[RADA] OC GPU vs Default

Všetko o grafických kartách, ich problémy, ovládače ...
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

[RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

Ahojte,

myslel som si, že viem čo robím ale evidentne nie. Každým dňom som viac na pochybách :D

Ani neviem kde som našiel odkaz na toto video, kde popisuje ako taktovať Pascal GPUs:

Kód: Vybrať všetko

https://www.youtube.com/watch?v=SKWbKCKsWVQ&feature=youtu.be
To ma prinútilo sledovať čo sa deje s power limitom a aká je na to odozva u GPU Clock. Prišiel som na to, že moja hodnota pretaktovania (OC to: Core +71MHz, RAM +1274MHz) nie je evidentne stabilná nakoľko power limit stále vybehuje, čo už znie dosť hrozivo lebo nemôcť pretaktovať ani o 70MHz je divné a tu nastáva ten bod úrazu.

Vlastním túto GPU:

Kód: Vybrať všetko

https://www.alza.sk/gigabyte-geforce-gtx-1060-windforce-oc-3g-d4463724.htm
Jej referenčné hodnoty sú:

Kód: Vybrať všetko

Karta využíva referenčné taktované jadro - 1 582/1 797 MHz
Čiže mám vidieť v GPU-Z tieto hodnoty:

Kód: Vybrať všetko

GPU Clock: 1582 
Boost: 1797
avšak vidím tieto:

Kód: Vybrať všetko

GPU Clock: 1557 MHz
Boost: 1772MHz
Si hovorím, ok, trochu to plave, čo železo to trochu iný výsledok, v poriadku. ALE ak pustím Unigine Heaven Benchmark (napr.) a sledujem cez MSI AfterBurner alebo hoc aj v GPU-Z, je to jedno, GPU Core Clock, tak vidím hodnotu 1885MHz a pritom AfterBurner nemá zdvihnutý Voltage, ani Core Clock, ani Memory Clock. Čiže všetko v default nastavení a z nejakého dôvodu mi ide GPU oproti výrobcovi resp. oproti tomu čo ukazuje ako default GPU-Z o 113MHz vyššie. A tak sa pýtam, ako je toto možné? :-O Kto alebo čo ho núti ísť vyššie?

Čo sa týka ostatného OC, tak CPU je taktované cez Multiplier, FSB je na referenčnej hodnote 100Mhz. RAM je zdvihnutá priamo so sníženými CL. Napätie je zvýšené len pre CPU, tak ozaj netuším kde tkvie ten boost.

Vopred vďaka za postrehy :) striky..
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5356
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa kllr007 »

nvidie boostuju na zaklade teploty. Ak tam mas rezervu tak si boostuje ako jej sily stacia (powerlimit)
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

Ahoj,

fúha, to je vcelku nepríjemné. Existuje cesta ako ju prinútiť stabilne držať rovnaký max. boost než ledabolo? Totižto, ide mi len o to aby to bolo stabilné, neviem do akej mieri tieto prepady dokážu hranie hier rozhodiť ale nepríde mi to úplne geniálne ak v istej chvíli to dropne o 100MHz (čo môže spôsobovať práve to čo rieším a síce, že v GTA zaznamenávam prepady FPS) a v druhom rade, je ťažké potom overclocknúť memory keď nemám istotu, že existuje strop nad ktorý karta nepôjde a tým sa spoľahnúť, že môžem zvýšovať memory clock a nájsť strop pri ktorom nedochádza k artefaktom vykresľovanie ale ani power limitu.

Zároveň, karta je teda pretaktovaná o 113MHz aj napriek tomu, že AB ukazuje v podstate, že Core Clock je na 0%? Táto info ma zaujíma kvôli hwbot, aké navýšenie tam potom pri submite vykazovať.

