, ak sa mi bude dať čosi porobiť. ;)

Keď už, tak nejaký ten update:

Vlastne som ani nevysvetlil, ako som vyrezal tie otvory pre fany, PSU a MB. Proste som len vyvŕtal diery pre priamočiarku a s ňou som pomaly vyrezal tie výrezy a s pilníkmi som to už len doladil. Toto mi z toho zostalo: :D

Obrázok

Tie 8mm profily som normálne s ručnou pílkou pomaly odrezal s pomocou kosorezu, resp. pokosnice.

Obrázok Obrázok

Takúto vecičku od Dremelu už mám dlhšie (pomohla hlavne pri mode 5700XT-ky) a s tým som vyvŕtal 2,5mm diery do tých profilov. Nie je to úplne presné vŕtanie, no na takéto malé robôtky je to OK. K poriadnej stolovej vŕtačke prístup bohužiaľ nemám, no. S M3 závitníkom porobené závity pre M3 skrutky a nakoniec skrutky zapustené so záhlbníkom.

Obrázok Obrázok Obrázok

Nemám ešte všetky dierky a závity hotové (je ich dosť), no už som skúsil dať skrinku dokopy, až vidím, ako čo sedí a lícuje. Tu je aspoň jedna fotka v akom to je momentálnom stave.

Obrázok

Medzery medzi doskami nie sú vôbec zlé, prakticky všetko lícuje, až na 1 miesto, ale to nejako spravím.

Najbližšie asi dorobím všetky diery a závity a čo najkrajšie zapustím tie skrutky do vonkajších dosiek. Plus porobím viac fotiek samotnej skrinky, keď ich všetky pozapúšťam. ;)

No je toho ešte dosť, napr. napasovať dovnútra panel pre základnú dosku, vyrezať miesto pre zadný fan do kostry, vymyslieť "cable management", namontovať nožičky, uchytenie bočníc, atď.

Uvidím, kedy sa mi podarí k tomu dostať, snáď čoskoro. :D
Tak zatiaľ. :bye:
Spoiler: ukázať
Case: DIY Aluminium case + custom water [intake: 2x Arctic P14 RGB, exhaust: 2x Arctic P14 RGB] PSU: Corsair SF600 MB: MSI B550M Mortar CPU: AMD Ryzen 9 5950X CPU-Z GPU: Sapphire RX 5700 XT RAM: Kingston Fury Renegade 32GB 3600 MHz (16-19-21-36 CR1) SSD: WD SN850 1TB + Samsung 970 EVO Plus 2TB LCD: 27" Iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow Keyboard: Cherry Stream Mouse: Niceboy ORYX M600
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa mino_85 »

Fakt paráda, veľký rešpekt, že si sa do toho pustil bez strojového spracovania, všetko ručná robotka, teším sa na updaty. :)
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
Jednoduska
Sponzor fóra silver
Sponzor fóra silver
Príspevky: 5546
Dátum registrácie: Po 19. Nov, 2012, 15:45
Bydlisko: Kosice, 040 01

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jednoduska »

Veru mas iny lvl trpezlivosti, skvele, motivacne :)

Pre.nas plebs je dost uz poskladat pc do hotovej bedne :D
Používateľov profilový obrázok
Jurij757
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Ut 31. Máj, 2011, 18:18
Bydlisko: Fačkov

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jurij757 »

Tak som opäť o niečo pokročil. :good:

Najskôr som vyvŕtal zostávajúce diery a potom som všetky zapustil s M3 záhlbníkom.
Obrázok

Dorobil som uchytenie nožičiek cez M4 skrutky, ktoré som odrezal na mieru, aby netrčali vo vnútri skrinky.
Obrázok Obrázok

Tiež som vyrezal otvor pre káble od zdroja pod základnou doskou. Snáď tam bude pasovať gumená priechodka pre káble (ak samozrejme vôbec dôjde z Číny) :(
Obrázok

Vyrezal som aj miesto pre zadný fan v 8mm kostre:
Obrázok

Tu je nejaké to bližšie foto skrinky:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Jediné miesto, ktoré na skrinke nelícuje je zakryté zdrojom, takže žiadny väčší problém.
Obrázok

Rovno som nahodil "črevá" do skrinky, až vidím, ako čo pasuje a či nie je nejaký problém a či nič nekoliduje. Zatiaľ super. :good:
Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok

