IoT - Vseobecne

Ostatný HW, ktorý nepatrí do iných sekcií­, problémy s týmto HW ich riešenia...
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

IoT - Vseobecne

Príspevok od používateľa Googler1 »

caute,
uvazujem nad kupou viacerych zariadeni Sonoff ale chalan nie je priaznivcom cloudu takze orig fw s ewelink appkou nechce. DO uvahy prichadza tasmota ale nikde neviem najst akym sposobom sa v pripade tasmota nastavuje interakcie medzi viacerymi zariadeniami napr:
PIR senzor zaznamena pohyb a na zaklade toho sonof vypinac zasvieti svetlo alebo
senzor zaznamena pokles teploty a sonoff zopne kurenie

Viem ze sa to da robit cez cli ale potreboval by som webui (gui) alebo appku. Aj v ramci HA a ESPH to ide len editaciou textoveho configu (pokial viem)
proste nikde to neviem najst, nasiel som len pripady kedy bolo viacero senzorov a blbosti zapojenych priamo do jedneho sonoffu, a ja mam na mysli bezdrotovu komunikaciu a akcie medzi dvoma alebo viacerymi tasmota zariadeniami (zatial len sonoffmi)
Naposledy upravil/-a Googler1 v St 22. Dec, 2021, 01:55, upravené celkom 1 krát.
hubula
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 155
Dátum registrácie: Pi 10. Okt, 2014, 10:14

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa hubula »

Obavam sa, ze Tasmota ti toto neposkytne, to musi riadit nieco nad nou - Home Assistant, Openhab a pod. Ak sa chces hrat s konfiguraciou cez appku, tak si jedine nejake uzavrete riesenie typu Fibaro a pod.
Kazdopadne, toto je zalezitost, ktoru raz nastavis a hotovo, tak preco je problem konfiguracia v textaku? Pre samotne ovladanie maju aj opensource systemy mobilne appky s peknym gui.
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

ten dotycny by najravdsej nepouzival textaky a CLI ale zaroven by chcel sam casom menit akcie cez gui - napr zmena teploty na teplomery pri ktorej ma zapnut kurenie, zmena akcie bezdrotoveho tlacidla resp. jeho naparovanie na ine sonoff zariadenie ako bolo dovtedy atd...

Inak ja som doteraz nenasiel ani to ze by tieto interakcie bolo mozne robit cez CLI alebo textaky ci uz v home assistent alebo tasmota bez bridgeu, pritom orig firmware to cez ewelink dokaze aj bez bridgeu - unika mi nieco alebo je to naozaj tak ze alternativny FW nedokaze spracovat interakcie bez bridgeu ani cez CLI ani cez text configy?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

osobne tasmotu nepouzivam, lebo to potrebuje MQTT server ktory tiez niekde musi bezat, co sice v mojom pripade by nebol problem, ale nechce sa mi konfigurovat kvoli tomu dalsi servis (aj ked pri 40 jeden navyse by ma nezabil).
ale viem sa vyjadrit k ESPHome. co vlastne funguje na vsetkom na com funguje tasmota, tam sa da spravit jednoduchy webovy interface s tlacidlami a informaciami ktore potrebujes. ma aj API na ovladanie dalsich zariadeni https://esphome.io/web-api/index.html ale na plne vyuzitie potrebujes nejaky riadici system ako home assistant - zasa rozbehnut na RPi to nie je az taky problem a moznosti su potom neurekom - ked donho integrujes telku a nastavit aby po zapnuti ti automaticky zhasli svetla, stiahla sa zaluzia apod.

a potom su tu este zariadenia shelly, velmi prepracovany webovy interface, moznost lokalneho ovladania bez cloudu, mobilna appka poslabsia ale chystaju velky update, no ich velka vyhoda je ze tu appku vlastne vobec nepotrebujes. jediny problem je, ze ak dobre rozumiem ty potrebujes pouzivat ten sonoff RF bridge na otvaranie brany, a to pokial viem nema alternativu od ineho vyrobcu, takze si odkazany na tasmotu alebo esphome. link ktory ti mozno pomoze https://www.esphome-devices.com/devices ... -RF-Bridge
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

ano v pripade toho typka by islo urcite o nutnost rf bridge ale uvazoval som ze sa s tym pohram aj pre seba, preto ta otazka ze ci tie dosky s alternativnym fw vedia spolu komunikovat (ovladat sa) aj bez bridgeu. Na esphome som narazil tiez aôe tiez som nenasiel nic co by naznacovalo ze priamo cez to by bolo mozne urcovat interakcie medzi doskami. Tasmota som mal predbezne vybranu prave preto ze na prvy pohlad v porovnani s ESPHOME vyzerala, ze sa bude dat viac nastavovat cez web ui a menej bude treba vyuzivat text config a CLI. ESPHOME (Home Assistent) na mna posobi zatial prave naopak - ze vacsina veci sa riesi cez text configy ale mozno sa mylim, rad sa dam vyviest z omylu

