Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Všetko o zdrojoch, skrinkách a ich modifikovaní, o projektoch a modifikáciách všeobecne...
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5769
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa felipe25 »

No, takto:

R5 som kupil prave kvoli tomu, ze R4 mi so styroma diskami vibrovala. Vibrovat prestala, az som pre "nekludne a hlucny" 2,5TB WD kupil tichepc.sk vibration killer. Vibroval u mna predny panel skor.
R5 som vzal preto, lebo predny panel je pevne uchyteny k skrinke, cize uz by vibrovat nemal.

Mam v skrinke momentalne 1x4TB disk, 1x3TB disk, 1x2,5TB disk, a zatial 1x este nezapojeny 1x2TB disk, a skrinka nevibruje nastastie.
Mam ju ale na stole.

Ja som vsak dospel k tomu, ze "disky" musia byt rovnake, inac sa platne tocia v akom nesynchronnom stave /to som sledoval este na lacnej 30€ skrinke, ktora bola prvy dovod, preco som zacal vobec pozerat po drahych skrinkach (bolo neskutocne pocut taky zvuk nesynchronne otacajucich sa platni).

Taze, ak to clovek chce odstranit, asi je naj mat 2rovnake disky, a vtedy to nebude vibrovat. Najlepsie nie 7200rpm. Ja akonahle mne R4 vibrovala a odpojil som z dvoch 2,5 a 3tb diskov iba jeden uz nevibrovala a bolo jedno ktory to bol.

Alebo tichepc.sk vibration killer na jeden disk. Ja aj tak planujem predat vsetky disky a mat "jednu sadu napr 3tb ale 7200rpm", ak bude disk rovnaky typ podla mna to nebude robit.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

felipe25, vďaka za tvoj príspevok. Od rána sa hrajem a skúšam so skrinkou nejaké finty a pomohlo mi prehodiť HDDčka do horného koša. Teraz cítim, že skrinka samotná nevibruje skoro vôbec. Neviem si predstaviť, čo bude, ak budem mať viac HDDčiek. To by mohol byť pekný masaker. Keď si tak zoberiem, napríklad Nanoxia Deep silence 3 mi poskytne skoro to isté a ešte budem mať k dispozícií 30 € na tie "killeri", pre prípad odhlučnenia HDD. R5 mi vyhovuje veľmi, no čo sa týka tých košov, čakal som v tejto cene omnoho viac. Dneska ešte uvidím a možno pôjdem zameniť za tú Nanoxiu a kúpim prípadne aj tie "killeri". Podľa vibrácií usudzujem, že problém je pri dolnom koši a tom spodnom prednom vysúvacom filtri.
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5769
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa felipe25 »

no mne ten predny filter ak ho po zavreti neposuniem hore /tu zapadku hore/ takmer vypadava.. :) ale neriesim.

asi to vyriesim tak ze jeden disk pojde su ext. suflika, ktory sa zapina tlacitkom O/I ked mi ho bude treba, a 2disky budem mat uplne rovnaky 4TB, a este jeden SSD na system. predsa len mat 4disky je mpsycho, ale ked rezonuju uz 2 je to na ho..
Skusal si ktorydisk rezonuje? alebo to rezonuje ked su 2 akekolvek zapnute? skus vypnut napajanie a zistit, ktory hdd to robi. pichni ho do tichepc killer a mas pokoj.
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

Rezonuje to aj s jedným diskom. Stačí keď jemne pritlačím úchyty, ktoré sú na HDD košíku a skrinka rezonuje ako šialená. Kúpim si tie killeri, no potom nech mi vráti Fractal € za tie ich posraté HDD koše. Tá Nanoxia má podobné úchyty, asi môžem čakať to isté, že?
Používateľov profilový obrázok
felipe25
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5769
Dátum registrácie: Po 19. Júl, 2010, 13:00
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa felipe25 »

no len bacha, lebo ak mas tazke HDD, tak napr. moj HDD bol takmer na "podlahe" tych 5,25sacht.. neviem ci tam vobec das 2HDDcka. ale musim povedat, ze to prakticky vymaze cely zvuk od hdd. len skoda ze ta skrinka ma len tie 2sachty,
ta guma proste ide vahou dole...

ak zacne aj mne rezonovat, ma porazi, lebo radsej som mohol mat skrinku s 4x 5,25" sachtami..

ani r4 nerezonovala hned, az po case... sice asi viem, rovno ked som kupil ten 2,5TB WD GREEN...
Spoiler: ukázať
Main PC: Fractal Define Black R5 window, ASUS ROG STRIX Z390-E GAMING, Intel Core i5 9600K, Patriot Viper4 Series 16GB KIT DDR4 3000MHz CL16, ADATA XPG GAMMIX S5 SSD 256 GB SSD, 1x5TB + 1x4TB, GIGABYTE 1060 GTX 3GB, Blue-Ray LG, 23" Fujitsu Siemens LED LCD, key: Hama uRAGE, mouse: Logitech G700, Windows 10 Pro 64bit

