IoT - Vseobecne

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Chris »

tak poupravim trochu popisane nezmysly, tasmotu pouzivam a vie fungovat aj bez MQTT, su tam rules alebo scripty, cize zalezi ci chces pouzivas default alebo si nakompilujes vlastny tasmota firmware s library, ktore potrebujes :)

Osobne pouzivam kombinaciu tasmotra scritp + mqtt ovladanie cez Zabbix monitoring ( ale jednoduchsie bude pre teba asi Home Assistant). Ovladam tym mechanizmus ovladanie vodneho solarneho kolektora a ine veci...
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

Na pohon okien a dveri som nevidel zatiak ziadne zariadenie.

Wifi termostaty mozes kupit hotove, ja som si vyrobil z esp32 dosky, xiaomi bt teplomera a z rele, vyslo ma to asi cele 10 eur. Ak chces mat jeden ekosystem a ovladat cez jednotnu aplikaciu tak by som isiel do shelly. Na jednoduche spinanie svetiel shelly 1L. Zo shelly 1 bybsi vedel spravit aj termostat, da sa na nu pripojit teplomerovy modul tusim.

Stmievac shelly dimmer 2, ovladanie cez existujuci nastenny spinac (idealne dvojtlacidlovy s pruzinkou), senzor dveri shelly dw2 (ale je na wifi, zerie baterku a vseobecne nema dobre referencie).

Na ovladanie zaluzii pouzivam shelly 2.5, normalne funguje aj cez nastenny vypinac. Na ovladanie roliet/zaclon shelly nic nema, tam by si musel brat nieco ine a prepojit cez home assistant alebo daco podobne
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

ja som mal v plane na funkciu "termostatu" pouzit sonoff th16
z tvojho prispevku mi vychadza ze okrem senzora dveri vseobecne viac preferujes shelly ako sonoff - preco? bavime sa v rovine pouzitia HA resp. ESPH

edit: uz som si precital ze shelly povazujes za najlepsi v pripade orig fw, orig app funguje bez cloudu?

@Chris Mohol by si sem dat priklad scriptu nejakej interakcie medzi tasmota?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

sonoff th16 ma iny use case. th16 ked ti zopne, tak ti da na vystupe 230V az do 16A, takze je to pouzitelne ak s tym chces spinat nejaky konvektor do cca. 3,5 kw. ale do kotla ked pustis 230v tak ho cele upecies, resp. budes zapinat/vypinat cely kotol, co je nahovno. termostaty vacsinou funguju na 24V, takze potrebujes termostat s bezpotencialovym kontaktom. jediny takyto sonoff produkt je 4ch pro, ale stale ho potrebujes sparovat s teplomerom.

shelly 1 s tymto modulom by ti vedel pomoct na termostat https://shop.shelly.cloud/temperature-s ... mation#312

k shelly vs sonoff:
- sonoff nema nativnu home assistant integraciu, len neoficialny addon cez HACS, shelly ma plnu integraciu,
- shelly vobec nepotrebuje ziadnu aplikaciu (ale samozrejme je k dispozicii), kazde zariadenie ma svoje web ui, s kopou nastaveni a umoznuje plne ovladanie
- shelly zariadenia umoznuju pripojenie externeho nastenneho tlacidla s viacerymi modmi (klasicky spinac alebo zvoncekovy, rozne akcie na jeden klik a dvojklik). v pripade sonoff to umoznuje len sonoff mini, aj to len bez dvojkliku.
- shelly zariadenia dokazu komunikovat medzi sebou v lokalnej sieti cez API bez potreby cloudu alebo home assisantu
- shelly support je uplne iny level, pravidelne aktualizacie s novymi funkciami, perfektna komunitna podpora
- shelly zariadenia maju vyvedene gpio piny, takze na flash tasmotu alebo esphome nepotrebujes ich ani rozobrat.

jedina vyhoda sonoff je prakticky len cena.

