Siete - FAQ

Často kladené otázky a návody ako na to?...
Používateľov profilový obrázok
galen
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2237
Dátum registrácie: Št 01. Jún, 2006, 02:00
Bydlisko: Zilina

Siete - FAQ

Príspevok od používateľa galen »

Q 0: Pribudnu aj dalsie otazky do FAQ ?
A: Ano, len sa musia zozbierat, zodpovedat a spisat...

Q 1: Nejde mi net, co s tym?
A: Kym je to napisane takto, tak absolutne nic. Niesme kuzelnici, a ani nas CIA nevyhodila z dovodu prebytocnosti. Bez popisu problemu nebude odpoved.

Q 2: Co potrebujete vediet (a zaroven aj napisat) ak chcete, aby sa Vam dalo pomohat?
A: Ake zariadenia pouzivate, ich priblizne prepojenie, Nastavenia IPciek. Pripadne aj masky podsieti a Gateway-e

Q 3: Mam linku 3mbit, ale net mi ide iba 375kB. V com je problem?
A: Je to absolutne v poriadku. 375kB=3000kbit, teda 3mbit.

Q 4: Mam kapacitu linky 1MB, ale torrenty mi idu iba 150kB. Preco?
A: Rychlost torrentov nezalezi iba na tom, aku linku mate vy, ale hlavne na tom, aku rychlu linku ma ten, od koho tahate. Pokial on ma pomalu (alebo vytazenu) linku, nepojde Vam to rychlo.

Q 5: Mame siet, a chcem urobit z nej Wifi, aby sa pripojil aj kamarat. Co mi na to treba?
A: Treba Wifi router, ktory vie fungovat v AP mode, a kamarat musi mat Wifi antenu, aby sa nan vedel pripojit.

Q 6: Pingy mam dobre, ale CSko mi laguje, co s tym?
A: Prestat sa hrat CSko, pozriet si cosi ku sietam, a prist na to, ze to vobec nemusi zavisiet od sietovej karty. Moze to byt napriklad vytazenostou Vasej linky (ano, treba nachvilu pauznut torrenty), nedostacujucim pocitacom, alebo vytazenym serverom.

Q 7: Mam aDSL a napriek tomu, ze nic nestahujem, net mi laguje.
A: Jednou z moznosti je, ze mate pustene torrenty, a zdielate data. Nakolko tieto torrenty Vam mozu obsadit kompletne pasmo pre vysielanie (u aDSL je upload tak 1/8 downloadu), tak Vas pocitac nezvlada poslat poziadavku na zobrazenie/stiahnutie konkretnej webStranky, alebo potvrdzovat prijem dat.

Q 8: Co mi treba na prepojenie 2 pocitacov kablom?
A a): Kabel. Cross. Po slovensky krizeny.
A b): V pripade vacsieho rozpoctu (ako 100 korun) a predpokladu pripojenia dalsich pocitacov, treba switch, a kazdy z pocitacov zapojit do switchu. Teda tolko kablov, co pocitacov.

Q 9: Zapajam pocitace do switchu, sme domaca siet, a nepripajame sa do sveta. Ako nastavit IP?
A:: V takomto pripade mozete nastavit IPcky lubovolne. Je dolezite, aby ste nastavili spravne masku podsiete, ak je vas pod 250 pocitacov, nastavte masku 255.255.255.0, a IPcky v tvare X.Y.Z.1-254

Q 10: Zapajame pocitace do domacej siete, a niekto ma internet. Ako nastavit IPcky ?
A:: V takomto pripade uz nemozete pouzit lubovolne IPcky. Nastavte ich vo formate: 192.168.X.1-254, maska 255.255.255.0, alebo ak vas je viac pouzite 10.X.Y.Z, maska 255.0.0.0 (chapte viac ako 64 000 zariadeni)

Q 11: Ako spravim Cross/krizeny kabel?
A: Treba krimplovace klieste, 2x rj-45 koncovky, a dostatocne dlhy kabel. Kabel spravime podla nasledovnej schemy.

Q 12: V predajni mi ponukli nejake UTP a STP kable. V com je rozdiel?
A: UTP - Unshielded Twisted Pair ~ teda obycajna krutena dvojlinka.
STP - Shielded Twisted Pair ~ tieneny kabel.
Pre vacsie dlzky kabla (nad 30m) alebo pri tahani popri elektrickych rozvodoch (pripadne vodovodneho potrubia) sa odporuca pouzit STP, nakolko nieje tolko nachylne na sum z vonkajsieho prostredia.
Zle jazyky navyse tvrdia, ze 1gbit ethernet nepobezi na UTP (pobezi, ale nie pri dlzke kabla 50m).

Q 13: Ako moze byt dlhy kabel pre ethernet ?
A: V praxi kolko chce, ale aby Vam tam fungovala siet, standardy omedzuju dlzku kabla na 100m.

Q 14: Da sa zozdielat internet z jedneho pocitaca do druheho (dalsich)?
A: Vo vseobecnosti ano. Treba vsak prepojit existujuci pocitac s dalsimi. Ci uz priamo kablom-cross, alebo pouzit normalny kabel a switch.

Q 15: Pojde mi internet, aj ked ten pocitac co zdiela net, bude vypnuty?
A: Nie. Internet nepojde dokonca ani vtedy, ak pocitac bude zapnuty, ale nebude pripojeny do internetu.

Q 16: Viem takto zozdielat internet aj cez WiFi?
A: Ano.

Q 16.1: Ako?
A: a) nemame WiFi sietovu kartu v pocitaci s internetom, a teda potrebujeme nejaku inu antenu-pristupovy bod (AP). Kupime skatulku/zariadenie, co ma v nazve WiFi AP, to prepojime s pocitacom (Lan kabel), a nastavime v AP mode. Nan sa pripojime z dalsich PC prostrednictvom WiFi
b) mame WiFi sietovu kartu v PC, v idealnom pripade ju vieme nakonfigurovat v AP rezime pod windowsami. Toto je vsak ojedinely pripad, a preto ju bude treba konfigurovat v Ad-Hoc rezime (pouzij google).
Nesmieme vsak zabudat, ze akonahle vypneme PC, ktory zdiela pripojenie do internetu, internet nepojde nikde.

Q 17: Je WiFi ziarenie skodlive zdraviu?
A: Ano. Asi ako mobilne telefony, mikrovlnky, televizory, a akekolvek ine elektrospotrebice.

Q 18: Ked si zaheslujem WiFi siet, je bezpecna?
A: Nie. Ale 99.99% pouzivatelov PC nebude mat ani tusenie, ako Vam ju naburat. To zvysne 0.01% nepoklada Vasu siet ako zdroj cennych informacii, a nebude stracat s Vami cas.
Naposledy upravil/-a galen v Ut 25. Nov, 2008, 12:25, upravené celkom 1 krát.
lava, prava, lava, prava ...

Návrat na "Často kladené otázky (FAQ), ako na to(how-to)?"