[FAQ] Vyberame disk alebo opticku mechaniku

Často kladené otázky a návody ako na to?...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

[FAQ] Vyberame disk alebo opticku mechaniku

Príspevok od používateľa zoom »

Vzhladom neustale sa opakujuce otazky a lenivost niektorych ludi si vyhladat aj zakladne informacie, zakladam na skusku prvy topic, kde by som chcel popisat, ako vybrat konkretny komponent aj s radami. Podla toho uvidim, ci v buducnosti spravim aj nejake pokracovanie s inymi kuskami HW.

Upozornenie
Moje nazory na rozne znacky a vyrobky HW sa nie vzdy zhoduju so "vseobecnym nazorom" jednoduchsich nakupcov PC. Pokial tu uvidite hadzanie spiny na vasu oblubenu znacku, mozete si byt isti, ze s tym nic nespravite. Vsetky nizsie popisane skutocnosti reprezentuju moje nazory a nie nejaku univerzalnu pravdu.


Revizie
Verzia 1.0 (11. aprila 2008): Povodny text (Vytvoril zoom, prispeli ...)


Obsah
cast prva: Vyberame disk
I) Vyber rozhrania
II) Vyber znacky
III) Vyber konkretneho modelu
IV) Linky

cast druha: Vyberame opticku mechaniku
I) Vyber rozhrania
II) Vyber znacky
III) Vyber konkretneho modelu
IV) Linky


cast prva: Vyberame disk
Na zaciatok predpokladame, ze zaujemca nema nejaky nazor a vybera takpovediac uplne od zaciatku. Taktiez predpokladame, ze vyber sa tyka klasickych 3,5" diskov pre jedno- alebo viacdiskove systemy.

I) Vyber rozhrania
Zacneme tym najjednoduchsim a to je vyber rozhrania. Vzhladom na to, ze sa nachadzame na fóre predovsetkym o pretaktovani, predpokladam, ze nikto tu nema extremne stary pocitac bez SATA portov (ktore sa vzdy daju dokupit na PCI karte, ale to riesenie sa mi vobec nepaci).

Jednoznacne uz dnes treba kupit SATA disk. Moderne zakladne dosky uz davno podporuju SATA zariadenia ako IDE, takze nenastava problem ani s DOS-ovymi utilitami pri detekovani (alebo spisovne po slovensky detegovani) a praci so SATA diskami. A keD uz nic ine, tak aspon budete mat pekny tenky SATA kablik, ktory sa da kupit aj v gulatej verzii a pekne viest niekde bokom.

Vynimku a zamienku na nakup IDE disku moze tvorit stara doska (napriklad z obdobia socketu A), ktora nema vyssie spominanu vymozenost. V tomto pripade treba zvazit, ci sa neoplati ostat pri IDE rozhrani namiesto babrania sa s disketami, slipstreamovanim CD a casto nefunkcnymi bootovacimi programami.


II) Vyber znacky
Tu uz zacina trosku prihorievat a vyber nie je taky jednoduchy, ako to bolo v pripade rozhrania. Avsak s trochou vlastneho rozumu sa da pomerne jednoducho vybrat znacka a hlavne konkretny model.

Na zaciatok si treba uvedomit jednu vec: Davno su prec doby, keD sa disky vyberali podla znaciek. Teraz si ukazeme priklady, ako sa nepytat pri vybere disku:

Otazka: "Je lepsi WD alebo Seagate?" (znacky zamente podla lubovole)
OdpoveD: Ako som pisal, dnes sa uz podla znacky nevybera, podstatny je konkretny model disku. Je mozne, ze v urcitom casovom obdobi bude mat nejaka znacka na trhu lepsie modely, nez ina, a teda by to lakalo povedat, ze je lepsia, ale tak to rozhodne nefunguje. Pokial vas niekto presviedca o opaku, hlasito sa mu smejte a klopkajte si pri tom na celo.

Konstatovanie: "Kamarat mal styri Samsung disk a vsetky mu odisli, Samsung je na nic." (znacku zamente podla lubovole)
OdpoveD: Doporucte kamaratovi, nech vymeni svoj EuroCase zdroj za nejaky lepsi a nech si odmeria, ci mu prilis nekolise napatie v sieti.

Tak sme sa naucili, ze disk sa nevybera podla znacky, ale podla konkretneho modelu, takze prejdeme na Dalsiu cast.


III) Vyber konkretneho modelu
Tu sa uz situacia znacne komplikuje. Najlepsie bude zrejme vyberat disk vylucovacou metódou. Podstatne je, kde ma disk fungovat. Bude to hlucne alebo tiche PC? (Pozor, vela ludi si mysli, ze vymenia chladic na CPU za nejake lacne AC a uz maju supertiche PC - nie nemaju.) Vezmime do uvahy nove modely diskov, ktore su teraz k dispozicii. Na vyber mame: Hitachi, Maxtor, Samsung, Seagate a Western Digital. Tak si to rozoberme:

Hitachi: Osobne s nimi nemam skusenost, nikdy som ziadny Hitachi disk nevlastnil. Pripada mi to, ze medzi prvymi uvadzaju nove najvacsie velkosti, avsak pouzivaju vela platni a mensiu hustotu zapisu a ani neskor sa neobjavia nejake novsie revizie diskov s menej platnami. Vynimkou snaD je vseobecne dobre hodnoteny (aspon sa mi tak zda) disk P7K500.

