gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Príspevok od používateľa Hrochy »

Ahojte,

kamarat mi dal na upgrade jeho PCko:
CPU - C2D E3400;
MB - Gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 s integrovanou VGA, nakopiroval som aj posledny (je len jeden vydany) BIOS;
HDD 250 GB WD Blue (nepodstatne);
RAM 2x1GB DDR3 1333 MHz 1.5V Kingston KVR1333D3N9/1G.

Chcem tam dat 4GB DDR3 modul, ktory oficialne doska podporuje. Vyrobca MB pise, ze MB podporuje aj 4GB 1333MHz DDR3 1.5V. Podla terajsich RAMiek usudzujem, ze tomu tak je, aj ked bezia na 800MHz. V Ageme som kupil dodatocnu 4GB 1333MHz 1.5V DDR3 (DDR3 s nizsou frekvenciou sa nedaju kupit) KVR13N9S8/4.

Ak je v MB zapojena nova 4GB RAMka, tak doska nespusti ani BIOS. PC sa len restartuje, ziaden obraz, zvuk. To iste plati, ak je v MB kombinacia fungujucej 1GB a nefungujucej 4GB RAM = nic nejde. S 1GB modulmi vsak ide PC OK.

Doska ma napisane, ze podporuje 1333MHz DDR3 pri OC. Skusal som nastavit aj frekvneciu RAMiek cez delicku, pri FSB 233 MHz, ale to sa k 1333MHz pre DD3 neblizi (max tusim 960MHz). Aj tak to neslo. V inom PC sla ta 4GB RAMka OK.

Samozrejme, googlil som, ale nejake riesenie som nenasiel. Vie niekto, ako pomoct?
Spoiler: ukázať
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Príspevok od používateľa Hrochy »

Nikto nic?
Posledna moznost pre mna: vymenit 4GB DDR3 za 4GBGB DDR3 s nizsim taktom, alebo 2x2GB :\
Spoiler: ukázať
BubakB
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 157
Dátum registrácie: Po 03. Apr, 2006, 02:00
Bydlisko: Nitra

Re: gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Príspevok od používateľa BubakB »

Upozornil by som ešte na aspekt adresovania pamätí (teda, či má modul jeden alebo dve samostatne adresované oblasti (memory rank)). Predpokladám, že ten nový zakúpený Kingston je už single-rank 4GB modul.

Viac už obrázok, nejde o počet čipov, ani o to či je modul obojstranne obsadený, ale o oblasť adresovania:
Obrázok

Staršie základné dosky nezvládali 4GB single-rank moduly (veď, s tým podľa užívateľov mali problém i mnohé LGA1366 dosky). Nedokážem s istotou povedať, či bude nejaká LGA775 zvládať napr. 2GB Single-Rank moduly (tak či onak stále si myslím, že deličky čipsetu medzi FSB a pamäťami neboli u C2D dosť prispôsobené na DDR3. Viac problémov než úžitku). Asi najoptimálnejšie bude zohnať dual-rank moduly. Alebo sa posnažiť zohnať maximálne 4GB dual rank modul. Výrobcovia v značení nie sú dosť spoľahliví, predajcovia taktiež. Celkom sa v tomto smere polepšila miestna Alza.

Ešte, že som to musel riešiť iba raz na LGA775. Vtedy sa mi tiež dostala do rúk základná doska od ASRocku a mal som po ruke iba "novú" Single-Rank 4GB pamäť. Ešte, že to bol ten jeden šialený "hybrid", čo mal i možnosť osadiť DDR2.

Samozrejme, teoreticky môže nastať problém ohľadom frekvencie a časovania, že to nebude zahrnuté v SPD (napr. 800Mhz či 1066MHZ nastavenie...). Takže BIOS nebude možný identifikovať správne nastavenie, tak sa to nespustí. To si over na aktuálnych pamätiach, aké módy majú.

No čo, to sú už tie statky-zmätky s pamäťami od živej nepamäti. :laugh: :good:
Používateľov profilový obrázok
dendroid
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 3673
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Príspevok od používateľa dendroid »

So samotnou frekvenciou by nemal byt problem. Mam Gigabyte GA-G41MT-D3V a v nej 4GB Kingston 1333 Mhz modul a nemam problem. Pamat bezi defaultne na 800 Mhz, kedze je tam CPU s FSB 800 Mhz, ako ten tvoj.
Používateľov profilový obrázok
Hrochy
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1069
Dátum registrácie: St 01. Sep, 2004, 14:00
Bydlisko: Modra

Re: gigabyte ga-g41mt-s2pt rev 1.1 a 1333 MHz DDR3

Príspevok od používateľa Hrochy »

Vyrobca RAM pise:
The SPD is programmed to JEDEC standard latency DDR3-1333 timing of 9-9-9 at 1.5V. Nepise tam ale nic o inych frekvenciach, ktore by to malo podporovat. Podla mna by to malo ist aj na nizsej frekvencii, ako 1333 MHz.
Co sa tyka single / dual rank, tak to netusim. Ale asi dual rank alebo double sided aspon by bolo vhodne vyskusat.

Dakujem za rady, necakal by som, ze single rank / dual rank moze byt problem na desktop doskach. Musim vymenit ten modul.
Spoiler: ukázať

Návrat na "Základné dosky"