Navrh vodneho chladenia

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Skalar »

Zdravim

Pred nedavnom som si zadovazil novy sandybridge i5-2500k a povodne som do neho chcel namontovat naisto nejaky vykonny vzduchovy chladic a taktovat ho s nim, dnes mi vsak v hlave skrsla myslienka vodneho chladenia a tak by som sa chcel spytat ci sa mi to oplati a ci by som sa aj financne s tym popasoval. Ide mi okrem maximalnych taktov aj o minimalny hluk, neviem ci cerpadla a podobne veci vo vodnom okruhu moc nehucia a takisto ci by som uvidel nejaky podstatny rozdiel optoti stavu keby som si na cpu narval napr noctuu d14 alebo nieco podobne. Do pocitaca planujem v buducnosti osadit nejaku novsiu grafiku (momentalne tam mam Radeon 5770, chcem nejaku gtx560ti alebo nieco podobne). Skrinka je chieftec dragon(ten megastary model co bol tak popularny kedysi, modelove cislo netusim) a momentalne chladim 8cm noctua nasavanie a 2x 8cm noctua vyfuk vsetko z ULNA redukciami, na grafike je accerelo S1+schyte 14cm vetrak na 500ot. Pokial by som sa na vodu dal, chcel by som chladit ako cpu tak i gpu s tym aby nebol vyprodukovany hluk vacsi ako doteraz. Cenovy limit som si stanovil v rozmedzi 200-300 EUR na komplet s tym ale ze musim brat veci na fakturu cez firmu kde ako dodavatela mame TNtrade, takze veci od nich by mi vyhovovali uplne idealne, keby sa tam vsak nenasli dobre veci tak skusim nejako i pomimo z inych obchodov, som v podstate otvoreny kadzemu navrhu ktory ma uplne nezruinuje.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
Lashi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2011, 00:14

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Lashi »

zober EK kit. s tym chybu nespravis a casom mozes upgradeovat ...
ME LIKE INTEL <3 , ME LIKE nVIDIA <3
NB: ASUS G51VX

BEDNA : PLECHOVÁ, ČIERNA
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa STENLY »

v prvom rade musíš kúpiť poriadnu skrinku, lebo do nej vodníka nedáš... minimálne Lancool K58 a vyššie... potom môžeš začať uvažovať o vodníkovi
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Lashi
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ne 20. Feb, 2011, 00:14

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Lashi »

ved chieftec je obrovska skrina, podla mna v pohode to tam das ...
ME LIKE INTEL <3 , ME LIKE nVIDIA <3
NB: ASUS G51VX

BEDNA : PLECHOVÁ, ČIERNA
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Skalar »

no co som pozeral rozmery toho lancoolu K58 tak nie je vacsi ako to co mam momentalne (20x48x51 ma tusim ta moja) a jediny rozdiel je zdroj na spodu. Ak je skrina naozaj taky problem tak to radsej budem chladit dalej vzduchom, skrinky sa urcite vzdavat nemienim.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
STENLY
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 10908
Dátum registrácie: So 20. Dec, 2008, 13:44
Bydlisko: RK (34)

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa STENLY »

no problém bude v tom, aby si mal kde umiestniť radiátory... môžeš tam dať aj dva 2x80mm ale výkon oproti 2x120 či 3x120 je veľký... ibaže by si radiátor položil na vrch skrinky...
MB: ASUS ROG STRIX Z490-G GAMING (WI-FI) CPU: INTEL Core-i5 10600KF @ 4,1GHz, Boost 4.8GHz RAM: CRUCIAL Ballistix Black 2x8GB 3600MHz CL16
GPU: GIGABYTE GTX 1650 SSD: SAMSUNG 970 EVO 1TB HDD: WD Red 3TB PSU: CORSAIR AX750 CASE: CORSAIR Obsidian 350D W LCD: Dell U2412M 24''
Repro: Logitech Z2300 + Magnat Monitor Supreme 102
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Mirdis »

Skrinka, ako uz bolo pisane, tak nie je velmi vhodna na vodne chladenie. Ale, ked sa nebude menit tak radiator musi ist na skrinku, pripadne trosku upravit a prichytit ho v zadu s tymto http://www.tichepc.sk/EK-Water-Blocks-E ... =001013003 alebo podstatne drahsim http://www.tichepc.sk/Koolance-Radiator ... =001013003 otazne je ci sa najde miesto na vyvrtanie dier.

Co sa tyka hlucnosti. Tak pri vodnom chladeni je pocut pumpu (ked zoberies laing 11w tak hluku sa nemusis bat) a fany na radiatore (zalezi aky radiator).
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Skalar »

no s tym som tak trocha aj ratal ze hadice pojdu cez zaslepku a radiator nejako primontujem k vrchu alebo zadku skrine.

Edit : parada, presne o nejakej takej uchytke som mal predstavu ze by mohla existovat.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Skalar »

dobre, skusil som trocha skumat po nete a zacinam mat teda nejaku predstavu o tom systeme.

Chladic na CPU by som asi vzal EK Supreme HF (su nejake podstatne rozdiely medzi jednotlivymi variantami toho chladica?) a cerpadlo teda ten laing 11W. Radiator 120x360 by som prichytil o exterier skrine a hadice vyviedol cez zaslepku. Co ohladne expanznej nadoby a ineho instalacneho materialu?
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie
Používateľov profilový obrázok
Mirdis
Moderátor
Moderátor
Príspevky: 2017
Dátum registrácie: Ut 04. Okt, 2005, 20:00
Bydlisko: Stará Ľubovňa/Prešov

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Mirdis »

Blok na cpu EK je dobry vyber. Rozdiel vo vykone medzi ostatnymi EK blokmi nie je ziadny. Je to iba o vzhlade. Co sa tyka ostatnych veci.
Tak som poskladal nieco take:
http://www.tichepc.sk/Kosik?arg1=NDQ5NT ... OTQ6MXw%3d
Len tak tak som sa zmestil do rozpoctu. Urcite by bol lepsi radiator XSPC rx360 ked chces to mat aj tiche, ale cenovo je niekde inde. Dalej expu by som bral inu napr. nejaky valec , ale opat rozpocet nedovoli takze dal som tam klasikcu xspc aj s topom. Kvapalinu bud http://www.tichepc.sk/Thermochill-EC-6- ... =001013002 alebo ked chces usetrit pouzijes destilku.
Radiator mozno niekto poradi iny.
NTB1:MacBook Pro (13-inch, 2014, 2,5 GHz Dual-Core Intel Core i5, 8 GB RAM)
NTB2:MacBook Pro (13-inch, 2018, 2,7 GHz Quad-Core Intel Core i7,16 GB RAM)
NTB3:MacBook Pro (13-inch, 2020, Apple M1,16 GB RAM)
Skalar
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Ne 23. Aug, 2009, 21:14
Bydlisko: Bratislava

Re: Navrh vodneho chladenia

Príspevok od používateľa Skalar »

mirdis : no to vyzera celkom v pohode. V tych radiatoroch je vlastne aky rozdiel? robi ten 1cm hrubky nejaky diametralny efekt? A ohladne expanznych nadov do toho nevidim takze netusim aky ma ten valec vyhodu oproti tomu rieseniu co si navrhol v kosiku. Ako tak pozeram tak i pri tejto cene si to objednam az buduci mesiac takze mozno by aj ten rozpocet siel navysit, ale tak nechcem davam prehnane vela kvoli minimalnym rozdielom.
Tento text
Spoiler: ukázať
Nema pokracovanie

Návrat na "Vodné chladenie"