Maxtor: Kupil ho Seagate, nejake modely sa este predavaju, ale stare neoslnia uz a nove maju seriove cislo ako Seagaty, takze tuto znacku preskocime.

Samsung: V sucasnosti vyrobca ktory pouziva najvyssiu hustotu platni a to 334 GB na platnu. Oplati sa kupit najnovsia seria diskov oznacena ako F1. Zo starsich diskov urcite zaujme velmi tichy HD501LJ.

Seagate: Seagaty som prestal sledovat niekedy v dobe, keD vydali 7200.7, co bola vlastne zmensena cirkularka oblecena do krabicky od disku. Nove 7200.11 uz su udajne podstatne tichsie, ale nie su prilis presvedcive v aplikacnych testoch. Ja osobne by som sa im vyhol kvoli tomu, ze vlastne v nicom nevytàcaju z priemeru. KeD su hlucne, mali by byt aspon najvykonnejsie a keD nie su prilis vykonne, mohli by aspon patrit medzi najtichsie.

Western Digital: Tvorca popularnej AAKS serie. V novych diskoch pouziva druhu najvyssiu hustotu a to 320 GB na platnu. Toto je moj vyrobca of choice, ale o tom az Dalej.

KeD sme si predstavili znacky, mozeme pristupit k vyberu konkretneho modelu. V sucasnosti (april 2008) by som vyberal disk spomedzi dvoch znaciek a to Samsung alebo Western Digital. Najnovsie disky od oboch vyrobcov su si velmi podobne. Maju rovnaky pocet platni a aj podobny vykon. Rozoberieme si to podla velkosti:

320 GB: Sen majitela ticheho PC (nie tak celkom, skutocny sen je SSD). Jednoplatnove tichucke a vykonne disky. Na vyber je HD322HJ od Samsungu a WD3200AAKS-00B3A0 od Western Digital. Konkretne tieto modely pouzivaju najnovsie hustoty zapisu 334 GB a 320 GB na platnu. Problem je nasledovny: HD322HJ je momentalne nedostupny v drtivej vacsine európskych obchodov. Oproti tomu B3 revizia modelu WD3200AAKS je bezne dostupna, ale predajcovia velmi casto neuvadzaju cele produktove cislo, takze neviete, ci kupujete B3 reviziu alebo nie. Problem s WD3200AAKS-00B3A0 je aj ten, ze ma pomalsiu priemernu pristupovu dobu a to cca 16 ms oproti beznym 12-13 ms. Podla WD toto nie je chyba, ale umysel, keDze bezni uzivatelia a OEM partneri si viac cenia ticho a mensie vyzarovane teplo.

500 GB: Tu su samozrejme na vyber popularne WD5000AAKS, casom overene s odladenym firmwarom. Zo stajne Samsungu prichadza do uvahy HD501LJ coby jeden z najtichsich diskov v sucasnosti. Fakt je ale ten, ze HD501LJ vibruje viac nez AAKS seria od WD. Za pripadnu uvahu a pozretie testov stoji aj Hitachi P7K500.

640 GB: Novo uvedena velkost. Pri kupe disku s touto velkostou budete mat istotu, ze kupujete disk s 320 alebo 334 GB hustotou na platnu. V sucasnosti je realne dostupny HD642JJ od Samsungu a WD6400AAKS od WD. Vykonnostne su si velmi podobne. WD6400AAKS uz nema problem s pristupovou dobou ako WD3200AAKS-00B3A0.

750 GB: Tu by som jednoznacne odporucil pomerne tichy a aplikacne velmi vykonny (skvely firmware) disk od WD a to WD7500AAKS.

1 TB: Vzhladom na to, ze WD nema bezny 1 TB disk, tu sa da odporucit jedine Samsung HD103UJ.

Pomimo toto vsetko by som chcel este upozornit na 5400 otackove disky Green Power od Western Digital. Su to v sucasnosti najtichsie disky a velmi dobre mozu posluzit pri tvorbe ticheho uloziska dat.


IV) Linky
Vyborny link na zoznam diskov, odkazmi na recenzie a vypisom, ktory obsahuje kolko platni na Hinnavaatlus.ee
Tiez velmi pekny link s databazou merani roznych diskov na StorageReview.com
Naposledy upravil/-a zoom v Pi 18. Apr, 2008, 00:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Príspevok od používateľa zoom »

cast druha: Vyberame opticku mechaniku
V tejto casti budeme vyberat opticku mechaniku. Zameriam sa jedine na dvojvrstvove DVD-RW mechaniky, keDze nic ine sa dnes neoplati kupit (mozno Blu-ray napalovacku, keD sa niekomu chce platit 800,- Sk za media). Vzhladom na to, ze s optickymi mechanikami mam menej skusenosti nez s diskami, budem viac teoretizovat a vo vacsej miere zapojim osobne preferencie roznych znaciek.