Vďaka moc :)
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
stiv
Sponzor fóra gold
Sponzor fóra gold
Príspevky: 9986
Dátum registrácie: Pi 16. Nov, 2012, 21:30
Bydlisko: BT

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa stiv »

-ak v istej chvíli to dropne o 100MHz

nedropne, a ak ano tak mas nieco zle. So zvysujucou teplotou to klesa po par MHz a nie naraz o kilo. Je to genialne, lebo ti staci dvihnut PL a mas max boost (ak mas rezervu v teplote a karta nema 84 stupnov), kt. je ovela vyssi ako frekvencie z "popisu".
.
Používateľov profilový obrázok
kllr007
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 5356
Dátum registrácie: So 21. Aug, 2010, 18:52
Bydlisko: Žilina - Lietavská Lúčka

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa kllr007 »

13mhz je ten stepping ktorý začína nad 65C tuším. Proste držať kartu pod 70 a MHz budú viac menej stabilné. O 100mhz ti to nemôže dropnut.

Čo sa Pc týka - taktuj jadro a testuj. Boost ti zvyšovať časom nebude ten hodí na Max v začiatkoch a so stúpajúcou teplotou pôjde nižšie. Ak nebudeš mať artefakty za celý test tak ti môže byť jedno aké MHz boli, je to stabilné.
MB: ASUS TUF B550M-PLUS; CPU: AMD Ryzen 5800X3D; RAM: 32GB DDR4 3200Mhz; GPU: Nvidia RTX 3080Ti 12GB; SSD: WD SN750 1TB + SN570 1TB; PSU: Corsair RM650x; CASE: LianLi Lancool 2 Mesh; LCD: LG OLED 42C2; MOUSE: Logitech G305; KEYBOARD: Logitech MX Keys; Repro: Panasonic PMX-90; OS: Windows 10
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

Ten drop o 100MHz som myslel trochu s rezervou :) pardon
- každopádne, ak som to správne pochopil, sú dva limity obmedzujúce takt GPU. A) Power Limit a B) Temperature.

Ak B) udržím v rozumných hodnotách (čo pri 90% fun control, som mal cca 75°C) tak dostanem max. boost a bude stabilný.
Ak A) mi nebude vyskakovať, nebude klesať boost.

Čiže letmý postup mi vychádza:
1. Pustiť GPU bez akýchkoľvek zmien okrem snahy ju schladiť čo najviac (fun control) a navýšenie Power Limitu čím budem vidieť max. boost.
2. Navýšiť napätie pre GPU čím jej dovolím ísť vyššie s boostom ale sledovať či ju stále rovnako uchladím
3. Ak 1. a 2. bod majú stále priestor k zlepšeniu, môžem navýšiť Core Clock.
4. Ak u 3. bodu nájdem stabilný strop, môžem prejsť na Memory Clock
5. GPU ide na maximum

Mám dva ciele z toho jeden je rozumný stabilný takt pre hranie a druhý pochopiť jednak správanie a druhák boostiť GPU podľa potrieb daného benchmark pre hwbot (nech sa človek trochu zabaví už keď je tá možnosť hoc s mojim o 4. generácie starším CPU tam mám dosť problém v rookie ligách :D ).

Dík moc :)
Naposledy upravil/-a striky1 v Št 02. Nov, 2017, 20:55, upravené celkom 1 krát.
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa mino_85 »

Btw. VRAM nemajú takýto dynamický boost, takže pamäte v záťaži pobežia na takých taktoch aké im nastavíš, kolíše iba takt GPU.

Pokiaľ chceš dosiahnuť pevnú hodnotu taktov na jadre, tak to sa dá manuálnou voľbou na krivke frekvencia/napätie.
Proste karta má určené body aké napätie má použiť pri akom takte, celé je to znázornené v grafe a ty si môžeš označiť konkrétny bod grafu a uložiť do profilu, ten potom pred hraním zapnúť a karta si bude držať daný takt a napätie bez ohľadu na vyťaženie GPU. Samozrejme len v prípade pokiaľ neatakuješ power alebo temp limit, tam už zasiahne kontrola a takty obmedzí. V každom inom prípade ale budeš mať pevné takty, aj keď hráš niečo menej náročné a GPU load je pod 100%

Nastavuje sa to nasledovne...
Nastavíš najprv klasicky posuvníky Power Limit, Temp Limit, Core Clock a Memory Clock, na tom zhruba overíš kam ťa karta pustí a uložíš do profilu.
Potom klikneš na ikonku grafu vedľa posuvníka pre Core Clock, viď...

