Vodne chladenie do ticheho PC?

Všetko o vodnom chladení a riešenie problémov ...
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Vodne chladenie do ticheho PC?

Príspevok od používateľa zoom »

Dnes som sa zase trochu zaoberal vodnikom a rad by som podiskutoval na jednu temu. Moj pocitac je robeny na skoro co najvacsie ticho, avsak neobetujem pre ticho vykon. Cize viem, ze nedosiahnem tak tichu zostavu ako ultratiche bednicky s jednym ventilatorom, ale zase sa aj nieco zahram. V sucasnosti mam na mesiac-dva prechodnu zostavu, ktora nie je taka ticha, ako som mal, ale rozpisem komponenty ako som ich maval:

Chladic na CPU: Noctua NH-U12, standardna velka Noctua bez ventilatora
Chladic na GPU: AC Accelero S1 Rev. 1
Zdroj: Seasonic S12-650, ten povodny prvotny Seasonic
Ventilatory: 3× Noctua NF-S12-1200, regulovane rucne od 3,7V hore, co je priblizne startovacie napatie pre tieto Noctuy
Disk: WD6400AAKS + Silentmaxx
Bedna: Antec P182

To su komponenty, ktore vplyvaju na hluk pocitaca. V idle rezime sa jedna Noctua vypina (ta co fuka na grafiku) a dve vyfukovacie idu... ani neviem na kolko, ale potichu. V tomto stave pocujem nasledovne veci (v roznom poradi): bzucanie monitora, aerodynamicky hluk vzduchu pomedzi vyfukovacie mriezky na bedni a z blizka mozno zdroj, ale to si nie som isty. V zatazi hluk celkom podstatne narasta, ale tam mi to az tak velmi nevadi.

Dlhsiu dobu rozmyslam nad vodnikom, avsak neviem, co by som tym ziskal. Je uplne jasne, ze vodnik je vhodny na vacsie pretaktovanie, vyssiu voltaz a podobne, ale mne ide hlavne o to ticho. Samozrejme keby som uz vodnika mal, tak by sa mi pacil nejaky procesor na 4 GHz a mozno aj dve graficke karty v buducnosti. Ako vyhodu vidim v tom, ze aj v zatazi by bol pocitac rovnako tichy ako v idle, ale chcel by som znizit hladinu hluku prave v idlovani. Rozmyslal som nad vyustenim vodnika cez diery v stene mimo mojej izby, co nie je problem urobit. Tym padom by som sa az tak nestaral o hluk cerpadla, fukanie ventilatorov na radiatore a hlavne by odpadli aj vibracie prenasajuce sa z pumpy cez hadicky.

Co ma vsak v tomto celom brzdi, je nasledovne: Chladil by som vodnikom co najviac komponentov (CPU, NB, GPU), ale stale by mi v pocitaci ostal ventilator v zdroji, mechanicky pevny disk a zrejme by som musel pridat ventilator na ofukovanie zakladnej dosky (napatove regulatory a spol.). Takze nie som si isty, ci by takyto system bol v konecnom dosledku tichsi, nez mam teraz. Nie je to lacna zalezitost a za cenu poriadneho vodneho chladenia hravo kupim najlepsie vzduchove komponenty a este mi zostane dost penazi na novu zakladnu dosku alebo polovicu grafickej karty.

Po vzduchovej stranke by som zrejme mohol vylepsit iba zdroj na Enermax MODU82+ (je vsak technologicky lepsi nez Seasonic?), a potom vystrihnut mriezky na bedni pred ventilatormi. Chcel by som teda vediet nazor niekoho ineho na tuto situaciu, ci sa mi oplati sa vobec o tomto uvazovat.
Používateľov profilový obrázok
Bikermotyl
VIP
VIP
Príspevky: 3253
Dátum registrácie: Ne 22. Máj, 2005, 20:00
Bydlisko: Brezová pod Bradlom

Re: Vodne chladenie do ticheho PC?

Príspevok od používateľa Bikermotyl »

dovolím si vysloviť názor, že v situácii, ktorú opisuješ, sa do vodníka určite neoplatí ísť
...závratné zlepšenie v stíšení by sa nekonalo a investície, ako si písal, by boli o dosť vyššie (za predpokladu nákupu naozaj kvalitných komponentov do vodníka)

v tej tichej zostave si mal zhruba to najtichšie, čo sa dalo zo "vzduchu" zohnať, isto by stačilo len popracovať na väčšom zregulovaní ventilátorov
...v IDLE na výfuk by plne postačoval jeden ventilátor, a aj ten na naozaj minimálnych otáčkach
...zdroj by si počuť nemal, pravdepodobne to, čo si počul, bol zvuk tých ventilátorov, respektíve "lámanie" vzduchu o mriežky
...mriežky vzadu case, ako si spomínal, určite vyrezať (je to hodne husté) a nahradiť niečím takýmto s kruhovým hladkým profilom

btw, ako si do Antec P182 dostal dva 120mm vyfuklkovacie ventilátory? (ako pozerám, miesto je tam len pre jeden a zvyšného priestoru tam veľmi nazvyš nie je)
Používateľov profilový obrázok
zoom
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2087
Dátum registrácie: Št 16. Jún, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava (40)

Re: Vodne chladenie do ticheho PC?

Príspevok od používateľa zoom »

No, asi to tak bude s tym vodnikom. Hoci sa velmi nekukam na pomer cena/vykon pri nakupe komponentov, v tomto pripade by to boli asi naozaj len zbytocne vyhodene peniaze. Ale nejdem este uplne zavrhnut tu myslienku.

Antec P182 ma dva vyfukovacie ventilatory. Najlepsia fotka co som nasiel, je tato. Tam vidno jeden ventilator zvislo a jeden vodorovne. Ked som mal zapojeny iba ten horny (kvoli stupaniu tepla z chladica na procesore), tak problem bol, ze tahal vzduch z vonka cez otvor toho druheho ventilatore pod nim. To by slo vyriesit zapchatim tej diery, budem sa tomu este venovat. Dalsia vec je vymysliet chladenie pre pripadne dve graficke karty v CrossFire, ale to je len hudba buducnosti ak vobec.
Používateľov profilový obrázok
jergus
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1281
Dátum registrácie: Št 03. Aug, 2006, 02:00
Bydlisko: Kremnica (31)

Re: Vodne chladenie do ticheho PC?

Príspevok od používateľa jergus »

http://www.pretaktovanie.sk/modules.php ... 1195416847" onclick="window.open(this.href);return false;

Pozri si to, mas tam aj vyrieseny zdroj. Cely komp bezi s jednym ventilatorom.
Abraham Lincoln oslobodil vsetkych ludi, ale az Samuel Colt ich zrovnopravnil

Návrat na "Vodné chladenie"