@molnart vsimol som si ze si tu na fore predaval jeden kus sonoff, mozem sa spytat preco (sorry ak je to v teme, necital som ju)
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

ano, na esphome musis "napisat" vlastny FW ako yaml template, ale na nete je kopa inspiracie. tasmota bez mqtt ti fungovat normalne nebude, jedine svetlo si prepnes, ale komu sa chce tukat ip adresu kazdej ziarovky do telefonu. bez nejakeho hubu to fakt nema zmysel, to uz potom ostat pri original mobilnych aplikaciach.

sonoff som predaval lebo som kupil omylom zly. chcel som zigbee, ale objednal som wifi+RF. dalsia vyhoda home assistant, ze namixujes si rozne zariadenia a prepajas ich uplne seamless. ja mam napr. doma zariadenia zigbee, tuya wifi, esphome, sonoff, shelly, xiaomi a vsetko ide bez problemov. xiaomi zigbee snimac dveri mi spina shelly alebo sonoff wifi switch ktory rozvecuje svetlo apod.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

nainstalovat mqtt zas neni pre mna asi problem lebo aj tak som uvazoval ze bud HA (ESPH) alebo MQTT bude bezat v mojom pripade na RPI3 (bez +) v dockery. V kazdom pripade som zatial nikde nenasiel (ani v pripade esphome ani tasmota) ako ci uz v configoch, CLI, alebo web UI, nastavit interakcie medzi zariadeniami (to video s tym bridgeom som asi pochopil zle - nenastavovali sa tam interakcie, v tej konzole bridgeu bolo len vidiet aktualny stav senzorov).

Mohol by mi sem niekto linknut video alebo iny zdroj kde by bola nazorna ukazka nastavenia interakcii v ramci alternativneho fw?

BTW: co sa tyka pripadu toho typka, nasiel som jedno video podla ktoreho sa da pouzivat ewelink bez cloudu. Do cloudu sa udajne pripaja len raz (treba ho pripojit manualne) aby ziskal list zariadeni alebo v pripade pridania dalsieho zariadenia ale osobne tomu na 100% neverim a v mojom pripade som ochotny skusit sa pohra s tymi configami ale potrebujem sa niecoho chytit ako nastavit tie interakcie
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

pre esphome tu mas priklad https://github.com/esphome/feature-requ ... -719043862

sonoff zariadenia maju moznost zapnut v aplikacii LAN control a potom by to malo obchadzat cloud. ci to funguje, ti momentalne nie som schopny povedat, lebo aj ked jeden sonoff mam na vlane kde podla firewall by mal byt zakazany pristup na net a vsetky ostatne zariadenie ho zakazane maju tak ten sonoff sa vie z nejakeho dovodu pripojit na net, neviem si tam nerobi nejaku sarapatu home assistant integracia ktora ho takto pusti von, alebo mam nejake blbe nastavenie, netusim momentalne.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

diky, ten priklad si pozriem, podla toho co som videl ja, pre vraj "kompletne" obidenie cloudu ewelink je treba stiahnut nejaku "blbost" od freelancerky z githubu: https://www.youtube.com/watch?v=DsTqOlrQQ1k - toto mam zatial v plane vyskusat u toho typka a ja sa skusim u seba hrat s configami, uvidime...

btw dnes som nasiel na root.cz v starsom clanku v komentari od uzivatela ze ESP dosky (aj sonoff ich pouziva) nie je rozumne pouzivat pretoze unikol (alebo nieco take, nepamatam si presne) master key vyrobcu ale som v tychto doskach relativne novy a neviem presne ake riziko je s tym spojene pripadne ci viete o inych podobnych doskach v ktorych nie je zatial doteraz znama zranitelnost
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

tu integraciu z githubu pouzivam aj ja, ta je vlastne potrebna pre akukolvek komunikaciu medzi sonoff a home assistant, nakolko HA nativnu podoporu pre sonoff nema.
ja som myslel ze tebe ide o ovladanie sonoff bez cloudu cez nativnu appku, co by v principe tiez malo byt mozne.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

no ano mne ide o to aby to mohol ovladat cez ewelink bez cloudu, to ze niekde "na pozadi" u neho doma bude k tomu bezat aj HA mu bude asi ukradnute
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