Obrázok

Vybehne ti okno s tou krivkou čo som spomínal, viď nižšie. Tá bledšia spodná krivka platí pre deafult stav, tá vrchná s bodmi je už krivka ktorá berie do úvahy tvoje OC nastavenia. No a na nej si vieš vybrať konkrétny bod frekvencia-napätie, ktorý karta bude držať automaticky bez ohľadu na záťaž /u mňa jak vidíš je zvolený pomer 2037 MHz pri 1,05V/. Klikneš na bod a skratkou "Ctrl+L" ho zaktivuješ, objaví sa vertikálna žltá čiara /tou istou skratkou ho vieš aj vypnúť/. Následne nanovo uložíš do profilu. No a potom už pred hraním ti len stačí zapnúť uložený profil v Afterburneri a karta vybehne na tie takty. Len to nezabudni vypnúť po hraní, lebo to nastavenie si karta drží aj mimo hry na ploche atď... aby to zbytočne nepieklo a nežralo.

Obrázok
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

Super, vďaka za moc za tip. Niekde sa stratila moja odpoveď kde som popísal akým postupom by som asi mal teda postupovať pre nájdenie top nastavení resp. to ešte neschválil administrátor ale každopádne, zahrniem i toto do záverečného postupu.

btw. prečo nezvyšuješ napätie? Neoplatí sa/neuchladíš ju?

striky..
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa mino_85 »

Skôr kvôli tomu ako funguje Pascal, pointa je dosiahnuť čím vyššiu frekvenciu pri čo najnižšom napätí. Mohol by som z toho vyžmýkať povedzme o 50 MHz viac, lenže pri vyššom napätí ide hore aj spotreba a paradoxne začne karta viac zasahovať do taktov než keď bežím o trochu konzervatívnejšie takty pri nižšom napätí. U Pascala nejde o to nastaviť čo najvyššiu cifru, ale nastaviť takú, do ktorej budú najmenej zasahovať ochrany. S tou máš potom najlepší "priemerný výkon".

Ja tento pevný profil používam skôr kvôli nenáročným hrám, povedzme Portal 2 alebo Unravel boli pre kartu tak slabé, že to v záťaži padalo na 2D takty a mal som mikrozáseky, kým karta zas pochopila, že má bežať v 3D režime. :D Takto mám po starostiach. Samo ide to trochu aj do spotreby, ale s tým sa počíta.

Dynamický boost je tam práve preto aby karta fungovala čo najefektívnejšie za každých okolností, teda ak to PL a TL dovolia, pri plnom vyťažení pustí takty aj vyššie, naopak pri slabom ich aj radikálne zhodí. Čo znie super, ale ono to nejaký zlomok sekundy trvá a niekde sa to môže prejaviť ako microstuttering.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

Ach tak :) zaujímavé. To GPU je ale hrozne komické akokoľvek boostiť lebo jednak benchmarky neodhalia všetko a druhák, čo hra to iný prístup k vyťaženiu takže sa mi stalo, že nakoniec po všetkých benchmarkoch (FireStriker, Unigine [Heaven, Valley] a tuším ešte i SE Mark to bol ale stará verzia, takže nepodstatné) a hre Sniper Elite 3, som až v Tomb Raider prišiel na to, že Memory Clock bol už za znesiteľnou hranicou (čierné preblikovanie malých plôch). Nehovoriac o tom, že včera som boostil Core Clock až o 110MHz, dostával som sa na booste nad 2000MHz, čo bolo niečo od krásy (počas Unigine Heaven) a potom človek pustí FireStriker a hneď je zrazený až pod zem. Blbé je, že FireStriker mi vyhadzuje PowerLimit i na nulovom pretaktovaní (rozumej, bez môjho zásahu čiže len vďaka jeho dynamic booste ako som sa dozvedel dnes), čooo je dosť nepríjemné a nechápem prečo to robí lebo to vnára tak nejak otázku, že tá GPU je vlastne na maxime svojich možností už len vďaka Dynamic Booste a v podstate by som s ňou nič nemal robiť lebo PowerLimit sa dostaví okamžite. To sa mi ultimátne prestáva páčiť, nakoľko je to OC edícia tak by mala niečo zniesť, začínam sa pohrávať s myšlienkou delidu :D