pri senzore dveri vsetko na wifi bude dost o nicom, tam by chcelo skor zigbee alebo rf433, ale k tomu potrebujes potom aj gateway a nejako integrovat s ostatnymi zariadeniami. pri shelly nepotrebujes nic okrem samotnych zariadeni.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

diky, este som sa nepozeral na ceny tak uvidim. Inak je zaujimave ze hovoris ze specialne wifi senzory dveri sa vybijaju nepohodlne rychlo, v tom pripade by som si myslel ze pir senzory na tom v tomto ohlade musia byt este horsie ako senzory dveri btw vsak zigbee je tiez v podstate wifi protokol

edit: no cena je fakt vyssia, to bude asi tym supportom a mozno aj tym ze to nepotrebuje cloud. Este to popozeram ale v takej cene je u mna riesenie asi jasne: sonoff + HA + ESPH + nejaky ten investovany cas do ucenia sa s tym...
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

cena ja vyssia hlavne preto ze sonoff je cina a shelly je eu, ale dostanes za to aj adekvatne lepsi produkt
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

snazil som sa zistit odkial je shelly, na ichwebe som to nenasiel priamo napisane ale vyzera to na bulharov, ked to eu tak to asi nebude dostupne za nejake lepsie ceny z nejakeho vacsie medzinarodneho eshopu, uvidim ako sa nakoniec rozhodnem.
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

jj, su to bulhari, nikde lepsie ako na oficialnom eshope nekupis https://shop.shelly.cloud/
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Používateľov profilový obrázok
Chris
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5174
Dátum registrácie: Pi 13. Jan, 2006, 02:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Chris »

ja by som kupil controllino ak mas moznost natahat kable :)
Master of PaloAlto NGFWs, Cisco ASAs
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

@Chris nie je to novostavba, takze nemozem tahat nove kable
@molnart tie shelly idu priamo cez wifi? ziadny zigbee?

zigbee zariadenia vraj funguju nezavisle od wifi / lan / internetu, ak je to tak a tie zariadenia nemaju pridelenu ip, tak na zaklade akeho "idenfikatora" sa da pripojit k individualnym zariadeniam a spravovat ich? Ak by som mal napr na RPI3 nainstalovany ESPHOME potreboval by som do RPI3 dokupit nejaky zigbee adapter, aby mohol rozpoznat a spravovat zigbee zariadenia v okoli?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

pre zigbee potrebujes hub alebo dongle. problem je ze zigbee je hodne volny standard, takze interoperabilita je obcas dost obmedzena, ja pouzivam https://phoscon.de/en/conbee2 a ten ma celkom slusnu podporu na rozne zariadenia, ale napr. zigbee zavlazovaci ventil z lidlu sa zatial neporadilo rozchodit nikde okrem vlastneho lidl hubu. zariadenia potom spravujes cez interface toho hubu.

zigbee ma hlavne zmysel ked chces ist do senzorov, kvoli vyzdrzu baterky. ale ak sa ti nepodari idealne umiestnit hub, tak lahko mozes byt donuteny dokupit aj zigbee zariadenia do siete (napr. ziarovky, smart zasuvky apod.) aby si vhodne pokryl signalom areal.

shelly je ciste wifi.

ja som napr. zacal na wifi, pokupoval rozne sonoff a tuya zariadenia, potom sa mi zachcelo po pohybovych senzoroch, tlacidlach a senzoroch otvarania dveri, tak kopu wifi zariadeni som musel vymenit za zigbee aby som vytvoril pokrytie. zigbee sa zasa uplne nemusi s wifi, takze tie dva siete vytvaraju interferenciu, nakolko kazdy zigbee kanal sa prekryva s niektorym wifi kanalom v 2,4G spektre. teda tusim okrem zigbee kanalu 26, ale zasa ten nepodporuje kopa zariadeni. idealne by bolo z-wave, ktore funguje na 900 Mhz kanali, ale zasa tam je cena aj dostupnost zariadeni niekde inde. teda uplny ideal je kabel, ale pri retrofite to nie je cesta
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

pred chvilou som narazil na zwave tak vsetko porovnam a uvidim
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

no ked som sa nad tym tak zamyslel a nieco precital tak som dosiel k tomu ze je dobre sa vyhnut wifi z dovodu vydrze aj z dovodu bezpecnosti. Predsa len je to v podstate stale net a s tym je spojene potencialne (hypoteticky) vyssie riziko. Viem ze aj ten hub bude tak ci tak na wifi (preto som napisal hypoteticky), ale nebude aspon kazde zariadenie priamo

