Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Všetko o základných doskách, ich problémoch, možnostiach...
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Predvčerom som chcel spárovať BT slúchadlá s mojim PC, v ktorom je doska s integrovanou Wifi+BT kartou Intel AX200 (predpokladám, že drvivá väčšina, ak nie všetky aktuálne dostupné dosky s integrovanou wifinou budú mať túto kartu) a slovo sklamaný pre opísanie dosahu veru nepostačuje.
Signál pre slúchadlá vypadával už 1m od skrinky (NR200P, malé otvorená kocečka), pričom slúchadlá majú BT 5.2 čip, takže normálne mám dosah cez pol bytu (spojenie s telefónom), u nich by som problém nehľadal.

Máte podobné skúsenosti s dosahom BT? Keby to nebola Intel karta, tak by som podozrieval aj kartu ale pri Intel karte to veru neočakávam.
Prípadne nejaké tipy, triky, taktiky?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
beggar
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 133
Dátum registrácie: Št 10. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Bratislava

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa beggar »

Nemam sice MB s WiFi ani BT, ale mas do MB pripojene anteny pre WiFi? Nie je nahodou v tych antenach integrovana aj antena pre BT?
cpu AMD Ryzen 7 3700X, mb ASUS Crosshair VI Hero, ram ADATA XPG Gammix D10 32GB, gpu GeForce RTX 3060 Ti
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Je to úplne rovnaké bez aj s anténami, meter a už to vypadne úplne, raz sa na moment chytí jedno a potom to znovu vypadne.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
shajek
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 4796
Dátum registrácie: Ut 12. Aug, 2008, 12:16
Bydlisko: Pravenec

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa shajek »

to sa mi nezda nejako, ze s antenami aj bez anten je to rovnako ..... typujem ze mas dve anteny, cize urcite bud jedna kombinovana na BT. Skus tam dat este raz obidve a poriadne
CPU: AMD Phenom X3 720 BE 2,8 GHz @ 3,9 GHz 1,45V @@@ Phenom x4 3,6Ghz 1,375V (batch no. 0905 FPMW)CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 790XTA-UD4 RAM: 2x4GB ADATA Xtreme Series 2000 Mhz 8-7-6-15 tRC 11 CR 1T GPU: Asus EAH5850 DirectCU (985@5200MHz(1300MHz)) Monitory: 2x 24" LCD shit CRT HDD: WD 10EALS, ST Barracuda ST1000DM003 PSU:Seasonic M12II 620W 80Plus OS: Windows 7 Ultimate SP1 x64, Myš: nejaká Canyon Klávesnica : Microsoft Natural Elite, 3DMark Vantage : P16326 3DMark 06 : 21345
Používateľov profilový obrázok
pala
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 420
Dátum registrácie: Ut 15. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Rovinka

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa pala »

Mal som rovnaky problem s mojou ASRock B450, BT dosah do 1 metra. Skusal som vselico. Myslel som, ze nieco rusi signal, teda stoji v ceste. Nakolko som priamo na kabli a wifi nevyuzivam, anteny som ani nenamontoval. Az kym som to nevygooglil nevedel som, ze anteny rozsiruju aj BT signal, nie len wifi. Po namontovami mam dosah asi 5m, co je sice stale malo v porovnani s pracovnym thinkpadom, ale velky rozdiel oproti povodnemu signalu. Tiez sa mi nechce verit, ze s antenami alebo bez nich je signal rovnako slaby. Ak hej, bude problem niekde inde podla mna.
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa Jerry »

Len tak pre info, niektoré zariadenia sú veľmi citlivé na antény. Pokiaľ to zapnete s nepripojenou anténou, môže sa stať, že wifi/bt ohluchne ... To sa prejaví tým, že má dosah 0,nič ... Pri veľa zariadeniach je to jasne napísané a zdôraznene, že sa nesmie zapnúť bez pripojenej antény. Čiže môžete mať tie karty odpálené už, keďže tu čítam že skúšate aj bez antény. Na to si treba dávať pozor. Moja integrovaná wifi na doske ide jak raketa, dokonca cez 3 steny chytím 5 ghz Ap čo je vonku pod strechou. Bt môžem vyskúšať keď sa dostanem k tomu.
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Toto je ale celkom možné, že som ich montoval už počas prevádzky PC, každopádne v manuáli, na priloženom návode pri anténach nie je nikde upozornenie, že montovať len pri vypnutom zariadení, takže to by malo byť v pohode. Viem to ale testnúť? Neviete ako vo Win10 zistím silu signálu (priamo v -dB)?
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Marek125
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 2005
Dátum registrácie: So 29. Jún, 2013, 22:46
Bydlisko: Nesluša

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa Marek125 »