Celkovo ale je škoda, že to nie je tak "easy" ako OC u CPU i keď i to má pri vysokých hodnotách svoje čaro. Hlavne ako zistenie, že Win10 vs Win7 berie ináč benchmarky a to čo šlo na Win10 na Win7 už nešlo na tých istých Voltage (v prípade 5GHz).

striky..
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa mino_85 »

No však práve o tom to je, že Pascal je vlastne pretočený hneď keď ho vyberieš z krabice. jediné čím mu vieš pomôcť je, že mu posunieš power limit a lepšie to schladíš, ak je rezerva. Karta sa fakticky pretaktuje sama. To, že je to OC edícia neznamená, že je tam lepší OC potenciál, ale že karta beží v základe na vyšších taktoch než referenčná verzia od nvidie. Tým pádom je tam logicky väčšinou menší strop na ďalšie pretaktovanie.

Btw. čo by si tam chcel delidnúť, však to je holý čip.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3426
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa stanomx »

ten power limit je vysmech na nvidii, pomoze uprava biosu, ale ani to sa neda posuvat uplne do maxima karty vzdy
RAMMSTEIN
striky1
Nový používateľ
Nový používateľ
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Št 29. Jún, 2017, 08:38

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa striky1 »

mino_85
- uuuž tomu trochu viac rozumiem, sorry za zmätkovanie len chcem mať v tom jasno. Hm, popravde som očakával niečo ako u CPU a rozdiel u K verzie a bez. Každopádne, v poriadku, je tam teda menší strop ale nulový je tiež nič moc, na druhú stranu to aspoň vyvoláva pocit, že Gigabyte odviedol dobrú prácu.
- čo sa týka delidu, nemenil som pastu na GPU, takže majú rovno čip na chladiči, hej? Cool, myslíte že sa tým stráca záruka ak sa vymení pasta za tekutý kov? Asi hej, čo? Porozmýšľam. Ako mne to osobne nevadí len kebyže som ju náhodou chcel predať (má rok) tak by to stratilo ten šmrnc a síce i tak je na firmu takže je to jedno. Objednám a prepastujem aspoň resp. zistím ako je na tom Gigabyte s pastami. Ďakujem ti ;)

stanomx
- neviem síce koľko ich čipy zvládnu napätia ale na prvý pohľad mi to príde dosť málo vedieť zvýšiť o 12% power-limit. BIOS sa dá upravovať zvlášť pre GPU, hej? Zaujímavé :)
CPU: i7 3770k 3.5GHz (OverClocked to: 4.8GHz)
MB: ASUS P8P67 Pro
GPU: GeForce GTX1060 3GB (OverClocked to: Core +205MHz, RAM +1350MHz)
PSU: Corsair TX650
HDD: 900GB + 275GB SSD
RAM: DDR3 8GB Kingston HyperX Fury 1866MHz (OverClocked to: 2133MHz)
Používateľov profilový obrázok
mino_85
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 6289
Dátum registrácie: St 29. Feb, 2012, 20:29
Bydlisko: Prešov

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa mino_85 »

U GPU to tak nefunguje, sú to všetko tie isté čipy, či už OC verzia alebo nie. OC karty sú len o tom, že výrobca tam hodí upravený bios, ktorý v základe boostuje vyššie než referenčná karta (plus môžu mať mierne upravený PL, povedzme aj referenčná karta má (100% PL nastavený na 150W, tak OC verzia povedzme 160W a pod.), práve preto aby to spoľahlivo boostovalo vyššie. Ale nemusí to byť pravidlo. Ale s OC potenciáom čipu to nemá fakt nič spoločné. Možno u niektorých vyslovene exkluzívnych high-end kariet, do ktorých sa montujú výberové čipy, ale v bežných modeloch nie.