hlavne si ujasni co vlastne chces riesit a podla toho vyskladaj zariadenia. senzory nebudes mat napojene priamo do siete, ale bude to cez rf433 alebo zigbee bridge, pricom rf je uz hodne legacy a ja by som do toho nesiel, jedine kde najde uplatnenie je klucovy privesok na otvaranie garaze alebo branky. sonoff zigbee senzor pohybu je pekne nahovno, tam kde xiaomi senzor ma 100% baterky sonoff uz zozral dve. moznosti vytvarania scen v zigbee appke mi pridu ovela obmedzenejsie ako napr. tuya. ak by som sa mal rozhodovat podla kvality softverovej platformy tak shelly > tuya > sonoff. v pripade hardveru by som preferoval sonoff pred tuyou lebo vacsinou sa jednoduchsie flashuje custom fw a dizajnovo tie zariadenia posobia tiez trochu lepsie ak sa nepodari ich uplne schovat.
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

ok porozmyslam nad tym a ked tak sa nieco este spytam.
pozeral som si ten priklad co si sem dal s tym svetlom a tlacidlom. Ak som to pochopil dobre tak svetlo aj tlacidlo maju v podstate len zakladny defaultny yaml a interakciu riesi iba posledny riadok "navyse" v yaml tlacidla, ktory po stlaceni "odkaze" na ip adresu svetla.
Chapem to dobre?

K tomu zigbee vs rf: K rf komponentom sa casto dodava aj rf dialkovy ovladac, v pripade zigbee sa da kupit aj ovladac alebo je to uz cisto ovladanie iba cez siet (mobil, tablet, pc apod.)?
Používateľov profilový obrázok
molnart
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6692
Dátum registrácie: Ut 19. Jún, 2012, 23:03
Bydlisko: Bratislava/Samorin

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa molnart »

Existuje kopa zigbee ovladacov, napr. kupis v ikei, legrand ma seriu zigbee ovladacov ktore su dizajnovo rovnake ako ich klasicke ovladace (ale su drahe a nepodporuju dvojklik, podrzanie a podobne veci). Zasa rf dalsim rf-om spinat nebudes, lebo ten spinany element je na elektrine a tam rf funguje tak na garazovu branu, na nic ine
Na spinanie sa mi najviac osvedcilo shelly i3. Namontujes za sucasny nastenny spinac, das tam pruzinku aby si to mal na zvoncekovy styl a pekne nastavis dvojklik, trojklik, podrzanie a pod. Ale musis mat za spinacmi nulak, inac to nepojde
Spoiler: ukázať
PC: CPU: Intel Core i5 12600K with Silentium Fortis 5 ARGB MB: MSI Tomahawk Z690 DDR4 RAM: 2x 16GB G.Skill Ripjaws V 4400-19 DDR4 GPU: GigaByte Eagle GeForce RTX 3060 Ti OC HDD: Samsung 970 1GB GB PSU: Corsair RMx (2018) 650W Case: Fractal Meshify 2 Compact Monitor: Philips 272B7QPJEB OS: Win 11 64-bit
Notebook: HP EliteBook 840 G6 Core i5 8265U, 16 GB RAM, 512 GB SSD
Server: HP Microserver Gen8 Xeon E3-1265Lv2, 16GB ECC DDR3 OS: PVE + OMV + OPNsense
Phone: Samsung Galaxy A52s
Tablet: iPad Pro 11 (2018)
Googler1
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 422
Dátum registrácie: So 22. Jan, 2011, 23:19

Re: Tasmota firmware - interakcie viacerych zariadeni

Príspevok od používateľa Googler1 »

vidim ze tych vyrobcov spinacov a inych blbosti je celkom dost a zda sa mi ze mas celkom prehlad tak sa opytam co by si navrhoval konkretne v mojom pripade.
Aktualne chcem riesit spinac na podlahove elektricke kurenie, aby sa spustalo bud podla senzora urcitej teploty v miestnosti ale samozrejme aj manualnym zapnutim a nastavenim v mobile (ovladanie termotatu na stene nepotrenujem, ale ak je nieco lacne, hodilo by sa)

potom potrebujem stmievaci vypinac na svetlo ovladany aj vypinacom aj mobilom a napojeny na dverny senzor tak ze ked otvorim dvere, svetlo sa zapne ostane zapnute aj ked zatvorim dvere ale samo sa vypne ak znova zatvorim dvere pri odchode z miestnosti.
Inak povedane potrebujem aby sa to svetlo zapinalo vzdy ked sa otvoria dvere a vypinalo po kazdo druhom zatvoreni dveri.

Okrem toho potrebujem dalsi nastenny vypinac na bodove svetla takisto ovladany mobilom ale bez stmievaca.

Do buducna hladam moznosti pre ovladanie / zatvaranie (aspon) vetracky beznyh plastovych okien (bud na baterie alebo elektrina mozna len z vnutra), ovladanie klasickych zaluzii pripadne latkovych roliet mobilom (moznosti napajania tak ako u okien) a otvaranie / zatvaranie interierovych dveri (idealne vratane pohonu) mobilom a senzorom pohybu.

Preferujem nizku cenu riesenia s prijatelnym dizajnom

Návrat na "Hardware všeobecne"