Ja používam na Notebooku BT dosť často pre Galaxy Buds a keď idem do obývačky čo sú tak dve steny signál stále drží čo je strašná haluz lebo keď to mám na telefóne ktorý mám vo vačku tak mi sem tam vypadnú hlavne keď sa zohnem
Používateľov profilový obrázok
HellAngel
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 12170
Dátum registrácie: Po 29. Dec, 2008, 00:15
Bydlisko: Turčianske Teplice

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa HellAngel »

Skus toto:
https://www.netspotapp.com/

Nemam osobne odskusane, tak daj potom nejaky backfeed. Inac toto conapisa Jerry, ze anteny zapajat vylucne pri vypnutom stave som tiez nevedel.
NB: Asus ROG Zephyrus G14
4040
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 1272
Dátum registrácie: Št 30. Okt, 2014, 23:27
Bydlisko: KE-okolie

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa 4040 »

Skusil si aj zmeniť ovládač pre kartu ,22.30.0.11 ?
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Nové ovládače, myslím, pomohli, z toho istého miesta meter od skrinky signál už drží, dosah sa trošku zlepšil ale stále je mizerný na to, že to je BT 5.1.
Vyskúšam ešte ten analyzér, lebo dokonca som vyhol skrinku, vystrčil antény do vonku, že medzi nimi a mnou nie je žiaden objekt a na 3,5m to už vypadáva, tak že či reálne niečo robia.

Edit: Antény fungujú, 5GHz wifina je -40dB s anténami a -74dB bez. 2,4GHz sa ani neukáže. To BT je fakt úbohé, keď som meter od toho a antény pozerajú priamo na mňa, dám si ruku pred ucho a už to vypadáva.
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Peterteo
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 56
Dátum registrácie: Ut 03. Júl, 2018, 16:07

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa Peterteo »

Ja som na mojej MB s integrovanou wifi a bluetooth nemal problem so signalom, kludne aj 10m na balkone som si pocuval, ale v niektorych online hrach som mal polsekundove trhacky - kym som nato dosiel cim to je 😳
Používateľov profilový obrázok
Jerry
Administrátor
Administrátor
Príspevky: 2731
Dátum registrácie: Ut 22. Feb, 2005, 20:00
Bydlisko: Trenčín

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa Jerry »

tak som odtestoval BTH na mojej doske ... Dosah ma prekvapil, ja osobne som cakal ovela menej. 3x nosna priecka 40 cm, 1x 20 cm vzdialenost cca 12m, potom uz zacal sekat. U mna teda vsetko ok.
Gigabyte Z490 Elite AC
Spoiler: ukázať
Intel i7 11700 • Asus ROG Strix RTX 3080 OC • Gigabyte B560 AORUS PRO AX • 32GB DDR4 HyperX Predator • 1 TB M.2 WD SN850 • Corsair RM850 (2018) • Creative I-Trigue L3800 • Win 11 • Dell Gaming S2721 DGF • Logitech G513 + G403
Používateľov profilový obrázok
loleqboleq
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 12915
Dátum registrácie: So 20. Okt, 2012, 22:20
Bydlisko: Košice

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa loleqboleq »

Mám už doma aj moje PCčko, ktoré som si skladal do roboty a tam mám ešte staršiu Intel AC-9462 a tam nemám najmenší problém s dosahom (a to je tá skrinka na omnoho horšom mieste a antény sú úplne blokované skrinkou) a dosah je ako pri Android telefónoch, s ktorými som testoval a nemôžem sa sťažovať.

Píšem MSI support ticket, som zvedavý, že čo to bude. Mne to príde, že toto bude niečo softvérové už keď čo i len novšie Intel ovládače zlepšili ten dosah aspoň nejako (relatívne, lebo absolútne je stále o ničom).
CASE: Sliger Cerberus X PSU: Corsair SF750 MB: Ašuš Creator CPU: Rezeň 3900X GPU: RTX 3090 FE RAM: TridentZ 3600MHz@CL14 SSD: 970 EVO<--DEAD + Corsair MP600XT a MP600, Ťamťung 980 Pro Moňas: LG 48" C11 OLED Myš: G Pro Superlight Wire Klávka: Rôzne Audiofekália: Topping DX3 Pro, Hifiman Edition XS, Mr.Speakers Alpha Dog, JBL LSR305
Používateľov profilový obrázok
pala
Používateľ
Používateľ
Príspevky: 420
Dátum registrácie: Ut 15. Apr, 2008, 14:00
Bydlisko: Rovinka

Re: Integrované Wi-fi karty s BT na MB - skúsenosti s dosahom

Príspevok od používateľa pala »

Ozvali sa zo supportu? Celkom ma to zaujima. Ja som znova musel prejst na kabel do xbox ovladaca. PC mam pod telkou asi 4m od seba a kazdych par minut vypadaval signal, takze dost nestabilne.

Návrat na "Základné dosky"