Hej grafiky majú holý čip a rovno na tom chladič, čiže delid je pasé. Ak by si to chcel prepastovať, tak potrebuješ zhodiť chladič a je dosť pravdepodobné, že na skrutke od chladiča bude plomba /nálepka/. Jej porušením väčšinou prichádzaš o záruku. Inak s tekutým kovom na GPU opatrne, lebo tam sú pár mm od čipu iné súčiastky na ktoré keď to stečie, tak to pekne zoskratuje a karte zamávaš na rozlúčku. Samé dobré správy, že? :)

Bios sa dá flasnúť iný (ak na tvoju kartu nejaký upravený na nete nájdeš), ale flash karty je vždy riziko a nakoniec ti to žiadny zázrak neprinesie. Ak to nie je nejaký hardcore bios s výrazne posunutým PL, ale do toho by som na dlhodobú prevádzku určite nešiel. Nakoniec pri taktoch okolo 1900-2000 MHz je každých 100 MHz navyše len kozmetický nárast výkonu a číslo skôr pre dobrý pocit, než že by si si poriadne polepšil. U Pascalu sa dá povedať, že väčšina kariet sa dá dostať niekde k 2000 Mhz na bežnom biose, s nejakým hardcore bios modom možno niekde okolo 2150 MHz, čo prakticky nemá zmysel a hlavne to aj musíš uchladiť. Pri takých zásahoch by som kľudne spával asi len fullcover vodným blokom, ale o tom sa u 1060 nemá zmysel baviť, to si radšej za tú cenu kúpiť 1070 a si výkonom niekde inde. Proste moja pointa je, že tsi to zbytočne komplikuješ. Poposúvaj posuvníky, pohraj sa s krivkou a viac nerieš.
Spoiler: ukázať
WS/GAMING MB: Crosshair VIII Dark Hero CPU: Ryzen 9 5900X CPU cooler: Noctua NH-U12A chromax RAM: 32 GB DDR4 G.Skill TridentZ RGB @ 3600 CL14 VGA: ASUS TUF RTX 3080 PSU: Seasonic Prime Fanless TX 700W System SSD: Samsung 990 PRO 1 TB Storage: Samsung 970 EVO Plus 2 TB + 2x Samsung 860 QVO 2TB Case: Jonsbo U5 Black Case fans: 6x Noctua NF-A12x25 PWM chromax Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 6 LT LCD: LG 34UC88 Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos PRO Mouse pad: Zowie Gear P-TF X Audio: Creative GigaWorks T20 Series II Joystick: Thrustmaster TCA Sidestick + TCA Quadrant + Add-on - Airbus edition Gamepad: Xbox Elite Series 2

HTPC MB: MSI B150I GAMING PRO AC CPU: INTEL Pentium G4560 CPU cooler: Noctua NH-L12 + Noiseblocker eLoop B12-2 RAM: Crucial 8 GB DDR4 VGA: GT1030 PSU: MiniBox picoPSU-120 System SSD: Kingston UV400 120 GB Data HDD: WD Purple 6TB Case: Silverstone ML05 Milo Case fans: 2x Noctua NF-A8 ULN Remote control: Logitech K400 Plus
Používateľov profilový obrázok
stanomx
Pokročilý používateľ
Pokročilý používateľ
Príspevky: 3426
Dátum registrácie: Št 19. Okt, 2006, 02:00
Bydlisko: Košice

Re: [RADA] OC GPU vs Default

Príspevok od používateľa stanomx »

Podľa mňa sa upraviť bios oplatí, cisto power limit. Taktovať ju netreba o všetko sa postará boost. Da sa to posunuť na tych 130-150%. A myslím že to prináša dosť zlepšenie keď vkuse nepadajú takty pri 100% zaťažení GPU. Temp limit sa o zvyšok postará, v dobre vetranej skrinke nieje problém.
RAMMSTEIN

Návrat na "Grafické karty"