Mas pravdu ze cisto technicky dava najvacsi zmysel zwave ale tam mi vadi ta vyssia cena. Ostava teda zigbee.

To ze sa zigbee "hada" s wifi vnimas aj v reale nejako konkretne? vypadky, problemy?

Inak aj ty aj chris ste spomenuly ze existuju kablove riesenia pre novostavby, co sa pod tym akoze mysli? ved ked som pozeral napr to controlino tak asi to nechapem, rozumoem tomu tak ze sa to da umiestnit niekde do "centra" a vsetky kable pozapajat do toho, ale stale by to bolo ovladane bezdrotovo (mobilom, tabletom, tlacidlami vypinacmi...) vsak to je v podstate definicia smart (vratane automatizacie samozrejme)

Ak to kablove riesenie chapem dobre tak jediny rozdiel je v tom centralnom zapojeny all in one vs zapojenie kazdeho "vypinaca" individualne v podmienkach existujucej elektro kabelaze. To zase tak zasadny rozdiel nie je, povedane inak: co mi unika?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6663
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

bezpecnost sa da riesit, ja mam vsetky taketo wifi zariadenia na samostatnom vlan odrezane od zvysku siete, vie to komunikovat len s home assistant. zigbee mozes ovladat tiez lokalne, ak nekupis tie ikea, lidl, samsung huby. hore som ti linkoval device, existuje x alternativ pre ovladanie bez cloudu.

prakticky existuju dva druhy tychto smart veciciek ked to zjednodusim: senzor a rele. pri wifi to rele mas pri zariadeni a pripaja sa bezdrotovo. ak mas kabel, tak rele/stykac mas v elektrickej rozvodni, a mas to pripojene kablom na tlacidla a na zariadenie ktore ovlada. to ze ake mas rozhranie na ovladanie tych rele zavisi od vyrobcu, co k tomu poskytuje. to controllino asi bude docely holy HW a neocakaval by som ze ma nejaku prepracovanu appku, to musi zastupit napr. home assistant.

potom su este profesionalne riesenia ako knx, dali apod. ale to je na dlhsie studium
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

ano viem ze sa to da osetrit special vlanou a pravidlami vo firewalle (to mam v plane nastavit tak ci tak) ale predsa len pocitovo sa mi zda lepsie vyhnut sa priamemu napojeniu kazdeho tlacidla na wifi. Preto asi zigbee vyhra

no ak je to kablove riesenie len o rozvodovej skrini tak to by nebol problem ani u mna lebo k rozvodovej skrini pristup mam, ale predsa aj ked sa v rozvodovej skrini prepoji konkretny stykac s vypinacom, tak predpokladam ze aj tak to bezdrotove ovladanie vypinacov pri kablovej variante ostane zachovane kvoli komfortu a samotnej podstate "smart" cize potom uz je to len o vymene "koncovych" vypinacov / spinacov / senzorov za take ktore podporuju zigbee / wifi / z-wave.mam pravdu?

Cize chapem to tak ze kablove riesenie je vsetko co napajam priamo do skrine cize je to to iste ako napr. sonoff pow3r? s tym rozdielom ze pow3r prepaja len stykace a pri beznom kablovom rieseni ide o prepojenie stykac + vypinac
Ak rozumiem dobre rozumiem tak sa na to este zameriam, budem musiet pohladat nieco ine ako controllino lebo to treba programovat arduino jazykom a na to uz nemam

Návrat na "Hardware všeobecne"