I) Vyber rozhrania
Tu plati to iste co pri diskoch. Jednoznacne by som bral SATA napalovacku, prekazkou moze byt stara zakladna doska, ktora nezobrazuje SATA zariadenia ako IDE a nasledny problem s detekciou napalovacky DOS-ovymi aplikaciami.


II) Vyber znacky
Znaciek v tejto oblasti je viac nez pri diskoch. Aby sme to hneD zo zaciatku trochu preriedili, nezahrniem takych okrajovych "maloseriovych" vyrobcov (napriklad HP, TEAC, a pod.). Takisto sa venujem len internym 5,25" mechanikam. Dostupne znacky su:

Asus: Znacku Asus nemam kvoli viacerym skutocnostiam vobec rad. Z toho vyplyva, ze ani nemam osobnu skusenost s tymito mechanikami. Nanestastie pre mna vsak nove modely dopadaju v testoch dobre, takze asi s nou treba pocitat.

LG: Mechaniky LG su vyrabane v spolupraci s Hitachi. Mari sa mi, ze tam niekde strasi aj Goldstar. Zaradil by som ich medzi taky lepsi priemer, dnes zrejme nie su spicka.

LITE-ON: Znamy vyrobca, ako prvy pouzival Mediatek cipy, ktore umoznuju merat kvalitu zapisu. Odkupil opticku diviziu BenQ. Pripada mi to ako taka lacnejsia a horsia znacka, ktora sice v zaciatkoch mala nejake to eso v rukave (Mediatek), ale teraz uz nema. Navyse nemam rad BenQ.

NEC: Nec sa spojil so Sony a vytvorili Sony NEC Optiarc spolocnost. Vo vseobecnosti patri NEC (a teraz uz Optiarc) medzi napalovacky s kvalitnym zapisom. Jeden z mojich favoritov.

Pioneer: Dnes uz menej rozsireny vyrobca. V podstate ma k dispozicii iba jeden produkt v dvoch verziach (PATA a SATA). V podstate som ho ani nemusel uviest, keD som uz nezahrnul ani TEAC, ktory je na tom podobne, ale Pioneer mam rad.

Plextor: Kedysi Führer celeho napalovacieho priemyslu. Dnes uz nevyvija vlastne produkty, len preliepa nalepky a navysuje ceny od inych vyrobcov.

Samsung: Moj dnesny pomysleny kral. Samsung spolupracuje s Toshibou na optickych mechanikach. So starymi Toshiba mechanikami mam len tie najlepsie skusenosti. Takisto dobre hodnotene co sa tyka kvality zapisu.

Tak, to by bolo predstavenie bezne dostupnych znaciek.


III) Vyber konkretneho modelu
KeDze spomenut najlepsiu vyrabanu a dnes dostupnu mechaniku od kazdeho vyrobcu by bolo prilis jednoduche a zdåhave, spravime si uzitocny filter. Uz vieme, ze urcite chceme SATA mechaniku, Dalej by som medzi potrebne vlastnosti zaradil moznost overenia PI/PIF chyb, co je uzitocna vlastnost. Veci ako LabelFlash alebo LightScribe dnes nepokladam za dolezite, ale mozno niekoho potesia, takze bude plusom, ked ich mechanika bude obsahovat. Nepokladam za podstatne, aby bola mechanika ticha. Velku vacsinu casu sa netoci, pri kratkom napalovani hluk nevadi a myslim si, ze malokto pozera DVD priamo z mechaniky (a kebyze ano, tak nie je problem ju stisit softwarovo zmenou rychlosti citania). Vzhladom na recenzie, skusenosti a osobne preferencie by som vyberal spomedzi znaciek Asus, NEC a Samsung. Vyberanie nie je velmi tazke, v podstate staci vypisat najnovsie mechaniky od kazdeho vyrobcu:

Samsung SH-S203x: Namiesto "x" pride nejake pismenko. Presne rozdiely nepoznam, jeden model ma navyse LightScribe. Tuto napalovacku doporucujem.

NEC: Zopar NEC-ov som uz poskusal, ale s poslednymi modelmi skusenost nemam. Zrejme sa treba zamerat na poslednu seriu AD-7200 a jej variacii s PATA, LightScribami aj LabelFlashmi. Je tu ale jedno velke ALE: NEC pouziva svoje vlastne cipy, a teda neumoznuje kontrolovat PI/PIF chyby. Napriek tomu ju tu uvadzam, pretoze sa jedna o velmi kvalitne mechaniky.

Asus DRW-2014L1T: Ako som pisal, Ausus nemam rad, ale podla recenzii je uvedeny model podareny. Obsahuje aj LightScribe a existuje verzia bez neho (nema pismeno T v nazve).


IV) Linky
Dobre recenzie mechanik na serveri CDR.cz
Naposledy upravil/-a zoom v Pi 11. Apr, 2008, 18:24, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2034
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Príspevok od používateľa zoom »

Rezervacia miesta

Návrat na "Často kladené otázky (FAQ), ako na to(how-to)?"