NB work: Fujitsu Siemens Esprimo Mobile U9200 12", Windows 10 Pro 64bit

Huawei Mate 20 Pro
Motorola G7 Power
Apple iPad Mini 2 16GB
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

Tak sú tam dve pozície a v jednej mám mechaniku, takže nie. Preto uvažujem o lacnejšej skrinke s viac pozíciami, prípadne rovnocennej.

Nanoxia Deep Silence 3 - rovnaké úchyty, bojím sa toho strašne. Skôr premýšľam o skrinke od Corsair. Zase pri Nanoxia Deep Silence 3 si už môžem dovoliť zobrať aj killera no, ak by bol potrebný. V R5 sa mi zdá ten spodný plech príliš tenký, môže to byť kameň úrazu.

Zaujímavé je, že doteraz som mal PC v lowcost skrinke od GIGABYTE a vôbec som nezačul silné vibrácie. V podstate toto bije strašne. Skrinku zamením, ale neviem ešte za akú.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2326
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa Xeigen »

Aké tam máš disky ?
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

Seagate Barracuda 2x 1TB 7200rpm.. jeden kupovaný tento rok a ten druhý je starý tri roky.
Používateľov profilový obrázok
Xeigen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2326
Dátum registrácie: Št 13. Dec, 2012, 12:47
Bydlisko: Trávnica

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa Xeigen »

jaj, tak nič... dúfal som, že napíšeš WDred :-D (mám podobné problémy, odkedy som pridal tento disk do mojej 550D k ostatným) . Budem sa ho musieť zbaviť, už mi to lezie na nervy
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

Fractálka vrátená, zobral som Nanoxiu Deep silence 3. Má pevnejší spodok a zatiaľ vôbec nerezonuje. Montáž mi síce dala zabrať a ten rozdiel v cene Fractal (+30 €) je oprávnený, nuž Nanoxia mi poskytla tiež čo som v podstate potreboval.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa loleqboleq »

ja dnes spravím opačný "deal" a DS3 je už kvázi na ceste k novému majiteľovi a dnes idem po R5ťku, som zvedavý, podľa mňa je veľmi zaujímavým produktom

edit:
takže obliadol som ju (prehadzovať zostavu budem až cez víkend, teraz nemám veľmi čas a svetlo hlavne)...
vynikajúci produkt, môžem si povedať R5 fanboy, síce to nie je dokonalé (pri otváraní panelu s tým mechanizmom, resp. zatváraní sa mi čudesne zasekol rožtek panelu v skrinke, no vybral som ho nakoniec ale to ma nejako ani netrápi

1. to ako súdruhovia z fractalu vymysleli modulárnosť je inšpiratívny a mimoriadne ho chválim, škoda, že nie sú peniažky (hneď by som mal 2x SSD a 1xHDD s tým, že by HDD ešte bolov himure/silentmaxxe a všetky cage by šli het zo skrinky, čím by sa krásne otvoril priestor
2. GP14...zatiaľ som im nepustil šťavu, no tie ventilátory nevyzerajú špatne (celkom solídny pocit z tej konštrukcie)..som zvedavý na ich prejav
3. som zvedavý, aký je prikonový limit na regulátore, celkovo tam plánujem pichnúť 5 ventilátorov, teda 2x GP14, 2x S12A a 1x P12, tak uvidím
4. ak by boli peniažky, tak do tej perforácie (pri pci záslepkách), teda na tú perforáciu by šlo nejaké odhlučnenie, nech sa zamedzí priamo otvoreným častiam skrinky
5. ostatné veci pri zostavovaní, plánujem tomu teraz dať viac času a dať si záležať hlavne na cable managemente, nech sa mám čím pochváliť
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
castelL
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4062
Dátum registrácie: Po 27. Jan, 2014, 21:38
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa castelL »