Taktiež som skúsil, ako pasuje bočnica za základnou doskou, lícuje takmer na 100%, len trocha z kraja zbrúsim, až tam nie je napasovaná tak napevno.
Obrázok Obrázok

Na dosť vecí čakám z Číny (priechodky, káble, iné antivibračné skrutky pre fany, skrutky pre bočnice, plastové M3 krytky pre vonkajšie skrutky, chladič pre M.2 SSD), tak ešte dosť toho budem riešiť:
- priehľadnú bočnicu zo šedého plexiskla,
- uchytenie oboch bočníc (asi v rohoch cez 4 skrutky, no je to dosť pri krajoch),
- prachový filter vpredu (ešte mesiac čakať na demciflex),
- poriadok s káblami,
- rozmýšľam o streknutí celej skrinky do nejakej matnej šedej alebo antracitovej farby, ten kontrast medzi čiernou a striebornou/šedou sa mi páči,
- a zrejme ešte kopec ďalších vecí...

Takže zatiaľ takto. :bye:
Spoiler: ukázať
Case: DIY Aluminium case + custom water [intake: 2x Arctic P14 RGB, exhaust: 2x Arctic P14 RGB] PSU: Corsair SF600 MB: MSI B550M Mortar CPU: AMD Ryzen 9 5950X CPU-Z GPU: Sapphire RX 5700 XT RAM: Kingston Fury Renegade 32GB 3600 MHz (16-19-21-36 CR1) SSD: WD SN850 1TB + Samsung 970 EVO Plus 2TB LCD: 27" Iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow Keyboard: Cherry Stream Mouse: Niceboy ORYX M600
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12172
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa HellAngel »

ides tu skrinku aj farbit?
NB: Asus ROG Zephyrus G14
Používateľov profilový obrázok
Jurij757
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 754
Dátum registrácie: Ut 31. Máj, 2011, 18:18
Bydlisko: Fačkov

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa Jurij757 »

Rozmýšľam nad tým dosť dlho, ale asi áno. Ešte stále neviem.
Viacero škrabancov je ale hodne vidieť a nevyzerá to bohvieako, čo už. :(
Spoiler: ukázať
Case: DIY Aluminium case + custom water [intake: 2x Arctic P14 RGB, exhaust: 2x Arctic P14 RGB] PSU: Corsair SF600 MB: MSI B550M Mortar CPU: AMD Ryzen 9 5950X CPU-Z GPU: Sapphire RX 5700 XT RAM: Kingston Fury Renegade 32GB 3600 MHz (16-19-21-36 CR1) SSD: WD SN850 1TB + Samsung 970 EVO Plus 2TB LCD: 27" Iiyama G-Master GB2783QSU-B1 Silver Crow Keyboard: Cherry Stream Mouse: Niceboy ORYX M600
Používateľov profilový obrázok
BiFino
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1803
Dátum registrácie: So 19. Jan, 2013, 18:24
Bydlisko: Bratislava

Re: DIY PC Case - Hliník a zas ten hliník...

Príspevok od používateľa BiFino »

Keby bola taká naleštená chrómová tak to by bolo už úplne top. Každopádne klobúk dole, ja by som niečo také nespravil ani keby som sa pos... :D
Spoiler: ukázať
CPU: AMD RYZEN 9 5900X
MB: ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO
RAM: G.SKILL F4-4000C19D-32GTZKK @ 3800 MHz CL16
VGA: ASUS TUF GeForce RTX 3080 GAMING 10G
SSD: Samsung 970 PRO 512 GB
SSD 2: Samsung 960 EVO 1 TB
SSD 3: HDD: 2x 4 TB Samsung 870 EVO raid0
PSU: Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Case: Fractal Design Define 7 Black – TG + 6x Noiseblocker NB-eLoop Fan B14-PS Black Edition
CPU cooler: Be quiet! DARK ROCK PRO 4
Monitor: LG 34GN850
Myš: Logitech G Pro Wireless
Klávesnica: Fnatic RUSH Pro Silent, Red MX Cherry Switches
Podložka: SteelSeries QcK Edge, XL
DAC: SMSL M3
Slúchadlá: Beyerdynamic MMX-300 2. Generation

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"