Ja by som už nešiel po skúsenosti už ani do DS3, ale vybral by som určite niečo iné. Fractalka bola paráda,super, dokým som nespustil PC a začalo to vibrovať.
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa loleqboleq »

tak zajtra sa bude robiť cable management už, no podelím sa s ghetto computing ala uáu zbytočne pre odvibrované odvibrovanie spodnej S12A (pri zdroji)
konkrétne som zobral tú antivibračné podložky, ktoré sa dávajú pri montovaní HDD do koša na kovovú "zásuvku", prestrčil som cez ňu kolík od noctuy, prestrčil to cez strip, dal na to noctuu a trošku potiahol za kolíky, aby sa to zaistilo a funguje to skvelo (potom pridám fotku aj s namontovanou noctuou
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing

edit:

takže kompletka, spokojnosť, príjemný build, avšak...
- mením svoju zvedavosť ohľadom tých GP14 fanov na tragédiu...tie ventilátory majú udanú hodnotu 1000RPM max, no ani jeden z nich sa na viac ako na 920RPM nedostal (tu máme tých +-10% :? )...ten zadný je v pohode, predný rapká
- vybodol som sa na regulátor, všetko mám pichnuté v doske, cez bios kvázi krivky podľa CPU chladiča (akože také placebo) v rozmedzí 600-800rpm
- prenáša sa menej vibrácií od diskov ako pri DS3
- pri fotke, kde som odfotil rozobratú skrinku z časti, kde sú komponenty si všimnite ako je otvorená, keďže 5,25" cage je dole a ostala tam "diera" a odhalená perforácia na prednej maske
- pokiaľ bočnicu s mechanizmom nepoistíte aj skrutkami, tak skrinka sa akoby ohýba (je to len tým, že panel nie je pevne a proste je to len vizuálne)
- v mojom prípade (vidno to trošku aj na fotke) USB3 konektor sa zmestil a zapojil LTT a to fakt ltt...
- som kravatkový milovník (viď. fotka zo zadnej strany MB tray)
- cable management sa robil príjemne, dostatok miest na uchycovanie kravatiek a tým pádom aj káblov
- suché zipsy sú celkom praktické
- zostala mi veľká bundža káblov z predného panelu, lebo som si povedal, že odmietam použiť HD audio, USB2, HDD a PWR ledky, samozrejme sa to dalo pekne stočiť a zapratať

fotky:
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B9ComM ... sp=sharing

future plans:
mali by priplávať ďalšie peniažky - predpokladám 300€ nazvyš o pár mesiacov, takže plánujem spraviť asi niečo také:
- predať black aj redko
- kúpiť 4TB red + himuro alebo silentmaxx
- kúpiť druhé 240-256GB SSD čisto pre hry
- skúsiť dať potom ten red s boxom na spodok skrinky (len tak položiť), no zároveň ak sa nezmestí, tak dať späť 5,25" cage a tam dať box s diskom
- vyrutiť všetky ventilátory a obombardovať skrinku s nejakými 140tkami ventilátormi, teda asi tak ako teraz, akurát premýšľam, že všetky zameniť za niečo z tohoto
http://www.tichepc.sk/Be-Quiet-Case-Fan ... 25mm-.html
http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-P14s-redux-900.html
http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-A14-ULN.html
http://www.tichepc.sk/Noiseblocker-NB-B ... O-PK1.html
samozrejme na D14 nejaké 120tky, tam by som mohol nechať aj tie 2 S12A, aj keď na prefukovanie pasívov by boli lepšie iné, no veď uvidím; alebo zobrať pwm verzie, čo je podľa mňa logickejšie a racionálnejšie, než sa dobrovoľne takto obmedziť ale veď to je len hrubé plánovanie...
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
skilerko
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 620
Dátum registrácie: St 19. Aug, 2009, 21:26
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa skilerko »

da sa dostat do prednej pozicie fan noctua nf-p14? dik
Spoiler: ukázať
cpu intel 4670k
cpu cooler NOCTUA NH-D14
matičná asrock z87 xtreme4
hdd WD green 620gb
ram kingston 2x4gb ddr3
vga gigabyte 7870 2gb
psu seasonic 520gm
case haf 932
keyboard roccat isku fx
headphones STEELSERIES siberia V2 navi edition
Používateľov profilový obrázok
Erazer
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1135
Dátum registrácie: St 11. Aug, 2010, 11:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Fractal Design Define R5 - testy, rady, skusenosti

Príspevok od používateľa Erazer »

PC: Ryzen7 7800X3D, ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI, G.SKILL 32GB DDR5 6000MHz CL30 Trident Z5,ASUS TUF RTX 4070, Kingston KC3000 2TB, Corsair RM850x, Jonsbo D41,Noctua NH-U12A Chromax Black, 7xNF-A12x25 black
Audio: GSP 500+GSX 1000 Notebook: Lenovo P50,Phone:GalaxyS21,
Diablo III battletag: Sorrow#2622, Star Citizen Handle: Erazer1
Vytvorte si účet v Star Citizen pomocou tohto ref. linku a získajte 5,000 in game kreditov zdarma
>>> STAR-K3QT-JHMS<<<

Návrat na "Zdroje, skrinky ich modifikácie a projekty"